Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   174 / 189
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Oké. Azt elfelejtettem írni hogy a diffrenciáló tag miatt a jel lefutóél meredekségének 1ms alatt kell lenni. Ha ez nincs meg, akkor jelformálást (pld. hiszterézises komparátor) kell alkalmazni.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Ok értem köszi.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Mivel járok jobban ha kicsi a rész az ini szakadás részén a jel részen pdeig hosszú? Vagy fordítva? Vagy 50/50?
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Én nem tudom Te mihez és milyen szándékból készíted, csak a leírt problémádat próbáltam megoldani.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Ok! Köszi. Úgy vettem észre , hogy a trigger bemenetet negatívra kell húzni. Akkor indul el a kimenete az 555-nek. Egy főorsó fordulatát méri egy iniciátor. Ha az ini egy optón keresztül vezérli a trigger lábat akkor az a kérdés, hogy hogyan kezeli jobban az IC a főorsó jelét? Ha hosszú a pozitív és rövid a negatív rész , fordítva vagy 50/50?
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Teljesen mindegy, 5ms trigger mellett sem a jel, sem a szünet nem lehet ennél rövidebb. Pontosabban jobb ha legalább ötszöröse. Mert abból tud differenciálni egy megfelelő "tüskét" a monostabil indításához.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 4, 2019 /
 
Ok. 5ms-nél csak hosszabb lesz mind 2 periódus... Köszi.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Helló! Működik az általad mellékelt kapcsolás. Annyi kérdésem lenne a dologhoz, hogy a mellékelt bekötési ábra szerint van egy gépezetem megvalósítva. A kérdésem az lenne,hogy a rajzon van egy lábpedál. Mikor ezt lenyomom vagy elengedem akkor az 555 kimenete elbillen. Pont ugyan úgy mint mikor triggerel az iniciátorral. Valószínűleg a relé rezgő nyelve zavarja az IC-t az éteren keresztül. A végeredmény hogy a főorsó pedál hatására lép a léptetőtmotor nem pedig csak az ini jelére, és nem is csak egy lépést. Jelenleg a kapcsolás próba panelen az asztalon keresztül kasul van kábelezve. A problémát megoldja az árnyékolt kábeles fémházas bekötés? Vagy érdemes lenne valami féle szűrő tagokat beiktatni? Triggerbe próbálkoztam soros RC kör bekötésével de nem hozott eredményt.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Hello! Egy diffrenciáló fokozat mindig zavarérzékeny, hiszen pont a jelváltozásokat hivatott átvinni. Tervezni mindig úgy kell, hogy véletlenül sem a differenciáló bemenet legyen a "távkábel". Az információt mindig kisimpedanciás áramkörrel visszük tovább. Tehát vagy a monostabilt viszed az opto közelébe és a jelet az 555 monostabil kimenetéről viszed tovább, vagy a differenciáló fokozat elé teszel egy komparátort. Pld. egy másik 555-ből. Ekkor akár szűrést is lehet alkalmazni az első 555 bemeneténél. De a differenciáló fokozat előtt sosem, hiszen az lassítja a jelet, annak pedig gyors jelváltozásra van szüksége.
A másik a tápfesz és földvezetékek kialakítása. Azt csillagpontosan kell kialakítani, mint egy erősítőnél, és a GND-re kötni csak egy pontnál szabad.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Ez a komparátoros dolog hogy nézne ki 555-el? Tudnál mutatni egy rajzot? A monostabil és az optó ami a triggert kapcsolja kb 1 centire van egymástól. Csak légszerelt állapotban. Csalóka a paints rajz.

A rajzon amit csatoltál előzőleg van egy 100n soros kondi a trigger bemeneten. Nekem ezzel a kondival nem működött a kapcsolás. Se 10n se 10p kondival. Csak párhuzamosan működött de akkor pedig az ini jel hosszát rövidítette.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Hello! Így hogy sem egy rajz, sem egy mérés (szkópábra) nincs, elég nehéz kitalálni mi is van egyáltalán bekötve hova stb. De itt a jelformáló, és bemenetén C4-R4 integrátor a zavarjelek szűrésére. A bemeneten a 2,2k lenne az opto munka-ellenállása. Bár azt sem tudom mi és hogy van kialakítva, megvalósítva.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Mellékelem az általam megvalósított időzítőt. Ha az optó után soros kondi van akkor nem működik a kapcsolás.

Az általad mellékelt komparátoros kapcsolástól mit kellene várnom? Mi lenne a kapcsolás helyes működése?

ini_proba.jpg
    
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Persze hogy nem működik. Az optónak nincs munka-ellenállása. Tegyél egy 2.2k ellenállást a kollektor és a táp közé, és működni fog.
Ha lassú a jelváltozási sebesség az opto után, akkor az első 555 azt gyors fel-lefutású jellé alakítja. Így működni tud a differeciáló tag. Plusz a bemeneti RC tag szűri a zavarimpulzusokat (ha egyáltalán szűrni kell.) De ha az opto bemenete rendes négyszögjelet kap, akkor nem kell a bementi jelformálás. De ha az opto nem egy optocsatoló, hanem egy optokapu, aminek résében mozog egy tárcsa, akkor szükség lesz a bementi fokozatra.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 6, 2019 /
 
Köszi!

Hogy kössem az optót a differenciáló bemenetére?

4N35_EN.pdf
    
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 7, 2019 /
 
Úgy ahogy lerajzoltad, csak mint írtam is, egy 2,2k ellenállás kell, az opto tranyó kollektoráról az 555 tápjára. Ez lesz a kollektor ellenállás..
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Szia! Mitől lehet az , hogy fix 5ms időzítéssel megy a monostabil és nem reagál az ellenállásra,R2 10k a rajzon. Tulajdon képpen megegyezik a triggel jel hosszával a monostabil idő. Csatolt ábra szerint van bekötve minden.

ini_proba.jpg
    
(#) mex válasza frissadam hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
A C1 optocsatoló felőli fegyverzetét is fel kellene kötni a pozitív tápra egy 10-47k ellenálláson keresztül, és így minden indítás biztos lesz
A hozzászólás módosítva: Jan 8, 2019
(#) frissadam válasza mex hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Köszi! Meg lett a hiba . A kondenzátor nem érintkezett megfelelően a földel. Javítás után fut szépen.

555 IC képes olyanra hogy flip-flop? Arra gondolok , hogy két 555 IC két kimenettel de csak egy bemenettel. Egy bementi magas logikai szint hatására mindig a másik 555 IC kimenete billen magas állapotba. Tehát mindig magas szinten van egyik kimenet. Bemeneti jel hatására vált a kimenetek között. ???
(#) janigel válasza frissadam hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
A kimenetet meginvertálod egy NPN tranzisztorral.
(#) frissadam válasza janigel hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Ezt hogy képzeljem a valóságban? Küldj egy rajzot légy szíves.
(#) usane válasza frissadam hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Attól függ mire kell. Lehet, hogy 1 555 is elég.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Cipőt a cipőboltban! Szólt anno a reklám. Ha D tárolót szeretnél, akkor használj azt! Egy CD4013 pont tudja amit szeretnél. Eleve két kimenete van és ha a D bemenetet a Q negáltra kötöd, minden órajel felfutására átvált a két kimenet és ellenfázisban..
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 8, 2019 /
 
Köszi a tippet utána fogok keresni.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 9, 2019 /
 
Egyébként a CD4027 JK tároló is megfelelő, ha a J és K bemeneteket a tápra közöd.
(#) frissadam hozzászólása Jan 21, 2019 /
 
Sziasztok! Érdeklődnék. Van ez a kapcsolásom . Jól működik. A problémám, hogy ha jelen állítom meg az INI-t ami az optót hajtja , akkor folyamatosan nyitva marad az 555 kimenete is és nem áll le az időzítő.

Lenne erre a problémára valami megoldás?

ini_proba.jpg
    
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 21, 2019 /
 
Hello! Lehet, hogy újra el kellene olvasnod a hozzászólásokat?
- Most sincs a rajzon a tranyó kollektor felhúzó ellenállása.
- Ha a "fix jelen", (vagy is ha az opto tranyó lehúzza a kollektort) állítod meg és nem jár le az időzítés, akkor zárlatos a kondi.
- Ha a váltás pillanatában, akkor az opto impulzusokat gyárthat, ekkor komparátoros előfokozat kell az opto és differenciáló tag közé. Ez egyébként is ajánlatos lenne.
Itt pedig már le is rajzoltam hogyan..
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2019
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 22, 2019 /
 
Rendben köszönöm! Próbálkozni fogok az ajánlott megoldásokkal.
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
555 IC Astabil freki generátor üzemmódban tud olyat, hogy külső jel hatására indul el a frekvencia és jel megszűnése esetén leáll?
(#) frissadam válasza proli007 hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
A rajzodon szereplő diagramot hogy tudok készíteni tinával?
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Jan 23, 2019 /
 
Pld. a Reset bemenetet lehet ilyen célra használni. Magas szintje esetén fut az astabil.
Analysis/Transient.. nél lehet szimulálni.
Következő: »»   174 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem