Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   897 / 3946
(#) Dudus válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
Ha visszaolvasod, Te érted amit írtál?
(#) Dani494 válasza Dudus hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
Tessék?Nem értem mi a probléma.A linkelt oldalon lévő feladatok közül az utolsó 3 megoldására vagyok kíváncsi,és leírtam hogy szerintem mik a megoldások.Lehet hogy félreérthetően fogalmaztam?
(#) bankimajki válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
A 2.es feladat megoldása: ~feleakkora telj. (amennyiben a dióda nyitófeszültségénél lényegesen nagyobb a bemeneti fesz.)
A 3.as feladat megoldása: a csatolt képen az egyik diódát fordítsd meg, akkor jó.
A 4. feladatnál milyen a bemeneti fesz.? (Ha váltó, és az egyik dióda rövidzár, akkor nő az Up-p a dióda nyitófeszültségének értékével. Ha szakadás, akkor pedig egyik irányban Up-2*a dióda nyitófesz.-e. Másik irányban pedig 0V. Remélem érthető. De ha lerajzolod, akkor érthetőbb. Jah és egyébként effektív vagy csúcs vagy középérték kell?
(#) Dani494 válasza bankimajki hozzászólására (») Jún 9, 2010 /
 
Köszöntem.A 4-es feladathoz:fogalmam sincs,én is csak annyit tudok amennyit a feladat ír,de mindenre kaptam választ.°°)
(#) David.zsombor válasza Action2K hozzászólására (») Jún 10, 2010 /
 
Ezen már túl vagyok. az 555 ös villogó harmadik megépítésre sem működött így elment a kedvem most az ic-k től
(#) David.zsombor válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 10, 2010 /
 
Mégegy szer mert amúgy elfelejtődik a kérdés:
Sziasztok lehet hogy hü... hangzika kérésem de nem tudom mit építsek elég kezdő vagyok még.Kéne egy olyan kapcsolás ami ha nem muszáj nem ic-s és van hozzzá nyákrajz.Ja és ha lehet valami olyan legyen ami magától működik amin azonnal látni ha nem jó(Pl.:nem poloska kivezérlésjelző...) Lehet hogy ez így túl sok de fáradozásaitokat köszönöm.
(#) edison14 válasza David.zsombor hozzászólására (») Jún 10, 2010 /
 
Helló!

Ha nem ment az 555-ös villogó akkor próbálj meg összehozni egy ILYENT. A nyáktervét szerintem kézzel is el tudod készíteni. Remélem sikerülni fog.
(#) MaTe193 hozzászólása Jún 10, 2010 /
 
Üdv!

Lenne egykérdésem:Hogyan lehet megkülönbözetni a lineáris illetve a logaritmikus potmétert?(Nincs semmi speckó műszerem).

Köszönöm!
(#) gaboca323f hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Üdv!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy adott egy 230voltos 4wattos motor, amit 12 voltal szeretnék vezérelni. Jelenleg relé végzi a kapcsolást, de hamar beég.
Ki lehetne válltani valami elektromos dologgal? Triak vagy ilyesmi?
Ha igen akkor miként kellene bekötni?
Aki tud kérem segítsen.
Előre is köszönöm!

Üdv!
G
(#) roland0327 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Szia. Kilehet egy otpóval és egy triakkal. Az optóhoz kell előtét ellenállás amit majd adatlapból megnézel mekkora. Itt egy kapcsolás mellékelve.
(#) gaboca323f válasza roland0327 hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Üdv!

Köszi a gyors választ!
Kicsit bajba vagyok mindíg a kapcsolásokkal, de összeraktam nyákra, remélem nem cseréltem föl semmit.

Esetleg más optoval lehetne? Mondjuk moc3063? Nem találtam 3020-ast.

nyák1.lay
    
(#) roland0327 válasza gaboca323f hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Lehet de azért nézd meg az adatlapjában a gyári kapcsolását.
(#) djgaby hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Hi!
Ha egy párhuzamos tda7293-ra rákötök egy 8ohm- és egy 4ohm-os hangszórót. Akkor azt bírni fogja vajon ?
Vagyis hogyan köthetem, hogy jó legyen ? vagy nem ajánlatos?
Előre is köszi!
Szép napsütéses napot!
(#) Rafael hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Egy alkatrészt keresek. (Olyat ami az éjjel világítós akkumulátoros kerti lámpákban van.)
Nekem is LED-hez kell, amit elemek táplálnak.
Azt szeretném, hogy kifejezetten csak sötétben, illetve szürkületkor kapcsoljon be.
Próbáltam az előbb LDR-t, de az pont az ellentkezőjét csinálja. / Nagyobb fénynél erősebben világít, sötétben pedig kialszik tőle a Led. /
Szóval ehhez milyen alkatrész kell? /Link is jöhet./
(#) storm válasza Rafael hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Ezt leginkább vezérléssel lehetne megoldani rendesen..így nem valószinű, hogy működnifog rendesen
(#) Rafael válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Kissé speciálisabban apró helyre kellene! Világító szelepsapkához. Írják róla, hogy nappal nem működik csak sötétben és látni is az egyik fotón, hogy egy ( számomra LDR szerű ) alkatrészt is tartalmaz. Ma vettem ilyen kis cuccost olcsóbban, viszont nekem nincsen benne fényérzékelő. Így folyton villogna.
Szerintem nem lehet bonyolult megoldás. / Az enyémben van 1 Led, 3 gombelem, meg 1 vacak ami mozásra kapcsol. /
Így már konkért a kérdésem...
(#) Leadtek hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Miért van az, hogy sehogyse tudok kihozni 5 Voltot egy 7805-ös IC-ből? Max 4,6 Voltot jön ki belőle. Akármennyi voltot kötök rá ez van. Bemeneten egy 2200µF-os ELCO és 100nF-os kondi, kimeneten egy 100nF kondi. Mi hiányzik még?
(#) kadarist válasza Leadtek hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Terheld le a kimenetét egy pár kiloohmos ellenállással, vagy LED+ellenállással. Utána beáll a feszültség.
(#) proli007 válasza Rafael hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Hello!
Veszel egy NC 7S14 M5 kis invertert, és ez egy ellenállás segítségével, "megfordítja" a fotoellenállás működését. (Tulajdonképpen egy CD40106 egyetlen inverterét tartalmazza.) Ha a kék Led kisáramú, akkor meg is hajtja.
üdv! proli007
(#) Baxi hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Hi
Lenne egy kérdésem a BT169D Thyristors hogy tudom kimérni hogy jó -e ? Segítséget előre is köszönöm.
(#) Baxi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Hát ez inkább tranzisztoros megoldás. Nekem tirisztor vizsgálat érdekelne.
Vagy annak is úgy kell megnézni mint a táranyót azaz B-E nyitott B-C zárt előfeszítésű, és ugye a C és a E között nincs átmenet egyik irányban sem, na de a tirisztornál?Gondolom az anód katód adott na de mi van a gate lábával? Annak vezetni kellene valamelyikkel?
Választ előre is köszi.
(#) Baxi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
ok, kösz. Megnézem.
(#) dudzsi hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Sziasztok.

Van nekem egy RT424F05-ös bipoláris relém amit egy PIC-cel szeretnék kapcsolgatni. Ahogy nézegettem ezt a relét kel neki egy fix pzitiv (középső láb) és negativ vagy itt vagy ott a két szélsö lábon. Azt nem értem hogy miért nem megy ugy hogy középen van a negativ a szélein meg a pozitiv. Hogy tudom kapcsolni egy PIC-cel ha csak 2 lábam van már csak?
És miért van az ha középre pozitivot adok az egyik szélére negativot akkor behuz és ha felcserélem a polaritást ezen a két lábon akkor meg elenged. És ugyan ez a két szélsön is.
Most hogy is müködik ez a relé?
(#) kovacsj hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Nagyon kezdőként szeretném kérdezni, hogy az AVR-eket C vagy Assembly nyelven kezdjem el tanulni? Mindkét nyelvet értem.
Van is bennük némi (nem túl sok) gyakorlatom. Még a DOS-os időkből.
(#) icserny válasza kovacsj hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Idézet:
„az AVR-eket C vagy Assembly nyelven kezdjem el tanulni?”
A legjobb párhuzamosan tanulni. Nem árt, ha látod, hogy az egyes C programrészeknek mi az assembly megfelelője... Csak PIC-re tudok példát mutatni : Bővebben: Link Csak görgesd végig a lapot, hogy lásd,mire gondoltam.
(#) kovacsj válasza icserny hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
De nekem AVR-hez van programozóm és tesztpanelem. Éppen ma kaptam postán. Van olyan amit AVR-rel nem lehet megcsinálni és PIC-kel igen?
(#) storm válasza Leadtek hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Szerintem aza legjobb, hogyha a GND lábra akasztasz egy potit és addig tekered amég be nem áll terhelés alatt az 5V Ekkor persze terheletlenül 5V felett lesz a fesz
(#) kovacsj válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Ebből is látszik, mennyire kezdő vagyok.
(#) storm hozzászólása Jún 11, 2010 /
 
Hali!
Azt szeretném kérdezni, hogy mivan akkor hogy ha a telefont egy 7805-el ellátott stabil 5V-os tápegységgel töltöm? A gyári töltőből csak 450mAh jön ki ebből pedig kijöhet 1,5A-is Ez nem okozhat kárt a telóba?
(#) maTaKee válasza storm hozzászólására (») Jún 11, 2010 /
 
Helló!
Nem, nem okozhat kárt, de ha nagyon aggódsz emiatt, akkor a 7805 után tegyél sorosan egy 450mA-es biztosítékot!
Következő: »»   897 / 3946
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem