Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   161 / 188
(#) morgo válasza Bakman hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
A védődióda nem divat. Sok elektronikusan kapcsolt autós relében hiányzik.
(#) kadarist válasza morgo hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Ezt láthatóan nem mérnök tervezte. A relé pedig biztosan strapabíróbb egy körömhegynyi tranzisztornál, főleg házilagos alkalmazásoknál. Bővebben: Link.
(#) Bakman válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Mitől strapabíróbb? A tranzisztorban nincs mozgó alkatrész.
(#) ferci válasza morgo hozzászólására (») Nov 5, 2016 / 1
 
Az a nagy baj csak, hogy a túlfesz, önindukciós fesz nem ismeri a divatot..
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Kap egy kis elkötést és máris kijön a füst a kis BC-ből.
(#) Bakman válasza kadarist hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Ilyen alapon csak a kalapácsot (vagy éppen semmit) lehet strapabíró valaminek nevezni.
(#) kadarist válasza Bakman hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Én csak nem szeretnék csalódást okozni a kérdezőnek.
(#) BI-AMP hozzászólása Nov 5, 2016 /
 
Köszönöm az eddigi segítséget! Már csináltam hozzá egy nyák tervet. Marat benne a relle nem váltottam ki tranzisztorra.
(#) ferci válasza BI-AMP hozzászólására (») Nov 5, 2016 / 1
 
Akkor dióda legyen ám a relén - katód az out lábon, anód a gnd-n.
(#) proli007 hozzászólása Nov 5, 2016 /
 
Hello!
- Őszintén szólva, én nem aggódnék a tranyó egészségéért. Bár én a bázis emitter közé 1kohm-ot tennék. Elsőként azért, mert így a "kapcsolási könyök", valahol 6V környékén van. Tehát nem 600..700mV körül, mint ha a 100k van ott. Másodsorban egy tranyó bázis-emitter diódája 5mA bázisáramot nevetve elvisel. Így ha a bementi feszültség 50..60V körüli értékű, akkor éri el az áram ezt az értéket. Záróirányban is oszt az osztó. A lavina könyökfeszültsége általában 6..7V körül van, tehát -60..-70V környékén lavinázik be a bázis. És mivel a 10k korlátozza ezt az áramot is, vissza is jön belőle a tranyó. Számtalan áramkörben használták a bázis-emitter lavinakönyököt túlfeszültség védelmére. De aggódók használhatnak reverz diódát is a bázis-emitter között.
- Én is szoktam diódát tenni az 555 kimenetére. (Sorosat pedig sosem) Viszont számtalanszor elfelejtettem bedugni a "dugipanelen" próba alkalmával. De ne feledjük el, hogy az 555-nek nem nyitott kollektoros kimenet van, hanem Totem-Pole. Vagy is itt, mikor a relé ejt, a kimenet nem nyitott, hanem zárt a GND felé. 600mV-nál nagyobb ellenindukált feszültségnél több nem jön létre. Még akkor sem, ha nem az 555 kimenete kapcsolja ki a relét, hanem a húzott relé mellett a tápfeszt vesszük el.
Egyszóval "nem olyan forrón eszik a kását mint ahogy főzik"..
(#) BI-AMP válasza ferci hozzászólására (») Nov 5, 2016 /
 
Alap.
(#) BI-AMP hozzászólása Nov 20, 2016 /
 
Sziasztok újra itt!
Megépítettem a lent látható kapcsolást, ami tökéletesen működik. Az autó lezárása/félnyitása után 25 másodpercig világítanak a lámpák. Ezt az időn szeretném növelni kb. 60 másodpercre úgy, hogy az 500K potit egy 50K-ra cseréném és a 47µF kondit egy 1000µF-ra. Ez így működne?

30xhrty.jpg
    
(#) kadarist válasza BI-AMP hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Szia!
Elég a kondenzátort növelni, de ne 1000-re, csak 100µF-ra.
(#) BI-AMP válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Csak az a baj, hogy nincs 500k-s potim. Egyenlőre egy 500k elenálásal oldottam meg, ezét szeretném cserélni a kondit 1000mF ra, és mellé egy 50K-s potit. Az oldalon található calculator 55 másodpercet számolt rá.
(#) kadarist válasza BI-AMP hozzászólására (») Nov 20, 2016 / 1
 
Ha nincs olyan potid, akkor próbáld ki a te verziódat, 1000µF-al.
(#) mex válasza kadarist hozzászólására (») Nov 20, 2016 /
 
Attól eltekintve, hogy az 1000µF-nak már tekintélyes lehet a szivárgó árama, ami az időzítés bizonytalanságához vezet, netán fel sem tud töltődni a 2/3 feszültségig, és akkor égve marad a belső világítás,még mindig van egy bökkenő. Egy 100 ohm értékű ellenállás jól jöhet a discharge, és a kondi közé, mert a kisütőtranzisztor nem biztos, hogy kibírja az áramimpulzust.
(#) ALI hozzászólása Nov 26, 2016 /
 
Sziasztok. Keresném a képen látható panel kapcsolási rajzát vagy nyáktervét.

Köszönöm.

555.jpeg
    
(#) Hp41C válasza ALI hozzászólására (») Nov 26, 2016 / 2
 
Papír, ceruza, radir, ellenállásmérő, kb. fél óra alatt meg is lehet.
(#) ferci válasza ALI hozzászólására (») Nov 26, 2016 /
 
Rákattintasz a segédprogramokra, ott van az 555-ös alapkapcsolás, csupán a kondikat kell cserélgetned.
A ledet egy soros ellenállással tedd a kimenetre. Pl. R = ( Ut-3 V )/ 20 mA és kohmban kapod az eredményt.
Astabil multivibrátor 555-el...
A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2016
(#) ALI válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 26, 2016 /
 
Sajnos nem értek annyira az elektronikához, hogy tudjam mi hova kell hogy menjen. Rajz alapján meg tudom építeni de elektronikát tervezni nem tudok
(#) proli007 válasza ALI hozzászólására (») Dec 3, 2016 /
 
Hello! Akkor annyi segítség, hogy a kapcsolás kb. ez lesz amit lerajzoltam. (Bár a Led előtét ellenállását nem látom, ha csak nem a panel másik oldalán van, vagy valami "más" Led van benne.)

ASTAB-CHN.png
    
(#) ALI válasza proli007 hozzászólására (») Dec 4, 2016 /
 
Hello! Köszi a rajzot. Találtam egy másik képet is róla, nincs előtét ellenállás a led előtt. Nem tudom milyen led lehet benne de nekem így tökéletes lesz.

Köszi!
(#) proli007 válasza ALI hozzászólására (») Dec 4, 2016 /
 
Vannak olyan Led-ek, amiben benne van az előtété áramkör. Pld.. Lehet ebben is olyesmi van.
(#) urh hozzászólása Dec 5, 2016 /
 
Sziasztok! Szeretnék építeni egy hihetetlen könnyű és kicsi és pár alkatrészes 555 csipogót. A könnyű az mind súlyban és mind méretben és minden téren tényleg kicsinek és könnyűnek kell lennie. 3.7V áll rendelkezésemre. Építettem egy LED villogtatót belőle a következő kapcsolás alapján: Bővebben: Link Ahogy ez villogtatja a LED-et (időtartamban) tökéletes lenne nekem ha egy QMX-05 Buzzert csipogtatna ugyanígy. Hogyan valósíthatom ezt meg? Tudtok ilyen áramkört mutatni nekem? Esetleg ezt átalakítani? Előre is köszönöm nektek!
(#) proli007 válasza urh hozzászólására (») Dec 6, 2016 / 2
 
Hello! Sima 555-el nem lehet megoldani, mert 4,5V alatt nem szeret már működni. Így CMOS kellene hozzá. Az viszont nem képes meghajtani a kis hangszórót. Mivel a hangot és a szaggatást ütemét is elő kellene állítani, így két oszcillátort lenne szükséges alkalmazni.
Rajzoltam egy másik megoldást. Itt egy oszcillátor fokozat van, és annak leosztott jele szaggatja a hangot. A hangszóró meghajtásáról egy BS170-es Fet gondoskodik. (A Fet helyett tranzisztor nemigazán jó megoldás, a kis áramerősítése és szaggatás nehezebb kapuzása miatt.) A szaggatás kapuzását egy dióda végzi. Van benne egy kapcsoló is, amivel a jelzést ki-be lehet kapcsolni. Ha ez szükségtelen, akkor el lehet hagyni. Ha igazán kis méretben szeretnéd elkészíteni, akkor SMD áramkörökkel kell megépíteni. A megoldás hátránya, hogy mivel az ütemjel a hangjel leosztásával készül, a kettőt nem lehet egymástól függetlenül változtatni. A hangfrekvencia kb. 1600Hz.

BEEP6-sch.png
    
(#) urh válasza proli007 hozzászólására (») Dec 6, 2016 /
 
Köszönöm szépen! Az 1600Hz tökéletes lesz
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Dec 16, 2016 /
 
Sziasztok!

Adott a mellékletben lévő kapcsolás. Tökéletesen működik, viszont egy szépséghibája van, hogy nem lehet egészen 0%-ig vezérelni. kb 5%-ig lehet levinni a fényerőt. Meg lehetne oldani ezt a problémát? (A C1-100n helyett 1n kondit tettem be, -így nagyobb a freki - mert nagyobb teljesítményen így sokkal kevésbé visít a vezérelt eszköz. (100W LED) )

pwm555.gif
    
(#) proli007 válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Dec 16, 2016 /
 
Hello! Két apró hibalehetőség van. Egyik, hogy ahhoz hogy a kitöltést 0-ra lehessen hozni, a C1 kondit végtelen gyorsan kellene feltölteni. Ez (azon kívül hogy lehetetlen), eleve korlátozza az 1kohm. Mert az 1k/50k arány eleve 2% minimális kitöltést fog adni.
A másik, hogy ha 1nF-ra cserélted a kondit, ezzel a frekvenciát a 100-szorosára emelted. Egy Fet, lassabban tud csak kikapcsolni, mint be. Ez az idő egy alacsonyabb frekvenciánál kevésbé jelentős.
(#) Zoli_bácsi válasza proli007 hozzászólására (») Dec 17, 2016 /
 
Köszönöm a választ, Gábor. Időközben találtam egy másik kapcsolástechnikát, ugyan ezen 555 kiépítéssel. Ki is próbáltam. Persze itt sem lehet 0-ra szabályozni, de észre vehetően jobban lentebb lehet vinni a szintet, mint a korábbi mellékletben szereplő kapcsolás esetén. Megrajzolom majd.
(#) nemo003 hozzászólása Dec 17, 2016 /
 
Sziasztok!
Tudnátok nekem segíteni egy késleltető kapcsolásban?
A következőt kellene tudnia:
Tápfesz állandó 12V
Impulzusra elindulna egy késleltetés, és a beállított idő letelte után adna egy rövid jelet, és visszaállna alapállapotba.
A késleltetés max 10 sec lenne.
Előre is köszönöm a segítségeteket.
Következő: »»   161 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem