Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   227 / 841
(#) Bütyk-örmester válasza mps hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Akkor mindenkinek köszönöm aki valamilyen szakmai segitséget nyújtott az elkészitésben, tudom nem nagy durranás de azért kezdetnek jó ez is.
(#) m.joco válasza Pioneer hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Hello
Rámértem újra a kimenetre a jobb, meg az olcsó multival is, és úgy néz ki, hogy minden rendben :yes:
Nem ugrál a fesz, az olcsó multival is csak utolsó számjegy néha-néha átvált. Valószínűleg az első próbakor kontakt hiba lehetett, mert a multi- és táp vezetékét krokodilcsipesszel szorítottam össze. Most megpróbáltam többféleképpen összekötni a vezetékeket, megpróbáltam újra azzal a krokodilcsipesszel is, de sehogy se tudtam előidézni újra a hibát. Az első és mostani próba között nem változtattam semmit se az áramkörön. Szóval vagy a semmitől javult meg, vagy tényleg csak kontakthiba volt, én személy szerint az utóbbira szavazok.
Egyébként rámértem 4-es és a 11-es lábra is: 23,9 és -4,6V.
Üdv. és köszi a segítséget, ha elkészül, akkor felkerül majd a Ki mit épített? topicba.
(#) Pioneer válasza m.joco hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Szia!
Örülök, hogy megoldódott, szerintem is csak kontakt hiba lehetett. Sok sikert a használatához.
Várom a képeket.
(#) csapoka hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Szia Alkotó mester

Azért zaklatlak, mert meg építetem a labortáp tervedet és el is indultak rendesen
És a panel műszerek is működtek vele
De a probléma, az hogy meg csináltam a dobozát és beépítetem mindent és bekapcsoltam
Kb. 5mp alatt az összes műszer meg halt
És ez semmi az egyik oldali táp panel nem szabályozható folyamtótosan ki megy rajta a 30V

Mellékelek róla egy rajzot, hogy kötöttem be

A sejtésem, az hogy én hülye egy szekunder kötöm a műszerek stabilizátorait és a táp panelt
De ez a táp panel lett a szabályzás hibás

Szerinted?

A segítséget előre is köszönöm
(#) Alkotó válasza csapoka hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Üzenetben leírtam.
(#) pumoka hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy kellene egy olyan kapcsolási, nyák, illetve alkatrész beültetési rajz amely 0-25V és 0-3A vagy 5A labortáp de olyan amiben van finom beállításhoz poti. Ugyanis a meglévő tápegységem már sokadszorra megy tönkre pedig csak egy sima autó izzót tettem rá és egy kis idő múlva mindig tönkre megy az LM723 IC. Olyan kapcsolás kellene ami vagy LM723 vagy LM324 IC-vel van megáldva.
Köszönöm szépen a segítséget!
(#) Moderátor hozzászólása pumoka hozzászólására (») Feb 21, 2010
 
Elsőre is láttuk a kérdésed, felesleges megismételned.
(#) kadarist válasza pumoka hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Szia!
Csináld meg ezt a verziót. A Darlington-megoldás csökkenti az IC kimenő áramát, és így az nem melegszik túl.
(#) ferzoo válasza pumoka hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
(#) Alkotó válasza pumoka hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Pioneer 2.7-es labortápja éppen ilyen. És biztos nem megy tönkre egy izzós terheléstől. pl. itt megtalálod.
(#) edison14 hozzászólása Feb 21, 2010 /
 
Helló !

Az volna a kérdésem, hogy van egy trafóm mely 12V-ot és 500mA-t képes leadni. A 7805 nevű kép alapján kötöttem be és amikor bekapcsolom akkor a LED nagyon sötéten világít és egyre csak csökken a fényereje és a katód lába forrósodik. Próbáltam 100mA-es trafóval de azzal is ezt csinálja. És mindkét trafónál azt vettem észre, hogy a feszültség 5,2V-ról 4,5V-ra esett vissza. Én arra saccolok hogy sok az az áram amit rátettem a diódára, de a trafón a ráírt áramerősség nem azt jelenti hogy maximum annyira lehet leterhelni? Vajon mit ronthattam el? És még annyi, hogy szűrőkondenzátornak a fóliakondenzátor vagy a kerámiakondenzátor a jobb valamint ha nagyobb értékű kerámiákat használok akkor sokkal jobban fog szűrni?

a választ és a segítséget előre is köszönöm.
(#) kaqkk válasza edison14 hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
A led és a 7805 közé tettél ellenállást ? Mert ha nem akkor az a probléma hogy túlterhelted a ledet és a
stabilizátort is ! A led max 20 mA-t kaphat ellenállás nélkül sokkal több mehet át rajta ,és evvel leterhelheli a stabot is ami a visszahajló karakterisztikája miatt leszabályoz .
(#) edison14 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Aha szóval akkor kell neki egy előtét ellenállás. És az mekkora legyen mert ha kiszámolom hogy R=U/500mA-20mA = 10.4k ezekszerint egy 10k-s ellenállást kell elé bekötni? És van még egy kérdésem, hogy ugyan azzal a 100mA-os táppal akartam táplálni egy kis áramkört és ott meg a fesz lecsökkent és nem ment semmi. Hogyan tudnám azt megoldani, hogy pl egy 500mA-es trafót és egy 7805-ös stabilizátort bekötnék és azon az áramkörön amire rákötöm csak annyi áram haladjon át amennyi a működéséhez szükséges?
(#) bankimajki válasza edison14 hozzászólására (») Feb 21, 2010 /
 
Te hol láttál ilyen képletet? Mert ez nagyon rossz. Röviden úgy kell hogy a tápfeszből (5V) kivonod a LED feszültségét (2,5-4,2V attól függ hogy milyen típusú és színű) majd ezt az értéket elosztod azzal az árammal amivel mondjuk a LED-et hajtani akarod. (pl.20mA)
Vagyis R=(5V-3V)/0,02A=100ohm. És javaslom hogy kicsit tanulmányozd kezdetnek a diódák karakterisztikáit és adatlapjait.
(#) pumoka hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
Köszönöm szépen!
(#) edison14 válasza bankimajki hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
És hogyan tudnám azt megcsinálni, hogy ha rákötöm egy kisebb áramkörre akkor csak annyit adjon le amennyit az az áramkör felvesz? Vannak a suliban ilyen stabil tápok 5V és 12V-ra és 1A a terhelhetőségük de ha rákötök egy LED diódát akkor rendesen világít és nem is melegszik. Valamint még egy kérdésem lenne méghozzá az hogy mi a kapcsolóüzemű és rendes stabil táp közti különbség? Eddig csak annyit tudok, hogy a kapcsolóüzemű tápban van egy vagy több relé és arra szolgál hogy a trafó több szekunder oldallal rendelkezik mindenhol más feszültséggel és terhelhetőséggel és amikor a kimenetre nagyobb feszültség és áramigényű kapcsolást csatlakoztatok akkor a relé átvált arra a szekunder oldalra. Most ez így van vagy hülyeségeket beszélek? Valamint PC-ben a tápnál két kis trafó van és több kimenettel rendelkezik de ot mi kapcsolgatja a kimeneteket? Vagy hogyan van ez megoldva?

A választ és az eddigi segítséget nagyon szépen köszönöm.
(#) vicsys válasza edison14 hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Azt javaslom olvasgass a transzformátorról és működéséről. Izgalmas téma hidd el!
Röviden, konyhanyelven.
A tápegység feladata, hogy megfelelő feszt és áramot biztosítson a táplált berendezésnek. Ezért a bemenetére nagyobb terhelhetőségű forrást helyezünk és abból végezzük az "átalakítást". Mivel a trafónál a mágneses erővonalmetszés miatt feszültség indukálódik, csak váltakozó áramú körben használható. (eltekintve az egyéb felhasználásoktól). Mivel a hálózat (230V) 50Hz frekvencián "kapcsolgatja" a transzformátorunkat (normál tápegység) ezért a méretek szabottak. Letranszformáljuk a bejövő 230V AC-t (menetarány áttétellel) kisebb feszültségre és azt egyenirányítjuk puffereljük szűrjük, stabilizáljuk- egyszóval: felhasználjuk.
A kapcsoló üzemű tápnál, magasabb frekvenciát használunk (20-120kHz) és ezáltal lehet minimalizálni a méreteket. (tehát a reléknek semmi köze a kapcsitápokhoz) ... és még sok változat van, érdemes olvasgatni itt és neten is.
Transzformátor
Tápegységek
Tápegységek, egyenirányítók
Tápegységek, fórum
(#) Imi65 válasza edison14 hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Ez a kérdéscsoport annak tükrében furcsa, hogy több, mint 1 éve itt vagy közöttünk. :nemtudom:
(#) edison14 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Tudod eddig csak áramköri lapokat terveztem meg készítettem és hát mindíg van munka mert jön az egyik haver másik haver és hát nincs szívem visszautasítani a zsebpénzt. Hát igen nem olcsó errefelé az alkatrész na meg a szüleim sem keresnek rendesen. De most kezdtek érdekelni a fejlesztési dolgok mivel hogy megcsináltam a tápot és helyenként elvégeztem egy kis módosítást az eddigi tudásom szerint és megtetszett. Csak most kezdtem jobban érdeklődni ezek iránt és most kezdek belejönni a dolgokba. Tudom hogy totál hülye kérdéseket teszek fel de hát jobb ha az ember kérdez minthogy mindent elcsesszen. Inkább látszok egy kicsit butábbnak mint hogy agyoncsapassam magam a 230-al vagy elrontsak valamit és a sok munkával begyűjtött pénzemet kidobjam a kukába.

És vicsys kösz az anyagokat már nézegetem őket és nagyon érdekesek.
(#) Imi65 válasza edison14 hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
[OFF]Nekem nem kell magyarázkodnod, csak az furcsa, hogy ezek azért igazából alap elektronikai ismeretek (abszolút a kezdő kérdések között lenne a helye), és mégsem tudod kellő magabiztossággal.
Abban viszont egyetértünk, ha valamiben nem vagy biztos, inkább kérdezz - akár butaságokat is - semmint bajod essen.
(#) pumoka hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
Sziasztok!
Szeretném megkérdezni hogy szerintetek ez mi? Labortáp panelján volt rajta.
(#) Alkotó válasza pumoka hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Dióda (nagy valószínűséggel).
(#) bankimajki válasza pumoka hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
És a második képen én egy schottky jelet is látok (Szerintem az) ami azt jelenti hogy gyors dióda. De ha nem schottky, akkor én is kíváncsian várom hogy ez minek a jelölése.
(#) mex válasza bankimajki hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Az a Siemens logója. Egyébként bepréselhető dióda.
(#) bankimajki válasza mex hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
ÁÁÁ akkor onnan volt ismerős. Én elsőnek schottky-n láttam és ebből maradt meg bennem. Akkor bocsi az előbbi butaságért.
(#) pumoka hozzászólása Feb 22, 2010 /
 
köszönöm szépen! Akkor ez valószínűleg nagyon öreg darab!
(#) Moderátor hozzászólása pumoka hozzászólására (») Feb 22, 2010
 
Légy szíves, használd a "Válasz" gombot, mert csak így fogjuk tudni, kinek szól az írásod!
Köszönöm.
(#) pumoka válasza (») Feb 22, 2010 /
 
Mindenkinek szól aki válaszolt rá!
(#) pumoka hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
Na végre én is el jutottam odáig hogy el kezdtem építeni a labortápot.
ma idáig jutottam csak sajnos.
(#) pumoka hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
Csak így tudtam meg csinálni az előlapot sajnos.
Következő: »»   227 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem