Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-en eső feszültség színek szerint
Lapozás: OK   1 / 2
(#) (Felhasználó 924) hozzászólása Dec 21, 2005 /
 
Hello. Van ket ledem, egy piros es egy kek leddiodam, extra fenyu es 9V-ro akarnam mukodtetni. Ki tudna megmondani hogy mekkora vedoellenallas kell ele?
(#) dB_Thunder válasza (Felhasználó 924) hozzászólására (») Dec 21, 2005 /
 
A piros leden 1.8 volt esik általában, a kéken kb 3 volt.
A 9 voltból kivonod a leden eső feszültséget,ezzel megkapod az elótét ellenálláson eső feszt.Ezután 1szerű:
R(ellenállás értéke ohm-ba)=U(előtét ellenáláson eső fesz. voltban)/I(a leden átfolyó áram értéke)
A leden átfolyó áram ajánlott értékét a katalógusok tartalmazzák(I tip)
Egyébbként 0.01-0.03 A kürül szokott lenni.(célszerű az alacsonyabb árammal kipróbálni,aztán lassan emelni...
(#) gerry válasza (Felhasználó 924) hozzászólására (») Dec 21, 2005 / 4
 
A piros ledre, ha 1.8V esik akkor 9V-1.8=7.2V
Mondjuk a piros leden folyjon 15mA, akkor 7.2/0.015= 480 ohm. Tehát 480 ohm-os ellenállat kell sorban, de ha nagyobb fényerőt szeretnél 20mA-rel, akkor tegyél be 360 ohmosat, ez alatt már károsodhat a led.

A kék led, ha 3V-on járatod, akkor a 9V-3V=6V, itt attól függ mennyi az átfolyó áram, a 6V-ot osztod a megadott 0.xxx A-al ésmeg is kapod az ohmos ellenállatot.

Mint ahogy az a fentiekben is kitűnik

Remélem jól csináltam, ha nem akkor bocsi
(#) (Felhasználó 924) válasza gerry hozzászólására (») Dec 22, 2005 /
 
Koszi en csak azt nem tudtam hogy mekkora feszultsegre kell kapcsolni szinek szerint.
(#) Emberfej hozzászólása Szept 19, 2008 /
 
Sziasztok!

Azt szeretném tudni, hogy mi alapján lehet megtudni, hogy hány voltos és amperes egy led.
Van a közelben egy hobbibolt, ahol kilehet próbálgatni a ledeket, van szép kis nyomógombos kapcsolótáblájuk hozzá, és mindig hülyének néz az eladó(hangosan nem káromkodik, de ezt-azt lelehet olvasni a szájáról), ha megkérdezem hány voltos a kiszemelt led. Szóval vagy tudnom kéne a választ, vagy csak szimplán bunkó az eladó. Az túl egyszerű lenne, ha kiírnák alá az adatait.
(#) pittyu válasza Emberfej hozzászólására (») Szept 19, 2008 /
 
A ledek nyitófeszültsége szinenként változó 2.---3.6 . Alényeg, hogy az átfolyó áramot kell korlátozni ellenállással vagy áramgenerátorral, a leden meg annyi fesz. esik amannyi neki kell.
(#) kyrk válasza Emberfej hozzászólására (») Szept 19, 2008 / 1
 
Roviden:A led feszulteg aram karakterisztikajabol lehet tudni.

Hosszan: A fenti karakterisztika azt mondja meg, hogy adott aram mellet a LED-en mekkora fuszultseg fog esni. Tipikus karakterisztika lathato ezen az oldalon:
DIODA magyarazat
Ami fontos belole az a nyito iranyu feszultsegresze (forward voltage). Itt van egy pont ahol meredeken elkezd emelkedni a karakterisztika. Ez azt jelenti, hogy pici feszultsegnovekedeshez nagy aramvaltozas tartozik. Illetve forditva. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Vf (2V es felette Nyitofesz pelda) korul lesz a LED feszultsege. Plusz minusz nehany mV attol fuggoen mennyi aramot hajtasz at.

A LED nyitofeszultsege tehat az a feszultseg ahol ha 10X tobb aramot hajtasz at rajta akkor is kb ugyan az a feszultseg fog esni rajta. Magyarul a karakterisztika tores pontja. Ez nem ekzakt ertek, alaktresz valogatja. Gyakorlatban eleg a kerekitessel szamolni.

A LED arama pedig altalaban az az aram amire terveztek uszemszeruen a LED-et. Tipikus pl 50mA,100mA.

Ujabb ledeknel eleg "hajmereszto" ertekek leteznke. Pl 350mA 3,5V-on CREE UV-led. Ebbol persze szamolhato a LED felvett teljesitmenye.

A ket ertek vegulis azert fontos neked, hogy hany Volt kell minimum a LED-nek hogy vilagitson, illetve hogy mekkora aramot hajthatsz at rajta (aramkorlatozo ellenallas).

A nyitofeszultseget lehet merni, az aram altalaban katalogus adat (nyitofeszultseg is). Meres:
1. Jobb multimeterek, dioda nyitofesz (enyem kb 1V-ig tud ilyet merni LED-ekre nem jelez semmit)
2. LED-el sorba kotsz valamilyen ellenallast. Pl 330ohm vagy 1k. 0V-rol elkezded nolveni a feszultseget amit raadsz, kozben mered a LED-en eso feszultseget. Egy ideig a LED szakadas marad (karakterisztika, nem vezet) ezert az osszes feszultseg a LED-en fog esni. Ahogy noveled egyszercsak kinyit a led (vezetni kezd pl 1,3V-nal). Az aramkorlatozo ellenallason elkezd aram folyni, ami miatt feszulseg fog esni rajta. Ahogy tovabb noveled a feszultseget, a LED-en mar "nem tud" tobb feszultseg esni (10-20uV-ot valtozik mar csak pl) emiatt az ellallason kezd esni a feszultseg java. A LED "megragad" a nyitofeszultsegen.

Szamitasi pelda:
Uk = 5V (tapegyseg)
Uled = 2V (led nyitofesz)
Iled = 20mA (kivant aram a LED-en)
R = ?

R = U/I = (Uk-Uled)/Iled = (5V-2V)/20mA = 3V/20mA= 150 ohm.

Uk-Uled mert a LED-en nyitott allapotban kb 2V fog esni. (Egyebkent adatlapbol 20mA-hez ki kell nezni mekkora nyitofesz tartozik es azzal kell szamolni.) A maradek feszultseg kenytelen az ismeretle R-en esni.
(#) berkigyuri válasza (») Szept 19, 2008 /
 
Ezt überül megválaszoltad neki.
(#) gg630504 válasza Emberfej hozzászólására (») Szept 20, 2008 /
 
A LED fényt, azaz fotonokat bocsájt ki. A fotonoknak van energiája. Az energiájuk a frekvenciájuktól, azaz a színüktől ( infravörös - vörös - ( szivárvány ) - ibolya - ibolyántúli ) függ.
A LED nyitófeszültsége ( voltban ) jól közelíti a kisugárzott foton energiáját ( elekronvoltban ).
Fény a wikipédiában
(#) MrEternity hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
üdv!

full kezdő lévén lenne egy kérdésem.
9 pios ledecskét szeretnék összekapcsolni sorosan,és minden led között lenne egy-egy kb fél méteres kábel.
kérdésem:
bár sokat olvasgattam,és számolni is próbáltam,nem jöttem rá,hogy mekkora nyitófeszültség kéne,és mekkora ellenállás,ha szép fényesen akarom világíttatni.

szóval,help légyszi,előre is köszönöm!
(#) Stewe válasza (Felhasználó 924) hozzászólására (») Jan 5, 2011 / 1
 
Ha van androidos telód, az ElektroDroid alkalmazás (AppBrain-on free) az összes egyszerűbb méretezési feladatot elvégzi, a LED előtéttől az Lm317-en át a műveleti erősítős kapcsolásokig.
(#) Gabi válasza MrEternity hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Mekkora feszültségről táplálnád? Mert 2X1.8-2V minimum kell neki. A feszültségtöbbletet pedig elosztod a ledek áramával és megkapod az előtét ellenállás értékét.

A topic 3. hozzászólásában részletezik a számolást.
(#) Stefan válasza MrEternity hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Olvasd végig megint a topik hozzászólásait, minden le van írva, ennél többet nem lehet a témához hozzátenni.
1 ledre kiszámolod az elenállást, minden led elé raksz egy akkora értéket, majd párhuzamosan kötöd a 9 ellenállás-led párost.
(#) MrEternity válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
a számolás menetét értem,csak azthittem,hogy nem kell minden led elé ellenállást tenni:\és ha 9 v-rol müködtetném,akkor minden led elé bekéne rakjak egy 360as ellenállást?
(#) Gabi válasza MrEternity hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
Egy leden kb. 1.8-2V esik. Ha 9V-ról táplálod akkor 4db-ot sorba köthetsz és kell egy soros ellenállás (kb. 56ohm). 5db-ot elvileg ellenállás nélkül is ráköthetsz, de lehet, ha nagyobb nyitófeszültségűek, akkor nem fognak világítani.
(#) motom hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
Ha már úgy is 9 ledet szeretnél, célszerű 3x3ledet sorbakötni. Egy sor végén 1 ellenállással. Igy még ha mrül a 9v telep akkor is világítani fognak, kb. 6v-ig.
(#) MrEternity válasza motom hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
hát nekem muszály lenne egyenként,9 db:\
(#) MrEternity válasza Gabi hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
de nekem 9 db ot kéne sorba kötni!
(#) MrEternity hozzászólása Jan 5, 2011 /
 
tehát tömören arrol lenne szó,hogy szeretnék egy 9Vos elemmel működtetni 9 db ledet ,úgy,hogy minden ledet egy fél méteres kábel választ el.(tehát elem------led-----led----led----led---stb 9ig)
a kérdés:minden led elé rakjak ellenállást,ha igen mekkorákat,hogy mindegyik ua. fénnyel világítson,vagy nem is kell ellenállás,vagy akkor most mivan?
5mm es piros ledekről van szó 2.0-2.4 nyitófeszszel,és egy leden 1,8-2.0 V esik.
ötletek?

és télleg sajnálom h ilyen értetlenke vagyok,de még új vagyok ezen a téren,és egy kis eligazítás kéne!!
(#) san398 válasza MrEternity hozzászólására (») Jan 5, 2011 /
 
A 9V kevés lesz! Számolj egy kicsit 9db led 2V-al számolva is 18V!
Itt van az oldalon a számoló program: Bővebben: Link
(#) szalasz87 hozzászólása Aug 8, 2013 /
 
A "nagy fényerejű" ledeknek más a U, I-ük? Köszönöm
(#) nedudgi válasza szalasz87 hozzászólására (») Aug 8, 2013 /
 
Idézet:
„A "nagy fényerejű" ledeknek más a U, I-ük? Köszönöm”

Ezt a kérdést úgy kell érteni, hogy a nagy fényerejű ledeknek más a nyitóirányú feszültsége, megengedett maximális nyitóirányú árama, mint egy normál ledé?
Erra a kérdésre csak rossz választ lehet adni. A nagy fényerejű általában azt jelenti, hogy azonos nyitóirányú áram és feszültség mellett nagyobb fényerőt ad ... minél is?
A megengedett nyitóirányú áram inkább a más tokozás, jobb hűtés/hűlés miatt lehet más. Az átlagos nyitóirányú feszültség változik alapanyagtól, és integráltságtól függően. A köznyelvben LED-nek nevezik azokat a modulokat is, ahol egy alumínium lemezre több elemi dióda van integrálva - na ezeknek aztán változatos a megengedett nyitóirányú árama, feszültsége.
(#) szalasz87 hozzászólása Aug 14, 2013 /
 
Bocsánat, újabb buta kérdésért, kezdő vagyok és próbálom tanulni, értelmezni a dolgokat de most egy ismerősöm megkavart...
Azt próbálgatom hogy hány ledet bír el sorba kötve a 4,5 voltos zsebtelepem. A led nem hasonlóan működik mint egy ellenállás? Ha jól értelmeztem akkor egyenként kéne kivonni a tápfeszültségből a ledek nyírófeszültségét - vagyis akkor 4,5 v - 2 v - 2v=0,5 vagyis elbír kettőt.
Ez a gyakorlatban is kb. működött.

Arra hogy: "jó de hát egy darab 1.5 voltos elem csak nem hajt meg akármennyit"

Ismerősöm azt válaszolta " egy nem hiszem, bár elvileg kellene... 2 V-ról 12 led-et is meg tudsz hajtani a ledek mennyiségének inkább az amperekhez van köze."

Az elemre nincs ráírva hogy amperes... Azt nem tudom hogy áramerősségemet az áramkörben a led határozza meg és fix 20mA, vagy a ledek mennyiségével változik és az is csökken?

Köszönöm szépen a segítséget! Az a helyzet hogy az iskolai oktatás nem sokat ért, a képletek még meg vannak (R=U/I stb.), de gyakorlatban megtalálni hogy mit lehet behelyettesíteni ha az értékek változnak...
(#) nedudgi válasza szalasz87 hozzászólására (») Aug 14, 2013 /
 
Ugye, a LEDekkel ellenállást is sorba kötsz, amikor kísérletezel? Az áramot valamivel korlátozni kell, különben tönkremennek a diódáid.
A LED ugyanúgy viselkedik, mint mint egy dióda. Ha a rákötött feszültség eléri a nyitóirányú feszültségét, akkor áram fog folyni rajta. Ha megnézed az adatlapot, találsz egy grafikont, amin a nyitóirányú áram és feszültség viszonya látható. Például az L-53IT adatlapja. Ennek a grafikonnak van egy pontja, ahol minimális feszültségváltozás hatására az áram meredeken nőni kezd. Ezért a LEDet áramkorláttal, és nem feszültségszabályozással vezéreljük.
Ha az áramforrásod feszültségébe csak egy LEDnyi nyitófeszültség fér be, akkor párhuzamosan kell LEDeket kötni. Természetesen mindegyik diódával külön ellenállást kell sorba kötni, mint minden más félvezető eszköznél, hogy közel azonos áram follyon az áramkör minden ágában.
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2013

l-53it.pdf
    
(#) GPeti1977 válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 14, 2013 /
 
Egyszer régen fizika órán a Planck állandóból (a képletre nem emlékszem) és a LED nyitófeszültségéből számoltuk ki mekkora hullámhosszú fényt fog adni, ha jól emlékszem optikai ráccsal meg is mértük a hullámhosszt ami igazolta az elméletet.
Azóta már vannak olyan extra fényes ZÖLD LED-ek amiknek a nyitófeszültség alapján kéken kellene világítaniuk, na erre adjon valaki magyarázatot.
(#) proba válasza nedudgi hozzászólására (») Aug 14, 2013 /
 
A kérdés második része kimaradt. Egy elemre, ha megvan a LED-ekhez szükséges nyitófeszültsége, azért lehet csak bizonyos mennyiségű ledet párhuzamosan kapcsolni, mert a ledek árama összeadódik ( x*20mA lásd ellenállások párhuzamos kapcsolása) Mivel az elem nem ideális feszültségforrás , minél nagyobb árammal terheled annál kisebb lesz a kapocsfeszültsége Így ha a terhelő áram (ledek száma) elér egy bizonyos szintet, az elem kapocsfeszültsége a LED-ek nyitófeszültsége alá csökken, így tovább már nem bővíthető a hálózat.
(#) Gafly válasza szalasz87 hozzászólására (») Aug 14, 2013 /
 
Hát igen.

Az valóban igaz hogy a LED nyitófeszültsége a színétől függ (infra LED-től felfelé a kék-ig...).

Az is igaz, hogy közvetlenül nem célszerű elemről/akkumulátorról/tápegységről működtetni LED-et.

Például vegyünk egy egyszerű 5mm-es piros LED-et. Ennek a szokásos 10-mA-es áramnál gyakorlatilag 1.5V a nyitófeszültsége.
Ezt zsebtelepről (4.5V) például úgy célszerű használni, hogy 2 sorban (azaz 3V) és egy áramkorlátozó ellenállás (maradék 1.5 V osztva a 10 mA-el, azaz 150 Ohm).

Az is igaz, hogy a LED-nek van adatlapja, amit érdemes elolvasni. Ugyanakkor a gyakorlatban aki árulja a LED-et sem szokta tudni, hogy mit árul. Ki szokott merülni abban, hogy "3 vagy 5 mm", piros/zöld/sárga kék vagy fehér, víztiszta vagy színezett esetleg még "extra fényes"...

Az hogy mennyi LED-et lehet működtetni egy "elemről" is jó kérdés.
Feszültségtől függ. 1.5V AA celláról kéket közvetlenül egyet sem, infra LED-et símán...
4.5 V-os zsebtelepről, pirosból, akár kettőt is (lásd fentebb).
Ilyen két_piros_LED_és_150_Ohm csoportból tetszőlegesen sokat kapcsolhatsz párhuzamosan, ameddig le nem csökken az megnövekedett áramterhelés miatt a csoport nyitófeszültsége alá.
(#) acrux hozzászólása Ápr 22, 2014 /
 
Adott egy külső hdd dokkolóm, piros színű visszajelzővel.
Utálom mert minden más hasonló eszközöm kék ledes
létezik kék led 1,8voltos ( mert hogy a piros ilyen) vagy mit tehetek, mert szeretném lecserélni a pirosat kékre.
Rámértem ésa piros, biza az csak 1,9voltot kap , szóval a mostani kék ledjeim meg se nyikkannak alatta
Nem akarnék emiatt egy step up panelt beletenni mert nem is igen férne..
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2014
(#) vicsys válasza acrux hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Ha a dokkolóba hozzáférsz pl. az 5V vagy 12V-hoz, akkor csak egy tranzisztor kell meg egy soros előtét ellenállás.
(#) nedudgi válasza acrux hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Hol mérted az 1,9V feszültséget? A LEDen? Az nem jelent semmit, mert annyi a LED nyitófeszültsége. A feszültséget a LEDen és a vele sorbakötött ellenálláson kell mérni.
Valószínűleg gond nélkül működni fog a kék LEDdel is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2014
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem