Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   558 / 964
(#) ötfelezős válasza vladcepes hozzászólására (») Nov 13, 2017 /
 
Volt magyar szabvány. Ha jól emlékszem, csak azt írta elő, hogy vagy külön áramkör a világításnak, vagy vegyes áramkör is lehet, de akkor is a helyiségben legyen két áramkör. Így aztán bármelyik módon szereltek, egy helyiségben egy hiba esetén soha nem lehetne (hosszabb távon) teljesen sötét, mert vagy világítás működik, vagy bevisz egy dugaszolóaljzatról működtetett lámpát a kétségbeesett lakó.
Ebből a szabványból persze több is volt, gondolom, a régebbi kiadások kevesebbet fogalmaztak meg, az utolsó 92-től volt érvényes, 95-ben meg vissza is vonták.
(#) gyulank hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Van egy olajradiátor, amit kipróbáltam, nem világít benne a lámpa, nem fűt, és úgy érzem, ráz.
Szétszedtem, külsőleg minden oké, a glimmeken keresztül mehetett a fűtőszálra az áram, de kiégtek.
Ин-21 8708 van ráírva, mit rakhatok a helyére? 1kW van a matricán, és 2 kapcsoló, így gondolom 2*500W.
Szerintem ilyen. De a matricán 220V van, ez meg 140V-os? Akkor ezt kiválthatom egy 240/0,012=20k ohm ellenállással, ami 240*0,012~3W-os? Vagy helyettesíthetem rövidzárral? Mitől rázhat?
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
(#) erbe válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 / 1
 
A glimmeken keresztül NEM mehetett a fűtőszálra az áram. Nem biztosítékot nézel glimmnek?
Rajz, fénykép?
(#) Remci hozzászólása Nov 18, 2017 /
 
Sziasztok!

Felraktak hozzánk egy a képen látható mérőt, villany bojlerhez. Az elmenő oldalon volt egy porcelánbetétes biztosíték, azt lecseréltem kismegszakítóra, ami a nullát és a fázist is megszakítja. Persze ehhez a mérő melletti kismegszakítót lekapcsoltam,kb.fél órára. Mikor vissza kapcsoltam, a mérő kijelzője semmit nem mutatott. Persze előtte meg sem néztem hogy van-e kijelzés rajta. Kellene neki alaphelyzetben mutatnia valamit, vagy sok volt neki ez a fél óra és a következő bekapcsolásnál tér észhez?
(#) gyulank válasza erbe hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Linkeltem, és leírtam, mit írtak rá. Javítottam, csak nem mentődött. Elvileg minden jó, és lényegtelen, hogy világít-e.

bitmap.png
    
(#) Gabó válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Valószínűleg vezérelt áramon van a bojler, és most nincs rákapcsolva a hálózatra.
(#) Remci válasza Gabó hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Igen, van mellette egy hangfrekvenciás vevő, tehát akkor ha nem kap jelet, akkor addig nem kell neki mutatnia semmit? Azért érdekel,mert nem néztem meg előtte és nem tudom hogy volt-e rajta kijelzés,vagy sem? Vagy én csesztem el valamit?
(#) Gabó válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Amíg nem kap tápot, nem mutat semmit. Ha elkezd a bojler fűteni, akkor nézz rá. Akkor már kell mutatnia.
(#) Remci válasza Gabó hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Rendben,köszi.
(#) elektroton válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Szigetelés mérővel kellene megmérni a fűtőbetéteket, egyik részlegesen főldzárlatos lehet. A védőföldelés jó lehet, be van-e kötve? A glimmek csak kijelzés céljára vannak. A korábbi írásod alapján orosz gyártmány lehet, azoknál nem biztos a földelés léte illetve minősége.
(#) gyulank válasza elektroton hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
A föld egyből rá van csavarozva. Most összeraktam, pislákol az egyik glimm, legalább látom, hogy van bekacsolva. (lefele) Most nem érzem, hogy ráz, pedig semmin nem változtattam. Már érzek valami meleget, ha megfogom.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
(#) elektroton válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Minimum lámpázással kellene ellenőrizni a földelés meglétét. Az egy dolog, hogy látod a földelő vezetéket, de a konnektorban is csatlakozik? Van földelés a konnektorban méréssel is?
(#) gyulank válasza elektroton hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Azt megnéztem, hogy az is vezet. Rázni mondjuk nem itt rázott, de szerintem ott is földelt volt a konnektor. Itt már direkt nem fogtam meg csak most.
(#) gyulank válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Most bedugtam egy földeletlen konnektorba, fázisceruza világít, de ha megfordítom a konnektorba, akkor nem.
(#) pucuka válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 1 /
 
Akkor jó öreg szovjetes megoldás szerint a fűtőtestben össze van kötve a nulla, és a föld.
(#) gyulank válasza pucuka hozzászólására (») Nov 18, 2017 / 1
 
De hogy? Közvetlenül gondolom nem lehet, mert akkor fordítva kiverné a biztosítékot.
(#) sámli válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Valószínűleg elöregedett fűtőbetét, Fi relét valószínűleg verné.
(#) gyulank válasza sámli hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
De akkor mindkét irányba világítana nem? Amúgy hogy készül a fűtőbetét?
(#) sámli válasza gyulank hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Attól függ, hol van a fűtőbetétben elgyengülve (elszenesedve) a szigetelés. Bizonyára van több technológia is. Amit én ismerek: Cső, beletéve fűtőspirál, majd teleöntve a szigetelést biztosító porral. Ezután meghúzzák a csövet, mire annak csökken az átmérője és tömöríti a szigetelő anyagot.
(#) Barni87 válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Szia! A hangfrekvenciás vevőnek az óra után kell lennie. Az órának (ha fel fan kapcsolva a megszakító) működnie kell, ha van vezérelt áram, ha nincsen. A villanyóra leolvasó sem áll ott órákat, mire le tudja olvasni a mérőállást...
(#) Bakman válasza Barni87 hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Lehet, hogy elnézték a szakik a sorrendet.
(#) Barni87 válasza Bakman hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Igen, manapság a konyhás néni is lehet regisztrált szerelő...
(#) Remci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Sajnos én csesztem el . Nem hagyott nyugodni a dolog,ezért még egyszer átnéztem a kötéseket. Tudni kell,hogy a házat így vettük tavaly, alumínium vezeték hálózat, itt ott konnektor,stb. A vezetékeket rézre cseréltem,konnektor bővítés, világítás átépítés stb. Ma leraktam egy földelő szondát is,mert nem volt. Meg lecseréltem a bojler előtti porcelán biztosítékot kismegszakítóra. És rájöttem miért nem mutat semmit a mérő. Mert én hülye,nem kötöttem össze a nullákat. Az első kép a régi kötést, a második pedig az új változatot mutatja. A bojler egyenlőre nem működik,lekapcsoltam,holnap javítom a hibát.
(#) Bakman válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Az érdekesség az a dologban, hogy ahhoz a részhez elméletileg hozzá sem férhetsz.
(#) Remci válasza Bakman hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Mármint melyikhez?
(#) Barni87 válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Már csak egy kérdés maradt: hogyan fértél hozzá a méretlen nullához?
(#) Remci válasza Barni87 hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Az nem a méretlen nulla. Az a mérő órától felszálló nulla vezető+ a 3 fázis. A bojleré szintúgy.
(#) Barni87 válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Az órától elmenő vezetékek (3f+N+F) már semmilyen ráhatással nincsen visszamenőleg az órára.
(#) Remci válasza Barni87 hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Hát én is azt hittem. De mikor a bojler nulláját és a másik órától jövő nullát összekötöttem, a bojler mérőórája rögtön életre kelt. Én azt hittem,hogy ezeket a mérők alatt összekötik.
(#) gyuszo válasza Remci hozzászólására (») Nov 18, 2017 /
 
Akkor az egyik Nulla vezeték szakadt. A vezérelt mérő nem kap Nullát.
Ezért látod úgy, mintha nem lenne bekapcsolva.
A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2017
Következő: »»   558 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem