Fórum témák

» Több friss téma
Fórum
Keresés
Lapozás: OK   1 / 3
(#) flaci76 válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 25, 2023
Dirakt-deltával egyik rendszer se mér. Egy hangszóró méréséhez 48kHz-es mintavételezés esetén 1W teljesítményű mérőjelhez 48kW pillanatnyi teljesítmény kell, ami 8 Ohmra 135,84 kV-os jelszint... Megnézném azt a rendszert, ami ezzel kínálja meg a hangszórót, és azt a hangszórót is, ami nem üt át ettől... A képen látható szoftver szinusz sweepel mért, és a frekvenciafüggvényből invert FFT-vel számolta ki az impulzusválaszt. Az arta, HOLMImpulse, REW stb szoftverek is így működnek.
(#) deebo válasza Karesz 50 hozzászólására (») Okt 25, 2023
Idézet:
„A profi mérőrendszerek Dirac-delta impulzussal mérnek, ahol a program nem veszi figyelembe egy bizonyos időintervallumnál később érkező hangokat”


Pont így működik az arta is. Ébresztő ezek a szoftverek a mérőrendszerek.
(#) Karesz 50 válasza deebo hozzászólására (») Okt 25, 2023
Ezekkel a Truerta/arta/SpectraLap (stb.) mérésekkel az a baj, hogy szinusszal, sweep-pel, fehérzajjal tudsz velük mérni. Az ilyen jellegű mérésekhez pedig alapvető követelmény a süketszoba. Néhány centivel elmozdítod a "mérőmikrofont" vagy a hangdobozt, már teljesen más átvitelt fogsz mérni. Erre írtam, hogy erősen hinni kell abban amit mérsz, mert ennek a mérésnek semmi köze nem lesz a valósághoz és komolytalannak tartom, hogy bárkit ilyen "mérésekre" biztass.
A profi mérőrendszerek Dirac-delta impulzussal mérnek, ahol a program nem veszi figyelembe egy bizonyos időintervallumnál később érkező hangokat, azaz a helység faláról történő visszaverődéseket. Vagy meg kell venni a mérőrendszert, vagy marad a hallásra támaszkodó szubjektív "hangnyomás mérés". De ha valaki fülre be tudja állítani a hangsugárzó átvitelét már van annyira profi, hogy a megfelelő tudása és műszerparkja is megvan hozzá. Ez a 22-es csapdája : )
(#) veroka válasza deebo hozzászólására (») Okt 25, 2023
Nem nagy feladat kalibrációs fájlt csinálni bármilyen kapszulához, csak egy ismert (kis értékű) ellenállás kell hozzá meg egy loopback. Az arta is megcsinálja, a REW is jó de szerintem ezzel mindenki tisztában van aki már mért ilyenekkel.
(#) Karesz 50 válasza deebo hozzászólására (») Okt 24, 2023
Idézet:
„PC-je mindenkinek van, egy elektret kapszula párszáz forint, szoftvernek meg ott van az arta, ami liszensz nélkül is használható, csak menteni nem lehet vele eredményeket. Lehet vele impedanciát, TS paramétereket, torzítást, frekvenciamenetet meg kb. mindent is mérni.”

Ismered az igazmondó juhász meséjét? Az öreg király mondta mindenre, hogy:
hiszem fiam, hiszem : )
Erősen kell hinni benne, oszt jó lesz az...
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2023
(#) deebo válasza segítő hozzászólására (») Okt 23, 2023
Nekem van rendes kalibrált mérőmikrofonom és bátram kijelenethetem, hogy hangváltó beállításhoz 1-5KHz között bármilyen elektret kapszula jó, és ma már nem kell semmiféle mérőműszer csak egy PC és szoftver.
PC-je mindenkinek van, egy elektret kapszula párszáz forint, szoftvernek meg ott van az arta, ami liszensz nélkül is használható, csak menteni nem lehet vele eredményeket. Lehet vele impedanciát, TS paramétereket, torzítást, frekvenciamenetet meg kb. mindent is mérni.

Ma már lényegesen egyszerűbb dolgunk van, mint a 80-as években, de kevesen használják értelmes célokra a mai eszközöket.
A hozzászólás módosítva: Okt 23, 2023
(#) deebo válasza uniman hozzászólására (») Aug 17, 2022
Nyugi nem az, nézd meg hogy csinálják az arta box-ot, a többit meg kisilabizálod.
(#) reloop válasza tothbela hozzászólására (») Feb 7, 2020
Szia! Mély sajnálatomra Ptesza fórumtárs kiköltözött a topicból. Neki köszönhetjük az arta Limp program ismertetését és a hozzá tartozó egyszerű mérőfejet. Ezek azért kis guglizással fellelhetőek és egy 100 Ohm-os ellenállás valamint egy csupasz hangkártya segítségével (plusz pár perc forrasztgatás) máris láthatjuk a hangsugárzónk impedanciamenetét.
Arról már nem is beszélve, hogy a telepített eszközzel induktivitást, kapacitást mérhetünk és felvehetjük a hangszórónk TS paramétereit. Bővebben: Link
(#) veroka válasza roland7 hozzászólására (») Júl 11, 2018
Igen. Valahol feljebb ajánlottam az arta programcsomagot, ehez csak egy jobb hangkártya, egy mikrofon és sok idő szükséges. Én is ezt használtam még évekkel ezelőtt, otthoni hobbi célra tökéletes.
Ha nincs váltód, akkor egyrészt könnyű dolgod van, mert nem javítgatni kell egy régit, hanem te építhetsz egy újat, saját igényeidnek megfelelőt. Másrészt ez bonyolult feladat, sok tanulást (és rengeteg időt) emészt fel. Ha magad építesz, ajánlom subvoice oldalát, sok hasznos információt fogsz találni. Ha kész váltót vennél, akkor a keresztezési frekin kívül nem sok mindent fogsz tudni róla, de a neten rengeteg helyen tudsz univerzális crossovert rendelni. Ezt már neked kell eldöntened.
update: Esetleg egy ilyen jó lehet neked, de nézz körül te is.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2018
(#) veroka válasza Zoltan78 hozzászólására (») Jún 28, 2018
Ne haragudj, de erre nem vállalkoznék. Saját projektjeimre se jut időm, azokat is egyre-másra kukázom ki, amint a régi, mérésekhez használt asztali PC-met is.
Az arta egy freeware realtime imedancia-frekvenciamenet mérő program PC hangkártyán keresztül. Kell hozzá egy jobb minőségű hangkártya és egy mikrofon. A PC generál egy ismert jelsorozatot (tulajdonképpen egy emelkedő frekvenciájú hangot) amit az erősítődön keresztül a hangdobozaid lesugároznak, a mikrofon felveszi és a bemeneti jelet összehasonlítja a kimenetivel, rajzol belőle grafikont amiről le tudod olvasni, hogy mennyire egyenes a leadott karakterisztika.
(#) Zoltan78 válasza veroka hozzászólására (») Jún 27, 2018
Köszi!
Volt nálam egy kölcsön középkategóriás viszonylag új Marantz házimozi erősítő, mit mondjak, gyalkázatosan teljesített...
A srác azt mondta, hogy ennek a Missionn-ek nem így kellene szólnia, persze neki Tannoy van hasonlóan álló, de 3 utas.
Sajnos nem ismerem a méréseket, maximum tekercsimpedanciát tudok mérni, az általad említett arta-t sohasem halltottam.
Én még abban is benne lennék, hogy valaki (Te vagy hozzád hasonló tudással rendelkező) eljönne és meghallgatná, csinálna pár mérést, persze viszonoznám.
(#) veroka válasza Zoltan78 hozzászólására (») Jún 27, 2018
Nem kételkedem a szerelő hozzáértésében. Az a gond, hogy ha az erősítő végtranyói zárlatba mennek, akkor a tápfesz rá tud kerülni a hangdobozodra. Ez azt jelenti, hogy a 80 watt elkezdi melegíteni a hangszórók tekercseit, a hangváltót, stb. Mivel a magasak készülnek a legkönnyebb, legvékonyabb huzalból, ezek fognak leghamarabb megsülni. Ha nem szakad el (szó szerint elég) a tekercs, akkor is menetzárlatos tud lenni, mert leég róla a szigetelő lakk. Ezzel veszít az induktivitásából, és teljesen torz, használhatatlan lesz a hangszóró. Hiába szól, de az eredeti paramétereit képtelen teljesíteni, hisz a tekercsnek jó esetben is csak egy része vesz részt a pille mozgatásában. Persze a váltó is meg tud sülni, de azokat a tekercseket jellemzően vastagabb drótból tekerik, amik jobban elviselik az egyenáramú terhelést. A kondik pedig egyenáramon szakadásként (na jó, majdnem szakadásként) viselkednek, tehát az utánuk jövő tagokat sokkal kisebb áram terheli.

Azért a modern erősítőkben (meg a jobb régiekben is) van védelem, tehát nem kell egyből temetni a hangfalakat. Hogy mi történt akkor az erősítővel és a dobozokkal, már sosem fogjuk megtudni. Hogy most hogy teljesítenek, azt egy egyszerű mérés (mondjuk arta) megmondja, és a karakterisztikákból lehet következtetni is a baj helyére. Ha nem tudsz mérni, akkor én először a kölcsön erősítő felé indulnék el a helyedben.
(#) flaci76 válasza Heki69 hozzászólására (») Nov 15, 2017
Ha csak egy soros kondi a váltó, akkor nem vészes a változás amit az ESR okoz. Ha van párhuzamos tekercs, akkor lehet kiemelésed/impedancia ejtés (a kettő mindig együtt valósul meg, impedanciaejtés mellett a feszültségerősítés is előfordul, azaz pár dB-el nagyobb jelet leadhat a szűrő a kimenetén). Ha van benne ellenállás és az a szűrő előtt van, akkor szintén nem lesz kiemelésed, de ha az ellenállás a szűrő után van kötve, akkor megint csak lehet számítani a kiemelésre. Ha a hangja bejön, akkor maradhat, éppen ez a lényeg, de ellenőrzésképpen egy impedanciamérés nem volna baj, hogy nem-e ejtett impedanciát veszélyes mértékben. Erre szintén Ptesza blogján található egyszerű passzív mérőkábel és arta Limp szoftvert tudom ajánlani. Nem nehéz összedobni. Az elkók kiszáradása valóban létező veszély, hangsugárzóknál is, ez így van.
(#) flaci76 válasza Fidel hozzászólására (») Okt 29, 2017
Hát így látatlanban valahol 5-600Hz-nél csillapított másodrendűvel elvágnám a HA31-et, mert az középen már nagyon rezonál. A középhangszórót akár elsőrendben is hozzá lehetne váltani, ahogy a közép-magas között is működhetne akár elsőrendű váltó is. Itt talán a magashangszóró szűrőjét lehetne másodrendűre bővíteni, ha a azt akarod, hogy a terhelést jobban bírja, nameg így kevésbé interferálna középtartományban a középpel. Valahol 4-5kHz körül lehetne összevágni őket. Ezzel viszonylag kevés probléma lenne. A mélyhez elég komoly tekercs kell majd ebben a felállásban, arra azért fel kell készülni.

Ha beépített állapotban tudsz majd esetleg impedanciát mérni rajtuk, mondjuk ezzel, akkor könnyebb lesz a továbbiakban, így már villamosan modellezhető lesz a váltó-hangszóró együttes rendszer.
(#) gyulank válasza P_Laszlo hozzászólására (») Jún 6, 2017
R
30024903
8 ohm 15W
és Pioneer TS-G1310

Mondjuk mérési adatoknak jobban örülnék. Mondjuk nem tudom, melyik a legegyszerűbb megoldás, melyik program, és milyen kiegészítő áramkör. A leírásokat megnéztem, mindbe más van, és azóta lehet más ingyenes is. Esetleg Linuxos. Windows 10 ki tudja mit babrál össze a hanggal.
De impedanciát ahogy én kivettem csak az arta box-os leírással lehet mérni, aztán a másik leírásban szereplő Panasonic WM-61A mikrofonnal, amit nem találok egy magyar boltnál se, és egy előerősítővel, vagy közvetlenül a mikrofon bemenetre kötve nézni kéne a frekvenciaválaszt levonva belőle a mikrofon "ismert" frekvencia érzékenységét.

Amúgy hogy mérték meg az első mikrofont? Mert oké, hogy ha lenne olyan, amit megmértek, ahhoz lehetne hasonlítani bármelyiket, de ha nincs mihez hasonlítani, mivel adnak ki ugyanolyan teljesítményű, de különböző frekvenciájú hangot?

És akkor a végén, miután megmértem doboz nélkül az impedanciát, a frekvenciaválaszt, és dobozzal az impedanciát, akkor az impedancia mérésekből megtudom a doboz minimum méretét a rezonanciafrekvenciához, és ezt a pontot, ahonnan lefelé valamennyi dB/oktávval csökken a hangerő, tudom eltolni a méretezéssel, és a reflexcsővel? Vagyis a frekvenciaválaszból mit tudnék meg, ami alapján befolyásolhatnék valamit?
(#) Szabi1 válasza darthdenes hozzászólására (») Jan 27, 2017
Szia! Csinálsz egy arta box-ot, leméred a hangszórók impedancia menetét, illetve response görbéjét, utánna már meg lehet pontosabban saccolni hogy mi volna a legideálisabb.
(#) ptesza válasza djseed1 hozzászólására (») Okt 10, 2016
Akkor marad a Búvarruha kolléga által említett arta-s megoldás. Pontosabban a LIMP ami része a csomagnak. A számítógép hangkártyája helyettesíti a sinus generátort, sőt rátesz egy lapáttal és zajjal mér, amit furier transzformációval ki is tud elemezni. Multiméter sem fog kelleni mert a hangkártya bemenetére visszakötött jelet meg tudja mérni . Amire viszont szükséged lesz az az arta-Box. Ezt meg kell építeni és később is használható lesz. Azonkívül lehet vele ellenállást, kapacítást, induktivítást is mérni.
(#) Buvarruha válasza ptesza hozzászólására (») Okt 10, 2016
Kb. tized ennyi ideig tart impedanciát mérni arta-val.
(#) Alkotó válasza zotya1983 hozzászólására (») Nov 9, 2015
A mérés elméleti alapjai szerteágazóak, és bonyolultak. Ezek ismerete hasznos, de nem nélkülözhetetlen.
Voltak kézzel írt feljegyzéseim, amiket kicsit tisztáztam most a kedvedért. Mellékeltem azt, ami alapján magam is ügyeskedtem. Kellene még bele néhány képernyőfotó, de ezekkel most nem vacakoltam. Ptesza honlapján, sok hasznos információt találsz a méréshez, javaslom átolvasni.
Célszerű egy arta-BOX-ot építeni (találsz hozzá mindenféle építési tanácsot a neten), amivel átvitelt és impedanciát is lehet majd mérni, de ennek használatához kell a mikrofon előerősítő. Nekem még nincs ilyenem, ezért csak "egycsatornás mérést" végzek. Ezzel szemben az arta-BOX a javasolt kétcsatornást mérést tudja, ahol már a rendszer saját hiányosságait képes kompenzálni.
Az átvitel méréshez, látni fogod nem kell semmi más csak a mikrofon, egy külső erősítő, és egy PC (meg a program).
(#) Alkotó válasza P_Laszlo hozzászólására (») Nov 9, 2015
Teljesen racionálisan látod a kérdést. Csak az volt a cél, hogy az adott készletből hozzuk ki amit lehet.
A méréseket amatőr viszonyok között, egy sima kondenzátor-mikrofon kapszulával végeztem (arta-LIMP). Ez biztosan sok szempontból megkérdőjelezhető, de még mindig sokkal egzaktabb, mint fülre beállítani valamit. Az érintett hangszórókat azonos körülmények között mértem, mégha azok nem is voltak ideálisak.
A front dobozokban lévő hangszórók adottak voltak, korábban vásároltam őket (több éve). A SUB-okat most vásároltam, és ennek választása már ajánlás alapján történt. Ez sem felülmúlhatatlan, de már egy kicsivel jobb hangszóró is lényegesen többe került volna.
Megkérlek, ajánl nekem hasonló terhelhetőséggel olyan hangszórókat, amikkel jobb eredményt kaphatnék. A terv továbbra is 2 db 8R-os közép (párhuzamosítva), és ehhez egy magas-sugárzó (dobozonként). Alsó határfrekvencia nem kényes, elég ha 100 Hz körül van, mert innen már a SUB-é a szerep.
(#) andras99 válasza frey345 hozzászólására (») Júl 24, 2014
Sajnos nincsen hozzá gyári adat, vagy megméred, vagy belerakod egy hasraütésszerű dobozba. A mérésről bővebben itt. Nem akarlak lebeszélni, de ezek autós hangszórók, szobában nem lesz az igazi.
(#) reloop válasza Gery78 hozzászólására (») Jún 2, 2014
Szia! Állítsd össze ezt az egyszerű mérőkábelt. (Még kapcsolót sem muszáj használni, a piros csipesszel áthidalhatod a 100 ohm-os ellenállást.) Végezz egy próbamérést, máris látod jó lesz-e
(#) andras99 válasza rejtettlampas hozzászólására (») Ápr 24, 2014
Kicserélheted nyugodtan 8Ohmosra, de arra számítanod kell, ha nem pontosan az eredetivel egyező drivert teszel bele valószínűleg módosítani kell a váltón. Egyébként lehet hogy 8Ohmos a driver, te csak egyenáramú ellenállást mértél. Mérj egy impedanciamenetet. Így.
(#) ptesza válasza Primary hozzászólására (») Jan 22, 2014
Igen lehet. Az Limp ből közvetlenül is lehet menteni a ZMA-t. Az arta méréseit is át lehet alakítani FRD fájl-nak.

Egy járható út van. Minden hangszórót be kell építeni a dobozba amik lesznek. Azonos távolságból , pozícióból, teljesítménnyel lemérni mindegyiket. Minden hangszóróról egy frd és egy zma file kell.

Viszont semmi olyan program nincs ami helyetted gondolkodik. Van olyan segédeszköz amivel ki lehet próbálni , hogy a különböző váltótípusokkal hogyan fog működni.És általában nagyon jól szokott megvalósulni is. Kisebb korrekciókra lehet szükség , pl az L-Pad értékei stb.

Ilyen progi pl: Passive Crossover Designer. Ez excel alatt fut.
(#) andras99 hozzászólása Jan 19, 2014
Haladtam a kis Sonyval, 12l-es dobozban 60Hz-re hangolva, 50Hz az F3, most próbáltam ki egy próbadobozban, jónéhány hordozható vackot megver! Magasat meg találtam hozzá valami egyszerű kis papírmembrános, majd még váltó kell hozzá. (Ha lesz mérőmiki, meg arta box! )
(#) flaci76 válasza andras99 hozzászólására (») Jan 14, 2014
Linuxban nem fog igazán jól mérni az arta, a Wine csak emulálja a hangot, nem a fizikai hardvert látja a program. Azért próbáld meg a Wine hangbeállításaiban állítgatni a csatolót, és telepítstd fel a Qasmixer nevű progit, az minden beállítását megmutatja a hangkártyának. Attól, hogy csak két jack van a gépen, még lehet, hogy szoftverből át lehet állítani a mikrofonbemenetet vonalba. Bár ez a mérés arra utal, hogy vonalként működött, mert monó bemenetről ilyen se lenne.
(#) ptesza válasza andras99 hozzászólására (») Jan 10, 2014
Igen így. Sokkal jobb megoldás lenne az arta box megépítése mert azzal már lehet átvitelt is mérni.
(#) elektrorudi válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 9, 2014
Nem kell "kapnod". Végig kell olvasni a linkelt cikket, amit andras99 ajánlott. Abban benne van az arta linkje arta . Rá kell csak kattintani, és a "Dowload" részről le kell tölteni az arta Setup180.exe fájlt.
A hozzászólás módosítva: Jan 9, 2014
(#) andras99 válasza DJanosi hozzászólására (») Jan 9, 2014
Impedanciamenetet. Aztán jöhet ez és ez. De majd Ptesza megmondja!
(#) ptesza válasza dudassandor1 hozzászólására (») Jún 5, 2012
A pontos kalibráláshoz találsz egy ki infót legalul, a hozzászólásoknál.

Bővebben: Link
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem