Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 16.368 MHz-freki kellene....
 
Témaindító: szabol, idő: Máj 23, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) szabol hozzászólása Máj 23, 2007 /
 
Egy GPS-es fejlesztéshez szükségem lenne egy 16.368MHz-es kvarcra. Vagyis eleinte egy-két darabra majd ha megy akkor többre. Sajnos sehol nem kapok, a quartz cégek pedig 5000 darab feletti tételnél gyártanák le nekem. Nincs valakinek ötlete, hogyan tudnám ezt a frekit előállítani a lehető legegyszerűbb módon. Minden megoldás érdekel... (CY22800-t már próbáltam, de sehogy nem jön ki belőle ez a freki).
(#) pet válasza szabol hozzászólására (») Máj 23, 2007 /
 
Hy!

Egyáltalán nem vagyok biztos benne, de szerintem egy FM adót kicsit átalakítva meg lehet csinálni.
(#) elektro válasza szabol hozzászólására (») Máj 23, 2007 /
 
hy
http://www.mouser.com/search/Refine.aspx?Ne=1447464+254016&Ntt=*549CVT25*&Msb=0&Mkw=549-CVT25&N=1323038+4294750503
itt találtam neked nem magyar cég de 4$ csi körül van szerintem megérné
(#) sixtek hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Biztos ilyen kavics kell?

Nem 16,384MHz-es?
Ha az utobbi, akkor Elektrokontha.
(#) Norberto válasza elektro hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Nem tudom, meg szoktad-e nézni (elolvasni), hogy amit ajánlasz, annak mekkora a realitása?

Csatolok egy képet, hogy elhidd, megint hülyeséget beszéltél...

Többieknek:

- a Min.: 1000 azt jelenti, hogy a minimálisan rendelhető darabszám
- a Mult.: 1 pedig azt jelenti, hogy szorzó (multiplikátor), azaz az ezer darab hányszorosát szeretnéd rendelni
- elektronak meg ne higyjetek többé, bármit mond, hazudik, és mindenkit félrevezet

quartz.jpg
    
(#) Prinner válasza Norberto hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Hát, ha nem tudsz megfelelő kvarcot beszerezni, akkor más referencia-frekvenciaforrás leosztott (vagy felszorzott) jelét tudnád megfelelően felhasználni az alkalmazásodban. Ebben az esetben többféle elvű megoldás is szóba jöhet:
-PLL
-DDS (Direct Digital Synthesys)

Az utóbbit ajánlanám, mert mostanában DDS-ekkel foglalkozom, így esetleg tudok segíteni. Linkelek néhány hasznos dolgot:

AD szimulátor

AD DDS táblázat

A szimulátorban kipróbálhatod, hogy milyen orajel/frek.szorzó arányban jön ki legpontosabban a kívánt frekvencia.

Persze mások is gyártanak DDS-t, tudomásom szerint a Texasnak, a Maximnak és az Intersilnek is van.
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdésed lenne bátran keress meg!
(#) szabol hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Igen, sajnos nekem 16.368 MHz-es kavics vagy freki kellene. Most kaptam NO-ból egy ajánlatot két TXCO-ra. Az egyik 16.3676 a másik 16.369 MHz. Remélem valamelyik jó lesz.
DDS-ekkel még nem foglalkoztam Ha nem jönnek be a TXCO-k akkor sajnos nincs más választásom.
(#) Norberto válasza Prinner hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
Mesélhetnél róluk egy kicsit magyar nyelven, ITT a fórumon, hogy mindenki tudhassa, mik ezek, honnan jöttek (Mars, Neptun, egyéb), mi az alapelvük, mitől jobbak a PLL-nél (ami már eddig is nagyon pontos tudott lenni sokszor)...stb.

Ha mostanság úgyis foglalkozol velük, 5 perc alatt megírnád az alaptulajdonságait+mesélhetnél valamit kis kalandot róluk/velük :yes:
(#) Prinner válasza Norberto hozzászólására (») Máj 24, 2007 /
 
A DDS egy színuszjelforrás aminek frekvenciáját (esetleg fázisát) digitálisan lehet változtatni. A színuszjelet egy D/A átalakítóval állítja össze, a D/A-t egy beintegrált színusz algoritmus vezérli. A kimeneti jel pontos frekvenciaértékre állításához szükséges egy (kvarc)oszcillátor. Tulajdonképpen a frekvencia pontosságát a kvarcoszcillátor határozza meg, mivel ismerjük, hogy egy hangoló utasítás hatására a DDS mag milyen osztással dolgozik. Mivel a frekvenciafelbontás általában bőven elegendő a legtöbb alkalmazásban ezért léteznek olyan DDS-el korrekciózott hitelesítő eszközök amelyek a hőmérsékletváltozás hatására korrigálják a frekvenciát (!). Elsősorban az RF technikában használják ezeket, de egy Fluke jelgenerátorban is láttam ilyent.

Az (egyik) hátránya: a kimeneti jelnek viszonylag nagy a felharmónikustartalma. Ezt meghatározza a D/A felbontása (hány bites), az órajel frekvencia (minél nagyobb annál jobb minőségű jel). Ha a D/A felbontás pl. 10bites, akkor 1024 "lépcsőből" állítja össze a kimeneti jelet. A kimeneti frekvenciát növelve egyre jobban látszik a jelben az órajel frekvencia és a kettő felharmónikusa (szimulátorban jól látható)

Persze a felharmónikust is felhasználhatjuk, ha az órajelnél is magasabb frekvencia kell:

A kimeneti jel frekvenciája=fo
Az órajel frekvenciája=fc

a 2. felharmónikus=fc+fo

Egy gyakorlati példa: ha fc= 180MHz akkor fo max. 90MHz lehet. Ha pl. 240MHz kell akkor kell tenni egy sávkiemelő szűrőt erre a frekvenciára és a fo=60MHz

Írtam egyszerű kezelőprogramot PIC-re, és AD9835-re, AD9850, AD9952-re. Kell hozzájuk egy 4X4es bill. és egy min 2x16 hitachi lcd. A hangoló szó hexáját kell beírni a frekvencia és fázishelyzet módosításához. A 9835-öst már valamelyik témába felraktam.

Röviden, és felületesen ennyit érdemes tudni a lényegről.
(#) pet hozzászólása Máj 24, 2007 /
 
Egyébként mennyibe kerül kb. egy ilyen kvarc?
Mert én még nem nagyon használtam, és ha nem túl drága pl. mondjuk darabja 2 Ft, akkor 100db is csak 200 Ft, amibe nem halsz bele.
(#) lcsaszar hozzászólása Máj 25, 2007 /
 
Nekem 16.9344 MHz-es TCXO-ra lenne szükségem, TTL kimenettel. Van ilyen kvarcom, arra gondoltam, hogy egy 10-25 MHz közötti TCXO-t kibelezek, kicserélem benne a kvarcot. Arra kérnék valami javaslatot, hogy hol lehet ilyet viszonylag olcsón beszerezni.

szabol, a németországi TCXO-k mennyibe kerülnek? Azok 5V-ról táplált TTL-szintű kimenetűek?
(#) ferci válasza lcsaszar hozzászólására (») Máj 27, 2007 /
 
Kérdezz rá a lomexnél, hogy milyen ( ki tudod-e belezni...).... ha még van nekik.

vagy itt van TCXO is:
http://www.smd.hu/html/06ism_geyer.htm

lomex.jpg
    
(#) lcsaszar hozzászólása Jún 8, 2007 /
 
Ezek túl kicsik. Nekem olyan 3 x4 cm alapterületű kellene, azt könnyen ki lehet belezni. Valami régi katonai rádióból esetleg...
(#) szabol hozzászólása Jún 10, 2007 /
 
lcsaszar: A németországi TCXO-ra a következő árajánlatot kaptam. 20 db+szállítás+csomagolás =100 EURO. Nem olcsó de nem is elviselhetetlenül drága...
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem