Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   842 / 960
(#) GPeti1977 válasza pont hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Helyes, a fűtőbetét elegánsabb mint a villanykörte.
(#) proba válasza pont hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Motorokhoz szokták javasolni, egy hosszabb hosszabbító is elég lehet, akár állandóra.
(#) erbe válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
A tányér, az igen. De a szekrények már a miniatürizálás korszakából származnak.
(#) Bakman válasza pont hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Fázisokkal sorbakötve egy-egy 1.5 Ω-os ellenállás amit bekapcsolás után egy másodperccel egy mágneskapcsoló rövidre zár.
(#) pont válasza Bakman hozzászólására (») Szept 24, 2021 /
 
Ez is jól hangzik, köszönöm, annak hány wattosnak kellene lennie?
(#) Ge Lee válasza pont hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Itt most az a kérdés, hogy mennyi az az eléggé. Na meg az is kérdés, hogy a trafód üresen indul, vagy terheléssel együtt, mert nagyon nem mindegy! Nálad minden bizonnyal a 100A-es nagyságrendben van az induló áram, mivel a 60A még nem veri le a B16-ot sem. Régóta akarok már egy ilyen jellegű mérést is csinálni de még nem volt rá érkezésem. Ha terheléssel indul a trafó akkor jó nagy terhelhetőségű előtét kell elé, ha nem, akkor lehet hogy egy 25W-os izzó is elég.
A trafónak van valamekkora mágnesező árama (amiről nem tudjuk mennyi), meg van neki a kikapcsolás utánról remanens mágnesessége. Ez utóbbit kell leküzdeni a bekapcsolás utáni pillanatokban. Normál gerjesztés mellett ez általában 4-5 periódus, ennyi alatt csökken le a túláram és áll be a normál gerjesztési állapot. Ha ez nincs meg, mert mondjuk csak egy 5W-os izzón keresztül kap a trafó áramot, akkor ez biztosan hosszabb idő lesz, de szerintem ugyanúgy meg kell szüntetnie a remanenciát, de nem tudom, sosem mértem ilyet. Egy mezei ellenállás is működhet akár, de az eléggé kétséges, mert szerintem a bekapcsolás pillanatában meg fog szakadni. Nagy terhelhetőségű kéne, annál sokkal egyszerűbb az izzó.
(#) pont válasza Ge Lee hozzászólására (») Szept 25, 2021 /
 
Köszönöm! Terhelés nélkül indul, még a főkapcsoló előtt van a trafó, gondolom az előző helyén állandóan ment, dug-villa volt rajt.Ha mindenki az előtétes átkapcsolásos megoldást javasolja, így fogjuk megcsinálni. Az izzónál nem gond, hogy a hideg ellenállása kicsi? De gondolom az is bőven elegendő.
(#) Ge Lee válasza pont hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 3
 
Ennyi mérésem van csak. Az első képen az van amikor az adott teljesítményű EI és toroid trafó simán be van kapcsolva lágyindító nélkül. Az EI trafónak kisebb az induló árama (10A) mert azt nem lehet fizikailag úgy összerakni hogy ne legyen benne légrés, hiszen a lemez nem folytonos, hanem E és I darabokra van vagdosva. A toroid meg 60A-rel indul, mert az egy feltekert folytonos, mágnesesen zárt mag, semekkora légrés sincs benne. Viszont, épp ezért a mágnesező árama meg kicsi, jóval kisebb mint az EI vasé, az nagy, mivel ugye a levegő nem igazán jó mágneses vezető.
A másik képen pedig az van, amikor az EI trafót egy 40 vagy 60W-os (már nem emlékszem) izzón keresztül kapcsolom be. Az izzó alapból is 1,36A-ra limitálja a bekapcsolási áramlökést, viszont utána folyamatosan világít, azaz nem tud rajta akkora áram folyni ami elég lenne a vasmag teljes átmágnesezéséhez. Erre mondtam hogy nem is kell, mert neked az a lényeg, hogy az az induló áramcsúcs legyen lekorlátozva. Vársz vele mondjuk 2 másodpercet a bekapcsolás után, utána a (mágnes)kapcsolóval kiiktatod a körből az izzókat, szerintem működnie kell.
(#) Bakman válasza pont hozzászólására (») Szept 25, 2021 / 1
 
25 - 50 W-os, amilyen kéznél van. Ha a transzformátor terheletlenül indul, nagy hűtőbordák sem kellenek.
(#) diamik hozzászólása Szept 29, 2021 /
 
Sziasztok!
És megint én.

Panelben szeretném újrahúzni a rendszert. Még nem volt ilyenben "részem".
Kábelcsatornát nem szeretnék, nekem műhely feelingje van. Ha jól tudom, betonba nem szokás MU csövet vésni. Én MMCU-ra gondoltam.
Ugyan olvastam, hogy ezt vakolat alá szokták, de, nekem így nagyon "felületesnek" tűnik. Én horonymarásra gondoltam (persze csak finoman).

Tudna nekem ebben valaki tanácsot adni?

Hálás lennék.

Köszönöm előre is, ezen a kellemes szeptember végi napon. (:
(#) Atis57 válasza diamik hozzászólására (») Szept 29, 2021 /
 
Szia!
kb egy-két oldallal előrébb ezt tárgyaltuk .

Azért a horonymarás sem álom . Az MMCu vezetékezés meg nem bővithető!
1-5 éven belül adódik új feladat , amit le kellene huzalozni.

gondolj a konyhára ; hány db dugalj kell? 2db vagy 16db-ig ?
(#) melorin hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
Üdv!
Van egy melléképület, ahová a villanyórától elvittem a fázist, nullát, és egy kis fali szekrényben kismegszakítókkal, sínekkel szépen kiviteleztem, onnan megy a konnektorokhoz, világításhoz tovább.
A kérdésem az, hogy ha a kis szekrény mellett leverek egy földelő szondát és ezt is sínnel tovább osztom, akkor az elégséges a melléképületben található készülékek védőföldeléséhez? Vagy a földelést is mindenképp a villanyórától kellene elhoznom?
(#) Massawa válasza melorin hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Illene, mert garantálnod kell az azonos potenciált a két rendszerben.
(#) proba válasza melorin hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ha nem 10-es rézzel, vagy 16 aluval tetted, akkor igen.
(#) melorin válasza Massawa hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
A nulla azonos potenciálon van, az nem elég?

proba: mire írtad, hogy igen?
(#) proba válasza melorin hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ha nem 10-es rézzel, vagy 16 aluval kötötted össze minimum, akkor kell a plusz vezeték, nem megspórolható a védővezető..
(#) Massawa válasza melorin hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Azt mivel akarod garantálni, hogy egyforma potenciálon van? Mert ez a lényege az egésznek.
(#) csszokolai hozzászólása Okt 1, 2021 /
 
Üdv mindenkinek, szeretnék megkérdezni valamit.

Adott egy mérőszekrény, ami egy fázisú mérőórával és kismegszakítóval (25A) van szerelve. A lakásba a mellékelt fotón látható módon 3P fázis érkezik és van bekötve a 4P-ú ÁVK-ba, azonban a kimenetek egy egyfázisú fázissínben egyesülnek. Ez normális felállás így? Elmondaná valaki, hogy miért így kötötték? Ez egy fázis, csak a keresztmetszet (vagy a későbbi 3 fázisra átalakítás) miatt húztak három vezetéket? Köszönöm szépen

unnamed.jpg
    
(#) Massawa válasza csszokolai hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ez biztos nincs igy. A kimeneten valoszinü 3 fázisu sin van ( csak nem látod). Különben ezt pillanatok alatt tisztázni lehetne mert bármelyik 2 fekete drot között kb 400 V-t kell mérned.
A hozzászólás módosítva: Okt 1, 2021
(#) Suba53 válasza csszokolai hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ha leszednéd az alsó takaró fedelet, hogy látszódjanak a bekötések a kismegszakítókba, akkor mindannyian okosabbak lennénk.
(#) Suba53 válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Ja!? Ez egy villás sín. Okosodtam ma is.
(#) hegman válasza Massawa hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
Egyfázisú sín.
Bővebben: Link
Valószínűleg előkészítve 3f fogadására, majd egy sorolósín csere után 3f-ről üzemeltethető.
(#) csszokolai válasza Massawa hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
De, biztos így van. Látom, hisz leszedtem már, mielőtt kérdeztem...

unnamed-2.jpg
    
(#) csszokolai válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Leszedtem, egy fázisú a sín, egybe van öntve a réz. Nem hülye vagyok, hanem kíváncsi.
(#) csszokolai válasza hegman hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Erre gondoltam én is. Köszi!
(#) Suba53 válasza csszokolai hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
Az egy műszaki léleknek alap követelmény.
(#) Bakman válasza csszokolai hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
Inkább a későbbi átalakítást egyszerűsíti le.
(#) Massawa válasza csszokolai hozzászólására (») Okt 1, 2021 / 1
 
Akkor az a 3 fekete drot nem 3 fázis, hanem csak egy elosztva a 3 fázisu FIre. Szabályos, csak drága és értelmetlen.
(#) vargham válasza Massawa hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Miért lenne értelmetlen? Könnyű bővíteni.
(#) Massawa válasza vargham hozzászólására (») Okt 1, 2021 /
 
Itt az a baj, mint az egyik barátomnál, egyszerüen már nincs mit és hova böviteni. Ott is ki kellett vágni az egész szekrényt, mert szerelt fel ez azt az uj házra és azok a szerelvények már nem férnek a kaszniba, de neki legalább meg van tisztességes 3 fázis.
Ez egy olyan tescos megoldás, hogy beszerelsz egy 3 fázisu FI-t meg 9 automatát és kész.
Ez nem bövitésre, hanem etetésre lett kitalálva.
Meg azt is jo lenne tudni, higy honnan jön az 4 vezeték az FIre, lehet, hogy ott sincs 3 fázis, akkor azután biztos bövitheted.
Következő: »»   842 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem