Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   151 / 189
(#) proli007 válasza hajdu patrik hozzászólására (») Júl 3, 2015 /
 
Hello! Először tisztázni kellene mi is a feladat. Mert oké, 5..6 másodpercenként szeretnél képet készíteni. De mennyi időre kell "megnyomni" az exponáló gombot? Tehát nem csak a ciklusidő a kérdés (5-6s), hanem az impulzus ideje is. Valamint ha van "élesítés", akkor gondolom azt is kell működtetni. Ehhez tudni kell az időket, melyik mikor kapcsoljon ki-be. Aztán a feszültség-áram, hogy mit is kell tulajdonképpen kapcsolni. Ha ezek tiszták, ez után lehet az időzítőt tervezni..
(#) hajdu patrik hozzászólása Júl 3, 2015 / 1
 
A fényképezőn van manuális mód amiben azt is lehet állítani hogy manuális fókusz legyen így az élesítést külön nem kell működtetni. A jel nem kell hosszú legyen, egy pillanatra ha érkezne oda jel az is jó lehet. Gondoltam olyanra is hogy az időzítő működtetne egy kis relét ami kapcsolgatná a kimeneteket, olyan hosszú kell legyen a jel hogy a relé át tudjon kapcsolni egy pillanatra. Táp ellátás elemről menne, előnyös lenne ha 3V-ról menne mert lehet többet nem nagyon bírna el a fényképezőgép.
(#) proli007 válasza hajdu patrik hozzászólására (») Júl 3, 2015 / 1
 
- Ha a kapcsolás relével megy, akkor teljesen mindegy a tápfeszültsége az áramkörnek, mert a relé galvanikusan elválasztja a kettőt egymástól.
- Célszerű az 555 CMOS változatát használni a kicsi fogyasztása miatt. Tápfeszültségnek meg a 9V-os elemet választani.
- Egy 12V-os DIP (HAMLIN) relé általában meghúz 9V feszültségről, és az áramát az 555 is tudja szolgáltatni.
- Az R1 értékével lehet az exponálási időt változtatni, jelenleg így kb. 5,3sec. A relé meghúzási idejét az R2-vel. Jelenleg ez kb. 0,1sec.
- A bekapcsolástól az első impulzus megjelenésének ideje hosszabb, mint az ezt követő impulzusok közötti idő. De gondolom ez számodra nem számít, csak hogy ne akadj fenn rajta, írtam le.
A hozzászólás módosítva: Júl 3, 2015

Expozicio.png
    
(#) hajdu patrik válasza proli007 hozzászólására (») Júl 3, 2015 /
 
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet, érthető minden!
(#) hajdu patrik válasza proli007 hozzászólására (») Júl 13, 2015 /
 
Megépítettem a kapcsolást, be is van dobozolva, működik szépen. Köszönöm a segítséget hozzá!
(#) proli007 válasza hajdu patrik hozzászólására (») Júl 13, 2015 / 1
 
Használd egészséggel!
(#) dckiller hozzászólása Júl 26, 2015 /
 
SZiasztok!

Egyszerű ledvillogtatós kapcsolást már csináltam.Meg azt hiszem pwm vezérlést is 555el.
Most egy olyan dolog kellene amire egyelőre nem találtam példát.
SZóval a feladata az lenne hogy egy relét működtetne az áramkör(erre a kimenetre egy izzó lenne kötve) és úgy hogy két potméterrel lehet szabályozni "mennyit világít" és "mennyit nem világít".
Bekapcsolva áramkört elsőnek nem világít a megadott ideig,majd ha ez az idő letelik akkor elkezd világítani x ideig.
Körülbelül 1 perc és 2 óra lenne az intervallum mindkét esetben.

Köszönöm a segítséget
(#) proli007 válasza dckiller hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
Az időzítés értelmes maximuma az 1..2 perc, de órákra már nem lehet korrekt analóg időzítő megoldást készíteni. Oda már számláló IC kell.
(#) proba válasza dckiller hozzászólására (») Júl 26, 2015 /
 
A 2 óra az már nem 555-nek való feladat. Erre már valami számláló ic való ( cd4541 ,cd 4060) . Ezekból kettőt egymás után kötsz, a másodikat visszavezeted az első bemenetére, így a be és kikapcsolási időt is egymástól függetlenül tudod állítani, igaz két potméterrel.
(#) Richy0609 hozzászólása Aug 12, 2015 /
 
üdv mindenkinek!
Munkahelyemre szeretnék egy időzítő áramkört csinálni.
A szituáció a következő:
-van egy számítógép hang kivezetés és hangszóró: ezek közé szeretnék berakni egy időzítő áramkört, ha megnyomjuk a gombot, akkor elindul az időzítés és lekapcsolja a hangszóró felé a jelet, kb 1-2 percre. Fontos lenne, hogy a tápot az usb-n keresztül kapja, így nem kell külön tápot biztosítani.

Előre is köszönöm a segítséget!
(#) pont válasza Richy0609 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Meg lehet csinálni. Bővebben: Link Kis áramú 5v-os váltórelé NC csatlakozóira a hangjelet, a relé és az 555 közé egy tranzisztor, védődióda kiegészítés.
(#) proli007 válasza Richy0609 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Hello! Lerajzoltam, amit Pont ajánlott..

Sound-OFF.png
    
(#) Richy0609 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 12, 2015 /
 
Köszönöm a gyors segítséget!!!
(#) Richy0609 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Milyen típusú relét ajánlottok ehhez?

Előre is köszi a tippet!!
A hozzászólás módosítva: Aug 15, 2015
(#) proli007 válasza Richy0609 hozzászólására (») Aug 15, 2015 /
 
Hello! Nyilván 5V tekercsfeszültségű, és két áramkörös, mert gondolom sztereó a rendszer. (5VDC DPDT)
(#) matyi16 hozzászólása Aug 20, 2015 /
 
Sziasztok!

555-os IC vel szeretnek egy 12V-os idozitheto relet epiteni.
Olyan kellene aminel potenciometerrel szabalyozhato a kikapcsolas kesleltetese 1 es ~15-20 masodperc kozott.
Tudna veleki erre egy mukodo aramkort?
Ezt talaltam, mennyire lehet ez jo?
Bővebben: Link
Fontos lenne, minnel elobb szuksegem lenne ra.
Koszonom!
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2015
(#) kadarist válasza matyi16 hozzászólására (») Aug 20, 2015 /
 
Szia!
Keress a topik képei közül az "OFF-DELAY" című képek között. Bővebben: Link.
A hozzászólás módosítva: Aug 20, 2015
(#) proli007 válasza matyi16 hozzászólására (») Aug 20, 2015 /
 
Hello! Csak épp nem írtad, hogy mire indul az időzítés. Tápfesz megjelenésére, vagy fel/lefutó bementi 12V-ra, vagy záró/bontó kontaktusra és az indítójel meddig áll fenn. Stb.
(#) matyi16 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 20, 2015 /
 
Hello!
Az időzítés egy "push button"-ra kellene induljon.
Tehát pár tized másodpercig lesz indítójel.
(#) matyi16 válasza kadarist hozzászólására (») Aug 20, 2015 /
 
Szia!

Köszi, ebből kellene egy ami a feltételeimnek megfelele...
(#) proli007 válasza matyi16 hozzászólására (») Aug 20, 2015 /
 
Tessék!

DLY1-20s.png
    
(#) matyi16 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2015 /
 
Tökéletes, így ránézésre pont úgy néz ki mint amit keresek.
Ma össze dobom, azt hiszem mindenből van itthon.

Nagyon szépen köszönöm!!
(#) lionsec válasza proli007 hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Szervusz!
A segítségedet kérném abban hogy megépítettem az áramkőrt működik is rendesen viszont az időzítést 0 - 1 perc közé kellene beállítanom mert változtak az igények!Milyen értékű ellenállást tegyek be a poti elé?
Köszi előre is!
(#) proli007 válasza lionsec hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Hello! A 470nF-os kondit kell 10nF-ra csökkenteni De azt, hogy egy analóg időzítő áramkört nullától szabályozol, el lehet felejteni és fizikai értelme sincs. Ha egy potival szabályozunk valamit, akkor 1:10 maximum 1:20 átfogást lehet értelmesen elérni. Tehát max 1pec esetén hogy az időzítés be is állítható legyen, a szabályozást kb. 3sec..60sec közé érdemes méretezni. Vagy is a 22kohm-ot 4,7kohm-ra érdemes cserélni.
(#) lionsec válasza proli007 hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Köszi a segítsèget! Viszont elnèzèsed kèrem de 10 percet akartam írni nem 1 et nem jól írtam.
De gondolom az alkatrèsz èrtèkek nem vàltoznak jelentősen.
(#) proli007 válasza lionsec hozzászólására (») Aug 24, 2015 /
 
Az idő, hozzávetőlegesen a T=C*(P+R)*65536 képlettel számolható. (Értékeket Ohm-ban, és Farád-ban kell megadni, eredményt szekundumban kapod.) Így nyilván a 100nF a helyes választás.
A hozzászólás módosítva: Aug 24, 2015
(#) matyi16 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2015 /
 
Szia!

Megepitettem, de valami nincs rendben...
Egy olyan kellene ami, szabalyozhato 0 es olyan 5-6 masodperc kozott...

Koszonom!
(#) proli007 válasza matyi16 hozzászólására (») Aug 27, 2015 /
 
Hello! Az, szerinted milyen műszaki információ, hogy "valami nincs rendben"? Mit lehet ebből megtudni?
És bár nem neked szól, de ezt is olvasd el légy oly kedves..
(#) ALI hozzászólása Szept 20, 2015 /
 
Sziasztok!


A mellékelt rajzon szereplő 555-ös kapcsolást építettem meg.
Annyi különbséggel, hogy az irf3205-öt ki cseréltem irlz34-re.
Az a gondom ha kis fordulaton megy a motor sípol. Mi lehet vele a gond.
Ja és pwm jelet küldök rá egy unoval.

Előre is köszönöm.
(#) Medve válasza ALI hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Szia, szerintem semmi gond nincs vele, ez ilyen
Következő: »»   151 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem