Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   193 / 288
(#) djuri válasza djuri hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Lehet hogy hülye kérdés, de ha az invertereshez használható SAMARA trafó, ami megkapja a 3-400 voltot,akkor a normál vezérlés nem lenne erősebb 6 voltos trabant vagy simson trafóval?
(#) zolek válasza djuri hozzászólására (») Jan 11, 2016 / 1
 
Üdv. Töltsd le sprint-layout60(demo) -t, zosza18 a sült galambot kínálja neked.
Nem rossz indulatból írom
(#) zosza18 válasza zolek hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Itt van jpg-be is, hogy ne kelljen telepítgetni.
(#) djuri válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
már kimentettem én is
köszi
(#) zosza18 válasza djuri hozzászólására (») Jan 11, 2016 /
 
Amúgy a VP 3.0-ás az kb.: 1-1,2km-t tud lefedni, az IVP 4.1-es meg kb.: 2-3km-t tud.
(#) Mircsof hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Sziasztok!
Szeretném megépíteni a BSS-en talált inverteres villanypásztort! Bővebben: Link
az a kérdésem, hogy találtam itt a honlapon egy fetes nyáktervet, amit gondoltam visszaalakítok, hogy tranyo legyen a kapcsolásban. Az érdekelne, hogy a BSS honlapján látható meghajtás a tranyónak megfelel-e vagy esetleg érdemes egy lezáró ellenállást tenni a bázis és az emitter közé (1K) úgy ahogy a nyákterven is van?
Továbbá a diac bekapcsolását szabályozó poti, ellenállás kombót hogy kellene módosítani, hogy szépen használható legyen, de ne keljen ilyen nagy értékű poti az áramkörbe (sajnos nem találok a közelben levő üzletekben megfelelőt). :S
(#) Cavalier válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
FET-nél a gate-re kell lehúzó ellenállás (igazából rendes meghajtás kéne neki, és azzal húzni fel illetve testre, de ezt hagyjuk) tranzisztornál nem kell, elég úgy, ahogy a rajzon van.

Poti nem kell, rakj bele pl. egy 500kohm-os ellenállást, ha túl gyors, cseréld nagyobbra, 1-2M-ra akár. Úgy egy hibalehetőséget ki is tudsz húzni.
(#) Mircsof válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Azt értem, hogy sima X értékű ellenállást használhatnák, de én szeretném meghagyni a potival való szabályozást, csak jó lenne ha ez kisebb értékű potméterrel is menne.
Na de mindjárt összedobom, és kísérletezek kicsit!
(#) Cavalier válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Hótt felesleges tekergetni, ha valóban villanypásztor lesz belőle, akkor be kell lőni kb. 1 másodpercre, és örülni.

Ha a kb. egy másodperces töltéshez mondjuk kell 1,5 megaohm, akkor szerinted egy 10k poti mennyit fog állítani? Észrevehetetlent. Illetve a kondi értékét növelve lehet csökkenteni az ellenállást is. Viszont akkor nagyobb áram fog menni a diac-on és a tirisztor gate-jén, ill. nem is biztos, hogy kisüti rendesen a kondit. Vagyis egészen biztosan nem süti ki teljesen, de minél nagyobb a kondi, annál több töltés marad benne, és nem fog nőni jelentősen a periódusidő. Tehát, kell a megaohmos nagyságrend, és a nagy poti, ha tekergetni akarod.
(#) Mircsof válasza Cavalier hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Megfogadom a tanácsodat kap egy 500K-1megaohm közötti ellenállást, és le van tudva.
Közben véletlen találtam egy fetet ami ráadásul pont a nyákterven megadott fajta . Így elgondolkodtam, hogy mégis fetet rakok a T1 helyére, viszont ez nagyban függ attól, hogy ZD200 elhagyható-e mert ilyenem tuti nincs itthon. Mi a véleményed erről? Fiókos építés varázsa...
(#) CIROKL hozzászólása Jan 12, 2016 /
 
Üdv : urak akkumulátoros táplálásra 3 kilométer drót meghajtás lenne a cél mit ajánlanátok erre a nemes feladatra ?
(#) zosza18 válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Üdv!
Fentebb tettem fel rajzot, azzal lehet nyomatni. Keveset fogyaszt... kb 150-200mA-t és ott körüli a hatótáv is. Nézd meg, az itt már sokszor fellelhető inverteres vp-nek a felújított modern változata.
(#) zosza18 válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Elhagyhatod, mert a fetben is van dióda, ami ezt a célt szolgálja, ha egy fetre gondolunk.
(#) Mircsof válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Én őrá gondoltam Bővebben: Link

Bss-en feltöltött terv szerint Cx kerámia, viszont találtam itt a fórumon olyan nyáktervet (konkrétan egy oldallal visszább amit te töltöttél fel, ott elkok vannak. És az én nyákomon is inkább olyannak van kialakítva a hely. Tehát akkor lehet elko is 400V legyen az a lényeg, erősségtől függően X uF.
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) zosza18 válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Igen! Egyenfesz. van a kimeneten, szóval elkó mehet rá és is azt használok.
(#) erdgab válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Szia!
Jól értelmezem a rajzot,hogy motorkondi helyett elkókat építesz be,mennyire bírják a strapát?
(#) Mircsof válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Oké akkor keresek egy megfelelőt... Bár 400V és 10-40µF nem biztos, hogy lesz, de mást nem kap ideiglenesen egy 1µF kerámiát.
Viszont valami nem kerek. összeraktam a nyák trafót nem ültettem be, helyette raktam egy ledet, és egy ellenállást. Csak az a baj, hogy folyamatosan világit :S 555 eltávolítása után a fet minden további nélkül lezár, led kialszik. Az 555 3. lábán 1,4V mérhető lehet halott lenne szegény? Mondjuk a PC táp amiben volt az működött a kiszedése előtt szóval ha csak nem sült meg akkor jónak kéne legyen.

Ui: Kiszámolva már lehet, hogy tárgytalan..
  1. T1: 0.54054 ms
  2. T2: 0.47124 ms
  3. Kitöltés: 53%
  4. Frekvencia: 986.3014 Hz
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) erdgab válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Bocsáss meg,de én egyetlen rajzon sem láttam-látok 1µF/400V vagy ennél nagyobb kapacitású KERÁMIA kondenzátort még a BSS rajzon sem.
(#) Mircsof válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
ÜDV!
Idézet:
„A Cx kondenzátor 450 V-os legyen, minimum, és értéke 1-8 µF is lehet. (1µF ha kis karámhoz kell, nagyobb értelem szerűen nagyobb karámhoz.) Lehet motorindító kondenzátor is.”

Ez a BSS oldalról van. ha azt írják, hogy olyan kell akkor csak van ott olyan nem?

A képen látható trafó 230/12 AC elmegy így, vagy tekerjek le belőle, hogy 9V legyen?
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016

CAM00015.jpg
    
(#) erdgab válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Rosszul értelmezted a mondatot és a rajzot.Az idézet valós,de szó nincs kerámia kondenzátorról (lehet,hogy nincs is ekkora értékű,én még nem láttam ilyen nagyot). Ott egy fólia kondenzátort kell alkalmazni,melynek értéke szabadon választható,ilyen a motor üzemi kondenzátor is,amire a cikk utal.Van a kapcsolásban kerámia kondenzátor is,már aki beépíti,az NE555 IC 5. lábán és a tápfeszültségen szűrésre,máshol nincs és nem is kell.
(#) Mircsof válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Hát remélem akkor hogy a BSS nyákterv alapján az R7 ellenállással sorban levő kondi megfelelő lesz (fentebbi képen a kék böszme), az 400V 47nF.
Viszont szívás akkor, mert nincs megfelelő folia kondim ami elviselné a feszültséget.
Viszont köszönöm a felvilágosítást!
A hozzászólás módosítva: Jan 12, 2016
(#) erdgab válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Elvileg ezzel is el lehet érni a Cx kondenzátoron (látod,Te is fóliát építettél be,a kerámia ,az a kis tárcsa alakú ott van az 555 mellett ) akár 400V feszültséget is,de a kis kapacitású kondenzátorban a tárolt energia is kicsi,így amikor a tirisztor rásüti az autótrafóra a kimeneten is kicsi szikra képződik csak.Én letekerném a kis trafó szekunderét 8-9 voltra a Cx helyett tennék nagyobbat,akár 16µF/450V kondenzátort és az autótrafón láthatsz akár 2-3cm szikrát is,de tessék vigyázni !!!!!!,használj szikraközt fixen beépítve kb. 10mm nagyságút!
(#) zosza18 válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Üdv!

nekem kb 2 hónapja megy az új áramkör, amin elkók vannak és hibátlanok. Nincs semmilyen problémám a működéssel... eddig tökéletes.
(#) erdgab válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
A 47nF kondi is nagyon kevés,ez még egy tökös verebet sem borzol fel.Ha ebből a kondiból párhuzamosan kötnél 21 darabot az akkor is még csak kb. 1µF lenne,most ezt még szorozd meg nyolccal vagy tízzel vagy tizenhattal,attól függően,hogy hány µF kondit akarsz beépíteni.Csak azért írtam le így,hogy érzékeltessem milyen kevés az a 47nF oda.Kell oda egy 16µF motor üzemi kondi,ez nincs egy ezres s a gond meg van oldva.
Nem kell köszönnöd semmit,azért is vagyunk,hogy segítsünk,ha kell.
(#) Mircsof válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Ezt most a CX-re mondod, vagy az r= el soros kondira? Mert amire én utaltam az az R7-el soros 47nF
A CX értékét mivel még csak kísérlet arra gondoltam, hogy sorba kötök 2db 250V 1µF kondit ugy mind a PC tápokban akkor csak elbírja a feszültséget.
(#) erdgab válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Csak azért kérdeztem,mert anno volt arról szó,hogy elkóval kellene megoldani-kiváltani a motor kondit,de valaki (valakik) azt mondták,nem fogja bírni a strapát.Itt szinte zárlatba viszi a triak-tirisztor amikor rásüti a trafóra,aztán kezdődik a töltés,mindkettő elég nagy áramokkal dolgozik s ez nem biztos,hogy jó tesz az elkónak ,mondták ,de hát a puding............
(#) zosza18 válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Egyenlőre én sem mondom szent írásnak, de eddig úgy néz ki beválik. Sok érv szól mellette, így szeretném megtartani ezt a változatomat, remélem így is marad.
(#) erdgab válasza Mircsof hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Bocsánat,kissé elkalandoztam!
Tehát az R7 (33 ohm) és a vele soros 47nF kondi jó.Én a Cx értékre gondoltam,bocsánat a tévedésért!
(#) Mircsof válasza erdgab hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Semmi gond!! Késő van.
Viszont a 250V folia kondik kettesével sorba kötése szerinted megoldhatja a CX értékének hiányát?
Holnap letekerem a trafot 9V-ra most mérve 190V van az R6 ellenálláson!
(#) erdgab válasza zosza18 hozzászólására (») Jan 12, 2016 /
 
Idézet:
„Sok érv szól mellette, így szeretném megtartani ezt a változatomat”

Az érveket sejtem,váljon be,azt kívánom!
A tapasztalatokról szívesen olvasnék,köszönöm!
Következő: »»   193 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem