Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális vasútmodellezés
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 40
(#) mspike hozzászólása Júl 7, 2005 / 1
 
Hello mindenki, egy terepasztalhoz tervezek egy vezérlőt... az lenne a kérdésem, hogy láttam olyan Audió és ethernet vivőt ami konnektoron keresztül átviszi ezeket... na most nekem a terepasztalon +20V max és erre kéne "rátenni" a TTL jeleket. Lehetne soros kommunikáció esetleg, mert az jó egyszerű és 8bitből 3-at adhatnék a címzésnek a maradék 5-öt meg a parancshoz. és tök jó lenne... szóval ötletek ?
(#) Topi válasza mspike hozzászólására (») Júl 7, 2005 /
 
Én is pont ilyet alktok éppen!

Van hozzá áramköröm is, gondolom neked is a digitális vezérléshez kellene...
Ha igen akkor szerintem ez megérne egy tudástár témát!!

Üdv. Topi.
(#) Topi válasza Topi hozzászólására (») Júl 7, 2005 /
 
Én az egészre egy soros kommunikációt csináltam. Félig meddig megy is...
(#) mspike válasza Topi hozzászólására (») Júl 11, 2005 /
 
Igen, Igen minden PIC vezérelt lenne a vezérlő pult vagy P18F452 v. P16F877 lenne és A/D konvertereken keresztül tolópotikkal menne... a vonatokba meg valami pici PIC lenne P16F84... szóval lenne olyan áramköröd amivel TTL szintet rátudok tenni nagyobb feszekre valahogy modulálva... ???
(#) mspike válasza Topi hozzászólására (») Júl 11, 2005 /
 
Figyu mit találtam : TDA5051A elvileg ez egy IC-ben megoldja a kérdést... mit gondolsz ?
(#) Topi válasza mspike hozzászólására (») Júl 11, 2005 /
 
Ez tényleg király! Csak az a baj, hogy 230AC-ra teszi rá... És nekünk 12-16V AC.
Azért kellene nekünk AC, hogy utánna egy hídegyenirányítóval egyenáramot készítsünk.
És ez meg azért fontos, mert tök mindegy hogy hogy teszed rá a sínre, az előre menet mindig a mozdony eleje felé lesz...
Mert ha egyenáramú sínen megfordítod háttal fog menni. Ezért kell AC.
Mert a motor fordítását hídkapcsolással kell megoldani, hogy előre/hátra is tudjuk forgatni.

Szvsz. Jó ez az IC, csak ad1. túl nagy.
A másik túl lassú a 600-1200as boudrate.
A 250-es AC-t mondjuk meg lehet buherálni, de erre van egy egyszerűbb áramkör is.
Itt van doksi
(#) mspike válasza Topi hozzászólására (») Júl 11, 2005 /
 
Huh, most elgondolkodtam... Nem tudom, ez a váltóáramos dolog elég jól hangzik... csak... nem tom. Lehet marad az eredeti elképzelés, hogy rádiófrekis PIC-et használok mozdonyokba... csak azt még soha nem használtam, és karácsonyig el kell készülni vele
(#) Topi válasza mspike hozzászólására (») Júl 13, 2005 /
 
Hát én azt nem választanám...
Az a helyes út hogy a sínben van a digitális jel.
És akkor a sínről kapja a tápot + vezérlőjelet, és akkor az úgy jó. Rádiófrekivel kicsit drágább lesz... De te tudod.
(#) damatic válasza Topi hozzászólására (») Júl 14, 2005 /
 
Tök izgi a téma.

Nekem ez magas, mint zsiráfnak a szaxofon, de annyikontakthibával küzdök életem során, hogy felmerült a témát olvasva: biztos, hogy egy kontakthiba-sorozattól függetlenül átmegy a digi jel a sínről a kerekeken keresztül a mozdonyba?
(#) mspike válasza Topi hozzászólására (») Júl 14, 2005 /
 
Figyi a rádiós pic amit már többször emlegettem itt (P12F675) pont elég lenne hiszen csak fogadnia kéne és egy I/o porton meg PWM-emet megvalósítani... (lehet van is benne nem tom...) és csak 600Huf aszem... akkor mozdonyonként 1000HUFból megúszható... egyetlen bajom, hogy még nem csináltam rádiós PIC-el semmit... így elég sokat kell majd vele bibizni... de szerintem ez a legtutibb... nem ? Más, akkor hogy nézzne ki a sinen átvitt megoldás... van rá valami kapcsod ? Mert nem zárkozom el ettől se, főleg ha egyszerűbb !!! Csak azt nem tudom, hogy ? Valami modulált átvitellel nem ? Xal, hogy az 50Hz-es mondjuk 16V-ra rárakjuk freki vagy amplitúdó modulációval... (gondolom inkább freki, bár ha kicsi az amplitúdó egy stab ic levágja... mármint IC táphoz.)
(#) Tomee válasza mspike hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Sikerült már megoldani a mozdony vezérlést?
(#) nyulbul válasza mspike hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Én 6 éves koromban kaptam az első H0 -mat.
Azóta eltelt egy pár nap,de azt megtanultam hogy
Idézet:
„kontakthiba-sorozattól”
még az SNCF is akadozott. A COMODOR 64 idejében az Rf PIC még fehér holló volt,és ezért autó távir-t használtam.
Mind a mai napig tökéletes. A váltóknál,s a soronpónál biztos jó. A fordítónál s a sinhuruknél hmmmm?? Az osztályozó lejtőnél is az Rf adta a stopp parancsot: :awink:
(#) nyulbul válasza mspike hozzászólására (») Jan 31, 2006 /
 
Ja!? A váltókra is akarsz tenni pergésmentesítőt....mert az q...ára bezavar
(#) _JANI_ válasza mspike hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Szerintem megoldható egyszerűbben, mint a rádiós árvitel.
(Na persze a rádiósnak is megvan a maga előnye.)
Ha a kis mozdonyodban van elég hely egy nagyobb kapacitású kondenzátor részére, "vagy aksinak" akkor a tápfeszes adatátvitel mindenképpen előnyösebb.

Találtam egy kis kapcsolást. Az elvet mindenképpen érdemes átgondolni. Így nagyon olcsón lehetne megoldani az átvitelt, de nagymenyiségű adatot nemlehet a tápfeszen átküldeni anélkül, hogy a MOTORT ne zavarná!

Csak 5ledadásnak:
?!A vezérlést a mozdony mögötti kocsiban is el lehetne helyezni. Ott biztosan több hely áll rendelkezésre mint a "motorokkal telepakolt" mozdonyban!?

(Emlékezzetek a mingent tudó orosz órára.) "Csak ez a két akkumulátor ne lenne olyan nehéz"
(#) nyulbul válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Hmmm
A kerekek nagyon sok kósza jelet bevisznek,és törölnek is
(#) Frankye válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
2 probléma van:
Ad 1.: A kerekek érintkezése nem megfelelő ahhoz, hogy azokon keresztül add fel a vezérlést.
Ad 2.: A következő kocsiban nem helyezheted el a vezérlést - kivéve: szerkocsis gőzmozdonyok - mert noncs állandó és fix kapcsolat a mozdony és a kocsi között. (Említett gőzösök esetében megoldható, és nem is fog feltűnni, a modellen lehet "sima áram-vezetéknek", légtömlőnek, stb. áldázni a drótokat!)
Nem vagyok PIC téren profi (30 év múlva talán tehetséges kezdő szinten leszek, ha aktívan foglalkozom addig is a Tmával), de egy, a sínszálak között elhelyezett "sugárzókábel"-es megoldás (mint nagyvasút esetén) nem volna esetleg megoldás?

Hogy én eddig ezt a topicot nem fedeztem fel?! Pont az érdeklődési körömbe vág!!!!!

Ja, még valami! Esetleg valaki nem gondolkodott a számítógépes vezérlésen? Nekem nagy álmom! Egy pár dolgot összeszedtem az idők során ezzel kapcsolatban, ha érdekel valakit, szívesen megosztom a tudást!
(#) nyulbul válasza Frankye hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Ez a
Idézet:
„"sugárzókábel"-es megoldás”
elfogadhatónak tünik így első hallásra.
Idézet:
„30 év múlva talán tehetséges kezdő szinten leszek”
Én 50,és akkor már újra születtem.
A "kábelről"Nem tudok sokat PL milyen vastagnak kellene lennie, mekkora lenne a vevő egység,s hogy nézne ki a sinek között. Ha a sinek alatt lenne elrejtve akkor már a tervezésnél le kellene fektetni és nincs több varia!! Az Rf nél viszont a konyha közepén "összedobott"körben is megy a mozdony.
Ha a vezérlő pult mellet minden mozdonynak csinálsz egy plussz távir-t akkor a gyerek "vagy az asszony"tőled függetlenül is tud egy szerlvényt irányítani. A PC-s vezérlést csak Érintőképernyő-s módon tudnám elképzelni ami nem 3 forint. Tovább:
Idézet:
„kivéve: szerkocsis”
Ennek nincs áramszedője. De ha csinálnánk rá//jövő karácsonyra// akkor elég lenne infrával átadni a jelet, ne keljen már
Idézet:
„áldázni”
,kohányolni
(#) nyulbul válasza _JANI_ hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Idézet:
„Találtam egy kis kapcsolást.”

Hol?Esetleg Públikus? Ez érdekelne.
(#) nyulbul válasza Frankye hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Idézet:
„ha érdekel valakit, szívesen megosztom a tudást!”

Igen.
(#) mspike válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
király, hogy előkerült a téma. Még mindig várom az ötleteket. Az rf tényleg elég nagy beruházás, bár tutira jó. Csakhát más lehet mégjobb lenne... Csak, hogy nagyon fontos lenne a jó contact. Tök gáz mikor az embernek ütköznek a vonatai mert nem megy a vezérlés... Láttam itt a gyűjteménybe, vagy a linkek közt, infrás "átadót" de azzal meg az a baj, hogy akkor nem lehetne állandóan beavatkozni, csak mikor arra jár a vonat, vagy mindent telerakok infrával de az is elég problémás... még arra is gondoltam, hogy egy magasabban elhelyezett infra adó lenne ami lefedné a terepasztalt, vagy több adó lenne eldugva ami ugyan azt adja, de ez is elég gányolós. Valami szuper dolog kéne... (gondolat irányítás , hol lehet venni agyszenzort ??) Gépi vezérléshez szerintem nem kell képérintős PC, csak egy pices kapcsolás soros/párhuzamos/USB ...stb re. Vagy ott vannak az I/o Kártyák, de szerintem túl drága...
(#) Tomee válasza mspike hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Mi lenne ha az Rf jel a sinekben menne és akkor csak kicsi teljesitmény szükséges az átvitelhez.
Az az AC-s dolog meg szerintem kitünő ötlet és akkor simán rá lehetne ültetni az AC-ra az RF jelet.
Nem tudja valaki, hogy mikor lesz legközelebb vonat kiállítás?
(#) nyulbul válasza mspike hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Idézet:
„infrás "átadót"”

Ez a megoldás:law: Nemtudom miér infra kapukban gondolkodtam???!!
Ennél egyszerübb nincs. A vevő kisebb mint az Rf, a TV is működik 10 méterről /muszáj lessz/,És itt is lehet kézi távir-t használni, sőt Eltudnád képzelni egy TANITHATÓ távir-rol aminek KB 40 vonala van??
JA!?!? ÁLJ. Hány váltód van ,hány mozdi 10-12 ,lámpa,? leakasztó?,Eggyáltalán mennyi berendezést kell vezérelni.
Tudod "vonalvezérlésnél az összes érintett valtót figyelni kell.Lessz vele meló "jövő karácsonyig
(#) Tomee válasza Tomee hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Valami képeket rakjatok már fel ide a terepasztalokról!
(#) nyulbul válasza Tomee hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
menj fel
Idézet:
„Frankye”
-re
(#) mspike válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
nem nekem lesz, és múl karácsonyra lett volna csak aztán változott a terv de még mindig érdekel, én csak a vasútakat akarom ilyen trükkel vezérelni, az összes többi be lehet kábelezve
(#) nyulbul válasza mspike hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Egyszerü. 1 mozdi 1vevö. A többit belePICkálod.
A távirt meg oda lehet tenni a vez pultra.
1 mozdi 1adó.
(#) nyulbul válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
JA!!
Az alagútba viszont be kell tenni az ifra tvábbítot:yes: Vagy ott mindig adott sebességel fog menni
(#) nyulbul válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Kis kitérő.
Nagyon jó mini LCD kijelzőket láttam it a fórumban .
Eltudjátok képzelni a pályaudvaron amint kiirja hogy hova megy a vonat,összekötve egy szakaszirányítóval ami szabad utat ad mindenhol.
Persze ehez kell egy kis ész is"/mspike/ hogy működjön is.:integet2:
(#) Sebi válasza mspike hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Mit szólnál 1 egyszerű , pár menetes hurokhoz, ami az asztal körül (alatt/felett) van lefektetve? Emlékszem, őskorban TV hangot úgy vittük fejhallgatóra, hogy a szegőlécen körbefuttatunk 5erű kábelt (mind sorbakötve az ereket, hogy tekercs legyen) ezt meghajtva a csöves TV kimenőtrafójával adott elég mezőt, hogy a BRG telefonlehallgató tekercs +erősítő hallgathatóvá tette a fülesben a hangot.
Ezt a dolgot DTMF-fel hajtva alapból 16 parancsot lehet átvinni.

Csak gondolatébresztőnek...
(#) Frankye válasza nyulbul hozzászólására (») Feb 1, 2006 /
 
Sugárzókábel:
Végül is ez is RF rendszer, tulképpen, az adó a kábel, a sínek alatt fut. (Célszerűen a sínek alatt, az ágyazatban, rejtve, hogy ne látsszon.) A vevő a mozdony aljában van.
Előny: Elég megbízható, nincs kontakthiba. Hátrány: A "konyhában összedobott" "idiótakör" nem műxik így. (Bár sztem aki vezérlésre adja a fejét, az nem a konyhában rakja össze a kört... )
A kábelt magát ki kellene kísérletezni, hogy ne fogyasszon 100 kWh-t, de üzembiztos legyen.
A vezérlés:
Két út van: 1.: Automatizálás, szgépes vezérlés (Szép, de hol az élvezet?) vagy 2.: "Mindent magam csinálok", azaz egy vezeti a vonatot (mozdonyvezető), egy a váltókat, jelzőket állítgatja.
Az én elképzelésem a mozdonyok vezetése félautomata módban lenne, azaz indítás/megállítás kézi beavatkozásra, vagy gépi kikényszerítéssel, a sebesség-szabályozás automatikával. (Nagyon "kínai" vagyok? Szóljatok!)
A váltók/jelzők/egyéb, elektromos kütyük (pályaelemek) vezérlése I/O kártyával, szgépről, esetleg PIC-es megoldással. (Rengeteg logikai függést kell leprogramozni, ha úgy akarod üzemeltetni, mint a nagyvasúton.)
Szerkocsi/áramszedő:
Nem tudom, Te mit értettél a szerkocsin, ez a gőzösök szén, és víztároló, egyébként csak "futó" (nem hajtott), de a mozdonnyal szorosan összefüggő kocsija. Lehet, h nincs "áramszedője" (azaz olyan kereke, ami fémes kapcsolatban áll a sínnel), de nem is ez a feladata! A vezérlést a mozdony veszi fel, a szerkocsiban csak az elektronika van. (Megoldható a fémeskerék is, tengely, vagy kerék cseréjével!)

Folytatom...
Következő: »»   1 / 40
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem