Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-vel lehet-e?
 
Témaindító: Carter, idő: Máj 16, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   11 / 14
(#) Inhouse válasza Yankee hozzászólására (») Szept 27, 2010 / 1
 
Mint már írtam az előbb!!!

Itt a megoldás

Üdv
Inhouse
(#) Yankee válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Sziasztok
Köszönöm neked, és INHOUSE nak a megoldást, remélem sikerem lessz vele.
Erre gondoltatok?

kep_1.jpg
    
(#) Inhouse válasza Yankee hozzászólására (») Szept 28, 2010 / 1
 
Szerintem így nem lesz jó, pedig Proli007 jókat szokott mondani, profi szakember.
A legegyszerűbb, ha megépíted úgy ahogy van, és ha egy helyre kell az a két impulzus, akkor egyszerűen párhuzamosítod a 2 relé 2 érintkezőjét. Vagy ha nem kell nagy áramot kapcsolni, akkor a 2 relét meghajtó tranzisztor kollektorát közösíteni, vagy kapcsolat, nyitott kollektoros kimenet...

Üdv
Inhouse
(#) Yankee válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Igazad van, kipróbáltam, relék nélkül, a két tranzisztor collektorát összekötöttem, azzal, hogy a kettő közé tettem két diódát úgy hogy az anódjukat közösítettem, a kodi helyére 100- ast tettem és működik a kapcsolás, de a kikapcsoláskor keletkezett impulzus kb. fele a bekopcsolásinak. Megprobálom közösíteni egy 555-el és jó fog lenni (kb fél percre akarom állítani).

Kösz mindent.
(#) Inhouse válasza Yankee hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Relék nélkül nem lesz szerintem elég meredek a vége. Mit kapcsolsz a tranzisztorokkal?

Üdv
Inhouse
(#) Yankee válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Próbára ledet raktam, igaz parazslott a legvégén, de ezt kapcsolom:

Kep.jpg
    
(#) Inhouse válasza Yankee hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Ennek mindegy, hogy az egyik rövidebbet ad, adott hosszúságú ideig lesz magas a kimenet.

Üdv
Inhouse
(#) proli007 válasza Inhouse hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Hello!
És miből gondoltátok, hogy nem működik?
Ez az egyszerű tranzisztoros kapcsolás nem túl korrekt, de működőképes. Az kétségtelen, hogy a be és kikapcsoláskor nem adhat azonos időt, mert a kondi töltése és kisütése nem azonos időállandóm keresztül működik. A relé fogyasztása miatt is lehet, hogy a Q2-nél darlington tranyót kellene alkalmazni.
üdv! proli007
(#) Inhouse válasza proli007 hozzászólására (») Szept 28, 2010 /
 
Jogos, benéztem! Azt az új D2-t nem vettem figyelembe. Félve írtam, és tessék...

Üdv
Inhouse
(#) proli007 válasza Yankee hozzászólására (») Szept 29, 2010 / 1
 
Hello!
Akkor legyen egy 555-ös példa. Ezt lehetne vezérelni akár logikai jelszinttel, akár kontaktussal az 2-3 vagy 1-2 bement között is.
És egy másik példa, hogy XOR kapuval is milyen egyszerű az egész. Kis OFF _JANI_ örömére. :yes:
üdv! proli007
(#) Dániel X válasza niedziela hozzászólására (») Okt 15, 2010 /
 
Hali! R2 értéke?
(#) Kotesz hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
555-el szeretnék egy forgásirányváltót építeni.

Egy astabil kapcsolást építettem.A forgásirányváltást kellene megoldani.
Hogyan tudom ezt megtenni relé nélkül?
Cd meghajtó ajtajának nyitása és csukása lenne a feladat.
(#) _JANI_ válasza Kotesz hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Az 555-ös elsősorban időzítésre lett kitalálva, s kimenete 200mA-t is elvisel. Így elvileg kis motort is meghajthat. ( Persze a kapcsoló tranzisztorok védődiódáiról nem szabad elfeledkezni! ) Ha két 555-ös kimenetei közé kötöd a motort akkor egy H-hidas kapcsolást kapsz. Így már meg lehet fordítani a motor forgásirányát. Milyen projekt készül?
(#) Kotesz válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Először is köszönöm a segítséget!

Egy maratókád-lötyögtetöt készítek!
(#) _JANI_ válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
OFF nem érdekes!
Viszont szeretném megkérdezni, hogy az 555-ös kapcsolásban a Q1 földelt bázisos kapcsolásának mi is a pontos feladata? Előre is köszönöm.

(#847379) Kotesz:
Érdekes ötlet az újrahasznosításra!
(#) proli007 válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Hello!
Nagyon egyszerű. A Q2 pozitív élre, míg a Q1 negatív élre indítja a monostabilt.. Az ötlet, a hangszóróvédő kapcsolásból jutott eszembe. Csak itt másra használom.
üdv! proli007
(#) _JANI_ válasza proli007 hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Ha lesz időm, feltétlen kipróbálom.
(#) _JANI_ válasza Kotesz hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Az ajtó helyzetjelző "nyomógombjai" még működnek?
Mert nem lesz egyszerű a megfelelő időzítés beállítása ha csak egy AMV-s kapcsolást fogsz használni...
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Amennyiben még működnek ( vagy be lesz építve... ) akkor itt egy elvi teszteletlen kapcsolás. A motor csak akkor forog, ha csak az egyik kimenet lesz magas szinten. Ha mindkét kimeneten L vagy H szint van akkor a motor áll. Mindkét nyomógomb nyomásra zár. Jó kísérletezést.
(#) vhelorex hozzászólása Nov 23, 2010 /
 
(#) kadarist válasza vhelorex hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia!
Itt megtalálod a rajzot is: Bővebben: Link ezt a kapcsolást láncba lehet kötni (SIN-SOUT, CLIN-CLOUT).
(#) vhelorex válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
köszönöm, remélem boldogulok vele
(#) kadarist válasza vhelorex hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Órajelet is igényel (CLIN), ezt egy 555-el megoldhatod.
(#) _JANI_ válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
S 4017-et is ha több füzért kell véletlenszerűen vezérelni.
Szerintem a 4017-nek célszerű külön ( 555-ös ) órajel.
(#) kadarist válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Én nem értek a digitális dolgokhoz, ezt az alábbi kapcsolást csak találtam. Minden bizonnyal a 4017-et is lehet füzérbe kötni.
(#) _JANI_ válasza kadarist hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Lehet nem pont neked kellett volna az előbb válaszolni.
Inkább csak kiegészítésnek szántam.
A 4017-es számláló akkor kell, ha több különálló füzért kell "elindítani". Így nem kell kézzel indítani a fényeket. Hasonló kész gyári kapcsolásnál is megtalálható. Mert ez a legegyszerűbb a sima két különálló oszcillátoros vezérlés után. Persze csak a fantázia szab határt, hogy miként lesznek vezérelve a jégcsapok...
PL: A DiscoLitez hardverével kapásból 32 jégcsapot lehetne függetlenül zenére elindítani.
Az azért már kicsit :yes: látványos lenne!
(#) kadarist válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Köszönöm az információt! A flip-floposnál a kézi indítás valóban hátrány, de biztosan ezt is lehet "automatizálni".
(#) vhelorex válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
szia Jani
Próbáltam a kadarist által ajánlott fórumból kihámozni egy általam is megépíthető kapcsolást de nem sok sikerrel. Azt és is láttam, hogy kézzel inditotta a fénysort és ezt kellene automatizálni vagy központilag vagy egyesével. azért gondolom hogy van lehetőőség egyesével is mert van olyan oldal ahol úgy hirdetik hogy külön külön egyesével meg lehet venni a csöveket, külön a gerinvezetéket amin leágazások vannak és külön a dugasztápegységet ami táplálja. Jó lenne egy kész kapcsolás esetleg nyák rajz amit meg lehet épteni. Az elvi kapcsolási rajzból az sem derül k hogy milyen előtét ellenállásokat használ. de a legnagyobb hiány számomra az automata indító impulzus vagy minek az elektronika hiánya. Tudsz esetleg ebben segíteni ?üdv : vhelo
(#) kadarist válasza vhelorex hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Egy 555 (vagy valamilyen TTL astabil) megoldja ezt a problémát is (szerintem).
(#) Kotesz válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 24, 2010 /
 
Köszi a válaszokat.
Egyenlőre csak a mechanika van a motorral.A többi részét még nem néztem.
Egyenlőre egy relével oldom meg az irányváltást.De az általad irt kapcsolást is megépítem próbapanelen és kisérletezek vele.

Beszámolok a fejleményekről.
Következő: »»   11 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem