Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor
 
Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   267 / 288
(#) amperjano válasza mr.Cara hozzászólására (») Dec 11, 2020 /
 
Sikerült emelni a nagyfesz primert 900v fölé.
A szikraköz 7mm.
A trafón belül ütött át.
Hol tudok normális nagyfesztrafót venni?
Az 555 7812-ről üzemel.
(#) mr.Cara válasza amperjano hozzászólására (») Dec 12, 2020 /
 
Az előzőekben olvastam, hogy a Makrai kft megcsinálja. Gondolom külön kérésre ....
(#) deak francis válasza amperjano hozzászólására (») Dec 12, 2020 / 1
 
Szerintem biztos kerül vagy egy kolléga aki kiszolgáljon egy HV trafóval.....!?..meg kell csak keresni..
Egy jó trafó,20µF-os kondi meg rajta 400V és már okés is a dolog!kisülés max1másodperc. Ennyi!
(#) fleta válasza amperjano hozzászólására (») Dec 13, 2020 /
 
A napokban írtam neked privátba a megoldást de valószínűleg nem olvastad.
(#) dbase hozzászólása Dec 30, 2020 /
 
Szokásos kapcsolás, évek óta ment az udvarunkban én építettem. Kapott plusz kiegészítést csipogót, mert ha vizes volt a kerítés képes volt fölötte átugrani nem félt tőle a kutya.
Most hirtelen kinyírta a hálózati trafót. Modem trafó 12V/1A lead 16V-ot belül egy 7812 korlátozza mindenben. A villanypásztor működik, csak rövid idő alatt második trafót is kinyírta, szakadt a primer rész. Vagy a hőbiztosíték szakadt vagy a tekercse. Mi tudott pár év alatt megváltozni? Cseréljem a kis kondikat, az inverter részen lehet túl felment a frekvencia és nagyobb a fogyasztása? Az a baj kimérhetetlen a fogyasztása.
(#) deak francis válasza dbase hozzászólására (») Dec 30, 2020 /
 
Szia. Én kiragasztanám a diódahídat,és nagyobbat tennék! (10A)
(#) Amiki hozzászólása Feb 3, 2021 /
 
Sziasztok! Saját tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek.
Megkértek, hogy egy gyári villanypásztort élesszek fel, mert nem akart stabilan működni. Itt a fórumon találtam sok-sok kapcsolást, átolvasgattam a hozzászólásokat is. Hát?..?..?
A gyári panel nagyon hasonlított az egyik itt talált kapcsoláshoz, de rengeteg hiba volt benne:
- nem értem miért kellett a T1 bázisáram beállító ellenállásait 2 db-ből összerakni?
- miért kellett a nagyfesz oldalra a két db 120pF kondenzátor? Leterhelve a trafó szekunder oldalát. Az oszcillátor frekvenciáját a C3 kondenzátor határozza meg valamint a trafó tulajdonsága.
- miért használtak a nagyfesz egyenirányítására 1N4007-s diódákat és miért volt bent a második (D3) a negatív ágban? Helyére egy 560Ohm ellenállás került.
- a tirisztor begyújtására DB3 diac-ot használt de miért kellett 1KOhm soros áramkorlátozó ellenállás?
- a T1 tranzisztor eredetileg BD249 típusú volt, az ide felesleges, ráadásul jóval nagyobb bázisáram kell neki mint a BD241 (BD243) -nak?
- Miért vágták le a Tr1 trafó szekunder fszültségét a 2db 120pF kondenzátorokkal?
Viszont a T1 védődiódájának valamint a nagyfeszültség egyeniránítására csak normál 1N4007 diódát építettek bele. Nem csoda, hogy a gyári kapcsolásban a Diac csak találomra működött hiszen az
előállított szekunder feszültség 150-180V volt. Az oszcillátor kb. 4kHz-n üzemelt.
Kiépítettem az alkatrészeket, kicseréltem az 1N4007-s diódákat Schotky-ra, és láss csodát a szekunder feszültségem egyből 350-360V lett, és a szikraközben 1cm szikra pattog vidáman kb. 1 sec-ként.
A szabad környezetben a reggeli párában a villanypásztor kimenő kapcsai között is áthúzás volt, ezért egy egyszerű trükkel a szikraközt a kép szerint építettem meg. Működik kb. 1 hónapja, stabilan.

Tapasztalatom és véleményem: a feladatra elég egy egyszerű kapcsolás, feleslegesnek tartom ide akár az 555-ös használatát, különösen a mikrokontrollert. Minek mérni a Tr1 szekunder feszültségét? Ha az oszcillátor stabilan rezeg és előállít legalább 200V-t, a Zsiguli nagyfesz trafó stabilan elő tudja állítani az elriasztó nagyfeszt, akár 1km hosszú vezetékre.
Megjegyzésem: a dobozfedélen egy glimm lámpa volt, 1 db 470kOhm előtét ellenállással a nagyfesz impulzus megjelenítésére! Hogy gondolta ember?..?..?..
A glimm kb. 75V-nál már begyujt, vliágít, az 1cm szikra kb. megközelítőleg 10 eV... Az előtét ellenállásként 4 db 4,7MOhm-t építettem be, külön-külön a két vezetékbe, melyeket vastagfalú szilikon cső szigetel mindentől.
Sok sikert az utánépítéshez!
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2021
(#) Amiki válasza Amiki hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
A kapcs rajz mégegyszer.
(#) agy válasza Amiki hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Szia! A TR1 trafóról tudsz infót adni? menetszámok vasmag típus, cm2.köszi
(#) fleta válasza Amiki hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
47 Uf elkot cseréld le egy 12-16Uf motor üzemi kondira. Azon mérj feszt. Még ha a gyújtó trafó is ki lenne cserélve egész jó ki Vp lenne
(#) deak francis válasza Amiki hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Szia.
Elég karcsúnak tűnik a kapcsrajz....
(#) Amiki válasza agy hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Szia. A trafó gyári: BJTR-002 felirat van rajta. mag keresztmetszee 11,5x6,5mm ez 74,5mm2.
Mivel nem szedtem szét, így a menetszámokat nem tudom, nem ismerem.
Szerintem primer1 12-20 menet, primer2: 5-6 menet, szekunder 200-250 menet lehet
(#) Amiki válasza fleta hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Miért cseréljem le motor segédfázis kondenzátorra? Nem változik rajta a polaritás. A negativ potenciálon mindíg a gyujtótrafó felöli része lesz a pozitív pedig mindíg az egyenirányító. a tirisztor kapcsolja rá az elkoban tárolt energiát a gyújtótrafóra.
ezért nem is értem, hogy itt a fórumon valaki azt javasolta, hogy a gyújtótrafó primerre tegyenek védődiódát. Lásd itt: a DL4000.jpg képen.
(#) Amiki válasza deak francis hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Szerinted még minek kellene benne lennie? Ha a bemeneti egyenirányító után egy 12V autó akkut rákapcsolsz, arról is kitünően működik. kb. 230-240mA-t vesz fel.
Kíváncsi lennék, hogy a villamos ívkisülés, milyen problémákat okoz az egyik itt a fórumon megjelent mikrogépes verzióban!
A tesztelés során a villanypásztortól 25cm-re lévő PC-s egér leáll, de a PC hangszóróban is hallható.
Ha belegondolsz a kompakt fénycső meghajtó elektronikában sincs mikrogép (felesleges), egy egyszerű 2db tranzisztorral felépített oszcillátor az egész, és kell egy kis ötlet a fénycső begyújtásához.
(#) fleta válasza Amiki hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Nem a polaritás miatt. Egyrészt az üzem óra miatt, másrészt a 47uf sok. Ennek a kapcsolatnak elég 6 vagy 10 uf nem motor indíto hanem üzemi kondi. 1Mp alatt feltoltodik. Az előbb sokat írtam. Ez a villanypasztor Palmonostoran készül, több féle változata van. Ez a kB a közepes változat. B.... Úr 30 ezerért árulja. Nem gyújtó trafoval hanem saját készítésű rúd trafoval és kB 16uf-es kondival. Szerinte ez 3J energiát tud tárolni.......... A BJ a trafó a gyártó nevének kezdőbetűi, a 002 pedig a tipus
A hozzászólás módosítva: Feb 3, 2021
(#) Amiki válasza fleta hozzászólására (») Feb 3, 2021 /
 
Az ötlet jogos, nem találtam kissebb kondit, majd kicserélem.
Azt azért továbbra sem értem amit felvetettem:
- miért kellett a T1 bázisáram beállító ellenállásait 2 db-ből összerakni?
- miért kellett a nagyfesz oldalra a két db 120pF kondenzátor?
- miért használtak a nagyfesz egyenirányítására 1N4007-s diódákat és miért volt bent a második (D3) a negatív ágban? Helyére egy 560Ohm ellenállás került.
- a tirisztor begyújtására DB3 diac-ot használt de miért kellett 1KOhm soros áramkorlátozó ellenállás?
- a T1 tranzisztor eredetileg BD249 típusú volt, az ide felesleges, ráadásul jóval nagyobb bázisáram kell neki mint a BD241 (BD243) -nak?
Akár védődiódának vagy a nagyfesz egyenirányítónak a Schotky dióda jobb mint az 1N4007.
A rúd trafónak csak a romjait láttam, valószínű, hogy vizet kapott a doboz.
(#) Pedrobácsi hozzászólása Feb 9, 2021 /
 
Sziasztok! Ilyen villanypásztort szeretnék építeni, ezt másolva csak magamnak, de a készítő ravkósan lecsiszolta az alkatrészek tipusát. Az 555 IC az gondolom de a tirisztor és az a 14 lábú IC azt nem tudom, nem találtam ilyen kapcsolást. Mik lehetnek?
(#) gulyi88 válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
TL497-et vizsgáld meg.
Legalábbis, amit javítottam ilyen másolásvédettet az TL497-el cserélve egész meggyőzően működött tovább.
Tirisztor meg BT151, TIC106, vagy akármi hasonló (vagy jobb) képességű.
(#) erdgab válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
(#) Pedrobácsi válasza erdgab hozzászólására (») Feb 9, 2021 /
 
Köszi, ez a kapcsolás stimmel viszont a bekarikázott trafóról lehet tudni valamit?
(#) erdgab válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
Sajnos nem tudok róla semmit.
(#) TAttila77 válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 9, 2021 / 1
 
Üdvözletem. Tudok neked segíteni, ez nagyon jó kis áramkör és nagyon stabíl tápja van. Az az IC ami le is van köszörűlve TL497 típusra hallgat!! Régebben volt erről itt márszó nem egyszer. Kép is van, valaki visszarajzolta a kapcsolást is már korábban.A 2R2 2W a söntje, figyeli a fet áramát is. Ezt már sok példányban megépítettem még lyukacsos próbanyákon is, még egy jött visdza, mert bepárásodott. Még nyák rajzom is van, csak az enyém sokkal kisebb és nincs potméter benne. Potméter ilyenben semmi keresni valója, mert idővel a mostoha körűlmények végett csak berohad.
A két pici tranyós kis áramkör pedig azt hiszem akku merűlést jelez. Enyémben ez sincs.
Erdgab pontosan be is tette neked a rajzát.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2021
(#) Pedrobácsi válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Köszönöm szépen, ha megkérhetlek átküldenéd a te változatod?
(#) TAttila77 válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 10, 2021 / 1
 
Privát üzenetben küld át az e-mail címedet és majd estefelé elröppentem a layout nyáktervet.
Az enyém így néz ki. Ebbe kivételesen beültettem a potit, de ellenállást teszek helyére (osztót)
Ennyi az egész villanypásztor. Nem szoktam hatalmas dobozba tenni sosem. A nyákot vagy viaszba öntöm mindenestől, vagy bő lakkba áztatom, mert a dobozon belűli hőmérséklet különbség több bajt okoz, mint más. A párától szét oxidálódik minden idővel. Ajánlom megfontolásra ezt neked is. És mint látod, úgy üzemel, hogy hűteni se kell semmit sem. 5km drótot erre ráköthetsz, légmagos nagyfesz tekercset is magam tekerem és gyantával kiöntöm, mert a kocsi gyujtótrafók csak látványelemek, ha hosszú drótot kötnek rá, elvész az ereje, szinte semmig se csinál úgy leterhelődik. Hosszú kerítéshez áram kell a nagyfesznél, hogy ne foggyon el a kraft. A fazékmagon nekem úgy emlékszem 40/ 400, vagy 40/ 300 menet van, már nem tudom. 500-600V - ot sütök ki a tirisztorral. A gicsi graetz az SF18 dióda!!! Vagy ilyen gyors nagyfrekis más 1000V-os lehet.
(#) ONKYOS válasza amperjano hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Szia!
Amennyiben kapcsoló üzemű impulzus trafó is jó neked, azt tudok tekercselni, 5-6KV-ig is, komplett panelt is, ami már 10V-12V. tápról működik.
(#) ONKYOS válasza Amiki hozzászólására (») Feb 10, 2021 /
 
Igy van, ahogyan leírtad, egy kis panel, 2db. PnP, tranzisztorral,SB774, ami egy négyszög jelet előállító astabil multivibrátort, képez, és kb, 32KHz-en üzemel, meghajt egy kapcsoló tranzisztort, pl, BUT....t, az pedig egy nagyfesz.trafót, ami lehet egy ETD-29, trafó, amelynek szekundere, max ,320T, simán begyújtja, meghajtja a fénycsövet,. 12V-os tápról,nekem évekig ment.
A Műhelyben, és nem vibrált sosem..
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
(#) TAttila77 hozzászólása Feb 10, 2021 / 1
 
Üdv ismét mindenkinek, Szervuszkok.
Sokótok írt nekem a korábban feltett TL 497-es táp IC- vel működő villanypásztorról. Most az általam hozzá tervezett kicsinyke nyákjának tervezetét közkincsé teszem. Bárkinek tudom ajánlani, mert egyáltalán nem fogyaszt sokat és elég komoly erős hosszú kerítéshez valót is lehet építeni. De ahoz mint korábban már megírtam autós gyujtótrafó NEM jó. ((Az semmire se jó szinte. Játék. Egy komolyabb kartám-kerítés leterheli és a főleg hosszabb szőrű állatfélék ki is röhögik.))
Íme, használjátok. A 2R2/2W 4,7R/2W legyen!
Sok sikert hozzá.
A hozzászólás módosítva: Feb 10, 2021
(#) Pedrobácsi válasza TAttila77 hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Szia! A lay6 ot melyik progival tudom megnyitni?
(#) Remci válasza Pedrobácsi hozzászólására (») Feb 11, 2021 / 2
 
Sprint Layout 6- al
(#) Pedrobácsi válasza Remci hozzászólására (») Feb 11, 2021 /
 
Köszi
Következő: »»   267 / 288
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem