Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   540 / 964
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Helló!

Vonatkozik arra valamilyen szabály, hogy falon kívüli konnektorig vezető kábelcsatornába milyen típusú kábelt fektetünk?
(#) kristikoma válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Kábelt, vagy kábelszerű vezetéket. 1 fázis 16A-ig NYM-J 3x2,5mm2-et ajánlott.
(#) Wind-Storm válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Köszi.
Ebből a sodrott típusbúl a 1,5mm2 keresztmetszetű már nem felelne meg?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
Még egy kérdés: 6 darab 1,5mm2-2,5mm2 keresztmetszetű vezetéket mivel szokás manapság összekötni süllyesztett kötődobozban?
(#) kristikoma válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
1,5mm2 kevés lesz. Terhelhetőség és feszültség esés(ha hosszú a kábel) szempontjából. Sokféle szabványos kötőelem létezik, pl. Wago. Csak tömör erű vezetékre való. Ha sodrottat használsz, érvéghüvellyel kell használni.
(#) Wind-Storm válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Köszi. Igen, az érvéghüvely az logikus.
(#) Wind-Storm válasza kristikoma hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ahol vettem a Wago-t, azt mondták hogy tilos használni érvéghüvellyel, mert kör alakúan van rákrimpelve, az pedig asszimetrikusan szorít, végső esetben ki is gyulladhat, bla-bla... na most nekem eleve nincsen fogóm hozzá, laposan nyomom rá a kábelre, hogy leszorításnál ne szakadjanak a szálak. Ilyen esetben mégsem volna probléma?
(#) Joe_001 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Üdv!
Érvéghez, vegyeshez: csatos Wago.
(#) Wind-Storm válasza Joe_001 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ilyet kaptam. Ha jól sejtem akkor ez csatos?
Valamint a félreértések elkerülése végett, ugye sodrott, érvéghüvelyezetlen érvégre gondoltál?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017

ilyet.jpg
    
(#) kendre256 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 2
 
Amit vettél, abba mindenféle vezeték csatlakoztatható. Itt egy doksi, amiben a különböző fajta wago csatlakozók alkalmazásáról (alkalmazhatóságáról) szól:
Bővebben: Link
(#) Wind-Storm válasza kendre256 hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ez jó dok, kösz!
(#) ötfelezős válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
Egyszerű szigetelt vezeték is lehet, ha a követelményeket kielégíti a csatorna, mely követelmények a következőek:
1. IP4X
2. A fedő vagy szerszámmal, vagy fedőeltávolítási szándékkal távolítható el. A régebbi kiadásban ez úgy volt megfogalmazva, hogy "különösen erős kézi erővel", most tehát enyhítettek rajta, bár az kétségtelen, hogy ha gyerek vagy agyérelmeszesedéses, stb van a lakásban, akkor az egyszerű csatorna és az egyszerű szigetelt vezeték kissé kérdőjelessé válik.
Az úgy nem fedi elég jól a valóságot, hogy csak köpenyes vezeték használható.
(#) gyuszo válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 1
 
E helyett ( 222 ), már a 221-es újabb típust érdemes inkább használni. Több előnye van a régebbi 222-eshez képest.
Bővebben: Link
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 29, 2017 /
 
ötfelezős: köszi!
gyuszo: igen, ez már ránézésre is látszik.

Schneider Fi relé leírását tanulmányozom:
"Csatlakozás max. 35 mm2-es vezetékkel alul és felül, valamint alul villás gyűjtősínnel is!"
Ha jól értem alul kapcsolhatom össze fázissínnel a többi kismegszakítóval azon okból, mert ott található a kimenet?
Jelenleg a fázissín minden biztosítéknak a tetején van.

"Csatlakozás villás gyűjtősínek számára a kismegszakítón és az áramvédőkapcsolókon alul, és fésűs gyűjtősínek valamint vezetékek számára alul és felül lehetséges."
Valamint mi a különbség a fésűs és villás gyűjtősín között?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) elektroncso válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 29, 2017 / 2
 
Idézet:
„Ha jól értem alul kapcsolhatom össze fázissínnel a többi kismegszakítóval?”

Igen. Viszont nem jelenti azt, hogy t9rvényszerűen az alsó a kimenet, egyszerűen csak az alsó része van kiképezve úgy, hogy sínt lehessen belekötni.
Ha megnézed a google találatokat rájössz magadtól is.
fésűs sín
Legalább is csak gondolom, hogy ez a különbség, mert nálunk egységesen "prepoj sín" fele magyar fele tót... a neve, amit összekötő sínt jelent.
(#) Wind-Storm válasza elektroncso hozzászólására (») Aug 29, 2017 /
 
Ezt annak tudatában írtam, hogy előbb azt néztem meg, hogy az alsó a kimenet.

A jelenlegi biztosítékok ilyennel (föntről a második) vannak összekötve, viszont a fí relével ez inkompatibilis. Ilyenkor mi a teendő? Ez szándékos változtatás, hogy lecseréljem az összes biztosítékot olyanra, ami másfajta sínt használ, vagy más csatlakozású fí relé kéne? Netán kompatibilis a biztosítékokkal az a típusú sín ami a fíreléhez való?
A hozzászólás módosítva: Aug 29, 2017
(#) llax válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 / 1
 
Akármilyen sínt akarsz használni, feltétele, hogy a sín által használt csatlakozási pontok két irányból is egy síkba essenek. Olyan nincs hogy inkompatibilis, vagy a villás sínnek nem alakítottak ki helyet (esetedben van hely), vagy ezek a különböző eszközökön nem egy síkba esnek. A nagyobb márkák nagyobb eséllyel keverhetők egy sínen...
A bal oldalra tett 2P Fi bal oldali fázisát a Fi nulla kivezetéséhez eső villa tőből levágásával oldom meg... (szigetelést levéve - csonk sem marad)
Korábbi kérdésedre is:
A fésűs sín mindenhez használható (a vezeték helyére csatlakozik).
A villás csak azokhoz az eszközökhöz használható, amin ahhoz a csatlakozási helyet kialakították. Maguk a villák (méretük-távolságuk) egységesek, a sínek közül olyat kell választanod, ami elfér a dobozban (90°-os vagy lapos, a képen az utolsó 3 fázisú) és útban sincs semminek.
A linkelt képen az eső sín csak olyan eszközökhöz használható, amelyeken a csavar feje melletti műanyag kitörhető, ez a sín gyakorlatilag az eszközökön belülre kerül, a dobozban helyet nem foglal.
(#) Wind-Storm válasza llax hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Köszi!
Hopsz, tényleg van hely alul, eddig rossz síkban néztem!
Köszi!
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 30, 2017 /
 
Na, most hogy a gyakorlati kivitelezésre került sor... a franc esne bele.. Moeller vs Schneider..
Erre van valamilyen megoldás, hogy sínnel használhassam?
(#) Gabó válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Igen... Pl ahol méret különbség van, ott áthidalod....
(#) Wind-Storm válasza Gabó hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Pedig milyen szép is volt elképzelni, hogy a relétől a biztosítékokig csak fázissínnel van összekötve...
(#) Gabó válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Akkor marad, hogy egy márkát választasz....
(#) Wind-Storm válasza Gabó hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Nem tudom hogy lett-e volna Eaton-uk ahol vettem, sajnos meg sem kérdezték hogy melyik márkából kérek, ezek a biztosítékok sem maiak, elvégre Moeller-ek.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) vargham válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Miért nem egy gyártó termékeit vetted? (Mondjuk fura, hogy erre nincs szabvány...)
(#) Wind-Storm válasza vargham hozzászólására (») Aug 30, 2017 /
 
Megmondom őszintén, fogalmam sem volt hogy ezek milyen biztik, csak most szembesültem vele ahogy leszereltem őket.
(#) kristikoma válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 / 1
 
Egy márka, ugyanazon termékcsaládja. Ha nem jöhet szóba, akkor marad a 10-es Mkh-val való átkötés.
(#) llax válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 30, 2017 / 1
 
Ez van, amikor korban és márkában is keverednek a dolgok.
Csak amik kéz alatt vannak, nem túl régi: GE, Legrand, Eti, AEG, Eaton és Mentavill kismegszakítókon ugyanott vannak a bekötési pontok, azaz sínnel összeköthetők egymással, ebből kiindulva a hozzájuk tartozó Fi relével is (Legrand és GE kipróbálva).
A képen lévő Fi relével az előbbiek már nem köthetők össze sínnel, mivel azon magasabban vannak a bekötési pontok.
(#) Wind-Storm hozzászólása Aug 30, 2017 /
 
Köszi a válaszokat.

A biztosítékszekrényen belül a lehetőségek szerint a lehető legnagyobb keresztmetszetű mkh volna használandó a belső dolgok összekötésére? pl. a csengőtrafó fázis és nullája, illetve az imént említett a sín helyett.

Érdekes dolgot tapasztaltam az újdonsült É.V.relével. Lekapcsoltam a biztosíték főmegszakítóját, az É.V.relét és a kismegszakítókat felkapcsolva hagytam, odébb wago-val szereltem egy 3 eres sodrott kábelt. Miután a kötődobozba kötöttem és a szabadon levő végét elkezdtem vagdosni, majd rövidzárat, vagy kezem által a fázis és védővezetőt összezártam, egy kattanás kíséretében levágódott az ÉV relé. Nem ismerem még a pontos működését, van-e benne kondenzátor a működéshez, hogy 230V hiányában is levágódik, a körülményeket csak találgatom. Az LCD TV a koaxhálózat felől a hálózatra esetlegesen potenciálkülönbséget gyakorol, vagy nem tudom. A tápegységek kondenzátorainak kisületlénségét kétlem, elvégre felkapcsolt izzószálas körtékkel csaptam le a főmegszakítót. Netán kapacitív csatolásban a P.E vezetőhöz képest meghaladta a 30mA-t az áramerősség? Csak találgatok, nem mértem utána, gondolom 0V lett volna a multiméteres mérés eredménye.
A hozzászólás módosítva: Aug 30, 2017
(#) llax válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 31, 2017 / 1
 
Nem feltétlenül kell a lehető legnagyobb keresztmetszeteket használnod. A csengőtrafót nyugodtan bekötheted 1,5mm2-es vezetékkel is. Ha nem is kap külön áramkört, mindenképp valamelyik kismegszakító után legyen kötve.
Új kivitelezésnél a fogyasztásmérőtől az elosztóig min. 10mm2-es Mkh-t kell használnod, ebből következne a Fi és a sín összekötésénél is ugyanaz a keresztmetszet. Ha meglévő rendszerbe teszed be a Fi relét, akkor min. olyan keresztmetszettel kösd össze a kismegszakítókkal, amilyen keresztmetszeten az elosztóig jön az áram.

Az N és PE vezetők zárlatakor is lekapcsolhat a Fi relé. Ha a betápnál független az N és PE, akkor a teljes épület feszültségmentesítése után is lekapcsol N-PE zárlatra. A feszültségmentesített hálózaton maradt fogyasztók miatt a fázis is az N potenciálján van, így a lekapcsolt fázis és PE összeérésekor is leold a Fi relé.
A Fi relének nincs szüksége tápfeszültségre, úgy is mondhatnánk: árammal működik. A belsejében csak akkor jön létre működtető áram és/vagy feszültség, ha a rajta átvezetett vezetők áramának összege nem nulla. Működésbe akkor lép (leold), amikor ez az áram megközelíti a névleges leoldóáramot (gyak. 2/3-a körül már leoldanak). Ha csak egy vezetéket vezetsz át rajta tetszőleges ki- és bemeneti kapocspár között és azon (jellemzően: váltakozó) áram folyik, akkor is működik a Fi relé.
(#) papo69 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Aug 31, 2017 /
 
Belső huzalozásra mehet 1 el kisebb vagyis a 6mm2
Következő: »»   540 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem