Fórum témák

» Több friss téma
Cikkek » Multicopterek, nulláról az UAV-kig III. - IMU szenzorok
Multicopterek, nulláról az UAV-kig III. - IMU szenzorok
Szerző: Topi, idő: Máj 11, 2016, Olvasva: 12777, Oldal olvasási idő: kb. 2 perc
Lapozás: OK   7 / 13

Az alkalmazott iránytű is a MEMS technológián alapszik, felépítésében is sok hasonlóságot találhatunk a korábbiakkal. Az alábbi képen egy MEMS iránytű látható.

compass.gif

A legnagyobb különbség az, hogy a MEMS iránytű alapvetően jóval nagyobb elmozuló tömeggel és állandó mágnessel dolgozik, aminek az elmozdulását sokkal pontosabban mérjük. A digitális iránytű, és a magnetométer között csak hajszálnyi eltérés van működési elvben.

Gondoljunk csak a vízre tett varrótű, mint iránytű kísérletre, ahol nagyon-nagyon könnyű elmozdulási lehetőséget adunk egy felmágnesezett tárgynak. Itt pontosan ugyan ez történik, csak 50-100um méretben, egy hajszál átmérőjének felében.

HMC5883L

Az általam választott digitális iránytű a Honeywell HMC5883L. Ez egy három tengelyes ±8 gauss (800uT) méréshatárú, maximálisan 0.73 milligauss (0.073uT) felbontású szenzor. Az adatokat I2C interfészen keresztül 16-bit felbontásban kaphatjuk meg tőle X-Y-Z irányban.

Egy 3x3mm-es LCC tokozásban hozzáférhető, de itt is lehetőség van modulként beszerezni.

file_extension_pdf.png HMC5883L.pdf
hestore.png HMC5883L modulok [HESTORE] 

Nagyon érzékeny

A digitális iránytű nagyon érzékeny eszköz. Egy, az IC mellett elmenő NYÁK-on lévő tápvezeték és az abban folyó áram is eltérítheti az iránytűt és érzéketlenné válik. A multicopterben ennél pedig még nagyobb mágneses zajforrás is létezik, ezek pedig a motorok és az ESC-k több 10A átfolyó árammal. Sok quadcopter azért használ kilógó GPS-t, mert abban ott lapul egy zajvédett helyen lévő gyorsulásmérő. Csak érdekesség, hogy a legtöbb külön iránytűvel szerelt GPS-ben HMC5883L lapul.

Alkalmazásakor, az említett zajforrásokra különösképpen figyeljünk oda!

Deklináció

Fontos jelenség a mágneses deklináció (Declination) azaz a mágneses elhajlás. A mágneses sarkpont és az Északi-sark közötti szögbeli eltérés fokokban kifejezve. Az iránytű a föld mágneses pólusaira mutat, és nem az északi sark felé. Ez, a tényleges földrajzi sarkpontoktól eltérő pont. A mágneses pólusok folyamatosan, szünet nélkül vándorolnak ezért a navigációs térképeket is évről-évre változó adatokkal korrigálni szükséges. Ez az elsődleges ok, amiért a térképeken fel van tüntetve a készítés éve, és az akkor mért deklinációs szög.

A deklinációnak az automatikus GPS általi navigáció esetén van komoly jelentősége, ugyanis a haladási irányt komolyan befolyásolja. Az elhajlás adott földrajzi koordinátáján lévő értékét online térképeken megkereshetjük (http://www.magnetic-declination.com/).

Magyarországon ez hozzávetőlegesen +4° 26', azaz minden mérési eredményt ezzel kell korrigálni.


A cikk még nem ért véget, lapozz!
Következő: »»   7 / 13
Értékeléshez bejelentkezés szükséges!
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem