Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   539 / 963
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Aug 23, 2017 / 1
 
Wago/alu paszta?
(#) szili83 válasza teglascs hozzászólására (») Aug 23, 2017 / 1
 
MIlyen kábel? Ha kisebb keresztmetszetű akkor mehet bele a WAGO sorkapocsba WAGO ALU paszta használatával. Vastagabb kábelhez vannak speciális toldó elemek.
(#) teglascs válasza szili83 hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
Panellakás, néhány mm2.
Értem, akkor ilyet keresek: Wago + a hozzá való paszta.
Köszi!
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
A "/" jeleden elgondolkodtam, hogy vajon "vagy"-ot vagy "és"-t jelent, de aztán szili83 megválaszolta.
(#) Gafly válasza teglascs hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
Pasztát azt ne vegyél, adok ingyen (feltéve ha a maradékot visszahozod)
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2017
(#) teglascs válasza Gafly hozzászólására (») Aug 23, 2017 /
 
Ó, köszi! Vissza, persze.
(#) mraulajos hozzászólása Aug 23, 2017 /
 
Hali!
Nem tudom, mennyire ide vágó a kérdésem.?
Egy stand oszlop tetejére szeretnénk, felhelyezni egy nagy méretű forgó monitort.
Milyen átviteli/csatlakozási lehetőség van ebben az esetben, akár tápellátás (230V) akár jel átvitel szempontjából?
(#) BarnaPili válasza mraulajos hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Szia!
Csúszógyűrűs hozzávezetéssel,esetleg forgótrafóval megoldani. Utóbbi esetben kell egy vezetéknélküli jelátvivő ami a monitorból kap energiát.
Csúszógyűrűs weboldal
(#) szili83 hozzászólása Aug 24, 2017 /
 
A Legrand ÁVK melyik kapcsa a nulla(N) és melyik a fázis (L)? Eddig Schneider használtam, ott rá volt írva, hogy melyik a nulla.
(#) elektroncso válasza szili83 hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Nemrég dolgoztam ilyennel, de arra rá volt írva. Ha emlékezetem nem csal a jobb oldali volt a nulla.
(#) szili83 válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Erre bezzeg nincs Ha nincs ráírva hogyan lehet megállapítani?
(#) elektroncso válasza szili83 hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Ha jól látom ez csak ÁVK, vagyis nem kismegszakítóval kombinált. Ebben az esetben elvileg mindegy, mert belül teljesen szimmetrikus. A kombináltnál azért nem mindegy, mert jó, ha a fázis fut keresztül a kismegszakító oldalon.
(#) Bakman válasza szili83 hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Két pólusú Fi-relé esetén érdektelen a dolog. Általában a jobb oldali a nulla.
(#) erbe válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 24, 2017 /
 
Mivel FI relénél ugyanakkora áramnak kell átfolynia a Fázis és a Nulla szálon, teljesen mindegy, melyiket figyeli még külön túláramvédelem. ~30 mA eltérésnél úgyis lekapcsolna.
Egyébként az eszközön jelölni szokták L1 és N betűkkel a helyes bekötést.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2017
(#) szili83 válasza erbe hozzászólására (») Aug 24, 2017 / 1
 
Azt tudom én is, hogy különbséget mér, ha 30mA-t meghaladja akkor lekapcsol. Csak ívoltás szempontjából nem tudom hogyna van kialakítva. Ha nincs jelölve, akkor biztos, hogy mindegy, de legtöbbön jelölik, de ezen nincs semmi sem. RX3-as sorozat.
(#) llax válasza szili83 hozzászólására (») Aug 25, 2017 / 2
 
Legrand RX3 szériás 2P Fi esetén nem csak a jelölés hiányzik, az adatlap is tetszőleges bekötést ír. Mind az irány, mind az oldalak tetszőlegesen választhatók. (Mivel ilyeneket használok, először én is hiányoltam a jelölést...)
Az ívoltás közel sem olyan fontosságú mint a kismegszakítóknál, mivel egy Fi relé csak üzemi áram megszakítására van tervezve. Zárlati áramot a kismegszakító megszólalásáig el kell viselnie, de nem neki kell megszakítania.
A hozzászólás módosítva: Aug 25, 2017
(#) wbt hozzászólása Aug 26, 2017 /
 
Kicsit OT a téma, de szükségem lenne egy 20kV-os 0.8µF-os fázisjavító kondi tanúsítvány mintájára. Cimborának cucc van, de nem tudja, milyen papírt keressen hozzá. Forma kellene csak (mondhatnók szín/méret....) Segíteni kellene rajta, mert különben sülthal hozzá. (és mint tudjuk, nem a cucc számít, csak a papír).
Előre is kösz az Ő nevében is.
(#) kristikoma válasza wbt hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
CE minősítő papír kell(azaz műbizonylat)? Ha igen, kérni kell abból a boltból, ahol vásárolta.
(#) papo69 válasza wbt hozzászólására (») Aug 26, 2017 /
 
Boltban, vagy gyártói honlapon érdemes keresni.
(#) ötfelezős válasza szili83 hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Azért vannak alapelvek a szakmában. Az egyik ilyen, hogy feleslegesen ne legyen semmi feszültség alatt - a készülékben sem. Tehát a rajz szerinti felülről jöjjön be a nafta, és a jobb oldali legyen a fázis. Így egyrészt az ÁVK kikapcsolt állapotában a delej rögtön megáll egy nyitott érintkezőnél, másrészt a tesz ellenállás sincs feszültség alatt, míg a próbagomb meg nincs nyomva. Az ABB-nél például így van.
(#) llax válasza ötfelezős hozzászólására (») Aug 27, 2017 /
 
Legtöbb mai Fi relé megszakítja a teszt áramkörét is kikapcsolt állapotban, így a gomb nyomogatásakor még ellenálláson keresztül sem kerülhet feszültség alá a kapcsolt oldal (akárhogy van bekötve, baj nem lehet belőle).
Ettől függetlenül a teszt áramkörnek a bemeneten illene a nullára, kimeneten a fázisra kapcsolódnia.
Legrand RX3 Fi (2P, "A") esetén nálam mind, aminél eddig néztem, a bal oldalát szakítja hamarabb és zárja később, a teszt áramköre felső jobb - alsó bal átlóban van. Tehát felső táplálás és jobb oldali nulla kellene neki (az adatlapja abszolút tetszőleges bekötést ír).
Nemhogy más márkából, de még márkán belül más típusból sem érdemes kiindulni. Biztosan vannak gyártók, ahol egységesen ugyanazt az oldalt szánják nullának 2P Fi esetén, de a Legrand pont nem ilyen. Amely típusoknál jelölik, van bal és van jobb oldali nullás is. Ha nincs rajz és az adatlap sem jelöli a nullát, egy mérés még árulkodó lehet, így még a tetszőleges bekötések közül is kiválasztható a "legkorrektebb".
(#) szili83 hozzászólása Aug 28, 2017 /
 
Van 4 áramöröm, a 30mA-es áramvédő lekapcsol, ha mind a 4 áramkör rajta van. 2-2-nél teljesen jó. 30+ éve épített lakás. 100mA-es ÁVK-t nem akarok berakni. Két darab 30mA-es mennyire jó megoldás?
(#) sámli válasza szili83 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Ha a nullákat is szét tudod választani megoldás lehet, de hosszú távon nem hiszem, hogy működni fog. Nem úszod meg a hibakeresést.A helyedben vennék egy szigetelés ellenállás mérőt és megkeresném a szivárgás okát.
(#) Bakman válasza szili83 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Vásárlás helyett inkább hívj egy szakembert aki megkeresi és elhárítja a hibát.
(#) ötfelezős válasza llax hozzászólására (») Aug 28, 2017 / 1
 
a gomb nyomogatásakor még ellenálláson keresztül sem kerülhet feszültség alá a kapcsolt oldal
Erről a szempontról én nem ejtettem szót, mivel ez ősídők óta egyértelmű, a szakirodalomban írták, mint szempontot, az biztos, hogy így volt már az NDK-s FI-relénél is.
Amiről viszont beszéltem, az az az elv, hogy az ellenállás a nullához legyen fixre kötve, és szükség esetén a fázist kapja meg.
Ez viszont így volt már az NDK típusnál is (igaz, csak az egyfázisúnál), meg az általam nézett ABB-nél is. Ha ezt az elvet követnénk, akkor az RX3-nál az általam már írott szerint a bal oldali lenne a fázis.
A hozzászólás módosítva: Aug 28, 2017
(#) gyuszo válasza szili83 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
A 4 áramkör kevés lehet, szét kellene osztani. Persze a hibát is meg kell keresni.
1 db 30 mA Fi relének, ha rajta van minden , akkor se szabad lekapcsolnia.
(#) szili83 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
4 áramkör miért nem elég? 55nm-re ennyi van, így van kialakítva a csövezés is...

A hiba meglett, az egyik konnektorban volt a PE és az N összekötve tévedésből... Lehet elöször a szerelvényeket kellett volna cserélnem, de azokat csak festés után akarom.
(#) sámli válasza szili83 hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Egy 30+-os lakásban festetni akarsz úgy, hogy a villamos hálózatot érintetlenül hagyod? Te tudod.
(#) erbe válasza sámli hozzászólására (») Aug 28, 2017 /
 
Eléggé felelőtlen alak lehetek.
31 éve elkészült lakást felújítottuk, kifesttettük és semmihez nem nyúltam az elektromos rendszerében. Pedig 4 éve még napelemeket is raktam fel.
(#) gyuszo válasza szili83 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Az elmúlt 30 év alatt szinte biztosan kerültek új fogyasztók a lakásba, ezzel megnövekedett a lakás energiaigénye. A kismegszakítók számának növelése segíti az egyenletesebb elosztást, a kötések száma így csökken, ami megkönnyíti a hibakeresést is .
Ha festés előtt vagy egy ilyen méretű lakásba legalább 8-10 áramkört javaslok.
Következő: »»   539 / 963
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem