Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 230 V-ról időzített hanghatás
Lapozás: OK   1 / 1
(#) btjp hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
Sziasztok!

Lehete, hogy nem jó a megfogalmazása a címnek, de nem tudtam frappánsan rövide leírni, azt, hogy mit szeretnék.
Egy olyan áramkört szeretnék építeni, amiben van egy időzítő és egy olyan egység ami hangot ad ki, és természetesen 220 V-ról működik.
Úgy gondoltam a működést, hogyha 220 V feszültséget kap, akkor kb 5-8 perc múlva megszólal valami hanghatás, mindaddig, míg a feszültséget megkapja.
Ilyenre azért lenne szükségem, mert a lakás legkisebb helységében mindig égve marad a villany
Tudom, egyszerűbb dolog, ha megnézem, amikor kijövök, hogy lekapcsoltam-e, de nem csak én használom...

Előre is köszi
(#) barkácsoló válasza btjp hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Üdv Mi lenne, ha egy 12 v-os hálózati trafót vennél, és párhuzamosan kötöd a villanykörtével, hogy ha a kapcsolót felkapcsolod, kapjon áramot, ha lekapcsolod
ne kapjon áramot. a 12 V feszültséget egyenirányítva, szűrve hozzákötöd egy hosszú távú időzítőhöz 555 IC vel
(volt itthon kapcsolásom valamelyik hobbi elektronika magazinban, de nem tudom hova tettem )
Az 555 ic meg Xperc után bekapcsol egy relét(asszem egy 6 v-osat be tud), ami zárja egy másik 555 időzítő IC vel megvalósított oszcillátort, ami egy monoton hangon fog sípolni. ílletve nem is sípol ,ennyit csinál hogy píííííííííííí
amiíg le nem kapcsolod a villanyt. A villanyt lekapcsolod, a trafó nem kap áramot, a relé kinyílik, a sípolás abbamarad,stb.
Hát primitív analóg,de egyszerű szerintem...
mindkét kapcsolás meg volt nekem(hosszú időzítő+oszcillátor) ha megtalálom felteszem az oldalra!
Üdv
(#) barkácsoló válasza btjp hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Írd be a fórum keresőjébe hogy "555"
kidob pár 555 ic-s topicot, ánézheted...
Az adatlap is fent van
(#) E-Maniac válasza btjp hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Udv.

Szerintem koss az ellenorizendo lampaval parhuzamosan egy 6V-os tapot, amirol mehet egy 555-os idozito (monostabil) kapcsolasban+tranyo ami tapot ad egy UM66T sorozatu dallam generator IC-re (+ tranyo+hangszoro).

Vagy NE556 (2db 555 egy tokban) az egyik idozit a masik tone generator-ken megy (+tranyo+hangszoro)

Adatlapok pelda kapcsolasokkal:
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/U/M/6/6/UM66T.shtml
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/N/E/5/5/NE555.shtml

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/N/E/5/5/NE556.shtml

(#) btjp válasza barkácsoló hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Hello!

Átnéztem már azokat a topicokat, de ilyesmit nem találtam.
(#) mokus válasza btjp hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Szerintem ami neked legjobban megfelelne az egy mozgás érzékelő. Ha csak nem megmerevedve tevékenykedsz abban a kis helységben, akkor mindig bekapcsol (világítás, elszívó+időzítő, hogy kiszívjon mindent, rádió, tv...stb), viszont ha kimégy lekapcsol. Nemkell hanghatás, hacsaknem nevelési a célzat
(#) lelkes amatőr válasza btjp hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
A probléma ismerős .
Az én megoldásom a következő volt: volt egy gomb kivül a kapcsoló helyett, meg egy gomb bent, elérhető helyen. Ha csak *kis dolgom volt* a kinti gombot nyomtam meg (kb. 1 perc), ha *komolyabb ügyek kerültek terítékre* akkor a benti gombbal tudtam hosszabb időt kérni, melyet bármikor ismételhettem (fontos olvasnivaló) .
(#) Sebi válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
Nem rossz!

És mit szóltok 1 flip-flophoz?
Ajtó nyit=villany fel, ajtó csuk=úgy marad (bármeddig),
ajtó újra nyit=még mindig ég, ajtó csuk=villany leó.
(#) btjp válasza Sebi hozzászólására (») Ápr 23, 2007 /
 
jól hangzik, csak mindezt úgy kellene megoldani, hogy 220 V-ról menjen, de biztonságos legyen
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem