Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   538 / 960
(#) c27 válasza sámli hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Már bocs, de miért én fizessek a szolgáltató meghibásodott kismegszakítója miatt? Majd az ügyfélszolgálattal megbeszélem, még jó hogy a szerződésben szereplőt teszik fel, nehogy már kisebbet akarjanak, nekem meg van a hivatalos papírom a bővítésről, a többi az ő gondjuk.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2017
(#) gyuszo válasza c27 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Idézet:
„a teszgombra pedig nem reagál, akkor sem csap le ha a föld vezetőn folyik áram. Egyszer le volt kapcsolva és alig lehetett visszakapcsolni, kiszámíthatatlan a működése.”

Amikor nem tudtad visszakapcsolni, lehet akkor működött helyesen.
Ha nagyon ragaszkodsz a szerződéshez, lehet ők is fognak, de neked fog többe kerülni.
Megfelelő mérőhely biztosítása, védőföldelés, Fi-relé, 10 mm2 sodrott elmenő rézvezeték a mérőhelytől. ( 6 mm2 Alu bizony nagyon kevés )
(#) c27 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 20, 2017 / 1
 
Semmi kedvem vitázni a semmin, de amikor átvették a mérőhelyet akkor szabványos volt. Nyilván a FI relé akkor működik helyesen ha semmilyen áram nem folyik a védőföldön és ekkor nem lehet visszakapcsolni majd varázsütésre mégis sikerül anékül, hogy bármi is változna. Persze ha most épp a védőföldön folyna áram esze ágában sem kapcsolna le (tesztelve). Védőföldeléssel nincs gond, elvileg áttértek a TN-C-S-re de még mindig TT-be van bekötve ami szintén az ő dolguk, ne nekem kelljen már kitalálni, hogy épp milyen a rendszerük kialakítása. A szerződésben pedig benne van, hogy a mérőhely kialakítása megfelelő és átvették. Most akkor miért mondjak le a szerződésben meghatározott és kifizetett értékekről? Ha mégis szükségem lenne rá ismét fizethessen százezreket? Azt sem értem mi ez a kötözködés, mintha ezt élveznétek, de nem hiszem el, hogyha nálad lenne ilyen nyugodtan mondanád lökjetek fel egy 10A-es is elég sőt elég nekem 1 fázis is. Ugyan kérlek ne légy álszent. Részemről a téma lezárva. 6mm^2 alu kevés 25A-re úgy hogy külön vezeték megy az órától a házhoz szintén 6mm^2-el és a kettő együtt van 25A kismegszakítóval védve fázisonként? Persze.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2017
(#) Bakman válasza c27 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Idézet:
„Azt sem értem mi ez a kötözködés”
Mindenki úgy gondolja, hogy tudja a tutit. Ilyenkor jönnek a helyi áramszolgáltató emberei és mondanak egy olyan variációt, amelyikre senki nem gondolt.
(#) granpa válasza Bakman hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Sajnos igazad van (többnyire), nagyon trükkösek tudnak lenni. Ezért kell résen lenni, én már találtam "fogást" rajtuk!
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2017
(#) szamóca válasza Bakman hozzászólására (») Aug 20, 2017 / 1
 
Ezért javasoltam neki, hogy beszéljen a szolgáltatóval. Itt lehet nyújtani tovább mint a rétest, de sok összetevője van a dolognak, és a tutit úgy is ők fogják megmondani.
(#) BarnaPili válasza szamóca hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Ilyenkor az van,hogy előbb utóbb azt írja valaki,amit a kérdező "hallani" akar.A valóság meg lehet,hogy egészen más lesz.
(#) Bakman válasza BarnaPili hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
A valóságnak több oldala van. Te éppen azt az oldalt látod, amelyiket az éppen aktuális szerelő mutat. Leginkább ezért fordulhat elő (más területen is) az, hogy valaki erre, más pedig arra esküszik. Nincs mit tenni, emberből van mindenki.

Megesett már a szemem láttára is olyan, hogy az egyik szerződött DÉMÁSZ szerelő köpködött a másikra, miszerint ezt és ezt nem így kellett volna megcsinálni...

Miután c27-nél jártak a szerelők, feltesszük az ő tapasztalatait is a polcra, színesítve ezzel a repertoárt.
(#) BarnaPili válasza Bakman hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Nálunk anno kicserélték a régi ,(típust nem tudom,kis barna gombos kioldású,fekete kockával visszakapcsolású ) automatákat,ami 3*16A volt,2*10 és 1*12 A-re.Mivel a régi papíron nem volt kitöltve az egyik rubrika ahol a vételezhető áram volt,így a 32A maradt,holott előtte megvolt a 48A.
Mikor megreklamáltuk,rögtön dobálóztak a soktízezrekkel...így maradt.Most ha hegesztek,kompresszort indítok,esetleg fát vágnánk szalagfűrésszel,egy ember strázsál a villanyóránál.Sőt a korábbi mikró mellet rendszeres volt a zseblámpa,mivel az esetek nagy többségében leverte a kismegszakítót.Hiába variálta a villanyszerelő,nem sikerült úgy bekötni,hogy jó legyen.
Egyébként kíváncsi vagyok a végeredményre fórumtársnál.Remélem megosztja velünk majd.
István
(#) papo69 válasza BarnaPili hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Azért kiváncsi lennék egy 12A-es kismegszakitó fotójára
(#) BarnaPili válasza papo69 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Ha arra járok,lefotózom neked.(Remélem jól emlékszem rá,és nem csinálok hülyét magamból.)
(#) elektroncso válasza papo69 hozzászólására (») Aug 20, 2017 / 1
 
Bár a fénykép nem passzol, de tessék:
B12 egypólusú
B12 kétpólusú
(#) uniman válasza papo69 hozzászólására (») Aug 20, 2017 /
 
Akkor bizonyára 13A típust sem láttál még ?
(#) papo69 válasza uniman hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Nem hogy láttam, de rendszeresen teszek olyat 1,5mm2 rézhez.
12A-est még nem láttam, sőt a linkelt képeken se láttam

Persze létezhet ettől független, de szolgáltató által berakott 12, vagy 13A-t se láttam eddig.
(#) kowi válasza c27 hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Visszaolvasgattam kicsit... Tehát ha a papíron 3*25A van akkor ugyanakkorára cserélik. Ha bővíteni akarsz fognak kötelezni mérőhely szabványosításra ami azt jelenti fal síkjában csőbevezető kanyar és kötődoboz nélkül Hensel, Hensel basic, vagy Csatári plast szekrénnyel. A10-es MKH nem a terhelés végett lett meghatározva hanem veszteség végett.
(#) c27 válasza kowi hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
Egy szóval sem írtam, hogy bővíteni szeretnék, csupány annyit, hogy náluk legutóbb rosszul szerepelt az óracserés lapon a 3x25A helyett 3x16A szerepelt. Így egy várható kismegszakító csere előtt nem jó ómen, csak ezért próbáltam infót gyűjteni, de azt hiszem ezt már túltárgyaltuk. Majd megírom a végkifejletet.
(#) szili83 hozzászólása Aug 22, 2017 /
 
Sziasztok!

Egy panel lakást újítunk fel, a zuhanytálcát hogyan lehet bekötni EPH-ba? Illetve akkor a vizvezetékeket is be kellene kötni, amik a falban futnak? Arra mi a megoldás?
(#) sámli válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Falban futó vízvezetékek panel lakásban?
(#) szili83 válasza sámli hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Igen a vízvezeték nagy része a falban van. (amúgy tégla nagy része)
(#) sámli válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Hát akkor az nem klasszikus panel, sajnos az így építetteket nem ismerem.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) gyuszo válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Társasházi lakásoknál ki vannak alakítva a csövek részére helyek, ezek általában a WC, fürdőszoba környékén, ahol a szellőzőakna is van . Ez egy jó hely a kialakításra, mint EPH csomópont. Ott a csöveket össze tudod kötni. Ezt kösd össze a főelosztó szekrénnyel is.
A csövekre szabványos EPH bilincseket tegyél, 6mm2 sodrott zöld-sárga rézvezetékkel csillagpontosan kell összekötni. Az, hogy a fal panel, tégla, szerintem teljesen mindegy.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) szili83 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Köszi. A zuhanyzó esetében hogyan, s mivel tudom az EPH-t bekötni? Illetve hol lehet olyat kapni?
(#) sámli válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Amennyiben fém zuhanytálca, van rajta csatlakoztatási pont kialakítva. Amenyiben műanyag, a lefolyóba kellene EPH bekötő közdarabot tenni. Állítólag létezik ilyen, de én még nem láttam vízszerelőt aki berakott volna ilyen közdarabot.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) Gafly válasza sámli hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Olyat én sem, de ettől még van.
Mindkettő.
Pontosabban létezik közdarab, beépítve viszont szerelő által, én még nem láttam
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Sajnos ilyen a FI-relé is, a lakások 1 %-át nem éri el , ahol fel van szerelve.
Pedig az milyen régóta létezik. És mennyivel fontosabb szerepe van, mint annak a rozsdamentes csődarabnak és OBO EPH szalagnak a műanyag lefolyócsövön.
A hozzászólás módosítva: Aug 22, 2017
(#) szili83 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Én Fi relét is teszek be... Akkor az EPH-nak nem sok szerepe van meglátásod szerint?
(#) szili83 válasza Gafly hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Amúgy a tálcán hogy néz ki az a csatlakozás?
(#) gyuszo válasza szili83 hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Dehogynem, Védőföldelés, FI-relé és EPH. Mind a három fontos.
(#) szili83 válasza gyuszo hozzászólására (») Aug 22, 2017 /
 
Én is így tudtam, de azt hittem van valami oka.
(#) teglascs hozzászólása Aug 23, 2017 /
 
Sziasztok, alu és réz kábel összekötését manapság hogy oldják meg szakszerüen, tartósan?
Következő: »»   538 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem