Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   859 / 960
(#) graham válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm a választ!
Ez nagyon tudományos, de mikor a gyerekek (3) tele engedik a kádat pancsolni.
Csontra kifogy a vezérelt áramú víz. Akkor mi fürödtünk a gyerekek vizében.
Valamit ki kellett kitalálni.
Ha még jönnek szülők látogatóba?
De egyszerű lenne, ha millió körül keresnénk, élesbe kötnénk mindent, nem kéne trükközni.
(#) granpa válasza graham hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Nem ismerem a környezeti feltételeket, de gáz nincs? Az átfolyós, és sosem fogy ki.
(#) gyuszo válasza granpa hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Van kombikazán, de annak elromlott a váltószelepe.
(#) graham válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Kedves Gyuszó!
Jó a váltószelep, most takarítottam ki a hőcserélővel együtt!
De ne menjünk már bele a részletekbe!!!
Amit kérdeztem Tőletek, arra maximális választ kaptam, szerintem ezért vannak ezek az oldalak.
Most az vesse rám az első követ aki soha nem követett el szabálytalanságot.

Kedves Granpa!
A környezet Balatonpart, a szakik azt vallják "akinek itt van a háza sok pénze is van"-
Vannak korretek is, csak azokat képtelenség elérni. Így maradtok Ti, meg ez az oldal.
Még egyszer köszönöm a segítséget! Üdv.
(#) gyuszo válasza graham hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Ha van gázcirkó és villanybojler, akkor csak egy puffertartály kellene.
Ahhoz, hogy jó választ lehessen adni, pont a részletek hiányoznak.
Pont a legfontosabb részlet hiányzik, a tartály ( bojler) mérete.
Ha nagy a családi létszám, ahhoz legalább 200 liter űrtartalom szükséges.
Gondolom ??? most ez csak 80 l lehet ???
(#) graham válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Köszi a választ!
Jól látod, de az idei költségvetésbe már nem fér bele, meg a hely is probléma.
Főleg a szülőket is ide kell költöztetnünk. Egyenlőre marad az "A" verzió.
(#) proba válasza vargham hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Szó szerint igen, de ő nem a vezéreltet használja másra, hanem a bojlert használja a normál hálózatról. Felénk vannak olyan tarifák, amiben több áramot adnak vezéreltként is. Lehet érdemes lenne ezt a kérdést körbejárnia.
(#) Atis57 válasza graham hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Szia!

Régebben 2005 előtt lehetett váltókapcsolót betenni a bojler vezetékébe.

De már rég nem láttam -kértek -ilyett.Az EON stb meg nem tudom hogy áll ehhez.
Egy ilyet ,dobozolva.
(#) graham válasza Atis57 hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Szia!
Köszönöm a választ, megoldást, de maradnék a korábban leírt változatnál.
Annál is inkább, mert ki van építve, csak ez az egy mágneskapcsoló hiányzott.
(#) granpa válasza graham hozzászólására (») Nov 27, 2021 /
 
Láttad az adatlapom? Ismerem a "dörgést".
(#) ötfelezős válasza proba hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Az is rossz. Itt az a lényeg, hogy azért adja olcsóbban, hogy szükség esetén ledobhassa. Ha a kuncsaft meg átkapcsolja nappalira, akkor nem tudta ledobni.
(#) ötfelezős válasza graham hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Most az vesse rám az első követ aki soha nem követett el szabálytalanságot.
Tehát, ha más lop, neked is szabad?
(#) GPeti1977 válasza ötfelezős hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 1
 
Monitoroztam mikor kapcsol ki be a vezérelt áram, mindig ugyanabban az időben másodpercre pontosan, akkor lenne értelme ha legalább közelítőleg a terhelés függvényében kapcsolgatnák az áramot.
(#) Macsek71 hozzászólása Nov 29, 2021 /
 
Kis segítséget kérnék !

Mi a "helyes*" technikája egy lakás hálózat feltérképezésének ? Első körben "csak" arra lennék kíváncsi, melyik kismegszakító melyik "fogyasztókat" ( konnektor, lámpák) védi. Másik fontos lenne ( nekem) a fenti körök (11 db) melyik fázison vannak. (3f a lakás betáp )

-"Brutal Force" módszer : kismegszakítók lekapcs - egy vissza - végigpróbálgat, hol van delej ? E módszer használható az óra melletti "fő" megszakítókkal is ? ( Fi nem fog hisztizni ? )

*bevált, bontást (doboznyitást) nem igénylő, relatíve biztonságos módszer...
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2021
(#) Gafly válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 1
 
Fogsz egy alaprajzot.
Beszámozod a helyiségeket.
Felrajzolod a konnektorokat, lámpákat és kapcsolókat.
Kapcsolgatsz és mérsz.
Eredményeket filctollal felirod a főelosztóra.
(#) Macsek71 válasza Gafly hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Tehát brutal force

A fázisok kiosztása hasonlóan ?
(#) nedudgi válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Nekem hasonló a problémám, azzal cifrázva, hogy van olyan terület, ami csak két kismegszakító lekapcsolása után lesz feszültségmentes.
Van nyolc kismegszakító, ami közül csak kettő azonosítható, ezek az utólag felszerelt két klímához közvetlenül menő, sodrott háromeres vezetékek.
A vezetékek vegyes beépítésűek, akad becsövezett, bevakolt, és padlástechnológiával szerelve. A hab a tortán, hogy két szint van. és három külső fogyasztási hely: sufni, vízmű, szaletli. Szerencsére csak egy fázis van.
Hi-tech módszert kezdtem fejleszteni, kismillió (körülbelül 64) WiFi hőmérővel, ami legalább röpke 4-5 óra alatt a kismegszakítók összes variácíóját feltérképezi egy laptopon.
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Idézet:
„azzal cifrázva, hogy van olyan terület, ami csak két kismegszakító lekapcsolása után lesz feszültségmentes”

Jesszus! Azt a két fázisvezetéket át kell kötni egy kismegszakítóra, a vezetékkeresztmetszetet figyelembe véve! Tehát ha van két 10 amperes bizti, azt nem egy 20 amperesre közösítjük, ha nincs meg a szükséges keresztmetszet, hanem marad a 10 amperes.

Persze, nehezítés, ha ilyen gány a hálózat, akkor hiába indul el mondjuk 2,5 mm2-tel, lehet, hogy valahol csökkentettek a dróton, amolyan"jóleszazúgy"-módon. Ezért is mondom a fentieket...
(#) nedudgi válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Ez valószínűtlen, amikor megörököltem a házat, 16A volt az óra. A klíma beszerelésekor bővítették 32A-re.
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Nem is a klímákról van szó, hanem az előtte beszerelt pókhálóról.
A bővítés nem oldja meg a vázolt hibát. Egy áramkört egy biztosítékkal védünk, nem kettővel párhuzamosan.
(#) proli007 válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Az is lehet, hogy valaki "okosba" vagy véletlen "megerősítette" a hálózatot, kettő közösítésével..
Régi szerelésnél minden is elképzelhető..
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2021
(#) nedudgi válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Nem hiszem, hogy ez a probléma. A tűzhely, mint egyetlen nagyfogyasztó, nincs ebben a kalapban.
A hibával akkor találkoztam először, amikor a tető felújítása közben a melósok panaszkodtak, hogy valami ráz. Lehet, hogy csak csípett, de mit lehet várni egy bádogostól, aki elflekszelte a villámhárítót?
A hozzászólás módosítva: Nov 29, 2021
(#) ötfelezős válasza GPeti1977 hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Nem csak akkor lenne értelme. Bármilyen nagyobb kiesés esetén lenne értelme. Országosan, mert helyben is alkalmazzák meghibásodások esetén.
(#) _BiG_ válasza proli007 hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Na ja, megerősítette... de két fázist nem kötünk így párhuzamosan, külön biztosítva!
A másik kérdés, hogy közös a fázisvezeték, de a nulla is duplázva van? Ha nem, simán túlterhelhető!

Én új szerelésnél láttam olyat, hogy a "mekkelek" elindult 4 fázisvezetékkel, de csak egy nullát hozott vissza, természetesen ugyanazzal a keresztmetszettel, mint a fázisok egyenként... Nem kicsit tűzveszélyes! (természetesen felhívtam a tulaj figyelmét a hibára és kijavítottam)
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 29, 2021 / 1
 
Idézet:
„Nem hiszem, hogy ez a probléma.”

Én villanyszerelőként szarvashibának nevezem (életveszélyes), de senkivel se fogok többet vitázni, ha a maga életét nem sajnálja... Csak a francért tanul ember szakmát és próbál segíteni, még ha így szóban is, ha az érintett tojik rá... Én szóltam, ha ég a ház, vagy "valami ráz", hát ne sírjon senki...
(#) nedudgi válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 29, 2021 /
 
Értelek, és teljesen igazad van. De...
A jelenség úgy derült ki, hogy a melósok sopánkodtak, hogy ráz.
Meg szüntetni úgy lehetett, hogy két kismegszakítót kapcsoltam le. Ez nem szakította meg az egyetlen nagyfogyasztó áramellátását, hanem teljesen semleges helyeken (lakószobák) okozott "áramszünetet".
(#) nedudgi válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 30, 2021 /
 
Idézet:
„Meg szüntetni úgy lehetett,”

Azt szerettem volna írni, hogy
Idézet:
„Megszüntetni úgy lehetett,”
(#) _BiG_ válasza nedudgi hozzászólására (») Nov 30, 2021 /
 
De legalább kiderült! És tenni ellene? Mert nem csak az a gond, hogy két automatát kell kapcsolni! De ezt kifejtettem, még egyszer nem fogom.

Nekem is voltak ilyen "kiderülős" eseteim, mikor le akartam áramtalanítani az adott végpontot, hogy dolgozhassak, és csak két automata lekapcsolásával lehetett. Némi kutakodás után meglett a kötődoboz, ahol a "villanyszerelő" összewagózta a két kör fázisát. De nem csak volt ott gányolás, amit javítani kellett.

Vagy 3 fázisú villanyóra szabványosításkor (elégett nullakötés miatt) és biztitábla csere után (beférjen az ÁVK) két kör felkapcsolásakor szép fáziszárlatos pukkanás... Addig azért nem pukkant, mert egy fázison volt a párhuzamos bizti-kör. Ja, nem is egy pukk volt, hanem kettő is...
(#) gyuszo válasza _BiG_ hozzászólására (») Nov 30, 2021 /
 
Az ilyen szerelési hiba már a lakáselosztónál is látszik. Szembetűnő, hogy sokkal több a fekete vezeték, mint a kék, vagy a zöld-sárga.
(#) mugab válasza gyuszo hozzászólására (») Nov 30, 2021 /
 
Kivétel, ha vannak három fázisú fogyasztók is...
Következő: »»   859 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem