Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 100 V-os hangrendszer
 
Témaindító: fedane, idő: Okt 28, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   5 / 6
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Régi rendszert kellene szerintem rendbe hozni. Nem egy "agysebészet"...
Egy hétvégén végig kell kajtatni az iskolát, az borítékolható. Előtte meg felmérni a helyzetet.

Vagy mindenhová teszel egy konnektort, stb?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) gernerakos válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Ennél egyszerűbben (2vezeték+trafó+hangszóró) nem leher hangot továbbítani ekkora távolságra. Legegyszerűbb ha azokat a hangszórókat, melyek torzítanak, kicseréled.
(#) korponaiz válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a választ. Elektronikában jártas vagyok, de ilyen iskolai vezetékezést még nem csináltam. Félek tőle, azt se tudom mi merre lett vezetve, és eléggé nagy a suli.

De akkor ezek szerint a régit kell helyrepofozni. A rossz hangszórókat kicserélni.
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Azt azért megnézném, hogy a "Fő elosztó/stúdió" hogyan néz ki.
Idézet:
„40-50 hangszóróból kb 6-10 szól vagy nagyon torz.”

Különösen ennek tükrében...
Idézet:
„De akkor ezek szerint a régit kell helyrepofozni.”

Ámbár "macerás", de olcsó megoldás
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) korponaiz válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
A fő rész nem vészes. Egy aránylag jó rhytmix 4-6 csatornás keverő és egy pár éves 100voltos kimenetű erősítő a típusára nem emlékszem, valószínűleg pwm-es lehet, mert kb 5 cm magas, valami noname talán kínai. (Alattuk még ott porosodik két régi APT100 ). Meg egy Sony CD játszó.

Tényleg, ezek az APT100-ak jók még valamire? Vagy csak a trafó/hűtőborda ér valamit belőle?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) gyuszo válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Igen, a két mosógépre tették a teknőt.
Az APT 100-nak külön fóruma is van. Ott olvashatsz róla.
Bővebben: Link
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Idézet:
„Tényleg, ezek az APT100-ak jók még valamire? Vagy csak a trafó/hűtőborda ér valamit belőle?”

Nem működnek, vagy csak le lettek cserélve?

Tartom, hogy a hangrendszert egy multiméterrel, csavarhúzóval, csípőfogóval és pisztolypákával egészen jól "gatyába" lehetne rázni.
Csak ne fogjál szavamon

Van a kimenet és a hálózat között "lámpás" elosztó?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) korponaiz válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Igazán nem tudom miért lettek lecserélve. Már jó ideje ***** volt az egész rendszer, lehet ettől vártak megváltást. Az is lehet hogy csak kh-ak voltak a potik vagy a csatlakozók., súlyosabb esetben viszont totál rossz a kondik miatt.
Arra emlékszem, hogy kiment az erősítőből a jel és egy fali 220-as aljzatba van bedugva a villásdugó. A lámpás elósztónak mi a lényege?
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Idézet:
„A lámpás elósztónak mi a lényege?”

Több "körzetre" elosztás, egy zárlat például nem visz mindent. És még zenére villog is
Idézet:
„Arra emlékszem, hogy kiment az erősítőből a jel és egy fali 220-as aljzatba van bedugva a villásdugó.”

És gondolom végig lett próbálgatva az összes kombináció
Idézet:
„súlyosabb esetben viszont totál rossz a kondik miatt.”

Amiben van kondenzátor, biztosan az okozza a problémát. Ha nincs, akkor meg azért

Akkor hogyan tudnánk segíteni?
- Fiatalság van létrával?
- Multiméter van?
- Hétvégén/este mászkálhatsz a létesítményben?
- Legalább egy csengőreduktor/pákatrafó van?
- Fénykép a "stúdió" kábelezéséről (legalább hátsó rész) lehetséges?

Egyébként a világ melyik szegletében a létesítmény (ha nem titok) ? Hátha lakik arrafelé valaki.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) korponaiz válasza Gafly hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Nem lett össze-vissza dugdosva a hang, fel van íratozva, nehogy véletlenül valaki...
Igazán még nem tudom felmérni mennyi idő/energia lenne a javítás. Lehet, hogy első körben egy jó hangszóróval végig kéne járni hogy hol nem szól, így kiszűrni azokat a helyeket ahol csak a hangszóró rossz vagy a vonal.
Budapest déli része egyébként.
A kérdésem lényegi részére meg volt a válasz az első válaszokban, azaz a régi rendszer javítása.
A hozzászólás módosítva: Feb 18, 2017
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Feb 18, 2017 /
 
Sajnos én sem látok értelmes és gazdaságos alternatívát a régi rendszer javításán kívül.

Én így kezdenék hozzá:
- Egy jó hangszóróval meghallgatnám a "forrást". Ha az jó, akkor:
- Minden hangszórót kihúznék, és megnézném van-e zárlat a vezetékezésben. Ha nincs, akkor:
- Betéve egy "teszt CD-t" (kemény rock ), végig létráznám ismét az épületet
(#) Cavalier hozzászólása Feb 18, 2017 /
 
Csináltam már ilyet, nem lehetetlen, és még izmosodik is az ember lába a létrázástól. Ott a felújításnál olyan volt az egyik helyen, ahol kiszedtek egy falat, hogy alulról mérve zárlat, felülről szakadás volt, úgy sikerült szétvésniük majd visszavakolni, hogy ilyen trükkösen vágták el a drótokat...
Az APT100-ak nem annyira szuper konstrukciók, hogy úgy mondjam. De ha működik, akkor lehet használni, ha nem, én beleraknék egy másik végfokot, a kimenőjét, tápját felhasználva.
A meglévő hangszórókat is meg lehet nézni, jó eséllyel az illesztőtrafók jók benne, csak kell bele rakni egy szélessávú hangszórót.
Én azzal kezdeném, hogy a nem szóló hangszórókat tesztelném, javítanám, ha mindegyik jó, akkor keresném a hibát a kábelezésben.
(#) Gafly válasza Cavalier hozzászólására (») Feb 19, 2017 /
 
Szerintem neked igazad van

Aludva rá kettőt, már csak annyit tudnék én is hozzátenni, hogy kis szerencsével lehet valahol egy elosztó pont (akár a stúdióban is a mennyezet alatt, ha eredetileg erre szánták), ahol lehet "szakaszolni". Különösen hogy kb. 60..70 végpontos hálózatról van szó...
A hozzászólás módosítva: Feb 19, 2017
(#) Cavalier válasza Gafly hozzászólására (») Feb 20, 2017 /
 
Juteszembe, adott iskolában olyan gond is volt, hogy brutál földhurok volt a rendszerben, kikapcsolt erősítőknél is. Ui. azt csinálták, hogy az épület egyik végében az igazgatóiban, és a másik végén a stúdióban is volt 1-1 erősítő. Ha mindkettő be volt dugva, akkor a földelésükön volt jelentős potenciálkülönbség ami megjelent a hangszóróhálózaton, volt egy hallható brumm rajta. Ha bármelyik erősítőt kihúztam, megszűnt.
(#) korponaiz hozzászólása Jún 11, 2017 /
 
Na végül mostanában sikerült megcsinálni az iskolarádiót. Volt jó pár zizegős hangszóró de az igazi problémát pár napja sikerült megtalálni, egy zárlat volt. Az érdekessége a dolognak, hogy a rendszer két érpárját valaki egy helyen összekötötte, így csinálva zárlatott. A rendszer mégis azért szólt, (igaz szarul) mert a vezetékek ellenállása megmentette a rendszert a totális zárlattól (távolabb volt a zárlat az erősítőtől).
(#) nedudgi válasza korponaiz hozzászólására (») Jún 11, 2017 /
 
Segítek: halkan, torzan. Ez nem az Index.
(#) Gafly válasza korponaiz hozzászólására (») Jún 11, 2017 /
 
Gratulálok
Combod gondolom vastagabb lett a létrázástól
HE találkozón jó vagy egy sörre
(#) korponaiz válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 11, 2017 / 1
 
Elnézést, figyelmetlen voltam.
(#) korponaiz válasza Gafly hozzászólására (») Jún 11, 2017 /
 
A combom még nem is, a talpam fájt inkább, hogy a létra fokán kellett állni.
(#) Bolcsi hozzászólása Aug 21, 2017 /
 
Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni 100v-os hangrendszerrel kapcsolatban. Mindenek előtt leszögezném, hogy építőmérnöki végzettségem van, így villamos ismereteim hiányosak, tartózkodom is a szakszavak használatától. A kérdés, hogy az általam elképzelt és a továbbiakban felvázolt rendszer működhet-e, van-e értelme ilyen irányban gondolkodnom? Jövő év elején építkeznénk és szeretnék kialakítani egy két zónás rendszert a házban. A két zónát egy normál (7.2) hifi erősítő oldaná meg. A nappaliban elhelyezett 5.1 lenne az 1-es zóna, míg a maradék két hangszórónak fenntartott kimenet az erősítő által 2-es zónának leválasztva. A 2-es zóna jele menne egy a ház valamelyik zugában eldugott 100v-os erősítőre. Innen kezdődne maga a 100v-os rendszer, ami háttérzenét biztosítana a fürdőkben, konyhában, gardróbban és a közlekedőben. Az első kérdés, ami felmerült, hogy keresztül vihetem-e a 100v-os rendszert egy fali kapcsolón? Nem elsősorban a fali kapcsoló a lényeg, a kérdés hogy gondot okoz-e az erősítőnek a hangszórók folytonos ki-be kapcsolgatása, illetve a hangnak, hogy keresztülvezetem egy kapcsolón? Illetve mi történik az erősítővel, ha minden helységet lekapcsolok, de az erősítőt nem? A elképzeléseimben szerepel okos otthon kialakítása, melyet a Fibaro rendszerével oldanék meg. Az az ötlet is felmerült, hogy fali kapcsoló helyett RF relék kapcsolnák a helységekben a zenét. Így telefonról két app segítségével (pl Fibaro és Onkyo vagy amilyen erősítő lesz) megoldhatnám a ház teljes vezérlését, beleértve a választott zenei forrástól a fények és árnyékolástechnika vezérlésén keresztül a háttérzene bekapcsolásáig. A felvázolt rendszer hátránya, hogy a 2-es zónán mindenhol ugyan az szól, de ez nem gond. Szimplán nem akarom nézegetni, ahogy a feleségem reggelente készülődés közben tablettel rohangál helységről helységre, miközben rádiót hallgat.
Előre is köszi!
(#) Cinema válasza Bolcsi hozzászólására (») Aug 21, 2017 / 1
 
Sem a 7.2-es, sem pedig, az 5.1-es erősítő nem erre való.
Lehet kimondottan "zóna-erősítőt" kapni, erre kell rákeresni és ott talán van hozzá vezetékezési segédlet is.
-
Az elgondolást egyébként Én fölösleges pénzszórásnak tartom és engem kimondottan zavarna, ha mindenütt szólna valami a lakásomban, függetlenül attól, hogy éppen hol vagyok és mit csinálok.
Ha zenét akarok hallgatni, akkor azt megfelelő körülmények között szeretném, normál sztereóban, normális cuccon keresztül.
-
Mindettől függetlenül sok sikert hozzá!

Üdv!
(#) Bolcsi válasza Cinema hozzászólására (») Aug 21, 2017 /
 
A nappaliban mindenképpen lesz egy 5.1-es rendszer filmezésre, melyből a két álló front szolgálna minőségi zenehallgatásra. Természetesen különbséget teszek minőségi és tevékenység közbeni zenehallgatás között. Egyiknél felpisszentem a söröm és élvezem a kanapén ülve a Dali frontok hangját, de szeretném ha a zene esetleg rádió akkor is szólna körülöttem, ha épp a wc-n ülök, készülődöm reggel, zuhanyzom, esetleg a konyhában tevékenykedek vagy takarítok. A kettő nem igényli ugyan azt a minőséget. A házimozi erősítő két zónája azért került képbe, mert egy app vezérli a forrás kiválasztását mind a két zónába. És tényleg fontos a vezérlés. Ha el kell mennem a ház másik végébe, hogy reggel benyomjam a zenét, már nem fogom megtenni, mert az emberi lustaság győz, és akkor számomra is az lesz amit írtál, pénzkidobás. Ha elvetem a 100v-os rendszert a nappalin kívüli helységekre, akkor úgy érzem megint csak pénzt szórok, mert egy zónaerősítő többe kerül mint a komplett 100v-os rendszer. Vagy tévedek? Tényleg nem tudom. Jelenleg ott tartok, hogy több hifivel foglalkozó boltban is milliós rendszerekkel dobálóztak (zónaerőstővel és hangszóróval együtt), majd egy villamos mérnök kollégám említette, hogy a 100v-os rendszer igazából elég az igényeimnek, és a töredékéből megvan. Durva számításokkal 2-300 ezer forint a nappalin kívüli rendszer költsége. Persze ez is ütemezve, új építésű házról lévén szó, az elsődleges a kábelek elhelyezése, persze ha az ötlet jó. De ezek szerint nem.
(#) pisti hozzászólása Szept 28, 2018 /
 
Szeretnék kérni a hozzáértő tapasztaltaktól segítséget abban, hogy hogyan tudnám a 100 V-os hangrendszerben az iskola udvarán lévő hangoszlopok hangerejét kb azonos szintre hozni. Van két régi BEAG hangoszlop és növekedett az udvar és vettünk még egy hangoszlopot. Ez már nem BEAG. Egy szép fehér. Ennek sokkal kisebb jelre van szüksége, hogy jól szóljon. Arra gondoltam, hogy a trafo elé vagy esetleg után tennék egy ellenállást. Mekkora legyen az értéke kb. Érdekes, hogy az új hangoszlopban már a hangszórók sorba vannak kötve.
(#) tothbela válasza pisti hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Lehet hogy nagyobb a teljesítménye. Attól hogy 100V-os, nem kell azonos teljesítményűnek lenni. Az érzékenysége is nagyobb lehet.

Figyeld meg az újban milyen trafó van, és lehet hogy van rajta valami más leágazás is. Ha nincs, akkor jöhet az ellenállás. Viszont tudni kellene mennyivel hangosabb. Ha a primer oldalra akarsz ellenállást sorosan kötni akkor 100-500 Ohm/minimum 10W, ha a szekunderre, akkor az a szekunder impedancia függvénye, de 10-50 Ohm körül lesz. Terhelhetősége akkora mintha a primeren lenne vagyis minimum 10W.

A tesztekhez használható fél wattos ellenállás is, esetleg elég ha hangosabb zenét kap. 100 Ohm/0,5W ellenállásból 10 darabot kell venni, aztán annyit kötni sorosan a primerrel, hogy jó legyen az egyensúly. Nem kell döngetni, és akkor nem ég el a kis ellenállás sem. Ha már jó az arány, akkor megvan az érték. Ebből kell egy 10, de inkább 20W-os.
(#) pisti válasza tothbela hozzászólására (») Szept 28, 2018 /
 
Köszönöm! Megpróbálom a szekunder oldali ágon először.
(#) maszazoli hozzászólása Szept 29, 2018 /
 
Üdvözlök mindenkit. Amatőrként jelentkezem! Tudna valaki tanácsot adni, hogy egy olyan relét, ami 5V-os (DC) vezérlő árammal 230V-ot (AC) vezérel, az vezérelhet-e megszakítóként 100V-os hangrendszerben ágat?
(Konkrétan az egyik helyiségben van elosztva a régi 100V-os hálózat - csillagszerően -, ahol most kapcsolók vannak. De egy másik helyiségben lesz a hangtechnikai helyiség, a végfok viszont marad ott. Egy nagy csoportkábel néhány szabad erét (ami már régen be van építve) vezérlő jelek továbbítására tudnánk használni. Az eredeti helyiségben pedig ezáltal szabályozott relével szeretnénk le-föl kapcsolni a 100V-os hangrendszer kiinduló ágait.)
Vannak ilyen 5VDC-230VAC reléink - ezek sima egycsatornásak és a néhány ágat külön tudnánk vele kapcsolni.
(#) pucuka válasza maszazoli hozzászólására (») Szept 29, 2018 /
 
Miért ne lenne szabad. A relé elbírja, feszültségben biztos, áram ami esetleg kritikus lehet, az sem haladja meg a relé teherbírását. Az szinte biztos, hogy több 1 A -nél.
(#) maszazoli hozzászólása Szept 30, 2018 /
 
Köszönöm a gyors választ, korrekt. Áááá, sok amperos relék. Csak azért morfondíroztam, mert nem vagyok szaki és nem tudtam, hogy a 100V rendszer ágának be-kikapcsa mehet-e így.
Viszont lenne még egy kérdésem: a relén a GND az a rendes hálózat földje lehet-e (a vezérlő részen is) és akkor a VCC a +5V, az IN-ek pedig a "–" bekötései, amit kapcsolhatok távol (zárhatom). Erre a jelre zárja a 100V vezetékjét is?
(#) tothbela válasza maszazoli hozzászólására (») Szept 30, 2018 /
 
A relék, a hang, és a hálózat földjét inkább ne kezeld együtt. Abból nem sül ki jó.
(#) maszazoli hozzászólása Szept 30, 2018 /
 
Köszönöm. Még egy trafót is várok hozzá. Meglátom, hogy azon hova tudok csatlakozni mindezekkel.
Következő: »»   5 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem