Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   935 / 964
(#) Bakman válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 2, 2023 /
 
Azt írtad, nem tudod programozni, a programozását sem sikerült elsajátítani. Milyen tanácsot vársz?
(#) Teaway válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 2, 2023 / 2
 
Van 16 db AC bemeneted és 8 db záróérintkező a kimeneteken. Ezek közé tudsz programozni tetszés szerinti logikai hálózatot.
(#) Horvath65 válasza Teaway hozzászólására (») Júl 2, 2023 /
 
Helló! A kimeneteken csak AC-t lehet alkalmazni vagy lehet DC-t is? A kimenetek relék? A Q8-Q9-QA egy relének az érintkezői, mitől 5A a Q9 és a Q8 viszont 8A(ha jól értelmezem), mi a szerepe ill. mire lehet használni? Az YT-n sajnos csak idegen nyelvű útmutatókat találok, magyarnyelvűt nem, volna tipped hol találok magyar nyelvű oktató anyagot? A szoftvert tudom, hogy lelehet tölteni akár ingyenesen is. (bár annak a megértése majd a téli hónapokra fog esni) Szép estét!
(#) Teaway válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 2, 2023 /
 
A bemeneteken csak AC-t enged a felirat szerint.
Q1...Q8: max. 8A terhelhetőségű, a többi 5A, de passz, hogy miért. Nincs semmilyen nyelvű leírásom hozzá.
(#) Tomi111 válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 2, 2023 / 1
 
Szia! Nem tudom mire akarod használni, de nekem is volt itthon egy Omron, én a WC-ben a világítás és a elszívó ventilátor kapcsolására vetettem be. Tudom ágyúval verébre...A kapunyitóm vezérlésének szántam, de kevés volt a be- ill kimenet rajta Ez 6 bemenetes és 4 kimenetes. Úgy nézem hasonló a tiéd kistestvéréhez. Egyik bemenetre tettem a kapcsolót, egyik kimenet direktben a lámpa, másik a ventilátor. Csak egyszerű időzítéseket használtam, bekapcsoláskor egyből bekapcsol a lámpa, kis idő múlva az venti. Kikapcsoláskor mindig indul a venti, sőt ha felkapcsolva felejtjük, bizonyos idő múlva mindkettőt kikapcsolja. Billentyűzetről állítottam be, elég keserves, gondolom PC-ről egyszerűbb, de nem volt hozzá kábelem. Ki lehet választani az időzítő típusát, idő hosszát, a bemenet bekapcsolásakor vagy kikapcsolásakor induljon, a kimenet be ill kikapcsolva legyen, Egyszerre több időzítés is futhat. Nyomkodd, elrontani nem lehet, én pár óra alatt megoldottam a netes adatlap alapján, pedig nem volt a kezemben ilyen előtte. Biztosan tud jóval bonyolultabb dolgokat is, de nem volt rá szükségem, nekem ennyi elég volt.
Ebben I a bemenetek, T az időzítők, O a kimenetek( logikusan) Utánuk lévő szám jelzi a számukat. Az timereket(T) külön sorban létre kell hozni, beállítani típusukat, hosszukat és utána lehet hivatkozni rájuk a másik sorban.
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2023
(#) Horvath65 válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 2, 2023 /
 
Köszönöm. Még nem tudom pontosan, itt a topikban feltettem egy időzítővel és alkony kapcsolóval vezérelt (hátsóudvari és baromfi ólak) világítás rendszert. De lehet a kazánok (gáz, vegyes+puffer+napkollektor+bojler), vagy a fólia öntözés vezérlésére. Még nem tudom. Megakarom ismerni a működését-működtetését. A basik programot pötyögtem '86-ban egy atari pc-n azóta ilyesmi nem volt a kezemben. Majd a télen ki okumlálom, addig okulok ahol tudok. Szép estét!
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2023
(#) 444Tibi hozzászólása Júl 2, 2023 /
 
Bocs ha off.

Szomszédom elég egyszerű ember, a 12 éve szabványosított mérőszekrénye annyira bemattult hogy nem tudta leolvasni a mérőket, ezért simán vágott rá 2 lukat hogy lássa a mérőállásokat.
Jelenleg ott tart az ügy, tényleg rendes a szolgáltató hogyha emberem tud szereznin egy átlátszó, pont ugyanilyen fedelet, akkor ingyen kicseréli neki elműs villanyász és újraplombál.
Ha nem akkor ki kell fizetnie az új szekrény cseréjét ami nem lesz pár forint.

Én 1 napja guglizok de ilyen fedelet nem találok, nem Csatári, nem Henschel, nem Schneider.
Hatalmas nagy, 52x52 centis és jobb alul van a nyitható kis nyitható fedél ha lemennek a bejövő kismegszakítókl vissza lehessen kapcsolni.
Megköszönnék minden segítséget, nem tud valaki valahol ilyen fedelet?

merofedel.jpg
    
(#) Tomi111 válasza 444Tibi hozzászólására (») Júl 2, 2023 / 1
 
Szia! Szerintem Ganz GFM-402 vagy GFM-411 a szekrény.
Daniellánál.
(#) Atis57 válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 2, 2023 1 / 1
 
Szia!

Hát fura fogalmaid vannak a kioktatásról!!!

A kalácsról meg ; még fizetést is várnál a felvilágositásért?
rendkivül rossz üzenete van a válaszodnak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nem várok választ!
(#) usane válasza Tomi111 hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
50 416,00 Ft bruttó/db.
PEdig az van oda irva, hogy muanyag, nem pedig platina. ???
(#) Tomi111 válasza usane hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
Tudják, hogy mára mindenkinek bemattult, aki nem csinált elé dobozt. Pofátlanul elkérik érte. De még mindig olcsóbb, mint egy új doboz+regisztrált szerelő. Plusz az új nem fér be a régi helyére, színezést is javítani kell.
(#) kadarist válasza 444Tibi hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
Fel kell polírozni, úgy, mint az autók lámpaburáját.
(#) antiktelefon válasza kadarist hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
A lukat ki nem polírozod belőle
Amúgy nem mindet lehet, pár műanyag teljes mélységében színeződik el meg porlad, zsanér letörik stb. Doboz kellett volna rá.
(#) kadarist válasza antiktelefon hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
Még a rongálás előtt kellett volna kísérletileg polírozni. Egy próbát megért volna.
(#) 444Tibi hozzászólása Júl 3, 2023 /
 
Köszönöm mindenkinek, tényleg egy Ganz GFM-411.
Asszony most szedett fel a földről, miután megláttam az árát, 58.000Ft...? Ezek nem normálisak.
Délután tudatom a szerencsétlen szomszédommal, szerintem őt is fel kell mosni.

Kb. olyan az árképzés mint a 100.000Ft-os mosogatógép és ebbe egy új szivattyú 90.000.
(#) gyuszo válasza 444Tibi hozzászólására (») Júl 3, 2023 /
 
A GANZ GFM fogyasztásmérő szekrények méretei:
Típus szélesség magasság
GFM 010 270 x 270
GFM 110 270 x 360
GFM 201 270 x 540
GFM 220 540 x 270
GFM 320 540 x 360
GFM 402 540 x 540
GFM 411 540 x 540

A jelenleg elfogadott Hensel és Csatári méretei ami legközelebb ehhez áll, az 600 x 600 mm.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2023
(#) Joe_001 válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 4, 2023 / 1
 
Bocsi, tedd hozzá hogy "használható" tanácsért.
Mert a kioktatás is az, csak "off"-ba kéne tenni. Biztos lesz aki segít is.
Sok sikert hozzá!
(#) ötfelezős válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 6, 2023 /
 
Bocs, ez legfeljebb az ELMŰ-nél okafogyott. De ha más áramszolgáltatónál van még TT, akkor ott lehet, hogy megvan még a régi szabvány előírása vállalati utasítás formájában. Mikor megszűnt az MSZ 172 érvényessége, akkor az abban levő előírásokat átemelték vállalati előírásokba, mint például a hálózati PEN eredő földelése max 2 ohm lehet, a végpontokon földelés, a hálózaton 350 méterenként földelés. Ezek közé tartozott az a kettő, hogy:
- TT hálózaton egy fogyasztónál TN akkor lehetséges, ha a belső feltételek teljesülnek
- TN hálózaton meg nem lehet TT
Az első bajusz valóban okafogyott, ha az egész hálózat megfelel a TN rendszer követelményeinek, amit az ELMŰ kijelentett, de kérdés, mások kijelentették-e, elvégre már egyszer 30-40 éve is kijelentették. A második bajuszról nem tudok nyilatkozni, lehet, hogy arról azért szó esik a szerződésben (régen volt egy "érintésvédelem: nullázás" passzus benne).
(#) Gafly hozzászólása Júl 9, 2023 / 2
 
Amikor a laikusok osztják az észt.
Idézet:
„térerő-érzékelő eszközökre volna szükség”


Sajnálom őket, dehát nem tartották be az kötelező uasítást.
E.101-ből mennyit kellett vizsgázni annó...

Próbálom elképzelni, ahogyan minden vasutasnak a fejére szíjjaznak egy SVD-588-ot, és úgy mászkálna fel és alá. Mekkora csipogás lenne.
A hozzászólás módosítva: Júl 9, 2023
(#) Horvath65 válasza Joe_001 hozzászólására (») Júl 9, 2023 /
 
Valóban. Ki úgy érzi, hogy megbántottam ez úton kérek elnézést.
(#) Joe_001 válasza Horvath65 hozzászólására (») Júl 9, 2023 /
 
Engem ugyan nem. (udvariaskodás volt.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
A szakszervezet akar olyant, nem a cikkíró. A szakszervezet képviselői meg elvileg beszélnek a dolgozókkal.

Ezerszámra árulnak sisakra csatolható detektort. EZ például elemmel 35 g. Mint egy Sport szelet.
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2023
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Én biztosan nem fogok meg egy lelógó felsővezetéket, akkor sem ha "szakszervezeti elemes vinnyogó" van a fejemen.
Ha látom hogy előtte és utána csavarral le van a sínhez földelve, akkor esetleg, de akkor sem szivesen.
(#) proba válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
A különféle detektorok biztosan jók, de ha egy felsővezeték szerelőben nem alakult ki egy egészséges félelemérzet, akkor azon szerintem a detektor nem segít. Bár lehet itt is más hibázott. Ha valakinek az lett volna a dolga, hogy feszültség mentesítsen, és esetleg az nem tette a dolgát rendesen akkor megint más a helyzet. Esetleg valami fémtárgyhoz hozzá ért a vezeték, és ők ahhoz mentek közel? És mint tudjuk az ördög a részletekben lakozik. A sisakra tett detektor hasznossága is érdekes kérdés, ha a földön fekvő vezetékhez közelített a dolgozó. ( egyébként is mit akart vele csinálni? Feszültség alatt, csak nem akarta toszigálni ide oda? )
Amúgy a villanyszerelőknek sem ártana. Ismerősnél leégett a tető, természetesen a tetőtartón jött az áram az épületbe. Konstatáltuk, elolvadt a fázisvezető valahol a belépési pont, és az óra között.... Regisztrált villanyszerelő jött kikötni. Mire szólhattam volna, a legnagyobb nyugalommal elmarkolta a tetőtartó vascsövét, aminek a belsejében jött le az áram eredetileg. ( később mint kiderült hozzáolvadt a cső belsejéhez a vezeték..) Szerencsére nem lett baja, mert fa létrán ment fel és nem volt vizes a fal, de látszott, meg sem fordult a fejében, hogy az a cső rázhat.
(#) erbe válasza proba hozzászólására (») Júl 10, 2023 /
 
Először is, mit keresett a tetőn? Mászott volna a száraz fára és azon csippentette volna el a derótot.
(#) _BiG_ válasza erbe hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Idézet:
„Először is, mit keresett a tetőn?”

Mert a tetőtartónál hozzáférhető a légvezeték, oszlopra nem mehet fel (manapság), régebben is csak képzéssel és felszereléssel.
(#) kameleon2 válasza proba hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Hogy páran finoman jelezték, az E101 vizsga pont ezért volt jó, mert tudta az ember mihez, hogyan nyúljon, vagy éppen inkább ne nyúljon. Nekem is megvolt ez vizsga a 25000V-os környezet miatt. A gyakorlatban pedig vannak olyan helyzetek, amikor egyszerűen észnél kell lenni. Én távközlősként dolgoztam még régebben alállomásokon is. Ott mielőtt egy gyengeáramú, telefonos kábelfejhez nyúltam volna, az első és nem elfelejtendő dolog az volt, hogy azonnal le kellett földelni a vezetékeket, ha dolgozni akartál rajta, mert akkora térerő volt, ha leejtettél egy 200-as szöget, nem dőlt el, hanem a hegyén táncolt. A rendszert megvédték a 600/600Ohmos illesztőcsévék, de azt aki dolgozott vele - nem. Így akár csak ha a fejre kellett forrasztani, vagy kötni, akkor is földelni kellett a vezetéket, mert a hosszok miatt jelentős feszültség indukálódott. Ráadásul ez még csak a gyengeáram és vékony vezetékek. A vontatási felsővezetéken meg több ezer Amper szaladgál 25000V mellett. Az nem egyszerűen veszélyes, hanem azonnali halált okozó dolog. Ha egy indikátor lett volna rajtam, folyamatosan csak csipogott volna. Itt csak a józan ész segít és az, hogy az ember testben és lélekben is ott legyen, ahol van fizikailag.
(#) kendre256 válasza _BiG_ hozzászólására (») Júl 11, 2023 /
 
Nem igazán értem...
Ha a tetőtartón mondjuk elvágja a vezetéket, elszigeteli valahogy, utána mit csinál vele?
Nekem az lenne a logikus, hogy az oszlopon vágja (szereli) le, és utána a feszültségmentes vezetékkel azt csinálnak amit akarnak. Így feszültség alatt lévő vezeték csak az oszlopon, nehezebben megközelíthető módon maradna.
(#) zaza99 hozzászólása Júl 11, 2023 /
 
Sziasztok!
Rendeltem egy UNI-T UT18C feszültségvizsgálót 19685ft-ért és felhívtak a boltból, hogy ez a régebbi verzió és kitörik a csatlakozója és szeretném e helyette az új verziósat ami 25000-ft. Van valakinek tapasztalate erről a műszerről?
Bővebben: Link
(#) Bakman válasza zaza99 hozzászólására (») Júl 11, 2023 / 1
 
Kicsit lehúzás szagú a dolog, de ettől függeltenül igazuk lehet. Mármint abban, hogy az UT18C-nek túlságosan is könnyen törik a csatlakozója, mert nyílván van az erőhatás, ami a másikat is eltöri.
Következő: »»   935 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem