Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 4017 (tízes osztó)
Lapozás: OK   2 / 4
(#) Zoli1974 hozzászólása Jan 17, 2013 /
 
Sziasztok!
Megépítettem még a cikk megjelenésekor az akkukapacitás mérőt, és nagyon jónak tartom.
A pedométer számláló/kijelzőt szeretném lecserélni egy kisméretű pic-es impulzusszámlálóra ami 4 digites. Mivel a kapacitásmérő kijelző/számlámláló pedométer 5 digites és az utolsó két digit a tized és század Ah-t mutatja ezért gondoltam egy százas előosztó beiktatását a kijelző/számláló és a kapacitásmérő közé.
Elkezdtem keresgélni és a sp8629-es frekvenciaosztót találtam ami az adatlap szerint nekem nem jó mivel nagyfrekvenciára tervezték.
Jobban körülnéztem és a 4017-es IC-vel ez megvalósítható ha nem tévedek.
Sajnos nem találtam leírást az 1/100-as osztás megvalósítására ehhez kérnék segítséget, esetlegesn kapcsolási rajzot.

Előre is köszönöm.
(#) Zoli1974 hozzászólása Jan 17, 2013 /
 
Azt hiszem saját magamtól is rájöhettem volna.
Két tizes osztó egymás után kötve 1/100-as osztót kapunk.
Le is rajzoltam, tekintsétek át, hogy jó a rajz, kell-e még esetleges alkatrész?

IMG.pdf
    
(#) Medve válasza Zoli1974 hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Hello, SN74..390 is jó lenne a célra, így egy tokkal eléred az 1/100-at
(#) proli007 válasza Zoli1974 hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Hello!
Ha már PIC van egy áramkörben, akkor minek oda előosztó? Csak a programon kell módosítani.
üdv! proli007
(#) gabi20 válasza Zoli1974 hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Hello én sem értem hogy minek hardveres előosztó. Nagyon egyszerűen meg lehet oldani szoftveresen is.
(#) pucuka válasza Zoli1974 hozzászólására (») Jan 17, 2013 /
 
Előosztót akkor kell használni, ha a mérendő frekvencia nagyobb, mint a frekvencia mérő max sebessége. Ilyenkor van szükség egy sokkal gyorsabb előosztóra. A 4017 nem gyorsabb mint egy PIC bemenete, ezért nincs rá szükség, mint előosztóra.
(#) Prome hozzászólása Jún 5, 2013 /
 
E topicban van egy kép 4017 kaszkádról ÉS kapukkal. Hivatkoznak és kapuk nélküli megoldásra is. Ez a középső képen látható.
Saját elképzelésem fotója az 555-ös topicból a harmadik kép.
A kérdésem az, miért tesznek be ÉS kaput a kapcsolásba ha a középső szerint nincs rá szükség?
Én is nélküle oldanám meg ha csak valaki fel nem világosít miért előnyösebb ÉS kapuval...
(#) pucuka válasza Prome hozzászólására (») Jún 5, 2013 /
 
Nem azért a kétfillérért, de a második, és kapuk nélküli megoldásban is ott van az és kapu, mégpedig kettő, csak huzalozott, és nem integrált kivitelben.
Nem néztem át a logikáját, de és kaput azért tesznek egy áramkörbe, ha valamilyen esemény mondjuk resetel egy, vagy több számlálót. Pl. ha tízes számlálóval, csak 8 -at akarunk számolni.
(#) HWJakab válasza Prome hozzászólására (») Jún 5, 2013 /
 
Azért kell bele ÉS kapu, hogy a váltás akkor történjen, amikor az előző 4017-es utolsó kimenete magas szintű ÉS kap órajelet a rendszer. A 4017-es felfutó élre lép. ÉS kapu nélkül már akkor lépne akövetkező, amikor az előtte lévő utolsó kimenete magasra billen, tehát ebben az időszakban egyszerre két LED is világítana (a következő órajelig).
(#) Prome válasza pucuka hozzászólására (») Jún 5, 2013 /
 
Ez lenne az az és kapu amire gondolsz?

Vagy ennél van az a két led egyszerre világitás a 4081-nál meg nincs?

Mert ha igen akkor értem már miért vacakolnak inkább egy IC-vel táppal testel stb.
Ill kettővel mert a hamadikban más is van valamiháromszög is.
Ugyanakkor jól látom hogy mindkettőben 4 kapu van tehát 4 db 4017-enként kell egy egy ilyen IC?
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2013

4017-7.gif
    
(#) pucuka válasza Prome hozzászólására (») Jún 5, 2013 /
 
Igen az, és a másik oldalon is látok.
De a működését neked kell megfejteni.
(#) Prome hozzászólása Jún 6, 2013 /
 
Kis segitséget kérnék: Itt is villan egyszerre két led?
(#) Gabi válasza Prome hozzászólására (») Jún 6, 2013 / 2
 
Szia, itt nem villan egyszerre két led, megépítettem működik.

4017clock.jpg
    
(#) Prome hozzászólása Jún 6, 2013 /
 
Köszi. Nézem de nem értem miért nem léptet amikor mindhárom 4017-re egyszerre megy az 555-ös által adott órajel.
(#) proli007 válasza Prome hozzászólására (») Jún 6, 2013 / 2
 
Hello! Mert nem ismerd a 4017 működését.
- Ha a Reset magas szintű, akkor a számláló nullán áll, vagy is Q0 kimenet magas, többi alacsony.
- Ha az Inhibit bement magas szintű nem engedi az CLK órajelet a számlálóra. Ha alacsony, számlálhat.

- Indulj ki abból, ha az első (U2) 4017 nullán áll. Ekkor Q0 magas. Ez reseteli au U3-as számlálót. Az is Q0-on áll, ami Reset-eli az U4-es számlálót. Mivel U4 nullán áll, Q9 kimenete alacsony, tehát az U2 nincs Reset-ben, vagy is az számlálhat.
- Elindul U2 számlálása, sorba jeleznek a diódák. Elér Q9-ig. Ekkor U2 Inhibit magas lesz, vagy is nem engedi az U2 számlálót tovább számlálni.
- CR1-CR2 és R3 egy ÉS kaput alkot. Mivel U2 Q9 most magas, a CR2-őn keresztül felszabadul az ÉS kapu, így a CR1 felől érkező léptetőjel, bemehet az U3 számlálóba. A számláló, ekkor nullán áll, mert előzőleg Reset-ben volt. De most az U2 Q9-e magas, U2 Q0 pedig alacsony. Vagy is U3 nincs Reset állapotban. Következésképpen számlálhat a léptetőjelre.
- El is számol U3 Q9-ig. Mikor lelépet a Q0-ról, megszűnt U4 Reset jele. De számolni az még nem tud, hiszen CR4 nem engedi az órajeleket be az U4 számlálóba. Viszont amikor eléri U3 a Q9-et, megáll, mert inhibit-je magas lesz, viszont ekkor már U4 tud tovább számlálni.
- Mikor U4 eléri a Q9-et, az törli az U2-őt, annak Q0 kimenete törli az U3-at, Az U3 Q0 kimenete törli U4-et.
- Most minden számláló nullán áll, így kezdődhet elölről az új ciklus.
Nos ennyi ez.. üdv!
(#) Prome hozzászólása Jún 7, 2013 /
 
Köszi. Olyan bekötés ismert ahol kétszínű ledek vannak s a színárnyalat frekvenciafüggő?
(#) Prome hozzászólása Jún 7, 2013 /
 
Így működhet?

http://www.kepmegoszto.com/201306070907/51b1869494420-2013-06-07-09...7.html


Ahol a potmeter közös tengelyu az 555 frekijet szabályzó potmeterrel. A led kétszínű led
és a4017 a virtuális testet engedélyezné neki ha ő.a soron következő. A potmeter pedig frekvenciaaranyosan kevernek a színeket.
(#) Prome válasza Prome hozzászólására (») Jún 7, 2013 /
 
Tovább durvult a helyzet. A 4017 a második 555 és annak a potija közé kell. Igy nem a bekapcsolást lehet majd szabályozni hanem a kitöltési tényezőt villanásonként. Persze ettől még kell a 4017 a végére is mert ugyanis ki be kapcsolni is kell s az 555 elött nem kapcsolhatom ki, kell a felfutás a ritmus miatt. Az első 4017 ugyis össze lesz megint kötve tehát a másodikra ujra sorba mennek egy helyről a löketek.
Lehet az első 555 elé is kell egy 4017 és akkor egyedileg tudom szabályozni a frekvenciát is villanásonként.
Vélemény?

Ronda ügy...
A hozzászólás módosítva: Jún 7, 2013
(#) ronin75 válasza Gabi hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Sziasztok,
Megépítve a kapcsolást a következőt tapasztalom: az első kőr rendesen lefut, majd a másokdik körnél a második számláló kimarad rögtön ugrik a harmadik számlálóra (illetve a második számláló első ledje aktív, majd ugrik a harmadik számlálóra).
(#) proli007 válasza ronin75 hozzászólására (») Nov 19, 2013 /
 
Hello! Valamit elkötöttél. Lehet a CR4 diódát nem jól raktad bele. üdv!
(#) pont hozzászólása Nov 30, 2013 /
 
Sziasztok! A cascad-ba kötött 4017-eseket hogyan lehet resetelni?
(#) Bakman válasza pont hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Vagy kapukkal plusz vezérlést engedsz a Reset bemenetekre.
(#) pont válasza Bakman hozzászólására (») Nov 30, 2013 /
 
Köszönöm! Működik.

4017.JPG
    
(#) Directors válasza Prome hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Sziasztok!

Ezek közül a kapcsolások közül a második képen látható azt tudja amit a kérdésemben feltettem?
Bővebben: Link
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Hello! Mondjuk jó lenne tudni mit is kérdeztél, és hol az a második kapcsolás. Ha választ is szeretnél.. Mert én nem tudom összekapcsolni/kihámozni a kettőt. üdv!
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Van ez Bővebben: Link a karácsonyi fény.
Ilyet szeretnék én is csinálni. Nekem 18 leddel kellene ezt csinálnia ami a videón is látható.
Ezt szeretném megvalósítani az általam linkelt kapcsolással ha ez egyáltalán tudja azt amit én szeretnék.

4017-7.gif
    
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Dec 7, 2013 / 1
 
Hello!
- Azt nem fogod elérni amit a videón látsz, mert ha jól sejtem ezt egy mikrokontroller gyártja, egy meghajtó IC-vel karöltve, és PWM-el modulálva (fénycsóva hatás).
- A rajzon pedig egy "Led fut végig", majd azonnal kezdi elölről.
- Esetleg próbáld meg amit rajzoltam. Ott legalább három Led fut végig, és a végén vár az újraindulásra, ha a START ütemadó ideje hosszabb, mint a "végigfutásé" . Persze a látvány az üzemadók sebességétől fog függni, meg a kialakítástól.
- Itt 16 Led van. De ha ragaszkodsz a több Led-hez, bővíthető ameddig szeretnéd, persze nyolcasával. Csak növelni kell a regiszterek számát.
üdv!
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Dec 7, 2013 /
 
Köszönöm.
(#) ronin75 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 8, 2013 /
 
Nem kötöttem el semmit. Ráment egy kis idő, de esetleg másoknak tanulságként: túl nagy áramot akartam kivenni a kimenetekről, ezért a logikai szintek "elmásztak" és nem volt jó az ic-k egymás közti engedélyezése, resetelése stb.
Következő: »»   2 / 4
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem