Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   137 / 960
(#) gg630504 válasza vezerkancellar hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
A kérdésem az lenne hogy ez a feszültség honnan adódik
Kapacitív csatolás. Egymás mellett lévő vezetékek egy kondenzék fegyverzetei, aminek váltóáramon végtelennél kisebb impedanciája van, magyarul vezet mint egy ellenállék.

és lehet e valami következménye
Hatástalan védőföldes érintésvédelem.

érdemes e ezzel foglalkozni?
Csak, ha magad, szeretteid és vendégeid élete számít neked.
---
Mérhetsz áramot - a biztonság kedvéért egy 230 volT-os izzékkel sorba kapcsolt - áramerősségmérékkel.
(#) pucuka válasza vezerkancellar hozzászólására (») Ápr 28, 2011 /
 
Olvass vissza a topikban. Többször mondtuk, a műszeres mérés, és a fázisceruza bevihet az erdőbe, ha nem körültekintően használod. Használj terhelést (pl. 15 W jelzőégőt), és azon mérj feszültséget, akkor elkerülöd a hamis eredményeket. A kábel tulajdonképpen egy "tápvonal", ahol a vezető erek kapacitív, és induktív csatolásban vannak, így az egyik érről a másikra átkerülhetnek jelek az egyikről a másikra, és a nagy impedanciás műszered ragyogóan mutatja. De ha már akárcsak megfogod, már nincs is. Az hogy mennyi az annyi, az a kábel paramétereitől függ, ami nincs definiálva, mert a hálózati felhasználásnál indiferens.
(#) vezerkancellar hozzászólása Ápr 29, 2011 /
 
Köszi szépen a válaszokat. Magam is erre gondoltam, hogy a mellete futó érpár miatt indukálódik benne valamennyi fesz.
Mindenestre érdemes lesz egy villanyszerelővel az összes konnektort lecseréltetni azt hiszem , mert ugyan lehet, hogy ez jó volt 4x évig de a baj elég ha egyszer megtörténik.
(#) pucuka válasza vezerkancellar hozzászólására (») Ápr 29, 2011 /
 
Ha a földeletlen konnektorba kettős szigetelésű háztartási eszközöket csatlakoztatsz, nem lesz baj. Csak olyan helyre érdemes kiépítetni a földelt csatlakozó aljzatokat, ahol ez szükséges.
(#) zoli_varga válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 29, 2011 / 1
 
Nem azért hogy kötözködjek de mindenhova 2p+f konnektort kell kiépíteni új építés esetén. Ha azt mondod hogy felújítás és csak a konnektort cseréled akkor az építés idejében kötelező előírások betartása szükséges.
Ez pl azt jelenti hogy csak melegpadló burkolattal rendelkező helyiségbe lehet(ett) földeletlen konnektort telepíteni. Próbalámpával kell vizsgálni a vezetői folytonosságot, ha jól tudom legalább 100 mA árammal.
Igaz hogy a készülékek többsége kettős szigetelésű de kik kell építeni a védőföldet.

Savazzatok ha nem jól tudom.
(#) Dudus válasza zoli_varga hozzászólására (») Ápr 29, 2011 /
 
Jól tudod!

A folytonosságot nem csak próbalámpával lehet vizsgálni!
(#) zoli_varga válasza Dudus hozzászólására (») Ápr 30, 2011 /
 
ÉV műszerrel is. :awink:
(#) Sanyiko hozzászólása Ápr 30, 2011 /
 
Ez talán tényleg jobb topic ehhez a kérdéshez.

Csináltunk egy 5 polusú aljzathoz egy 5-ös dugó és egy kicsi 4 eres kábellal egy 4 pólusú aljzatot. Földelés a helyén és a 3 fázisban is meg van a 400 V.

Egy 380-as 1500W-os motrot kéne forgatni egy 3000W-os generátorral 220/380.
1000 W-os 220 vsarokcsiszolót alapjáraton viszi, de mikor a 380-as 1500W-os motor rá van téve, akkor épphogy megmozdítja és cső gázon épphogy forgatja ezzel a kötéssel amit fentebb írtam.

A kötés részébe kéne a segítség, hogy annak jónak kéne lennie úgy van az 5. vezeték egyáltalán nem hanyagolható el?

A kötésen kéne variálni vagy máson?
(#) zoli_varga válasza Sanyiko hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Idézet:
„1000 W-os 220 vsarokcsiszolót alapjáraton viszi, de mikor a 380-as 1500W-os motor rá van téve, akkor épphogy megmozdítja”


Ezt hogy hoztad össze? A 220V-ot is a 4 pólusú aljzatból vetted? A PE vezető nem szállít üzemi áramot.

Az 5. vezeték a nulla vezető.

A motor cos(fi) értékét is figyelembe kell venni

Ja és milyen generátorról beszélünk?
(#) Sanyiko válasza zoli_varga hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Van rajta 3 darab 220 aljzat és egy 380-as.
A 220-as aljzatról lett próbálva a csiszoló. 380-asról megy csak a 380-asok.
(#) Sanyiko válasza zoli_varga hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Bővebben: Link

Valami ilyesmi lenne.

A biztosítékot pedig nem dobja le. Nem értem, hogy a 3 fázisába megvan a 400V és a teljesítménye is meg kéne, hogy legyen, ha már a 220-as része alapjáraton szépen dolgozik és mégsem tudunk a 3 fázisos részével egy 1500W-os motrot megmozdítani.

Esetleg számítana az, hogy milyen sorrendben vannak a fázisok?
(#) zoli_varga válasza Sanyiko hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Az 5 pólusú csatlakozó ami a gépen van, ott megmérted a Nullához képest a fázisfeszültséget?
(#) fulcsii válasza Sanyiko hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Hájj!
Mi van akkor, ha az 1500w-os motor a rossz?
Terhelve, vagy terheletlenül van indítva?
Szerintem szólj villanyszerelőnek, mert nehéz szülés lesz így!
(#) proba válasza Sanyiko hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Idézet:
„Földelés a helyén és a 3 fázisban is meg van a 400 V.”

Ez mit takar? A földeléshez képest csak 230 lehet bárhol.Ha 400V van ,akkor örülj hogy élsz,és sürgősen keress egy szerelőt.
(#) Sanyiko válasza proba hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Nem értek az áramhoz annyira, de azért vigyázok vele.

Földelés a helyén ,(vessző) és a 3 fázisban is meg van a 400 V a motornál mérve 380V-nál.
(#) Sanyiko válasza fulcsii hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Tettünk rá egy másik 380/ 1500W-os motrot és szépen viszi. Igaz kicsit "meghökken" kapcsoláskor, de ez nem csoda, mert sokszorosát veszi fel az indítás.

A másik 380/ 1500W-ot a hálozatról viszi, de az áramfejlesztő nem. Talán menetzárlatos lesz azt mondta a villanyszerelő. A hálózati (utcai) áramot meg nem kell számolni egy generátoréhoz.
(#) Sanyiko válasza zoli_varga hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
Nem, de majd meg fogom. Ott mit kéne neki mutatni?
(#) zoli_varga válasza Sanyiko hozzászólására (») Máj 1, 2011 /
 
*** A shift gomb teljes hiánya, adatvesztéssel jár .
(#) losty hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Sziasztok!

Ötleteket várok, hogy mitől lehet a következő jelenség.

Panel lakás, konnektor elosztva hosszabbítóval.
Tegnap elkezdett ki-be kapcsolgatni a TV, ebből vettem észre a jelenséget. A hosszabítón is folyamatosan el-eltűnt a kis jelzőfény.
Először a hosszabbítóra gyanakodtam, de észrevettem egy másik jelenséget is, a másik szobában elkezdett a lámpa (energiatakarékos izzó) vibrálni mikor felkapcsolom, ezt csinálja egy olyan 10 mp-ig (első felkapcsoláskor, ha hosszabb ideig nem használom tovább), majd ég folyamatosan.
Egy bedugott hosszabbító hasonló furcsaságot mutat. Először semmi jelzés, hogy van áram, majd felvillan( sokkal rövidebb idő alatt 1-2mp), majd a kis jelzőfény nem folyamatosan világít, hanem pislákol.
A lakásban sehol máshol nincs ilyen gond, csak ennél az egy konnektornál, illetve a másik szobában lévő lámpánál.

Kicsit olyan az egész, mintha terheléstől függene a dolog, mert pl a számítógépet egész nap tudtam róla használni, de a tv egyből reagált, illetve a lámpa felkapcsolódása is "gyorsabb" (azonnali), ha a másik szobában előtte bedugok az elosztóba pár dolgot.

A konnektornál korábban is észrevettem ezt, hogy nem százas, de akkor a hosszabbítóra gondoltam, és nem használtam egy ideig ezt a konnektort, majd pár napja újra elkezdtem, semmi problémával, és előjött újra ez a probléma+hozzájött a másik szobai falilámpa.

Szóval erre várnék ötleteket, mert nekem nincs.

Biztosíték? Fali vezeték. Villanyszerelő, elmű?
Előre is köszönöm!
(#) norbeat válasza losty hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Nullaszakadás vagy lazulás gyanus, ez igy tüzveszélyes is lehet, mielöbb hivj villanyszerelőt!
(#) zolika60 válasza losty hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Ez a kontakthiba bárhol lehet. Nem tudom mennyire értesz hozzá, én a villanyszerelőt javaslom.
(#) zoli121 hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Sziasztok!

25m-es gégecsőbe szeretnék behúzni vezetéket. Már mindennel próbálkoztam ami az eszembe jutott. Tudnátok mondani valami jó módszert? Előre is köszönöm a segítségeteket.
(#) Gafly válasza zoli121 hozzászólására (») Máj 3, 2011 / 2
 
Porszivó?
Gombóc, madzaggal átküldve porszivó segitségével.
Utána vissza egy szál huzal. Utána vissza a teljes köteg.
Két ember kell hozzá, valamint kenőanyag. Legalábbis én igy csinálnám
Egyébként miért nem tettél be dobozt?
(#) proba válasza Gafly hozzászólására (») Máj 3, 2011 / 2
 
De szilikonozd/ kend rendesen ha több kanyar van benne.Volt hogy a madzag bement porszívóval ,de húzásnál már elakadt ,még vezeték nélkül is.
(#) zoli121 hozzászólása Máj 3, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget.
(#) losty válasza norbeat hozzászólására (») Máj 3, 2011 /
 
Köszönöm a segítséget, valóban ez volt a gond.
(#) KipKap hozzászólása Máj 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy milyen szempontok alapján kell fogyasztásmérőt választani? Almérőt szeretnék felszerelni bérleményre, egyfázisú készülékek vannak csak használatban, a bérlemény elektromos hálózata jelenleg nyolc, egyenként maximum C20 kismegszakítóval védve. Modulrendszerű fogyasztásmérőre gondoltam, EDFK dobozba szerelve, sorolható kismegszakítókkal. Abban kérném a segítségeteket, hogy milyen jellemzőkkel rendelkező mérőt tehetek fel? Katalógus alapján pl: Bázisáram: 10(30)A Ez vajon milyen paramétert ad meg?
Köszönöm a segítségeteket!
(#) abubabu válasza KipKap hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Szia! 30A-ig terhelhető,a 10A úgytudom onnantól mér pontosan. Az a baj hogy nem mindegyik bolti mérő
hitelesített. Próbálj meg hitelesített mérőt vásárolni.
(#) zoli_varga válasza KipKap hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
Ha a bérleti szerződésben kikötitek hogy milyen típusú készülékkel méritek a fogyasztást akkor szerintem nem kell hitelesített mérő. A modulrendszerű kb. 10 ezertől indul. Ha van hely beteheted az elosztóba 1vagy 2 modul széles.
(#) kameleon2 válasza abubabu hozzászólására (») Máj 6, 2011 /
 
SZiasztok!

A F..... cégnek (azért nem írom ki mert reklám lenne) is van fogyasztásmérője, ahol kb 2000 Ft a hitelesített és nem hitelesített közötti árkülönbség. Ha azonban bérleménybe kell a mérő én javasolnék drágább - de jobb megoldást. Használj távfelügyeletről leolvasható mérőt. Ez miért jó? Mert például nem kell a számokat minden hónapban bemondatni (ráadásul kizárod a téves, vagy szándékosan rosszul bemondott adatokat, folyamatosan nyomon követheted a fogyasztást, a fogyasztás trendjeit, így ha a bérlő, valamilyen turpisságot csinál, az azonnal kiugrik - hidd el megjön az ára. Ha bármilyen impulzus kimenettel rendelkező mérőt raksz fel és egy egyszerű gyors impulzusszámlálós (ha nem nagyok a fogyasztók ez sem szükséges) bemenetű PLC-vel ellenőrzöd - az is elég, de ha már van PLC, akkor Neten is láthatod a fogyasztási értékeket - bárhonnan.
Következő: »»   137 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem