Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Modulrendszerű, grafikus PIC programozás
Lapozás: OK   101 / 177
(#) Peti.Janka hozzászólása Feb 7, 2011 /
 
Sziasztok! megint neki álltam a hőmérőnek. 2 hőmérő lenne egy kinti, és egy benti. A benti LM75, a kinti LM 35. Az LM75 szépen működik, de az LM35 KB 20-40 fok között ugrál. Műszerrel mérve gyönyörűen mérhető a hőmérséklet. A kábel elég hosszú, de azt gondolom ha azzal lenne baj akkor a műszerrel is rossz lenne. Mi lehet a baj? Mellékletben csatolom a fájlt.

LM75_35.PIC
    
(#) HA5AWS válasza david667 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Szia!

A Parsic-os programot tedd fel légyszíves(.PIC), abból több kiderül. A fórum elején volt róla szó mely verziók működnek jól együtt. Nálam a PARSIC 3.5.6.14 és az MPASMWIN 5.35 (MPLAB 8.46) dolgozik együtt, eddig hiba nélkül. Amiket eddig olvastam, hogy nem szerencsés más szimulátorban próbálni a Parsic által generált file-t. Eddig nekem ami ment a saját szimulátorban az ment a valóságban megépítve is. Még csak kevés áramkörön teszteltem de én is csak nemrég kezdtem a PIC-ológiát

Üdv: Gábor
(#) david667 válasza HA5AWS hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Köszi! Elnéztem a feltöltött fájlokat. Nem az .ASM-et akartam felrakni hanem a .PIC-et.
Nekem is a 3.5.6.14 van meg, de az MPASMWIN újabb, meg az MPLAB-om is. Azért gondoltam hogy megnézem Proteusban is hogy müködik-e, mert akkor biztos lennék benne hogy a valóságban is fog működni.

Üdv.: Dávid

stora5.PIC
    
(#) HA5AWS válasza david667 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Szia!

Nem vagyok szakértő, de A PIC beállításait megtetted-e? Ami átjött abban 8 MHz-es kristály van 16C67 es IC. A watch-dog-ra van -e szükséged?

Üdv: Gábor
(#) vilmosd válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Hali
Faragtam egy 24 LED-es kijelzot. Ez 3 'HC595 segitsegevel 3 lab felhasznalasaval tud vezerelni 24 lampat. (relet, barmit). A bovites csak a 595 szamanak novelesevel tortenik a felhasznalt kivezetesek ugyanazok maradnak. A mukodtetese az adatlapban megtalalhato, de ugy nagyjabol igy nez ki: a soros bemenetet (SER) beallitod a 24. lampa ertekere, majd a clock (SCK) bemeneten csinalsz egy "0-1-0" billentest. Most jon a 23. lampa allapota, majd clock.... egeszen amig a 1. lampa erteket is be nem irtad. Utana a RCK bemeneten csinalsz egy "0-1-0" orajelet, aminek a hatasara a shift regiszter tartalmat atirja a kimeneti regiszterbe, es ahol "1" szintet irtal be ott kigyullad a lampa, ahol "0" szintet, ott sotet marad. A 'HC595 kimenete max 25 mA terhelest bir el, tehat nyugodtan hasznalhatsz lampankent 10-15 mA-t. Amikor lesz alkatreszed rakd ossze ezt a kapcsolast, majd kesobb faragok hozza valami egyszeru kodot a kiprobalashoz. (ASM-ben)

3x595.png
    
(#) david667 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
dsn-em nincs.

Gábor: Elvileg beállítottam a PIC beállításait. Amiket leírtál én úgy gondoltam. A watchdog nem lenne rossz ha működne, de nélküle is eltudom képzelni a dolgot. Szerinted ne legyen?
(#) dcsabi válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Nem hinném, hogy a program egyéb részei zavarják...
Tegyél próbát.
Próbáld ki 1-2 cm-es vezetékkel, ha így jó, akkor nem kedveli a hosszú "madzagot". esetleg néhány nF kondit párhuzamosan a test felé forrassz rá.
Próbáld ki önmagát csak egy modul kijelzővel.
Aztán 4-db mérés eredményét add össze és osszd el 4-el (átlagolás) és egy Mx modult közbeiktatva One-shot-tal átírás, -ez is egy próbát megér...
(#) david667 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Nagyon köszönöm a segítséged!
Mit "kalapáltál" rajta hogy működik? Mert nem akarok mégegyszer ilyen problémával szembesülni. Az oka a nem megfelelő Parsic konverter? Vagy a PIC nem volt okés amit választottam hozzá?
(#) Peti.Janka válasza dcsabi hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Úgy van megoldva, hogy egy riasztós kábel végére van forrasztva az érzékelő, a tápra tettem egy 100nFos kondit, és a kimenetre egy 1K+100nF kondit sorba Vilmosd leírása alapján, de ettől sem javult meg. A kábel kB 5m és táp felőli végén be van kötve az árnyékolás is. A panelen 10Kval húzom testre az ic kimenetét, és most írás közben tettem arra is egy 100nFos kondit, és így jelentősen javult a helyzet. Most csak 1 fokot ugrál. Igaz ki tettem a szenzort és 2-3 között ugrál. Viszont műszerrel mérve 0,008mV ot mértem szóval.............
(#) HA5AWS válasza david667 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Ok. Semmi gond. Jelzem én is csak nemrég kezdtem a programmal való ismerkedést. Szerintem ha így feltöltöd a PIC-re működni fog, kollégám is szeretne egy BCD, vagy bináris órát.
A dsn-t én sem értem de majd biztos kapunk választ...

Üdv: Gábor
(#) Peti.Janka válasza dcsabi hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Be hoztam a szenzort, felment kB 220mVra és ott 19-22 fok között ugrált az LCD szóval tanácstalan vagyok.
(#) david667 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Rendben köszi!
(#) HA5AWS válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Köszönöm!
A proteussal még nem dolgoztam.

Üdv: Gábor
(#) kkrisz75 válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Nekem MCP9700 van rajta, ez volt a gondom és jó lett Vilmosd leírása alapján. 6m hosszon három natur vezeték megy, semmi árnyékolás, és nem ugrál, csak, ha pont a hőmérséklet határon van.

A jeladónál a nyakán a +5V és a GND lábra be van kötve egy 100nf kondi(lencse).(Egyik láb +5re másik láb GND-re)

Ugyan ilyen van a bemeneten. Egyik láb a bemeneten a másik láb a testen(GND).

A pic VSS és a VDD lábai össze vannak kötve egy 100nf (63V-os) kocka kondival(Egyik láb VSS másik VDD). Nálam a 877esen két VDD és VSS van így mind a két oldal be van kötve és van rajtuk kondi.

Stabilan jelez, és mér, mind a dcsabi parsic-os, mind a saját flowcode-os programommal.

1 szer teszteltem kocsiban ahol a gyújtás kábelek mellett ment el a 3 szál vezeték és akkor is jól mért.
(#) Peti.Janka válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Nekem csak próba panelen van össze rakva. Tanácstalan vagyok mi okozza a gondot. 255 mV ot mérek műszerrel, és 23-24-25V között ugrál. Emellett az LM75 stabilan 25,5 fokot mutat.
(#) vilmosd válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Na itt egy mintapelda ASM-ben. Harom szamlalalo tartalmat irja ki a 24 LED-re. A ket nyomogombbal tudod fel-le leptetni a szamlalokat, es a LED soron binaris formaban fogod latni a szamlalok tartalmat. A PIC osszesen 3 labat hasznal a kiirashoz, es 2 lab a szamlalok leptetese. Termeszetesen az ASM listaban at lehet irni a labakat.
(#) vilmosd válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Na a lenyeg meg lemaradt.

595.ZIP
    
(#) CoderKevin válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Üdv.

Én is godolkodom hőmérő építésben, de nemtudom mi lenne a legjobb érzékelő. Olvastam hogy kinti LM35, benti LM75. Hogyan célszerű megválasztani az érzékelőket? Miért pont ezekre esett a választás?
(#) vilmosd válasza CoderKevin hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Hali
MCP9700A kivul belul. Ez mukodik -40-tol +125 fokig, a LM csak pozitivba mer. Ja es az ara sokkal olcsobb.
(#) Peti.Janka válasza CoderKevin hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Hali!

Hát nekem azért ezekre esett a választásom, mert ezek voltak itthon. Ki fogom próbálni az LM75öt vezetékkel és ha megy akkor az lesz minkét érzékelőm, mert sajna nem akar összejönni az analóg kB 5 méter kábellel sehogyan sem.
(#) kkrisz75 válasza CoderKevin hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
MCP9700 ra tippelek én is.

A LM35 el bajom volt, nem mért jól, de a 9700al azonnal jól mért és minuszba is mér pontosan... Nem kell okoskodni a bekötésnél, hogy minuszba hogyan, és mekkora ellenállásokat tegyél, hogy pontos is legyen.

Sima három láb, és 100Nf zavarszűrő lencse kondenzátorok.

Pár lappal arrébb vilmosd javasolta, pár hsz.-el arrébb meg leírtam én hogyan csináltam.
(#) kkrisz75 válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Nekem is csak próba panelon van össze forrasztgatva. Ráadásul a vezetékezések, hidak, sem rövidek rajta, szóval zavarjeleket mindenhonnan össze szed.

De lent leírtak alapján jól mér nekem is, jól kell mérnie nálad is.

Amúgy a 9700nál 255mV van akkor az (-24.5c) -24c - -25c között lépked, ha INT a változó típusa.
(#) Peti.Janka válasza kkrisz75 hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Üdv! Azt hagy kérdezzem meg, hogy hol lehet beszerezni MCP9700as IC-t? Néztem a HQ-ban is, és a HE-ban is de nincs.

Csak azt nem értem, hogy műszerrel mérve mért tökéletes az eredmény.
(#) vilmosd válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Chpcad. Kb 70ft+IFA.
(#) Peti.Janka válasza vilmosd hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Köszi! Akkor berendelek belőle néhányat.
(#) CoderKevin válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Idézet:
„mert sajna nem akar összejönni az analóg kB 5 méter kábellel sehogyan sem.”


Mások szerint pedig MCP9700A a legegyszerűbb. És ha jól értem az is analóg. 9700 jelének feldolgozása parsicban mennyire bonyolult? Valaki tudna mutatni egy példa progit?
(#) dcsabi válasza CoderKevin hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Itt van...
Ezt már feltettem régebben is, ha jól emlékszem.
Ennél jóval egyszerübben is meg lehet oldani, de néhány perc rajzolás és egy kicsit komfortosabb így.
A kijelző ne tévesszen meg senkit, akkor ilyen volt kéznél. A Parsicban át kell állíani az LB1 modulban, ha nem ügyanilyent csatlakoztatsz. (Pl.2x16, 4x20...stb)
(#) vilmosd válasza Peti.Janka hozzászólására (») Feb 8, 2011 /
 
Szoval egy trukk van ezekkel az erzekelokkel. Nem nagyon szeretik a kapacitiv terhelest, mert begerjednek. En ugy csinaltam mindig, hogy a hosszo kabel eseten, az erzekelonel kozvetlen felteszek a tapra egy 100 nF hidegito kondit (lehetoleg labatlant), es a kimenettel sorba kotok egy 1k ellenallast. 100 meteres vezeteken all a kijelzo, vagy esetleg billeg 1/4 fokot. Ja meg annyit lehet csinalni a kabelen jovo zavarok ellen, hogy az AD bemenete ele 1k/100n alulatereszto szurot kell tenni. Igy biztonsagos, es zavarmentes a feldolgozas. Amikor valaki nagyon preciz akar lenni, meg lehet esetleg SW-ben 8 meres atlagat szamolni, es azt kijelezni.
(#) CoderKevin válasza dcsabi hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Köszönöm. Akkor elvileg itt nem kell agyalni a beállítással, hanem a 9700-as érzékelővel meg ezzel a szoftverrel pontos értéket fog mutatni?!

Idézet:
„vagy esetleg billeg 1/4 fokot.”

Ezzel az érzékelővel is megoldható a tizedes pontosságú hőfok kijelzés, vagy az csak a digitálissal?
(#) dcsabi válasza CoderKevin hozzászólására (») Feb 9, 2011 /
 
Az az 1 per 4 az 1-4, vagy 0,25?
A Pic 16F876A analóg bemenete 10 bit-es felbontást tud. ezzel így nem oldod meg a tized fokos kijezést.
Vagy keresel egy olyan procit ami ezt tudja, (12bites felbontás)
Parsic nem támogat ilyent.
Vagy felerősíted a szenzor jelét úgy, hogy a mérni kivánt tartományban az analóg bemenet 10 bit-en felbontva éppen tudja a 0,1C felbontást. Pl. a -22 - +80
tartományban a jel 0-és 5V közé essen, akkor tud 0,1C
felbontást.
Viszont nem állítom, hogy stabil lesz.
Következő: »»   101 / 177
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem