Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 4017 (tízes osztó)
Lapozás: OK   3 / 4
(#) kowi hozzászólása Ápr 20, 2014 /
 
Sziasztok!
4017 kimenete tranzisztor nélkül elbírja a nagy fényerejű ledet?
(#) kowi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 20, 2014 /
 
Köszönöm!
(#) pont hozzászólása Ápr 22, 2014 /
 
Sziasztok! A 4017-est meg tudja hajtani a 74192-es? A CPO bemenetet közvetlenül köthetem a 74192-es CO kimenetére?
(#) pucuka válasza pont hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Meg tudja hajtani.
Ha ilyen kérdés felmerül, akkor elő kell szedni az adatlapokat, és megkeresni a szükséges adatokat. Néha nem egyszerű, de nem lehetetlen.
A 74192 TTL áramkör, aminek elég nagy a terhelhetősége. Az adatlap 250 ohmról beszél, ke kell számolni, hogy ez mekkora áramot jelent L, és H szintű kimenetnél.
A CD4017 CMOS áramkör, a bemeneti árama max 0.1 uA körüli, tehát csak úgy saccra is jó sok bemenetet tud meghajtani egy TTL kimenet.
(#) pont válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 22, 2014 /
 
Köszönöm a válaszod! Azt tudtam ,hogy egy TTL kimenet min. 10 TTL bemenetet meghajt, csak hogy hogy jön össze a CMOS-sal, erről szerettem volna tapasztalatokat. Mert léteznek a két család közt illesztő áramkörök, csak szeretném megspórolni, ha azok nélkül is megy. (Mert a tökéletes illesztéshez az áramokon túl a feszültségszintek, a jel meredeksége stb hozzátartozik. pl. a TTL 3-4 szer képes kapcsolni mire a CMOS 1-szer.)
(#) pucuka válasza pont hozzászólására (») Ápr 22, 2014 / 1
 
Arra azért vigyázni kell, hogy a CMOS általában (de nem mindíg) lassabb mint a TTL, de fel/lefutási időkkel nem szokott probléma lenni. Persze nem jó, ha 5 - 600 ns -nél nagyobbra sikeredik. Ez csak 555 -nél szokott probléma lenni, de ez is megoldható Smitt triggeres inverterrel.
Nomeg a tápfeszültségek. Leginkább ez az illesztési probléma. De lehet mindkettőt 5 V -ról járatni.
(#) proba válasza pont hozzászólására (») Ápr 22, 2014 / 1
 
Talán egy felhúzó ellenállást javasolt az egyik katalógus. CMOS-nak ugyanis magasabb a magas szintje mint a TTL-nek.
(#) zsolt58 hozzászólása Máj 29, 2014 /
 
hello forumozok
Csak azt szeretnem kerdezni hogy 4017 helyet jo 4016?
(#) proli007 válasza zsolt58 hozzászólására (») Máj 29, 2014 /
 
Hello! Csak ha billeg az asztalod és alá kell. De miért nem nézed meg az adatlapokat?
(#) rodrik hozzászólása Jún 9, 2015 /
 
Sziasztok!
Mivel hasonló hozzászólást nem nagyon találtam ezért azt szeretném kérdezni, hogy tudna-e valaki esetleg segíteni a következő terv megvalósításában:
Szeretnék építeni egy "névtáblát"(összesen 24 karakterből állna) , amit 4017-es IC(k) vezérelne(nek). A működését azonban úgy akarom megoldani, hogy ne egyszerű "futófény"-ként működjön, hanem úgy, hogy a sorban következő kimeneteken mindaddig logikai 1 legyen (tehát a LED-ekből kirakott kisebb betű addig világítson), amíg el nem ér a számlálás az utolsó karakterig. Miután elérte az utolsót kezdené újra az első betűvel.
Előre is köszi a segítséget.
(#) kaqkk válasza rodrik hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
A soron következő kimenetektől diódákkal kapcsold vissza a vezérlést az előtte lévő karakterekhez ha a második kimenet aktív akkor a dióda vezérli az első kimenetet is és a sorban következő lépéseknél is ez a "trend"
(#) proli007 válasza rodrik hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
Hello! Sokkal célszerűbb a dolgot shift regiszterrel oldani meg. Ráadásul a 3*8=24..
A regisztereket tetszőleges hosszban lehet kaszkádozni, csak az A-B pontot kell az előző QH kimenetére kötni. Órajelek (Clk), és törlőjelek (Clr) közösek minden toknál..
Példa..
(#) rodrik válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
Értem, köszi a segítséget.
Esetleg ha összedobnék egy kapcsolást az elképzelésemről, meg tudnád nézni, hogy jól gondoltam-e a dolgot? Már csak azért kérdezem mert a digitális elektronikában még elég kezdő vagyok.
(#) proli007 válasza rodrik hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
Természetesen..
(#) zenetom válasza proli007 hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
595-ösökkel most rajzoltam egy kész kapcsit, csak kb. az utolsó mozdulatnál elszállt az egész, és persze minek mentettem volna...
Szerk.: a kutyafáját, "emlékezetből" vissza bírta tölteni egy részét.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2015
(#) zenetom válasza rodrik hozzászólására (») Jún 9, 2015 /
 
Szia!
Csatoltam egy lehetséges kapcsolást. Bár most nézem, lehet hogy ez kicsit bonyolultra sikeredett.
(#) rodrik hozzászólása Jún 9, 2015 /
 
Köszi
Időközben én is elkészültem (a rajz nem tartozik legszebb munkáim közé sőt...). Bízok benne, hogy nem néztem el semmit.

vil.jpg
    
(#) proli007 válasza rodrik hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
- Egy hiba van benne, az R2-őt a Q24-re kell kötni, különben törlődni fognak a regiszterek a 8. lépés után.
- Még egy változtatási lehetőség van, hogy a C3 kondit ne a GND-re, hanem az 5V és a 2-6 láb közé kösd. (Természetesen kondi "+" fele az 5V-ra, "-" fele a 2-6 lábra.) Így tápfeszültség megjelenésekor először törlődnek a regiszterek. Mert egy tárolónál, bekapcsoláskor egyáltalán nem biztos, hogy "L" szinttel indul. Bárhol is állhat a kimenet.
(#) rodrik válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2015 /
 
Értem, köszönöm a segítséget , így már EWB-ben összerakva is működik (amíg R2 a Q8-on volt 10 lépés után számlált előlről ). Amint megjönnek az alkatrészek neki is látok az építkezésnek .
(#) kortez17 hozzászólása Júl 29, 2015 /
 
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem evvel az IC-vel kapcsolatban, hogy kicsit átalakítottam egy meglévő kapcsolást, annyiba tér el, hogy nem 5 hanem 6 ledet akarok sorozatba futtatni.
Kérdésem az lenne az utolsó ledet az 5-ös (O6) vagy a 3-as (O0) -ra kell kötnöm, hogy folyamatosan menjen? Végigér eléri a 6. ledet és újra az 1.re menjen?
Válaszokat előre is köszönöm, kép mellékelve
Remélem érthető.
Ha valamit elrontottam, kérem jelezzétek
(#) pont válasza kortez17 hozzászólására (») Júl 29, 2015 /
 
Hat led esetén, a hetedik kimenettel kell resetelni az ic-t. Csakhogy reset után először a Q0 fog világítani, nem a legszerencsésebb itt a rajz. Tehát a "plusz" ledet a Q0-ra (az lesz az első) és a 15 ös lábát egy 10K ellenállással a földre a Q6-ot pedig közvetlenül a 15-ös lábra.
(#) proli007 válasza pont hozzászólására (») Júl 29, 2015 / 1
 
A 10k nem kell, mert a többi ütemben a Q6 úgy is alacsony szinten van..
(#) kortez17 hozzászólása Júl 30, 2015 /
 
Köszönöm a válaszokat, kipróbálom tüzködösön
(#) etm hozzászólása Dec 7, 2017 /
 
Üdv! A 4017-es kimeneteit hány mA -al lehet terhelni?Előre is köszönöm!
(#) pont válasza etm hozzászólására (») Dec 7, 2017 /
 
A kimeneti tranzisztort max. 100mW-al lehet terhelni, tehát a tápfeszültségtől arányosan függ a mA. Persze nem célszerű feszegetni a határokat és azt is figyelembe kell venni, hogy az egész tok max 500mW....
(#) proli007 válasza etm hozzászólására (») Dec 7, 2017 / 1
 
Hello! A CMOS logikai IC-ket nem igazán Led-ek megtáplálására készítették. A kimeneten Fet tranzisztort van, melynek csatorna ellenállása 5V táp esetén kb. 800ohm, míg pld. 12V tápfeszültségnél kb. 400ohm. Tehát 5V táp mellet a kimenet zárlati árama 6mA, míg 12V táp esetén 30mA körül van. De ekkor az összes teljesítmény bent maradna a tokban.
Vagy is nagyobb tápfesz esetén jobban terhelhető a kimenet. De Véleményem szerint 12V táp esetén 10..15mA felett illetlenség terhelni a kimentet.
Amennyiben nem csak terhelve van egy kiment, hanem mint logikai jel is tovább van vezetve egy másik fokozat bemenetére, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy a terhelés hatására csökken a kimeneti feszültség és a következő fokozatnak nem lesz meg a szabványos logikai szintje. Könnyítés a dolgon, hogy a 4017-nek mindig csak egy-egy kimenete aktív, így a bent maradt hőterhelés nem adódik össze kimenetenként.
(#) etm válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2017 /
 
Üdv! Köszönöm a választ! Igazából 5 led vagy izzó csoportot szeretnék készíteni,ahol mindegyik csoportban lenne 6 led,vagy kis karácsonyfa izzó. A futó fény szerepe az,hogy úgy villogtatná mindegyik csoportot mintha esne a hó. Tehát fentről lefelé egyesével váltanák az izzők egymást egy adott csoporton belül. Egy IC-vel szeretném villogtatni az összes csoportot,ezért egyszerre egy kimenetet 5 drb. izzó terhelne,mivel mindegyik csoportban egy időpontban 1 drb izzó világítana. Akkor pedig MOSFET-tel gondoltam megoldani mindegyik kimeneten a terhelést.
(#) proli007 válasza etm hozzászólására (») Dec 7, 2017 /
 
Ha MOS Fet-et alkalmazol, nem lesznek gondok. Arra kell még ügyelni, hogy ha az izzók "rángatják a tápot, az ne hasson vissza az ütemadóra vagy a számlálóra. Tehát érdemes stabilizálni ennek a kettőnek a tápfeszültségét. Ha trafóról működteted a lámpákat, akkor a lámpáknak nem kell szűrés csak egyenirányítás és így a feszültség sokkal kevesebbet fog változni az izzó terhelésére. Nem kell nagyáramú szűrésről gondoskodni, elég egy diódával elválasztani az áramkörök tápfeszültségét, szűrni és pld. egy zénerrel stabilizálni. (Remélem érthető..)
(#) etm válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2017 /
 
Azt hiszem ,igen. Köszönöm a segítséget!
(#) etm hozzászólása Dec 8, 2017 /
 
Erre gondoltam

ledek.JPG
    
Következő: »»   3 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem