Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   363 / 370
(#) Ódenka válasza Alkotó hozzászólására (») Dec 4, 2023 /
 
Idézet:
„Arról nem tudni, hogy a vas melegszik-e.”

Melegednie kell.
Az ilyen kialakítású motoroknál kinyomható a tekercselt vas rész, ha 180 fokkal elfordítjuk összerakáskor, akkor a másik irányba forog.
A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2023
(#) erbe válasza Ódenka hozzászólására (») Dec 4, 2023 /
 
Idézet:
„Az ilyen kialakítású motoroknál kinyomható a tekercselt vas rész, ha 180 fokkal elfordítjuk összerakáskor, akkor a másik irányba forog.”

A forgásirányt a rövidrezáró menetek határozzák meg, tehát ha a vasmagot fordítjuk át a házban, akkor forog fordítva. Nem kell hozzá a tekercset bolygatni.
(#) segítő válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 4, 2023 /
 
A zománcozott huzalból-elvileg- már nem távozhat oldószer. Azért zománcozott.
Régi, EAG készülékeknél manapság sűrűn előfordul menetzárlat.. 60-70 éves trafókról beszélünk, anno nem CuZ, CuZZ drótot használtak.
(#) Ge Lee válasza segítő hozzászólására (») Dec 5, 2023 / 1
 
Ha nem tudsz semmit arról amit leírsz akkor legalább olvasnál utána.
Idézet:
„Azért zománcozott.”
Azaz lakkozott, abba meg ugye oldószer van... Mutatok egy friss képet, ma mentettem egy huzalokat áruló webshopból, piros nyíllal jelöltem a megnevezésben a szót, hogy hát mit is takar az a bizonyos "zománc", a szám meg hogy hány réteget vittek fel rá (Z vagy ZZ más nyelven). Meg egy pdf-et is csatolok, érdemes elolvasni, mindjárt az első bekezdésben ott a lényeg.
(#) compozit válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Most már értem, hogy mitől olyan drága a drót...

Ez a lakk kontra zománc olyan, mint a biztosító kontra biztosíték elnevezés. Helytelenül használjuk a zománc, meg a biztosíték fogalmát.

Egyszer rendelni akartam háromszoros lakkozott drótot. 1 kiló kellett volna, de rám akartak sózni több 100 kilót... egy vagyon lett volna. Pedig abból már lehetne 2 tranyóval csinálni push-pull tápot 325V-ra.
(#) Ódenka válasza erbe hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Igaz. Mivel jelen esetben ki kellett venni az egész motort, majd a tekercselt részt kinyomni, így figyelemmel kell lenni összerakásnál a 2 lehetőségre.
(#) Ge Lee válasza compozit hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Jó neked mert én nem értem mitől lett az ára rövid idő alatt a duplája, azt meg pláne nem értem, hogy az ingatlanok ára mitől lett 4 év alatt a triplája. Úgy 30 évet mentünk vissza az időben. Már beletörődtem hogy hülyén halok meg.
(#) Ódenka válasza compozit hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Az 1Z-s huzaloknál gyakran előfordul, hogy "átforrasztható", legalább is hirdettek ilyen módon szigetelt huzalt..
Nyilván kevésbé melegedő helyen felhasznált huzalnál előny a mechanikus tisztítás elmaradása forrasztás esetén. Egy villanymotornál előny lehet, hogy a több szállal tekert tekercseket nem kell szálanként megpucolni a forrasztáshoz. A régi orosz (szovjet idők) motorjainál egyszerűsítettek, a tekercselésre DC-t és egy szén rúddal, ívvel megolvasztották a huzalok kötés végeket, megolvasztva, összehegesztve a huzalokat. A huzalok vége a vágásnál simán be tudta gyújtani az ívet, a többi csak gyakorlat kérdése lehetett.
Itthon nem találkoztam ilyen megoldással...
Forraszthatók.
(#) compozit válasza Ódenka hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Nagyon sok forrasztható huzalt használtam. Elsősorban litzének, nagyobbacska kapcsolóüzemű táphoz. Van is egy Weller pákám, aminek nem hegy van a végében, hanem egy kis tartály, amibe 2..3 cm3 cin fér bele. Felmelegíti a páka, egy kis gyanta bele, bele a pászma és 100 db 0,2-es drótot összeforraszt, méghozzá tökéletesre.
(#) tothbela válasza Ódenka hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Én dolgoztam tekercselő üzemben, és bár nem ívvel, de szénnel forrasztottuk össze a huzalköteget. A csupaszolást háromélű reszelőből köszörült háromélű késsel végeztük, a keményforrasztáshoz a kivezető kábelt és a párhuzamosított szálakat összefogtuk egy moddolt kombinált fogóval, a forrasztást pedig egy több cm2 keresztmetszetű szénkefével csináltuk. Szép golyóvá lehetett formázni vele a köteg végét. A fogó és a szénkefe között nem tudom mi volt, azt sem hogy AC vagy DC, de vélhetően valami 10V alatti feszültség sokszáz (ezer) Amper terhelhetőséggel. Az egész procedúra 5-10 mp alatt készült el. Lehet hogy az is a szovjet idők hozadéka volt, lévén még KISZ tagsági jogviszony erősen ajánlott volt, azaz nem volt jogilag kötelező, de aki nem lépett be, azt fel sem vették dolgozni.
A hozzászólás módosítva: Dec 5, 2023
(#) Ódenka válasza tothbela hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Szerintem az orosz is így készülhetett, ahogy ti csináltátok, én csak következtetni próbáltam a végeredmény láttán. A csupaszoláshoz viszont egy kis kétrét acél lemez volt, ca. 15 mm széles anyagból, aminek a végei visszahajtva és élre kiköszörülve. Ez egyszerre 2 helyen szedte le a zománcot. Valahogy úgy lehet elképzelni, mint a körömvágó csipeszt házi kivitelben és kézzel a két szár összenyomva szedte a szigetelést lehúzva. A szénkefés és ív megoldáshoz is lehetett AC is, bonyolítást megspórolva...Már nekem nincs jövője a motortekercselésnek, mert azon a bekerülési munkadíjon, anyagon 3 használt motort tudok venni...
(#) Horvath65 hozzászólása Dec 5, 2023 /
 
Üdv a csapatnak! Van egy P:24v a Sz:2X125V-os 75VA-es torid trafóm. Fordítva szeretném használni. A terhelhetőségét mennyire változtatja meg, ha egyáltalán változik valamennyire.
(#) Gafly válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 5, 2023 / 1
 
Gyakorlatilag semennyire.
(#) Horvath65 válasza Gafly hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Köszönöm. Szerinted Megterhelhetem 3A-rel? Rövid ideig lesz használva.
(#) erbe válasza Horvath65 hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Akár folyamatosan is.
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
De ő fordítva szeretné használni, tehát 24 V-al táplálná meg, és a 230 V-ot terhelné meg 3 A-el.
Azt azért csak nagyon rövid ideig, mert majd' tízszeres túlterhelés....
(#) erbe válasza Gafly hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Olvasd el az eredeti hozzászólását!
(#) Gafly válasza erbe hozzászólására (») Dec 5, 2023 /
 
Ha 230 V-al táplája meg, és 24 V-ot terheli meg 3 A-el terheli meg, akkor igazad van.
Az esetek többségében a 230 V szokott lenni a primer, nekem ez a normális.
(#) 444Tibi hozzászólása Dec 7, 2023 /
 
Urak, és hölgyek, ha van itt transzformátor függő hölgy

14V/3,6kW, ez számításom szerint 256A.
Ezt elbírja 2x25mm2 réz fonat, kívül lesz a toroidon, ha kell tudok neki ventillátoros hűtést is beépíteni.
Nem folyamatos üzem, a 3,6kW max. 20 percig lesz rajta, aztán több óra szünet.
Elég az 50mm2 erre a terhelésre?
(#) erbe válasza 444Tibi hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Toroidon bőven. Inkább a belső huzalkeresztmetszetet kellene tudni. Annak fontosabb lehet a hűtés.
(#) 444Tibi válasza erbe hozzászólására (») Dec 7, 2023 /
 
Az elég lesz, ez egy lecsontozott 3,6kW variac, a tekergethető toroid leszedőkefével. Így lecsontozva 19 kiló
Az eredeti primer valami irgalmatlan vastag drótból van, ahol le van köszörülve síkba a kefe miatt, még ott is megvan legalább 2,5mm2.
(#) Dolphin válasza ujfalusi hozzászólására (») Dec 24, 2023 /
 
Üdv! Ha nincs nitró lakkom de van akril lakkom az is jó? Van még két komponensű univerzális epoxym esetleg ez is jó? A válaszokat előre is köszönöm!
A hozzászólás módosítva: Dec 24, 2023
(#) ONKYOS válasza Gafly hozzászólására (») Dec 25, 2023 /
 
amennyiben igy szeretné kiprobálni 24V~betáplálással, és a 2x125V,os tekercsrészt terhelni, úgy ez esetben max,0,4-0,5Amp. terhelheti meg folyamatosan..
Néhány percig,viszont akár ennek a kétszeresével is, különösebb melegedés nélkül.
(#) Remci hozzászólása Dec 29, 2023 /
 
Sziasztok!
Egy áramkörbe kellene egy fojtó trafót trafót tekernem, de a leírásban csak annyi van a vezetékről,hogy 300 menet 0,2-es CuEm vezeték. A kérdésem hogy a CuEm mit takar? Azt értem hogy réz,de mi az Em?
(#) Gafly válasza Remci hozzászólására (») Dec 29, 2023 / 1
 
Enameled
Szerintem nyugodtan tekerd meg azzal amid van, ha a keresztmetszet passzol.
Amúgy zománc.
A hozzászólás módosítva: Dec 29, 2023
(#) Remci válasza Gafly hozzászólására (») Dec 29, 2023 /
 
Köszönöm. CuZ huzalom van valamennyi, akkor elhasználom azt.
(#) Ódenka válasza Gafly hozzászólására (») Dec 30, 2023 /
 
Ezt én se tudtam, pedig én aztán sok mindent nem tudok...
Hogy mit flancolnak, amikor a leírásban egyértelmű az 1Z, 2Z?
(#) ONKYOS válasza Remci hozzászólására (») Dec 31, 2023 / 1
 
Üdv. nyugodtan használhatod, csak ne legyen sérült, és ne legyen farkas hurkos sehol.
Én a 0,15-0,22 es 1Z,s huzallal tekertem 230V-os primert,még anno, amikor szükség volt rá.
Jelenleg Hv.impulzus trafókat készítek, ETD 39-epcos cséve testre, és bizony nem húz át sehol, az első példányok, 2010-ben születtek,szintén 0,12mm Cu-Z-vel tekercselt szekunderrel.
Rétegszigetelés, és 0,10es epoxi réteg,minden soron.
(#) bimmerboy hozzászólása Jan 6, 2024 /
 
Sziasztok ,

Van közöttünk valaki aki tarfókat tekercsel ? szükségem lenne egy olyan trafóra aminek a szekunderén találok 50V , 75V, 90V , 120 V es 145v -os feszültségeket .
Budapest vagy Pest megyében
köszönöm
(#) Alkotó válasza bimmerboy hozzászólására (») Jan 7, 2024 /
 
Nem én tekercselek, de a válaszhoz mindenképpen tudni kellene:
1. Ezek mind külön tekercsek-e, vagy egy tekercs megcsapolásokkal?
2. Mekkora az elvárt terhelhetőség (ha több tekercs, akkor feszültségenként külön-külön meg kell adni)?
3. Milyen konstrukció legyen a trafó (pl. toroid, lemezelt, hiperszil)?
Következő: »»   363 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem