Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanypásztor

Témaindító: bernardo, idő: Feb 5, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   272 / 276
(#) Remci válasza erdgab hozzászólására (») Júl 18, 2021 /

Holnap megmérem,most értem haza,ma már nem szedem szét.
(#) deak francis válasza Remci hozzászólására (») Júl 18, 2021 /

Szia. A feszkó is ám kevés a kondin!(100-200V)...legalább duplája kellene legyen. Akkor is kevés a 2-3 Kv a nagyfesz szekunderen! Szerintem tekerjegy temagad egy nagyfesz trafót...
(#) sityuka80 hozzászólása Aug 5, 2021 /

Tisztelt fórumtársak!

Lacme Secur 130-as pásztornak elromlott a potmétere.
Leolvasni, nem tudom a típusát sem.
Szerviz cserélné az egész alaplapot, de én ezt nem szeretném.
Ötlet valakinek, hogy mekkora, milyen kell bele?

Üdvözlettel
(#) sityuka80 válasza sityuka80 hozzászólására (») Aug 5, 2021 /

Töltöttem fel egy fotót.
Kapcsolóval együtt van.
Ez egy másik pásztoré aminek más a típusa.Lacme Secur 300-as, de ugyanígy nézett ki.
Üdvözlettel
(#) erdgab válasza sityuka80 hozzászólására (») Aug 5, 2021 /

Úgy emlékszem 4,7k lineáris kapcsolós a poti.
Szedd szét és mérj rá ellenállásmérővel akár több helyen is és összegezve ad egy valamilyen értéket,ebből már ki lehet következtetni.
(#) erdgab hozzászólása Aug 12, 2021 /

Üdv Uraim!
Érkezett hozzám ma egy villany paraszt,mutatom a mellékletben.
Olyat tesz,hogy eszi a tirisztorokat.Eredetileg egy BT152/800 volt benne,ezt cseréltem egy BTA41/800 triakra,3 kisülés után a triak meghalt,újabb csere TYN1225-re,egy kisülés után halotti csend.Mindhárom félvezető zárlatba ment át! A képen látható fojtó zöld magon 1mH értékű.Semmilyen más alkatrész nem ment tönkre,átvizsgáltam! Ez a pásztor a tulaj szerint nem ment 1 percet sem! Kicsit tanácstalan vagyok,hogy mi okozza a tömeges félvezető halált,arra jutottam,hogy esetleg a fojtó lehet a ludas,telítésbe megy és olyan mintha ott sem lenne a visszarúgás meg megöli a tirisztort.A kondenzátor 16µF/450V a panelon lévő két nagyobb 1µF/630V
Segítséget,véleményeket kérnék tisztelettel,merre induljak.
Köszönöm!
(#) deak francis válasza erdgab hozzászólására (») Aug 12, 2021 /

Szia. Sokszorozó -val van? Ha gyorsdiódákkal van ,akkor lecserélni símára.(saját vélemény)
Esetleg visszarajzolni a kapcsrajzot,lehet "akad" valami okos vélemény...
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Valami ilyesmi a kapcsolás.

pásztor.lay6

(#) JZoli válasza erdgab hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Egy teljesen más típussal jártam úgy, hogy nagyon melegedett a tirisztor is, meg a nagyfesz trafó is. Hosszabb üzem után a tirisztor megadta magát. A diak kicserélése oldotta meg a gondot. Nem mondom, hogy ebben is hibás, de olyan olcsó alkatrész, hogy próba miatt megéri a cseréje.
(#) deak francis hozzászólása Aug 13, 2021 /

Szia. Én lecserélném a 10A diodákat 1N5408,a tirisztor A-K tennék egy UF5408-at ,a bemeneti ellenállások értékét pedig 2-4K7 között. Fojtót pedig nagyobbat.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2021
(#) ferci válasza erdgab hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Nem sok az a vasas 1 mH? Nem elég 10-20 uH levegős?
Kell a kétszerezett feszültség? Hány volt van triac-diac nélkül az A2 helyén ( az egyik 1.2 M-t akaszd ki addig ) ?
(#) erdgab válasza JZoli hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Cseréltem a diakot,csak elfelejtetem leírni,ugyan az,a tirisztor K-A zárlatba megy.
(#) erdgab válasza deak francis hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

A 10A10 diódák normál 1000V/10A diódák,nem hiszem,hogy az 1N 5408 jobb lenne.
Van az A-K között is egy ilyen védelemnek.
(#) erdgab válasza ferci hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Idézet:
„Nem sok az a vasas 1 mH?”

Szerintem is sok! Most kivettem,újra mértem és nem 1 hanem 2mH !

A 16µF/450V kondit 635V-ra tölti fel,ugyan itt kondi nélkül 646V mérhető.
Ez sem indokolja a 800V tirisztor (triak) zárlatba menését az 1200V tirisztorét meg főleg nem.
Én továbbra is a fojtóra gyanakszom vagy már nem is tudom.
Egy oldallal előrébb mraulajos hozzászólásában is egy ilyen pásztor a téma,igaz ott nagyfesz trafó gond miatt,abban is ugyan olyan fojtó van mint a nálamlévőben,ez megint elgondolkodtat,hogy a gyanúm valós vagy sem?! Már két tirisztorom elhullott,még egyet beáldozok,de csak akkor,ha látok valami értelmét! Amíg működött néhány ütemet,szép ívet adott egy 6mm szikraközön,majdnem örültem,aztán csend.Én tettem a kimenetre szikraközt,mert ebben még az sincs,anélkül még be sem kapcsolom.
(#) ferci válasza erdgab hozzászólására (») Aug 13, 2021 /

Szerintem először vedd ki a 220 ohm közeli diódát és mérd meg a tápfeszt, lemegy-e 320 voltra.
Ha igen, tegyél be egy légmagos tekercset ( számold ki ) sacc 0.8-1mm -es huzalból és teszt új triakkal.
Esetleg egy 15-20 mm hosszú kis ferritre is megcsinálhatod a tekercset, ha nagyon pici lenne a uH.
(#) Beki76 hozzászólása Aug 13, 2021 /

Sziasztok!

Valakinek esetleg lenne egy jól és megbízhatóan müködő, 10 - 15 J -t leadó villanypásztor kapcsolási rajza?
Egy nagyobb területet szeretnék megvédeni nagy vadaktól, hogy ne kajálják meg a kis fákat.
Tudnám táplálni 12 V -ról is, meg 230 V -ról is.
Most csatlakoztam, és böngészgettem itt, és láttam, hogy vannak fent kisebbek, de erősebbet nem találtam.
(#) deak francis válasza Beki76 hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Szia.A 10-15J nagyon -nagy energia barátom....defibrillátort akarsz?(viccnek szántam)
(#) fleta válasza erdgab hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

A nagyfesz trafón látszik-e hogy légréses-e? Ha nem légréses akkorát rúg vissza hogy tirisztor legyen a talpán ami megfogja. Ha van légréses trafód vagy egy rúd trafód tedd bele próbára. A szikraközt földeld le ha kerítés nélkül járatod.
(#) Gafly válasza Beki76 hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Nem véletlenül nem találtál:
Idézet:
„2006-ban az Európai unió új szabványt vezetett be a villanypásztorok, azaz elektromos kerítések létesítésére 3 év felkészülést hagyva az átállásra. A szabvány percenként max. 60 impulzus mellett legfeljebb 6 Joule energiát leadó készüléket enged forgalmazni és üzemeltetni.”

Wiki.
(#) mraulajos válasza erdgab hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Hali! Nem biztos hogy nálam nagyfesz trafó gond van. Trafót cseréltem, Triak csere volt, 10 percig ment, aztán vége. Alkatrészre várok, tehát nálam most áll a téma. Szívesen referálok, hogy mire jutottam a későbbiekben. Gondoltam már arra is, esetleg hűtőbordára rakni a tirisztort. ?
(#) Beki76 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

És 6 - 7 J -os villanypásztor kapcsolásirajzot, ami megbízhatóan működik, tud valaki?
Mert az kb terhelt állapotban benne lesz a szabályos intervallumban.
(#) erdgab válasza ferci hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Lement a feszültség és betettem egy légmagos 42uH tekercset,kimeneten minimális szikra aztán nagy csend.
(#) ferci válasza erdgab hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Mérni kellene a tápot is folyamatosan, aztán a 22 u-t is a diac előtt, van-e rajta sacc 25-30 V...
Mi az, ami eltűnik esetleg.
Azon az elkón minden szikra után kicsit lejjebb megy a fesz, mikor a diac vezet egy impulzusnyit, aztán feljebb újra pl. 27 voltig?
A hozzászólás módosítva: Aug 14, 2021
(#) erdgab válasza fleta hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Szerintem nem légréses a nagyfesz trafó,legalábbis a szabad részeken nem látszik.Egy úgy nevezet Ó magon van. Sajna nincs más trafóm.
(#) erdgab válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 14, 2021 /

Azért említettelek a fenti hozzászólásomban mert nálad is egy olyan gép van javításon,azt hittem az működik.Én nem értem ezt az egészet,minden alkatrész jó,mindegyiket megmértem kiforrasztva,azt mondhatom,hogy 5% -on belül vannak a kondik és az ellenállások,diódák jók,fojtót újratekertem és a kezdő és utolsó menet kapott varnicső szigetelést,diakot minden újabb kísérletnél cseréltem,semmi nem melegszik az alatt a rövid idő alatt.Nagyfesz trafót nem tudok cserélni,nincs.Már abban is kételkedem,hogy ez a konstrukció valaha működhetett,esetleg még a trafó primerje lehet zárlatos,de akkor meg nem lenne szikra a kimeneten azon a néhány alkalmon amíg él a gép.

Folyamatosan rajt van a 16µF kondin a műszer (mutatós analóg),szépen látni a ciklust és a 22µF kondin is egy másik,azon is látni.A TYN1225 tirisztor 1 a BTA41/800 triak 4-5 ciklus után megy teljes K-A zárlatba,utána már nincs fesz a 22µF kondin.

Gondolom, zárlat után táp sincs, a 22 u se tud töltödni már, mert lent tartja a zárlatos triac a 330 voltot- a bemenő 470 nF miatt nincs más gond.
Lehet, hogy az impulzus ampert nem bírja annyira a triac?

A következő kísérletednél kösd le a 16 u-t a tápfeszről, csak az 1 u maradjon - mit szól hozzá.

Idézet:
„A következő kísérletednél kösd le a 16 u-t a tápfeszről, csak az 1 u maradjon - mit szól hozzá.”

Majd,ha valaki megajándékoz egy nagy marék tirisztorral ingyen!
Megmértem a trafó induktivitását a primer=4,45uH a szekunder=428mH és egy 18mmx18mm vason van elkészítve. Szerintem,kevés lehet a primer menetszám azért alakul ki valami hatalmas áram amikor a tirisztor rákapcsolja a delejt.Van itt egy másik gyári masina,abban kondit kellett cserélni,elöregedett és már működik.Megmértem itt is a trafót,ez is 3,5 joule,primer=39,56uH,szekunder=1H,de,hogy ennek a trafóját át nem teszem kísérletezni az biztos (!),meg időm sincs rá,viszik el.Azt tudom,hogy ezen a trafón a primer az 50 menet a szekunder + 550 menet.

Az a topik most éppen nem él..
Azért az a sacc tizedrész uH lehet, hogy menetzárlatot jelez ( a 4,45-nél )? Vagy így tervezték?
Következő: »»   272 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem