Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   142 / 368
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Folyt: Ip=Ptr/Up. Ha 200VA-es trafót akarsz: Ipr=200/230(V;hálózati fesz)=0.87A. B(gerj) ha vékony a lemez0.25-0.3mm, vagy fényes, vagy szalagvas(Hipersil); 1.2-1.4 T is lehet; régebbi, vastagabb lemeznél 0.8-1 T. J(áramsűrűség); szakaszos üzemre, 3-3.5,- hosszúra(24h, vagy több/állandó/), 2-2.5A/mm2
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
A(cm2) a tekercsben lévő vas keresztmetszete, Ah, mágneses úthossznak kéne lenni. Van ám szakirodalom itt a fórumon bőven; olvass!
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Kösz az infót, már tekercseltem a primert csak az uncsim is besegitett a kábelszerzésben és 1 es helyett 2 est hozott, de én meg nem mértem meg s le kell bontsam. Szerintetek elég lenne a 3 hídnak vagy csak 2 nek? Csak az erősítőbe szeretném iktatni, de ha nem elég teszek még be egy trafót. Én csak 2 dolgot nem értek: 1. Mi a különbség a w és Va között.
2. Hogyan lehet kiszámolni mennyi kábel fér el a trafón?
Állítólag 314 menet kell a primernek és szekundernek 2x39 menet 2x25vac hez. A 2-mmes rézdrót meg jó lesz szekundernek?
(#) Szabi1 válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Én úgy tudom hogy VA=wattal.
(#) Mályi László válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Ne haragudj hogy közbe szólok, de M I vasmagra 314 menet még jó minőségű vasnál is kevés. Erősítő nem szereti ha mellette túlgerjesztett trafó lakozik.
(#) Mályi László válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 12, 2012 /
 
Igen így is mondható, de ez legyen a legkisebb problémád.
(#) Szabi1 válasza Mályi László hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
De Nekem Ei magos. És a primert milyen vastag rézdróttal tekerjem?
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
Mekkora teljesítményt szeretnél kivenni a trafóból? 1T gerjesztéssel 394 menet a primer, 780VA-re, Dpr=1.2mm(3.A/mm2 "j"-vel). 1.8 N/V. A sec. menetszámot szorozd fel 1.05-tel.
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 13, 2012 /
 
S(VA) látszólagos teljesítmény, P(W), P=S x cosfi Wattos(valódi) telj. Q(VAR) meddő telj. S x sinfi. Kisebb gerjesztéssel is elférsz az ablakban (pl. 0.9T, 460 menet, ezt szorozzuk a veszteségek miatt 0.95-tel, ez a végl. menetszám. Így biztos nem lesz túlgerjesztve a vasad. Ekkor N/V=2.
(#) at22 hozzászólása Feb 16, 2012 /
 
Hali! Mindenkinek! Van egy trafóm egy végfokba van de nem tudom, hogy hány watt lehet. Ezek vannak rá írva.
Pr: 220v 2,02A a huzal vastagsága 3mm. Sec 2x36v 2x5,56A a huzal vastagsága 4mm. Ami a végfokba van oldalanként 4 darab 2n3773 tranzisztor ami összesen 8db. A puffer 2x10000mfd 60v de van rajta egy másik is ami 75v gondolom az a max. A trafó magassága:10cm.
Szélessége:12cm. Mélysége:7,5cm A súlya a trafónak kb:7-8kg összesen pedig 15kg. Ha valaki meg tudná mondani hány wattos lehet az jó lenne . Köszönöm előre is a segítséget.

Fotó0690.jpg
    
(#) granpa válasza at22 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Hali! P=U x I (a secunder a veszteségek miatt kisebb). Ált. isk. VII. o. Fizika. :yes:
(#) gaben62 válasza at22 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
A trafó lemezcsomag vastagsága, és az E lemez, középső szárának, a szélessége, illetve a kettőnek a szorzata adja meg a vasmagkeresztmetszetet.
Ebből lehet kiszámolni a teljesítményt VA-ben, adják meg.
Az kizárt hogy a primer 3mm. vastag huzallal volna tekerve, akkor ez egy nagy hegesztő trafó lenne.
A kép és a leírt biztosíték adat alapján, max.450W-ot tud leadni.
(#) Gafly válasza gaben62 hozzászólására (») Feb 16, 2012 /
 
Igazad lehet: Talán nem három, hanem nulla.három miliméter lehet az a huzal...
(#) acidum hozzászólása Feb 17, 2012 /
 
Tisztelt fórumozók!
A következő kérdésem lenne:több (főleg akkutöltős) leírásban is olvastam már, hogy "a trafót úgy méretezzük, hogy az áram max. X A legyen.."Hogyan kell "úgy" méretezni?
A menetszám változtatásával, hogy a vas telítődjön, vagy kisebb vasméret választásával?
(#) prinx hozzászólása Feb 17, 2012 /
 
Hellosztok van egy TTI 23001C10 trafóm de semmi infót nem tudok róla tudnátok nekem segíteni?
Lemértem a primer oldali ellenállását ami 18.1 ohm a szekunder oldalon 3 vezeték van 2 kék és 1 piros!
A piros és a 2 kék vezeték között 1,1 ohmot mértem a 2 kék vezeték között pedig 1,6 ohmot mértem!
Gondolom ez egy szimmetrikus trafó lehet! Válaszotokat elöre is köszönöm Üdv Attis
(#) Sebi válasza prinx hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Igen, gyanítható, hogy egy szimmetrikus szekunderű kivitelről van szó. Ha az tudható, hogy a primer 230V-ra készült, akkor adj neki villanyt és mérd meg. Ha nem vagy benne biztos, akkor egy kisfeszültségű (6..9V-os) trafóról tápláld meg az egyik szekundert és mérd meg, mi jön ki a primeren (vigyázz, mert itt jöhet rázós fesz!). Ha 180....250V körül mérsz, akkor beadhatod neki a 230-at.
Elég fapados módszer, de kiderül az igazság.
A vas méretéből jó közelítéssel megállapítható a teljesítménye.
(#) prinx válasza Sebi hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Köszönöm a válaszodat és 230V a Primmer délután lemérem a vas méreteit, meg megmérem hány voltos a szekunder oldal! Üdv Attis
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Hallod én csak 600w ot akarok kihozni belőle és a kérdés az hogy mekkora átmérőjü kell legyen a primer oldali tekercs?
(#) szili83 hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Szereztem egy vasmagot.
A vasmagom keresztmetszete 22.5cm2 (4.5*5cm)
A következő transzformátor lenne:
Primer: 230V
Szekunder: 17V
Szekunder áram: 5A

Kiszámoltam 2 programmal is a következő értékek jöttek ki:
1 számítás:
Primer menetszám: 924
Szekunder menetszám: 76

2 számítás:
Primer menetszám: 365
Szekunder menetszám: 30

Szóval most melyik lehet igaz? Vagy egyik sem? Milyen programmal számoljam, ami tudja azt, hogy én adom meg a vaskeresztmetszetet is?
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 18, 2012 / 1
 
Helló! Kb., ha az első adatot 2-vel osztod akkor jó lesz (nem lesz túlgerjesztve a vasad, hacsak nem Hypersil). HySi esetén a 2. a jó. Az 1.~0.9T-vel, a 2.~1.2T-vel, számolt.
(#) szili83 válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Köszönöm!
Akkor sima lemeztranszformátor esetén 0.9T-val számoljak?
Igen, jól tudod, hogy 1.2T-val számoltam, de a program írta, ha nem tudom, akkor hagyjam annyin.
Van valami frankó leírás, amiből megtudok mindent, hogy minél hogy kell számolni?
Még1x köszi!
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 18, 2012 / 1
 
Szívesen. A"frankó leírás"-ból a fejemben lévő maradék: Npr=Upr x 108/4.44 x B(T) x Avas(cm2) x f(50Hz). Régi(vastagabb>0.35mm), vagy lágyabb(hajtogatáskor alig ropog-alacsony Si tartalom): 0.6-0.9T-ig; újabb kori, vékony, v. ropogós lemeznél: 0.8-1.1T; Hypersil, vagy más jobb minőségű (ezek általában fényes felületűek, tekercselt kivitelűek): 1.2-1.7T is lehet. A teljesítmény: P(kW)=(A vasm2 / k)2 x 50 (Hz). K=0.018-0.025-ig, kisebb(1~)trafó-nagyobb osztó; nagy trafók (3~), kisebb o. Drót-méret, áramsűrűségre;"J"=2.5-3.5A/mm2. Belső tek.(rosszabb hűlés) kisebb J.
(#) granpa válasza acidum hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Helló! Szóró, vagy hegesztő trafó(eső karakt.) Pl: nem zárt vasra (egyenes lemezköteg), vagy mágnes-sönttel: 3 oszlopos tr., 1.o. Pr., 2.o. Sec., 3.o.üres(ott záródnak a terhelés miatt kiszoruló erővonalak). Méretezni macerás(meg már régen volt), gyakorlatban kell kitapasztalni. A 3.o. lehet sima söntvas a tekercsek közt. E, és M vasaknál nem könnyű, bizonyos mértékig a légréssel is szabályozható, vagy osztott tekercseléssel (pl. mikró sütő trafó, ott köztük van a sönt).
(#) granpa válasza szili83 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Még valami: ehhez a teljesítményhez (~90VA) a vasad 1/3-a is elég lenne, pocsékolás. 2x17V,5A-hez is csak alig több mint a fele kellene. Ebből a vasból ~640VA kihúzható! Ha megírod mekkora az ablaka(tekercs-hely), kiszámolom mi fér bele.
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 18, 2012 / 1
 
Nem hallom, látom. Néhány h.sz.-sal korábban megírtam; de tekerheted 1.1mm átmérővel is(könnyebben elfér). A tekercs átmérője, a tekercselés után mérhető.
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Nah én akkor elég jól elnéztem valamit, mert nem fér rá a csévetestre a szekunder tekercs is, gondolom a primert bontani kell, 1 mmessel volt tekercselve. A primert nem én tekercseltem.
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Ne bonts, mekkora az ablak(tekercselési hely)? D=1mm-es jó lenne primernek. Méretezd már pontosan le a vasat.
(#) Szabi1 válasza granpa hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Mellékelem az E lemez méreteit

Untitled.jpg
    
(#) granpa válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Ekkora ablakba simán bele kéne férjen még sokkal több, és vastagabb drót is. Ha 1.5mm-es anyag a cséve, akkor is marad 24.4cm2, a tekercsek szigetelését levonva, 22cm2 a hely. 450 menet 1.2-esből, sorszigeteléssel sincs 10cm2. 1/2-1/2 hely a primernek, szekundernek.
(#) Mályi László válasza Szabi1 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Egy dolgot nem értek ebbe a vasmagba miért nem fért el a primer meg a szekunder. De egyszer ez is kiderül, remélem.
Következő: »»   142 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem