Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Wharfedale sub ki-be kapcsolgat
Üdvözlök minden kedves fórumozót.
Csak olvasgatni szoktam, most regisztráltam mert segítségre lenne szükségem. Adott egy Wharfedale PC 12 sub a következő hibával. Működik, de ha be van kapcsolva az "auto stand by" funkció, amikor megszűnik a jel (akkor is ha leválasztom a bemenetét, tehát csak a 220 -ba van bedugva) néhány perc elteltével kikapcsol ugyan, de pár másodperc múlva visszakapcsol. (Gyakorlatilag ki- be kapcsolgat.) A service manual-t mellékelem. Nem szeretnék senkit félrevezetni, bár alkatrészeket ki tudok cserélni, alapvető mérésekkel boldogulok, de igazából nem értek az elektronikához. (Valaha autóvillanyásznak tanultam, de az nagyon régen volt.) Nyilván együtt lehet élni a problémával, de már régóta bosszant. Ha tudna esetleg valaki segíteni nagyon megköszönném. És elnézést a regényért.
Hello! Meg kell mérni a C118 feszültségét hogy változik. Ha annak feszültsége féltáp alá megy, akkor be fog kapcsolni. De azt figyelembe kell venni, hogy ha olyan műszered van, melynek bemeneti ellenállása 1Mohm, akkor eleve nem fog féltáp fülé menni a kondi töltése.
Mert az R137 1Moh-on töltődik, és R138 10Mohm-on keresztül sül ki. Tehát "baj van", ha az R137 megnyúlik, vagy a C118 szivárog. Ezt az Ic18 7-es láb feszültsége is mutatja. (Az ellenállást csak akkor tudod mérni, ha legalább egy lábát kiforrasztod.)
Üdv!
Nagyon köszönöm a választ, bevallom nem számítottam rá, hogy bárki is foglalkozik a nyomorommal. Amint lesz egy kis időm megnézem és okvetlenül jelzem az eredményt. (Pár éve egy haver ránézett, talán az egyik ellenállást cseréltük is, de kondi mérés biztosan nem volt)
Nos, a következőre jutottam: A kondi lassan 7,5v -ra feltöltődik, ekkor lekapcsol, majd lassan esik pár tized voltot, kisül és újra bekapcsol. (Mindössze pár másodperc.) Kicseréltem, de semmi változás. Az ellenállást is mértem, 1920 kohm és nem látszik rajta semmi bibi. Mindenesetre köszönöm hogy rászántad az idődet
- Melyik ellenállást mérted? Az R137-et? Mert az 1Mohm, amit mértél, az meg majdnem 2Mohm. Meg kellene nézni, mi van ráírva (vagy csíkos). Mer ha 1Mohm, akkor ki kellene cserélni.
- Ha ez "nem javítja meg", akkor kiemelni az R136 100 ohm kondi felé menő lábát. És úgy mérni a kondi feszültségét. Ha ekkor nem kapcsolgat ki, akkor a tranyó felől jön a hiba. Ekkor megmérni az R138 feszültségét, hogy 600mV alatt van-e. Ha alatta van, akkor a tranyó a hibás. Ha néha felette vagy a közelében, akkor előbbről jön a hiba. A hozzászólás módosítva: Hé, 7:41
Megmérném Z101-en a feszültséget a kapcsolgatás közben.
Hoppá szégyellem magam, bocsánat. 1020 kohm természetesen. Amint lehet nézem tovább az útmutatásotok alapján, csak egy kis türelmet kérek. (Cseppet behavazódtam)
Szia!
Érdemes lenne ideiglenesen az R137 ellenállással párhuzamosan beforrasztani egy nagyságrendileg egy lépcsővel kisebb ellenállást, mondjuk 47-220k között valamekkorát. Ez bár az időállandót lerövidíti majd, de kiderülhet hogy a nyák szivárgó árama, vagy az opamp hibája a ludas.
Köszönöm mindenkinek a javaslatokat, megpróbáltam elvégezni a házi feladatot Ha R136 kondi oldali lábát kiemelem nem kapcsol ki. Viszont R138 feszültsége messze nem 600mV körüli, hanem megegyezik a kondi pillanatnyi feszültségével. Z101 -en a fesz. 14,9v ami a kikapcs. után esik kb. 0,05v -ot. Tothbela kartárs tanácsát is megfogadom természetesen, csak ellenállást kell kerítenem.
Ha Z101-en nincs jelentősebb változás, akkor az én tippem kilőve.
Hello!
Talán előre vinné a hibakeresést, ha megértenéd a működést. - Mikor nincs bemeneti jel, akkor a Q112 nem sütögeti ki a C118-as kondit. - Amikor a kondi feszültsége eléri a 15V tápfeszültség felét, akkor az OPA 7-es kimenete magas szintre vált. A D4 feltölti a C121-et, a Q113 kinyit és meghúzza a relét. Mivel a relé nyugvó érintkezője használt, így az kikapcsolja a végfok tápját. - Ha kiemelted az R136-ot. akkor az előző fokozatok nem tudnak beavatkozni. (Az R138-at én írtam el, 135 lett volna.) Ha a C118 nem tud feltöltődni a 7,5V fölé, nem fog kikapcsolni az erősítő. A kondit az R137 1M tölti fel, és az R138 10M süti ki. (üzemszerűen pedig a Q112.) Tehát ha a kondi feszültsége nem tud a féltáp fülé menni, nem kapcsol ki az erősítő. - Az OPA összehasonlítja az R139/R140 feszültségosztó feszültségét a kondi feszültségével. És ha a kondi a magasabb, akkor a 7-es kimenet magas szintű lesz. Ha alatta van, akkor alacsony szintű. Mivel az R139 és R140 egyforma értékű, így az felezi a tápot. - Tehát az OPA 6-os lába 7,5V-on lesz, az 5-ös lába pedig a kondi feszültségét kapja. Mivel a kondit 1Mohm tölti, ha méred a feszültségét, akkor a műszer terhelni fogja azt. Ha a műszered bemeneti ellenállása 10Mohm, akkor kb.12,5V feszültséget fog mutatni. De ha egy olcsó műszered van, annak 1Mohm a bemeneti ellenállása, és terheli a kondit, akkor maximum 7V feszültséget tudsz mérni és nemigazán tudod meg mi a probléma. - De ha az OPA 6-os lábán ott van a 7,5V és a 7-es láb nincs kb. 12V feszültségen, akkor a kondi nem töltődik fel! Ekkor vagy az R137 megnyúlott, vagy a kondi szivárog. Az, hogy az OPA elromoljon, ezerszer kisebb az esélye, mind a kondi szivárgásának. Ha ki van emelve az R136 és a C118 kondi, akkor az OPA 7-es kimenetének fixen magas szinten kell lenni. |
Bejelentkezés
Hirdetés |