Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   143 / 368
(#) Szabi1 válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Én elhiszem hogy számitásilag elfér, de gyakrlatilag úgylátszik hogy nem, le kéne tekerjem a primert?
(#) granpa válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Az az 1mm-esből tekercs nem primer, szépen bontsd le, és akár vissza is tekerheted a kellő menetszámot belőle. Amúgy én elsőre is ekkora hellyel számoltam, az első képed alapján.
(#) Mályi László válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Gondolom szabinak szántad.
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Nah én úgy tudom hogy a primernek jelen esetben 1mmes kell szekundernek meg 2mmes. A primerem 1 mmes, ha lesz idom lebontom.
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Annyit tekerj le, hogy a cséve félig leürüljön. Mérd meg milyen vastag a tekercs, számold a letekert meneteket, és ha a hely félig szabad,- a letekert menetek száma közel van a számítotthoz-tekerj rá 20menetet (szigetelve), és lemezeld be. Nem kell tökéletesen, de rakd be az "I"-ket is, kicsit legyen szoros csak. 100W-os izzón keresztül kapcsold hálózatra, ha nem világít fényesen, kösd direktbe (mérj pr.áramot): és mérj a 20 meneten feszültséget; így kiderül az áttételi viszony, a tekercsek(menetszámok) között. 40V körül jók vagyunk!
(#) granpa válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Bocsánat, már álmos vagyok.
(#) gaben62 válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Akkor bizony rosszul tudod, mert a VA nem egyenlő a W-al.
A látszólagos teljesítményt szokták VA-ben megadni, ez kizárólag váltakozóáramú hálózatokra érvényes.
A W-os teljesítmény pedig a meddő teljesítményt, Dc. nél a hatásos teljesítményt jelöli.
pl. P=U.I.cos fi=VA
Egy hálózati 230V-os trafónál, amennyiben W-ban van megadva, az a trafó névl.leadott teljesítményére vonatkozó adat.
(#) granpa válasza gaben62 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Javítanék ezen a h.sz.-en!
(#) Lajesz hozzászólása Feb 19, 2012 /
 
sziasztok,

segítséget kérnék egy trafó bekötéséhez.
nem találok semmit sem róla a neten és nem szeretném egyből szétégetni (erősen kezdő vagyok):
Jesiva 230, 15 V 35 VA
4 tüskéje van, egy sorban kettő közelebb, másik sorban kettő távolabb egymástól.
Ha felülről nézem a trafót, a tetejének a felső részére van írva a 230 V, az aljára a 12 V. Ugyan ebben a pozícióban tartva a hátoldalán felül azok vannak amelyek távolabb vannak egymástól, alul pedig azok vannak amelyek közt kisebb a távolság. De semmi jelölés sehol, hogy melyik-melyik lehet. A felső lenne a 230 V és az alsó a 15 V?
Rátettem a multit a közelebbiekre, beállítottam a vált. fesz. 20V-os állást és a távolabbiakra pedig egy pillanatra (1-2 mp) ráadtam a 230-at, de a műszer semmit sem jelzett. Semmi nagy szikra meg durranás meg ilyenek nem voltak, ezért gondolom nem tettem tönkre egyből. Hogyan kell ezeket bekötni a nyákra (egyenáramosítanám, stb.)?
Előre is köszi a segítséget.
(#) szili83 válasza granpa hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Ez így tényleg jó.
Valamelyik régebbi Hobby Elektronikában vagy Rádió technikában nincs leírva ennek a számításnak a menete? Vagy valami jó kis leírást nem tudtok? Ez atopic kicsit hosszú, hogy kibogarásszam.
Kösziiii!
(#) kadarist válasza Lajesz hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Szia!
Ellenállásméréssel határozd meg a nagyobb ellenállású tekercset. Az lesz a 230V-os (primer) tekercs.
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
A 25 oldal hosszú? Én többször végigolvastam az "inverteres hegesztő trafó", és a "kapcsolóüzemű tápegység 230V-ra" topikokat, pedig azok több száz oldalasak, mert érdekel a Téma!! Amúgy bármely "elektró" könyvben, vagy négyjegyű függvénytáblázatok, vagy Ochmat-Sárközy műszaki táblázatok,-ban megtalálhatóak. Bár nem tudom milyen részletek kellenének még.
(#) Lajesz válasza kadarist hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Szia, köszönöm a gyors választ.
Az egymástól távolabb lévő érintkezőknél tudtam merni 63 Ohm-ot, a közelebbieken meg 0-t. Azon még a szakadást vizsgáló állásban is sipol a műszer.
Akkor a távolabbiakra adhatom a 230at és az egymáshoz közelebbieken kéne tudnom mérni a 15 V vált. áramot?

Köszi
(#) Robi85 hozzászólása Feb 19, 2012 /
 
Sziasztok.

Van egy trafóm aminek a tekerésével most végeztem. Össze is raktam, de az a baj, hogy a lemezeken nincsen lyuk és nemtudom öket összehuzni rendesen és eléggé búg emiatt és persze 2db lemezt nem birtam sehogyse visszarakni. Ez nagy baj lehet? Egyszerüen nem fér vissza a helyére. Mivel lehetne összeszoritani?
(#) Lajesz válasza kadarist hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Vettem a bátorságot, a 63 Ohm-os párra ráküldtem a 230-at, a másikon előjött a 15V. Köszi
(#) qvasz2 válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Nem inkább keresztbe sikerült két db, vagy több E lemez közepét berakni, és attól búg?
Attól, hogy nincs összecsavarozva, még nem kéne hangosnak lennie.
Az, hogy nem fér vissza a 2 lemez, az is arra utal, hogy keresztben van néhány lemez.
(#) granpa válasza Robi85 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Szia! Betét volt a csévében tekeréskor? Össze tudja ám a drót húzni, ha nincs jól kitámasztva. Ha ilyen hiba nem volt, szedj ki 5-6 lemezt, faggyúzd meg, és 2-ével tedd vissza(egymással szemben 2-2-2), a kimaradt lemezek élét csiszold le egy kicsit, üssed a duplák közé (nem lesz vas-zárlatos). Fogsz 4 vinkli-vasat, kifúrod, és szorítasz, amennyire kell.
(#) granpa válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Öööö, azt hogy kell? Nekem még nem sikerült!
(#) Robi85 válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Keresztbe?? Ezt nem igen értem. Ugy raktam össze ahogyan kell, és ahogyan a videón is van itt az oldalon.
(#) Robi85 válasza granpa hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
Igazából nem raktam bele semmit tekeréskor. Akkor ez lehet a baj? Bár direkt figyeltem erre, hogy ne deformálódjon el a csévetest, de lehet, hogy mégis összehuzta egy picit.
(#) Mályi László válasza granpa hozzászólására (») Feb 19, 2012 /
 
De ha gondolkozol sikerül. Told a két M et egymással szembe, A két szélsőt felülre a középsőt alulra akkor sikerül. Ez úgy eshet meg hogy az M et két szélén megfogod kisi össze nyomod meg hajlik és így tolod a cséve testbe észre se vetted és már sikerül, keresztbe tolni. Remélem sikerült érthető magyarázattal szolgálni.
(#) gordonfreemN hozzászólása Feb 20, 2012 /
 
Sziasztok!
Kérdésem az lenne, hogy ha szükségem lenne 230VAC-ból 24VAC-re, kb 100W, de inkább nagyobb kimeneti teljesítményen, akkor annak mi lenne a legegyszerűbb módja?
Illetve mekkora helyet foglal el a megoldás? Van-e nagy veszteség?
(#) granpa válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Régen volt már a kezemben M vas (pl:Koncert magnó, szeretet leégni a trafója), de ilyet sohase sikerült elkövetni. Az elmúlt 30 évben nem is találkoztam ilyen lemezzel, valahol hányódik pár ilyen vastest, de nem használom mert nehézkes vele dolgozni.
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Szevasz! Legkisebb hely igényű a kapcsoló üzemű táp (lásd: mini rezonáns tápegység). Nem egyszerű, komoly hozzáértést kíván. Az egyszerűbb mód, a normál trafós, graetz, puffer, stb., de nagyobb a hely igénye, és a súlya (jóval). A veszteség 5-20% közti, kiviteltől függően.
(#) gordonfreemN válasza granpa hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Szia!
Egyenirányítani nem kell. Elfelejtettem oda írni...
Ebben az esetben is gondolom ugyanúgy igaz minden?
(#) granpa válasza gordonfreemN hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Szia! Ebben az esetben a hagyományos trafó a megoldás, jól tekercselt trafónál 5% alatt van a veszteség. Kb. 8x8x8-as kockában elfér (EI lemezes), toroiddal kisebb.
(#) gordonfreemN válasza granpa hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Köszi szépen!
(#) BarnaPili válasza granpa hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Az első általam tekert trafó M vassal van szerelve.1992 volt az évszám,iskolai gyakorlaton tekertük.Mai napig meg van.
(#) benocs24 hozzászólása Feb 20, 2012 /
 
Sziasztok! Annyit szeretnék kérdezni, hogy az milyen trafó amiből csak két vezeték jön ki? 125w van rá írva és ennyi.
(#) reloop válasza benocs24 hozzászólására (») Feb 20, 2012 /
 
Szia! Az egy fojtótekercs.
Következő: »»   143 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem