Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » CNC vezérlő elektronika és progi
Lapozás: OK   29 / 115
(#) jeges válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
hy
Link1
Link2
Link3

cnc dokumentácio!

A dokumentácioba legföképen fanuc tipusu vezérlöröl van szó a G..M kodok megegyeznek amit a mach3 is értelmez nem kel meg ilyedni töle szinte ugyan az nckod értelmezése a kettö vezérlö közöt!
(#) jeges válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
hy
Minden G parancs van külön értelmezési jelentése milyen parancsot akarsz a vezérlövel végre hajtatni
és a melé irt kordináta paraméter értékek x..y..z...a...b
tengelyre beirt értékek határozák meg hol hajtja végre a kordináta rendszerébe a G parancs értelelmezet müveletet!

ha kiváncsi vagy mit is tartalmaz egy pl g..2?..3?..5?...6?..stb ezek is mind g0 és g1 álnak macro kodok formájában ezek azért vanak egy parancsba bele foglalva ezek a macro kodokén öszesitve g kodok hogy egy program ne áljon töb millio vagy százezer sorbol !
(#) robing16 válasza jeges hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Igen, ezeket értem, el tudom képzelni, hogy egy lyuk fúrási műveletet képes vagyok leírni 3 sorban. Mi kell hozzá, egy koordináta, a fúró milyensége, vagyis a Z tengely előtolása, és hogy utánna mit csináljon.

Én arra gondoltam, hogy ha megértem, pontosan mit csinál 1 kód, vagyis 1 mondat. A MAC3 és az egyéb ilyen programok hogy értelmezik a parancsot, erre próbálok rájönni.

Pl, egy G00 - gyorsmeneti pozícinálás.

Tehát teszek hozzá egy Z50-et, és ha jól sejtem, akkor a Z koordináció motor elkezd forogni egyik irányba. Ebből kiderül, hogy melyik irányt, mennyi fordulatot tesz, és milyen sebeséggel...

Tehát azt akarom mondani, hogy én szeretnék egy uC programot írni, ami értelmezi magát a kódot. Erre keresek tutorial-t.

Köszi mindenkinek :yes:
(#) Sir-Nyeteg válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Sajnos csak ennyit tudok segíteni.
Ill a Mach3-ban kattintasz a G-code és M-code gombokra és feljön a súgó.

G code.pdf
    
(#) Zuzmo_farok válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
szia, ha meg akarod csinálni, akkor kis segítség:
G00 és G01-es kódokat lineárisan iterpolálja=
meglesi hogy hol áll most a szerszám(memóriájában) a beírt G01 x.. y.. z.. koordinátákat összehasonlítja, és a 2 pontra fektet egy egyenest, a közbülső pontokat olyan sebességgel veszi fel ahogy elő van írva, folyamatosan az előre meghatározott útvonalon halad, esetleg szabályozva a sebességet, valami visszacsatolással (pl analóg szögsebesség mérő/ enkóder)
A G02, G03 -nál pedig kör interpolációnak kéne lennie.
Sajna ezt nem minden vezérlő tud, úgyhogy a kört felszabdalja kis egyenesekre, azzal közelíti, ebből lesz majd a húrhiba, minél kisebb / minél több részre van bontva, annál jobban közelíti a kört.-
Ha van szintén sebesség szabályzás akkor nagyon jól megközelítheti.
A progidnak minden sorban tudnia kell honnan indul a szerszám, hova érkezik, a kódok azok módosítják a paramétereket.
milyen útvonalon, mekkora sebességgel, ezek figyelembevételével, kvázi megtervezi az útvonalat.

Vannak magasabb szintű kódok is ,amelyekkel kontúrt tudsz leírni, és egy ciklust illeszt rá a gép, aminek meg tudod adni hogy mekkora fogásban, vagy hány lépésben érje el a kíván formát, majd simít is ha kell.

Amikor először akartam programot írni cnc-re, csak interpoláció nélkül oldottam meg, az is jó lehet, de akkor csak és kizárólag 2 irányban és 45° al elforgatva lehet megmunkálni.
Fúráshoz kiváló, csak marni nem lehet vele értelmesen

módosítás:
neked nem kell interpolálni fúráshoz, a mélység sem feltétlen kell.
N05 G00 x20 y40
N10 "Fúrás"
2 állású fúrást is alkalmazhatsz,
fúró bekapcs, fúró le...várakozás..fúró fel..., fúró kikapcs, és ennyi volt, még a mélység sem kell, gondolom nyákfúrásra használnád.

megjegyzés:
Azok az N ek csak a sort jelölik, és azért 5ösével növekszik, mert a régi gépekben nem lehetett shiftelni a sorokat, csak ha átírtad az egész progit, ezért biztonságból beleraktak 1-1 sor közé 4 üreset, hogy lehessen büntetlenül töltögetni a hiányokat.
(#) jeges válasza robing16 hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
hy
ere van külön ciklus!
G73 Fúróciklus néven!
csatolok egy doksit bene levan irva részletesen!
Egyébkén bele néztél már amit fentebb linkeltem CNC dokumentáciokba! :eek2:
Mert ezek mind benne meg találhatok!
(#) robing16 válasza Zuzmo_farok hozzászólására (») Máj 12, 2010 /
 
Szia!

Elsőre elolvastam, és értem!
A gép a G00 és 01 két pontot vizsgál meg, és megmondja végeredményül, hogy milyen úton fog haladni.
A G02 G03 pedig a kör, amit marásnál lehet használni.

A húrhiba az a jelenség, mikor a kör nem teljesen kör lesz, hanem egyenes íveket próbál megtervezni, és így hasonlíthat egy körre.

Ha kész lesz a mechanika, elsősorban igen, fúrásra fogom tesztelni, az a legelső cél, majd az eredeti cél a gravírozás lenne. Erre már érdemes megnézni pár matematikai függvényt, ami segítségével azt tudom mondani, hogy a G-kódot integrálhatom a uC IC-be.

De mindenkinek mondom, hogy tényleg letettem arról, hogy Delphi-be saját programot csináljak, mert valójában tényleg értelmetlen lenne ez a lépés, ám a uC-ben lévő függvények egyszerű számítógép nélküli üzemeltetésre kellenek.

Lesz majd rajta egy 4X20-as LCD kijelző, ami segítségével egyszerű dolgokat tudok végezni számítógép használata nélkül... Pl fúrásra


Ezzel nagyon sokat segítettél, köszönöm szépen
(#) Peppe válasza Mucu hozzászólására (») Máj 24, 2010 /
 
Szia!
Nyákot nem adhatok,mert megrendelésre csináltam.
De irány elveket adhatok.Ha így megfelel akkor a tied
3db TB 6560 IC ment a füstbe mire kitudtam pöcsölni mi a rákfenéje.
(#) tbence3 válasza Mucu hozzászólására (») Máj 24, 2010 /
 
Vaterán hirdetek TB6560 IC-vel épített gyári cnc vezérlő elektronikát. Igaz nem néztem át 100%-os figyelmességgel de találtam benne nagyon bonyolult részeket. Ha gondolod rakok fel pár képet róla, hátha tudod használni valamire.
(#) Mucu válasza Peppe hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Az sajnos nem elég.
(#) Mucu válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Heló, Megtaláltalak, először halott ötletnek tartottam de megnéztem a képet a vaterán és nem tartom lehetetlennek. Ha elég jó minőségű a kép, lehetséges hogy kilehet venni a vezetősávokat. Viszont a borda sokat takar, ha azt letudnád venni, sokat segítene. Minél jobb minőségű képeket próbálj csinálni. Előre is köszönöm, rendes tőled!
(#) tbence3 válasza Mucu hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Csatolok pár képet. Sajnos már feladtam ami volt így csak akkor tudok újabb képeket készíteni ha rendel majd valaki. Megmondom őszintén meg is feledkeztem a hűtőborda alatti részről így arról a régióról nincs felvételem. Valamint a hátuljáról sem.
Inkább támpontok miatt érdemes megnézni.
(#) robing16 válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Kérdés

A hűtőborda alatt gondolom az a TB6560 IC található?
Őszintén nem az a lényeg igazán, hanem egy jó ötlet.

Most készítettem egy végfokot, amely kicsit nagy helyet foglal, és hát ha ezt hamarabb látom, nem így csinálom meg

Majd töltök fel képeket, de most nincs meg a fényképező
(#) tbence3 válasza robing16 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Igen, ki van vágva a panelből egy darab és úgy van beforrasztva.
(#) Mucu válasza tbence3 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Köszi. Gondolom kétoldalú nyáklapon vannak az alkatrészek, az a baj hogy így nehéz lenne kibogarászni. Majd ha lesz másik vezérlőd fényképezd le az másik oldalát is. Üdv!
(#) tbence3 válasza Mucu hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Minden további nélkül. De akkor már a hűtőborda alatti részt is feltérképezem.
Esetleg a gyári adatlapján nincsen valami kapcsolás vagy javaslat? Esetleg neten kellene utánakeresni.
(#) robing16 hozzászólása Máj 25, 2010 /
 
Én a léptetőmotorokat majd PIC-el fogom meghajtani úgy, hogy mind a 4 láb a PIC-re lesz kötve, tudok így legalább nyomatékot, teljes lépést és fél lépést is csinálni vele...
Nagyon fontos bele több Watt-os ellenállás? Vagy hogy mennyire fog majd látszani, ha a PIC alapállapotban "négyszögjelet küld neki", hogy ne vegye fel a teljes áramot, és ne melegedjen fel?
Mármint remegni fog, vagy lesz valami hatása?
(#) k.i.r.a.l.y hozzászólása Máj 28, 2010 /
 
Heló! Olyan problémám lenne h vettünk egy gyári H2 PCB CNC vezérlőt. Beépítettük, próbáltuk működtetni mach3-mal de a motorok meg sem mozdultak csak ciripeltek hiába állítottunk mindent a mach3 ba de nem lett jobb a helyzet ezután egyszercsak elfüstölt az 1-ik Ic gyorsan leállítottuk megnéztük azt a motort lekötöttük mikor visszakapcsoltuk egy másik Ic is elfüstölt! Ha valaki tudna segíteni abban h miért történt azt megköszönném és abban h miért nem bírtam mozgatásra a motorokat. Egyébként a motorok tipusai: EASTMAN KODAK293320 ha ez számít!
(#) Sir-Nyeteg válasza k.i.r.a.l.y hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Motorok paramétereit nem tudnád bemásolni? Egyébként miért nem azt az emberkét keresed a kérdéseddel, aki a legjobban tudná?
Magát a céget, aki gyártja ezeket?
Semmit nem találtam eddig a motorokról...
(#) k.i.r.a.l.y válasza Massawa hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Bocs rosszat írtam, MO63-FS-402C, és kaptam a motorokhoz gyári elektronikát, csak sajnos infóval nem tudtak szolgálni. Ezért vettem az M&V-től másikat,ők viszont most nem elérhetők, de nekik is felteszem majd a kérdést
(#) Sir-Nyeteg válasza k.i.r.a.l.y hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Lehet hogy furán hangzik, de én a maradék IC-re rákötnék egy kis léptetőt, pl 1A-eset. 0.8A-eset, vagy akár csak egy 300mA-eset. Ha azzal működik a maradék IC, akkor biztos hogy a motorral lőttél mellé
Nem írtad milyen meghajtásod van vagy lesz, menetesszárhoz direktben egy ilyen kis léptetőmotor is bőven megfelel...
(#) k.i.r.a.l.y válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Jó ötletnek tűnt, megvalósítottam. Indítás után elfüstölt az az ic amire semmi nem volt kötve. kb fél másodperc alatt!
(#) Sir-Nyeteg válasza k.i.r.a.l.y hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Ha nem a terheléstől halt meg, akkor ott valami táphiba a legvalószínűbb. Jó tápegységet használtál? Meg volt szűrve? Feszültsége nem volt túl nagy?
(#) lipol hozzászólása Jún 9, 2010 /
 
Helo!
Nemrég kezdtem el foglalkozni a témával, és szeretnék építeni egy kisebb otthoni cnc gépet, gravirozásra és esetleg műanyag vágására. Ezeket a motrokat most szereltem ki egy hp típusú nyomtatóból, és szeretném megkérdezni, lehet-e velük valamit kezdeni. Nagyon örülnék egy kapcsolási rajznak, hogy tudjam megépíteni a vezérlést.
Válaszotokat várom.
(#) KTobi válasza lipol hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
A jobboldali léptetőmotornak tűnik.
(#) robing16 válasza lipol hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
Lehetséges, hogy a jobb oldali képen léptetőmotor van, meg kellene nézni a csatlakozási PIN-ek számát!
Ha 5 vagy 6 PIN-es, akkor az léptetőmotornak számít.

Amúgy bármelyik motor jó, hisz a HP olyan helyre rak szénkefés motort, ahol van Encoder csík. És a középső motor szerintem a patrontartó fejet mozgatta

De szerintem ez bonyolultabb, úgyhogy maradjunk a léptetőmotoroknál.
(#) lipol válasza KTobi hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
A felső a tintapatron mozgatására szolgált és a bal oldali is léptetőmotor, csak egy kapcsolási rajz kéne a vezérléshez amivel tudom a két motort vezérelni. Mindkét motor 5 bemenetű, van pár bekötési ábra az oldalon csak nemtudom h melyik lenne jó, ja meg hogy hány voltról is működhetnek ezek a motorok. Van egy rajzon csak nemvagyok biztos benne hogy jó-e volna. Segitséget szeretnék kérni egy ilyen cnc megépítéséhez.
(#) lipol hozzászólása Jún 9, 2010 /
 
Az elképzelésem az lenne, hogy a bal oldali motor mozgatja majd a lézer-t a jobb oldali pedig az egész konstrukciót. A mechanika része készülőben van. Valami hasonlóra gondoltam Bővebben: Link , de nem 3 tengelyes hanem csak 2 tengelyesre.
(#) robing16 hozzászólása Jún 21, 2010 /
 
Sziasztok!
Beszéltünk egyszer a Lézergázról, és most tapasztalatból mondom, hogy iszonyatosan nem éri meg. Bent voltam a Linde-nél, beszélgettem egy illetékessel, aki ért a gázkeveréshez. Ahogy kiderült, a palackot bérelni kell, kb 20.000Ft-t, mivel nem cégként mentem oda, és nincs szerződés, a palack letéte 24.000Ft-t, a benne lévő gáz, amit beletesznek, ha jól emlékszek kb 50.000Ft-t, és még nem beszéltünk a Reduktorról, ami szintén 67.000Ft-t.

Kb így elegem is lett ebből, de kíváncsiságból érdemes volt utánna nézni, és gondolkodok egy már gázzal feltöltött lézercsövön, amire csak feszt kell rakni, meg tükröket, és egy lézerfejet
(#) szabics válasza robing16 hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Megtöltenek saját palackot is. Nekem egy 200 baros ötliterest 7 e Ft-t töltöttek meg. Ez kimondottan lézrgáz keverék.
Következő: »»   29 / 115
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem