Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Tolatóradar
 
Témaindító: szabbez, idő: Márc 7, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) szabbez hozzászólása Márc 7, 2006 /
 
Üdv !

Az autóba készítettem "fedélzeti komputert" (hőmésékletmérés itt-ott akkufesz, fordulatszám, óra)
De szeretném továbbfejleszteni tolatóradarral. Olyan kapcsolásra lenne szükségem ami a távolsággal arányos feszt ad ki. A többit már elintézem. A "valami ulrahangos érzékelő" felismerésen mát túljutottam, konkrét, valaki által már utánépített kapcs érdekelne, mert ebben a témában nem vagyok jártas fejlesztgetni próbálgatni meg nincs energiám, eszközöm.
Előre is köszi

Szábbéz
(#) StefanFM válasza szabbez hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
Hy!
Lenne egy kérésem! Ha megvan még a hőmérőd kapcs.rajza tedd fel légyszi Én most kezdem tuningolni a járgányom utasterét.
(#) szabbez válasza StefanFM hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
89s8252 uC van megcsinálva ( 8051-es sorozat) kapcs rajzom nincs gépen, de elég egyszerű.
Hőmérséklet mérés tn75 ic-vel van megoldva (microchip termék). I2C buszt használ. Ez 2 vonalat, soros adat és órajellel működik, 8 eszköz lehet a buszon. Használni egyszerübb, mint a ds18xx tipusokat, mert nem kell az IC kódját kiolvasni.
Feszmérést MCP3202-vel oldom meg, ez 12 bites A/D. Mérhetsz ezzel is T-t, csak akkor kalibrálni kell a 0-t és még egy pontot. Mivel az olajhőfokot érzékelőt az olajleeresztő csavar helyére fogom tenni, ami egy hőellenállás nekem is így kell majd eljárnom. Sőt a vízhőfok is így fog vsz működni.
Szóval itt most a fő problémám az érzékelő beszerzése
egyébként PIC-hőmérsékletérzékelő témával sokan foglalkoznak, inkább hozzájuk fordulj, de ha 51-es az irányultságod akkor megosztom veled amim van.
Egyébként kiváncsi lennék mire jutottál, tapasztalatom szerint az érzékelőkön és a kábelezési munkán bukhat el a dolog.

Tervezem azt is hogy fordulatszámmérőt ( diesel kocsi nál nem egyszerű) és sebességmérőt építek be és egy szép grafikus kijelzőn jelenítem meg.

Üdv: Szabi
(#) Gory válasza szabbez hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
Szerintem egy infra adó meg egy vevő is megtenné. Sajnos klész működőt nem tudok ígíy hirtelen a neten biztos van egy tucat. De nem feltétlen kell ultrahang, az elég macerás.
(#) Báddzsó válasza Gory hozzászólására (») Márc 8, 2006 /
 
ja, de infra visszaverődése nagyon függ a dolgok színétől , távolságot nem nagyon lehetne vele mérni. . .
(#) szabbez válasza Báddzsó hozzászólására (») Márc 9, 2006 /
 
Találtam a neten kettő "sonic" kapcsolást. Ezekből kihámoztam, hogy időmérésén alapul a dolog. Az érdekes csak az, hogy azt irják, hogy a vevő ne közvetlenül az adó mellett legyen. A gyári cuccok hogy működnek? Szerintem ott 1 érzékelő ad és vesz ???

Szábbéz
(#) Gory válasza szabbez hozzászólására (») Márc 9, 2006 /
 
Hi!

Ha ragaszkodsz az ultrahanghoz tudok tanácsokat adni, mert pont ilyesmivel foglalkozok most. Jól mondod a gyári cuccokban egy érzékelő van adásra és vételre. Egy 40KHz-es csomagot ad az adó mondjuk 20 impulzussal, majd kicsivel utána elindul egy timer, vétel módba kapcsol és a visszavert hullámok állítják le a timert. Csinálhatod egy adó és egy vevővel, és rakhatod egymás mellé, csak a vevőt kapcsold ki amíg adsz.
A beérkező ultrahang hullámok közül az elsőt kell csak figyelned, mert az verődött vissza a legközelebbi tárgyról. A következő mérés megejtéséíg várni kell valamennyit, hogy az összes visszaverődés lecsengjen.

Az ultrahang vevő után kell kötni egy erősítő fokozatot. Ha be tudsz szerezni TBA2800-as IC-t akkor azzal könnyen fog menni. (Az adatlapi kapcsolás tökéletes) Ez egy infra előerősítő ic, az infra helyére az ultravevőt kell tenned. Automatikus erősítése van, tehát a kijövő amplitudó egyforma lesz, a gyengébb bejövő hullámokat jobban erősíti, az erősebbeket kevésbé.
Majd ezután beraksz egy monostabilt hogy ne a 40khz legyen hanem egy konstans high szint ha vétel van és konstans low ha nincs. Ezt rávezeted egy mikrokontroller interruptjára és már meg is van az értzékelőd ami leállítja a timert.
(#) dbase válasza Gory hozzászólására (») Márc 9, 2006 /
 
Én ajánlanám a Bajielektronikát:
-Távolságjelző 1200Ft
+Ultrahang érzékelők! Radar elvű áramkör. Távolságjelzés (pl. tolatás) 10cm és
2m között beállítható. OC kimenet. Távolsággal arányos feszültséget is ad.12V 30mA
-Ultrahang adó - vevő (érz. nélkül)800Ft
+ Érzékelők 5*5-ös helyiségben (autóban) minden mozgást érzékel. Tranz. kimenet.12V 0,1A
-Ultrahangos távolságmérő 0,6 - 15m. Pontosság = 1cm. 7500Ft
-Ultrahangos Parkolósegéd. Fény és hangjelzéssel. 0,2 - 4,5m 5500Ft
Ultrahang Adó - Vevő kapszula pár ( 40 KHz )
Drága játék:yes:
(#) Tom Lord válasza szabbez hozzászólására (») Márc 12, 2006 /
 
Hali!
Nem kimondottan ajánlanám a tolatóradar utánépítését!
Kimondottan azok közé tartozik, ami készen sokkal olcsóbb, és precízebb.
Már 8 érzékelőst is kapsz 14 000.-HUF alatt!
És azt csak be kell építened
De Te döntessz!
(#) szabbez válasza Tom Lord hozzászólására (») Márc 13, 2006 / 4
 
Igen végignéztem a kínálatot, legolcsóbb adó-vevő egység 3000 és kell belőle 4.

Egy újabb eset hogy a kinai tömegtermelés győzedelmeskedik a szakértelem felett Üdv és kösz a hozzászólásokat
(#) Szebence hozzászólása Jan 29, 2008 /
 
Sziasztok!

Megtaláltam ezt a témát, ezért nem akartam újat nyitni, remélem, hogy aktív lesz ez a majdnem 1 éve nyitott téma...

Igen elolvastam a HSZ-eket, de kíváncsi lennék, hogy meglehet-e csinálni, ait szeretnék... vagyis, hogyan lehetne... (mert mindent meglehet )

Elképzelésem:

Lenne a kocsin 3 infra led és 3 fototranzisztor, vagy ami érzékelné a visszaverődő jeleket, ezeknek a jelét valamilyen IC (nem PIC és AVR) feldolgozná és egy ledes visszajelzőn mutatná. Lenne építve 3db kivezérlésjelző, mint a zenénél audio spektrum analizátor és minnél közelebb mennénk egy tárgyhoz annál több led világítana... potméterrel meg nagyjából lehetne állítani az érzékenységet, hogy 1 led az kb 20cm legyen vagy ennek függvényében.

Hogyan lehetséges ilyet megcsinálni, esetleg valaki tud ilyenhez kapcsolási rajzot?
(#) Medve válasza Szebence hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Reflexiós optokapu...általában ezek nem működnek távolra, kb max10cm. Ha valahogy teljesítménnyel, érzékenységgel mégis el lehetne érni az 1 métert, akkor meg sokat csalna a visszaverő felület függvényében. Ez igy ugye veszélyes dolog. Nem drága a bolti sem, azok ultrahanggal mennek...
(#) Szebence válasza Medve hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
értem, köszönöm a gyors választ, akkor ez nem kivitelezhető, csak mondom olyan jól mutatott volna 3* 12led és akor fokozatosan gyulladnak ki, ahogy közelítek valamihez
(#) Szebence válasza Medve hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Pár perc gondolkodás után...

Már csak így a kíváncsiság kedvéért... ha valaki tudna adni egy elvi vagy egy nyákrajzot, akkor megcsinálnám, ha nem is kocsiba, csak kísérletezgetés céljából.

Amúgy miért csak 10cm-ig jó, amit írtál? Egy infra led sokkal tovább visz, kb 10-15 m, nem?
(#) Medve válasza Szebence hozzászólására (») Jan 29, 2008 /
 
Úgy tudom, hogy az ipari reflexiós optokapuk ilyen tartományban működnek...lehet, hogy nincs igazam!!!! De nem tart soká kipróbálni, keress a neten egy akármilyen fénysorompót és próbáld ki. De ha a visszavert fény erősségét figyeled, akkor is megbukott a dolog, mert változik a felület minősége. Ha pedig távmérőt akarsz (interferométert) az már kemény dió! Ezért jó az UH, mert lassú, olcsó, megbízható.
(#) lari hozzászólása Júl 3, 2009 /
 
Sziasztok!


Gyári tolatóradarhoz nem tudjátok hol lehet érzékelőket beszerezni elfogadható áron?
A hátsó lökhárítóban van négy db de az elsőbe is szeretnék ami átkapcsolható lenne mivel az elektronika csak négy bemenettel rendelkezik...
Csatolok egy képet az érzékelőről.

Köszönöm!


ultrahang.jpg
    
(#) biokill hozzászólása Dec 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Engem is érdekelne hol lehet külön érzékelőt venni tolatóradarhoz.

Köszönöm
(#) sirály12 hozzászólása Ápr 4, 2010 /
 
Engem pedig az érdekelne, hogy az ilyen autókhoz vehető ultrahang fejeket hogyan is kell meghajtani? Ha jól láttam, akkor csak két szála van, ezen megy és jön is jel, de hogyan? Tudna valaki valamilyen rajzot adni ezekhez?

Előre is köszönöm.
(#) sirály12 válasza lari hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Én ugyan mindíg azt mondom, hogy conrad-tól semmit, de ez itt a kivétel, amit talán érdemes tőlük venni.

Bővebben: Link
(#) baloghzoli1 válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 4, 2010 /
 
Szia,tessék
(#) sirály12 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Jó kapcsolások,de hol kell levenni, és milyen kapcsolással a jelet, ami vissza érkezett?
(#) sirály12 válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 

Hülye vagyok. Most néztem meg jobban a rajzokat.
Ezek egy adó és egy vevő pár.

Kösz.
(#) baloghzoli1 válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Az LM393-ról veszed le a jelet a SIG OUT-ról
(#) sirály12 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Nem így értettem.

Az ultrahang fejnek 2 szála van, ezt ha rákötöm a driver-re, akkor hogyan kötöm be a receiver-t is? Tehát 2 szálas ultrahang szenzorhoz, amiben benne van az adó és a vevő is, hogyan használható a rajz?
(#) baloghzoli1 válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Hát ugy hogy külön van egy vevö és külön egy adó,ez nem két vezeték hanem négy(szerintem).Adó a T jelü,vevö az R jelü amit te be linkeltél ott is azért van 2 db a képen
(#) sirály12 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Nemnem.

Bővebben: Link

Ezen jól látszik, hogy a fejekhez való csatlakozóknak csak 2 érintkezője van. Azt hiszem ilyen van a legtöbb tolatóradarhoz is.

És amit linkeltem, az két darab szenzor, nem egy adó és egy vevő, persze, ha jól értelmezem a dolgot.
(#) baloghzoli1 válasza sirály12 hozzászólására (») Ápr 5, 2010 /
 
Szerintem nem jól értelmezedcsak ez nincs olyan szépen "becsomagolva"Bővebben: Link és itt van be rajzoltam
(#) sirály12 válasza baloghzoli1 hozzászólására (») Ápr 6, 2010 /
 
Igen, de ez egy 4 fejes tolatóradar! Ha ezek csak a bementek, akkor mi adja az ultrahangot ki?

Itt egy egész kit:
Bővebben: Link

Itt is 4 szenzor van, adó nincs külön, és ez is 4 érzékelős, vagyis egyben kell lennie az adónak és a vevőnek, mivel mást nem adnak, amit az autóra kell rögzíteni, csak az a 4 szenzort ami a képen van.
Én ezért nem értem a dolgot.
(#) csovaril hozzászólása Ápr 14, 2010 /
 
Elég kezdő vagyok az elektronikában, de egy olyan ötletem van, hogy van egy imp generátor, ez ad egy jelet az ultrahangszórónak, plusz egy billenőkörnek. Aztán ami visszaverődik, az visszabillenti a kört. És a billenőkör kimenetén lenne egy RC tag, amin így egy -a visszaérkezés idejével arányos- feszültségszint lenne megfigyelhető. Ez életképes?
(#) juppi hozzászólása Máj 13, 2010 /
 
Szervusztok!
Nem tudom szabad-e ilyent ide beírni, de ha nem, majd a moderátor törli.
Van egy 4 érzékelős ultrahangos tolatóradarom. A 4 érzékelőtől kábelek mennek a központi egységhez, amely egy visszapillantó tükörre csatlakozik, és kijelzi a távolságot, de pityeg is, ha kell. Emellett, Bluetooth-os a tükör. Ez a funkció működik, de a tolatóradar behalt. Az az igazság, hogy tavaly valaki hátulról nekem jött, és akkor voltak a régi érzékelők kicserélve, tán a központi egység is, de azóta rendszertelenül működik, és most már egyáltalán nem működik.
Javítani kellene, de azon is elgondolkodtam, hogy talán érdemes lenne vezetéknélküli érzékelőket beszerelni, de ez az elektromágneses csík sem rossz ötlet. Bár nekem már úgyis ki van fúrva a hátsó lökhárító. Másik megoldás lenne tolatókamera felszerelése, mert ezekből is van már
nagy választék, és az áruk is kezdett elérhető lenni.

Szóval, ha valaki ért ezekhez, és vállal szerelést, akkor kérem jelezze privátban. Nem vagyok dúsgazdag, tehát korrekt árajánlatokat várnék, persze egy szemlézés és egyeztetés után.
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem