Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vevő a 144 Mhz-es sávra
 
Témaindító: ipacslaci, idő: Nov 5, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 3
(#) ipacslaci hozzászólása Nov 5, 2007 /
 
Sziasztok

Cimbinek kellene egy vevő amivel a MÁV adásait halgatná, az a 144 Mhz-es sáv felett van pár Mhz-vel. Arra gondoltam hogy ha lenne egy 144-es amatőrsávra vevő kapcsolás akkor át lehetne hangolni. Vki tudna ilyen egyszerű kapcsolást szolgáltatni nekem ?
(#) djtometkow válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
hy
ilyeneket lehet találni az interneten
"nefeledd a GOOGLE a barátunk" :yes:
ott biztos találsz!

(#) ipacslaci válasza djtometkow hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Az a baj nem nagyon találtam
1978-as rádiótechnika zsebkönyvben van 1-2 kapcsolás de azok bonyolultak, tekercshez huzalom sincs emg miegymás
Gondoltam vmi IC-s áramkörre, vagy vmi nem sok tekercset tartalmazóra... nem kell csak 1 nagyon egyszerű semmi extra.
(#) Medve válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Hello! A helyzet az, hogy tekercs nélkül nem tudsz rádiót építeni. Van más gond is: Egyszerű módon (már ha lehet egyáltalán erre a frekire) készített rádió minősége...hát...Olyan. Sok örömöd nem lesz benne...

Ha egyszerű rádió alatt a szuper-regeneratívat érted, én még nem láttam ilyen rádiót ilyen frekire, de a moduláció miatt úgy is alkalmatlan lenne ide.
(#) Ferkógyerek válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 / 4
 
ÜDV!
A tekercset azt nem nagyon lehet megúszni 1-2 mindenféleképpen kell. A másik pedig a nagyfrekvenciás műszerek.
Tudom ajánlani a Motorola MC3362-es ICjét.
Ehhez elég kevés külső alkatrész kell és nagyfrekis műszerből is csak egy frekvenciamérőre van szükség.
Feltéve hogy a MÁV NBFM modulációt alkalmaz!
A kapcsolási rajzot megtalálod az IC adatlapján.
Egy a kívánt frekvenciára hangolt rf előerősítővel megfelelő érzékenységűvé is tehető, és egy potméterrel hangolható.
(#) ipacslaci válasza Medve hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Gondoltam vmi egyenesvevőre aminek a bemenetére nagy meredekségű szűrőt tennék a szelektivitás miatt. A venni kívánt sávszélesség 1 Mhz kb. És a szelektivitásnak se kellene nagynak lennie mert kb 1-2 adás lenne ezen az 1Mhz-en belül. Erre értettem én egyszerű kapcsolást.
Hogy tekercs az meg kell bele azt tudom Bár szűrőt tekercs nélkül is lehet készíteni csak tekerccsel szűrőt egyszerűb...
(#) ipacslaci válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
A MÁV biztos FM-en nyomja ??? Nem AM-ben? mert így egyszerűbb lenne a történet szerintem
(#) erobi82 válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Habár az építéshez nemtudok hozzászólni, de szerintem jóval fentebb van mint 144Mhz.
Debrecenbe 150-és 160között valahol, most nincs a közelembe a kézirádióm, de nem 1-2 megával fentebb az biztos!!
(#) Medve válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Egyenes vevőt max pár MHz-re érdemes építeni.

Egyenes vevő esetében egyszerűbb lenne az AM, az biztos, de itt ahogy mondani szokták "felejtős". De ha Ferkó által ajánlott IC-t választod, nem lesz probláma az FM demodulációval. Bár tekercsre szügséged lesz hozzá
Úgy tudom, hogy csak a repsávon használnak AM-et...

"Bár szűrőt tekercs nélkül is lehet készíteni csak tekerccsel szűrőt egyszerűb...
Mire gondoltál pontosan ?????
(#) ipacslaci válasza Medve hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Tekercs nélküli szűrőre az aktív szűrőket értettem. RC elem + műveleti erősítő. Szűrőtervező progikkal egész szép szűrőket lehet tervezni.
(#) ipacslaci válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Hát nemtudom pontosan én itt ezen az oldalon néztem a frekiket, de gondolom ezek szerint minden állomáson variálják a frekiket.

http://www.spycentrum.com/freki.htm

Ja és akkor most AM vagy FM? szerintetek ?
(#) ferci válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Nem akarlak elkeseríteni, de erre a célra csak szintézeres vevő jó, az adásuk meg NBFM-ben van.
Persze 10-20 méterről talán más, "szomszédos " csatik adásai nem nyomják el.
Először a pontos, helyi frekiket kell felkutatni, mert a ritka periódusokat még jó rádiókkal is keresgetheted egy ideig, nemhogy egy gyenge valamivel megtalálni.

A szelektivitást meg ne keverd a sávszélességgel, hi...
(#) ipacslaci válasza ferci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
köszi
Nem akartam keverni csak kapkodok
Bár sztem is húzós a téma 1 sima vevővel de mondom rákérdezek hátha van itt 1 MÁV-os illetékes és tud segíteni
(#) ferci válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Vegyen a haver valahol zsibin egy lestrapált cuccot, időt is spórol vele.
(#) ipacslaci válasza ferci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
na ezen már mi is gondolkoztunk


Bár én legelőször arra gondoltam hogy a 144 MHz-es amatőrsávra 1 vevőt építek amit 1 kicsit arrébb hangolnék, de ez bonyolult nekem
(#) Medve válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
RC+Műveleti erősítővel VHF sávra nem lehet szűrőt késziteni, de még a szokásos KF tartományba sem. A kívánt meredekséget ezeken a frekvenciákon csak LC vagy a kerámiaszűrő biztosítja.

Én anno úgy vettem a MÁVosokat, hogy egy CCIR műsorvevő elé tettem egy konvertert...(SO42P-vel készült)
(#) Ricsi89 válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Helló
Szerintem ide nem lehet csak ugy rádiót építeni mivel a jel DTMF kódolású. Itt egy kink ebben benne van a frekije.Bővebben: Link
Ugyhogy téma kilőve, ha nem tudsz ilyet csinálni.
(#) Ricsi89 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Ja bocs nem DTMF kódolásu, de szerintem biztos van valami kódolás.
(#) erobi82 válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Szerintem a legegyszerübb ha keresgélsz egy YAESU FTH-2009-es rádiót, és persze ha tudod a pontos frekit, akkor beleírod és kész.Hozzávaló programozót meg MAX232-ből tudsz csinálni.Mivel a yardok átmentet az EDR-re igy a sok yard kukis emberkék szabadulnak megfelé ezektől a rádióktól.A multkor már állítólag itt is dömping volt a helyi piacon, persze meg kell látni a sok lom között egy ilyet.Hulla akksival már lehet kapni ilyet 4-6 eFt-ért....
(#) erobi82 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
A kódolás az általában CTCSS-el oldják meg.Nemigazán okoz problémát vételben, ugyanis a forgalmazás ugyanúgy hallható.Az átjátszónál lényeges, mivel az átjátszót, az adásra "ráültetett" kód nyitja.
(#) Ricsi89 válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
De a vétel is elég bonyolult mert a frekit ezred pontossággal kell beállítani. Ez csak szintézeres vevővel oldható meg.
(#) ipacslaci válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Na szintézeres dolgo nem kell
(#) ipacslaci válasza Medve hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
És ilyen konvertert ha csinálni tudnék akkor sima rádióval fogható lenne a dolog?
(#) ipacslaci válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Viszont Miskolcon a zsarnain leeht hétvégén szétnézünk Ócskásrészben régebben volt még repülőgép is Hátha akad ott 1-2 érdekes dolog
(#) Medve válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Igen, ezt a kütyüt az antenna bemenetre kell tenni, és a CCIR rádióval kell hangolni. Ennél a leírásnál van egy alaposabb, még nem találtam meg, de az irodalomjegyzék szerint a RTÉK '89, 112. old.

226.JPG
    
(#) ipacslaci válasza Medve hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Köszönöm

Az évkönyv megvan vhol DVD-n majd megkeresem
Hátha...
(#) erobi82 válasza Ricsi89 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Nem vitatom, hogy egyszerű, csak én már továbbléptem eggyel.Kissé kezdett elkanyarodni a dolog az "egyszerűbb megvenni mint csinálni" irányba.
Egyébként nemmuszály mindenképpen szintézerest, ugyanis ami a rendszeresítve volt a vasútnál régebben(talán még ma is) az kristályvezérlésű.Minden csatornára volt egy vevő meg egy adó kvarc, és azok is stabilak.Ugyanúgy mint a BRG FM10-164s ismertebb nevén Titán, vagy MarosB, Maros D.Ezek mind kristályosok.
Csakhát megint ott a kérdés:honnan vegyünk kristályt???
Akinek az Electrade Kft átadta azt a készletet amit Ő is a GAMMA-tól vett át, nembiztos, hogy van éppen arra a frekire.Meg lehet ugyan rendelni, állítólag szlovákiából, de abból 2-3 általam említett rádió is kitelik.
(#) ipacslaci válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Hááát igen.
De már innentől kezdve bonyolult a dolog, én azt hittem hogy egyszerűbb a dolog. Cimbi Miskolcon szeretne MÁV-ot hallgatni nemtudom ott mennyi csatorna van de ha csak 1-2 beszélne egyszerre a többi "csendben" maradna akkor azt hittem vmi egyszerűbb dologgal rossz minőségben is vehető lett volna a téma...
(#) erobi82 válasza ipacslaci hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Nekem is van egy miskoli cimbim, szokott néha itt lenni a fórumon, ha észreveszi a topicok, és tudja a frekit biztos segít...igaz vevő nélül azzal sem vagy előrébb...
(#) ipacslaci válasza erobi82 hozzászólására (») Nov 5, 2007 /
 
Azért a pontos frekit ha tudná lehet segítségemre lenne
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem