Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1609 / 2208
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 12, 2014
8 ohmra a primerhez én olyan 70 menetet számoltam.
(#) granpa válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 12, 2014
A hétfőn reggel feltett eredeti kapcsolásban 4 Ohm-ra van 37 menet.Amúgy, jól számoltál.
(#) Szammer válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 12, 2014
Nos a tekercselés típusa eldöntött, megcsináltam csévéket és osztottra. A rétegrend még nem!
(A kép torzít, szemből kellett volna fényképeznem.)
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2014

tr_cséve.jpg
    
(#) Szammer válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 12, 2014
Amúgy én 4 OHM -ra gondoltam. Ha 8 OHM -ra 70 menet, akkor 4-re a 37 jó lehet (vagy nem)?
(ja és a szekunderhez)
Már csak azt kell kiszámolnom, hogyha a primert 0,35-ös drótból tekerem, befér-e (ilyenből van itthon egy kb. 4 kilós "spulni").
Persze ha elfér, lehet, a szekunder is ebből lesz, ha háromfelé osztom, párhuzamosan.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2014
(#) Szammer hozzászólása Márc 12, 2014
Primer tekercsszigetelésre milyen alternatív anyagokat javasoltok (ami elég vékony, kapható)?
(A próba után ha ok. impregnálom lakkal.)
A TESA szalag jó lehet?
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2014
(#) granpa válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
Ez durva! A 0.35-ös, 5.7× nagyobb keresztmetszet (0.15), ennyivel több hely is kell neki; tutira nem fér bele, meg nem is lesz jó. Szerezz vékony drótot. Amit feltettél, hogy azt csinálod, ott ki van számolva, úgy jó! Ha mégis 8 Ohm-ra szeretnéd; mindegy, hogy 70, vagy 74.
(#) Szammer válasza granpa hozzászólására (») Márc 12, 2014
Ok. Köszi.
(#) granpa válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
Ha minden igaz, van fent Pesten egy két relém (0.1-0.2 között, körül), amiből lehet tekerni. A héten megnézem, ha érdekel.
A hozzászólás módosítva: Márc 12, 2014
(#) endrusz válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
(#) Gery78 válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
Én inkább a trafópapírt javasolnám neked szigetelésre (jó a tesa is, sőt jobb szigetelő az biztos) viszont amiatt, hogy ilyen jó szigetelő, megnöveli a kapacitást a tekercsek között. (Kondi képletéből kijön) Ergó a magasátvitel romlik. A Tesa-t inkább kapcsolóüzemű tápokban érdemes használni, ahol nincs ilyen.
A menetszámokra visszatérve, csinálhatod úgy is, hogy megtekered 8 Ohmra 70 v. 74 menettel, és csinálsz ebből a 70menetből 37 menetnél egy leágazást. És akkor lesz 4, és 8 Ohmos kimeneted is.
(#) bakos13gab válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
Én a szigetelésre tudtam venni ilyen 15 mikronos fóliát. Illetve ennek egy üvegszállal erősített vastagabb változatát Csepelen. Amúgy a haverom simán csinálja szigetelőszalaggal vagy celluxal. Ha sikerül trafó papírt venni, az a legjobb, vagy a fólia. Ha már ilyen váltott sorosan csinálod, akkor talán nem kell annyira elrétegezni (biztos tudod, hogy a szekundert át kell bújtatni valahogy a középső lemezen).
Az illesztésre meg simán ki lehet számolni, ahogy írtam. A menetáttétel (feszültség áttétel) négyzete lesz. Ez nekem 2240 menet primernél 44,7 menetre jön ki 4 ohmra [mert gyök(8000/4)], de ha az eredetiben jó volt, akkor biztos én nézek be valamit.
Mindenképpen számold ki gondosan, hogy mennyi huzallal férsz bele, mert az nagyon kellemetlen, ha az utolsó primernél jössz rá, hogy nem megy több a csévére. annyira nem kényes az áttétel, pár tíz menet nem számít.
(#) varttina válasza Szammer hozzászólására (») Márc 12, 2014
Trafók és egyéb tekercsek szigetelésére teflon szalagot szoktam használni. Minden vízvezeték szerelvény boltban kapható, jól szigetel, és jó a hőtűrése. A végét cellux segítségével rögzítem.
(#) Szammer válasza granpa hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia!
Köszönöm, relé tekercs újrafelhasználására nem is gondolkodtam, de nekem is van itthon egy csomó 24V-os relém, du. megnézem mivel van tekerve.
(#) Szammer válasza Gery78 hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia! Köszönöm, erre és is gondoltam.
(#) Szammer válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia! Hanem titok, hol sikerült venned?
(#) Szammer válasza varttina hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia! No ilyenből van itthon egy pár guriga, ha kapacitásilag nem ront sokat és nem tudok trafópapírt szerezni ez lesz, bár egy kicsit félek a tekercsszéleknél.
(#) Orbán József válasza Szammer hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szervusz!
Egy elismert k.trafó tekerőtől tudom - azt hiszem, ez közkinccsé tehető, nincs ellenére - skicc pauszt használ. Ezt ajánlanám, bevagdosott szélekkel biztonságos sorszigetelő készülhet vele.
(#) bakos13gab válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 13, 2014
Elnézést, egy nálam tapasztaltabb kolléga kiigazított. A helyes menetszám 55 menetre jön ki, neki elhiszem.

A trafó fóliát pedig a pallax kft.-nél vettem. Csepelen a posztógyár területén üzemelnek (vagy üzemeltek, kb. 2 éve voltam ott utoljára). Volt mindenféle huzal, varnis nekik.
(#) Szammer válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia!
Köszönöm. Ez kicsit macerásabb mint a teflon szalag, de biztosan jobb és így nincs szigetelőanyag aláfutás.
(#) Szammer válasza bakos13gab hozzászólására (») Márc 13, 2014
Szia!
Köszönöm, nincs is messze tőlem.
Az 55 menetet, én is inkább elhiszem, mint a link szerintit.
(#) Szammer hozzászólása Márc 13, 2014
Sziasztok!
Elnézést mindenkitől, hogy ennyit értetlenkedek, de azért két db kimenő megtekerése nem kis feladat annak, aki eddig csak hálózati trafóból tekert párat, azt is kb. 35 évvel ezelőtt.
Nem szeretnék saját bőrömön kísérletezni (felteker-leteker STB.), akkor inkább megveszem a gyárit.
De ha már csöves, legyen "Homemade" teljesen.
(#) Szammer hozzászólása Márc 13, 2014
Ja és megnéztem az itthon található készletet, nincs annyi vékony huzalom ami kellhet.
Ha valakinek van egy spulniban a kb. két trafóra elegendő 0,15-0,2 huzalja, keressen priviben, megegyezünk
(remélem ez nem minősül hirdetésnek, nem annak szántam).
A lényeg az lenne, hogy legalább rétegenként ne kelljen toldani a huzalt.
(Nem szeretnék 4-5 kg drótot venni, 2 db kimenőhöz.)
Szerintem elég lenne 4 db régi DIL mágneskapcsoló 220V tekercse is, ha van valakinek "csak úgy lógóban". Természetesen nem ingyen kívánom, adnék érte valamit.
A hozzászólás módosítva: Márc 13, 2014
(#) saraha hozzászólása Márc 13, 2014
Sziasztok.
Egy gyors kérdésem lenne, EL 83 használható 84 helyett?
(#) djcaveman válasza saraha hozzászólására (») Márc 14, 2014
Az EL83 as S= 10mA/V az EL84 nél S=11,3mA/V a fejbekötés nem egyezik! Mindent egybevetve, bár a 83 as-nak nem találtam Ra értéket, szerintem a 84-es 4Kohm-os illesztéssel (SE) jó lehet. Ha szükséged lenne a bekötésekre a cseréhez, szólj és feltöltöm.
A hozzászólás módosítva: Márc 14, 2014
(#) Dr Endugu válasza djcaveman hozzászólására (») Márc 14, 2014
Nekem is van egy csomó 6P15P-m, ami az EL83 megfelelője. A bekötésen kívül senki nem tudott eddig komoly különbségre rámutatni a két csőtípus között. Az Raa tényleg nem szerepel az adatlapján sehol. A meredekségbeli különbség nem olyan számottevő.
(#) mofesa válasza Dr Endugu hozzászólására (») Márc 14, 2014
A 6P15P nem csereszabatos az EL84 (6P14P) -el. 75K -s katódellenállással, és izzó segédráccsal hálálja meg a cserét. SE -ben ritka rondán szól. PP -ben viszont bitang, de a segédrácsfeszültséget nem vinném 150V fölé.
(#) saraha válasza mofesa hozzászólására (») Márc 14, 2014
Alá tudom támasztani amit mondtál.Nekem a kis együtemű junoszty,átalakított erősítőmbe kellett volna valamilyen cső(kettő).6p15p nem jó egyáltalán,de a 6p14p se,úgyhogy tettem bele EL 84-et.Ám most már úgy gondolom,hogy a 6n1p-t is le kell cserélnem valami nyugatibbra.
(#) Dr Endugu hozzászólása Márc 15, 2014
Gyakorlatilag mit kell módosítani, ha a 6p14p helyére 6p15p-t szeretnék tenni PP-ban?
(#) pucuka válasza saraha hozzászólására (») Márc 15, 2014
Helyette biztos nem használható, de lehet vele (is) végerősítőt építeni. Jelentős különbség van a disszipációban is, EL84 12 W, EL83 9 W, valamint a belső kapacitásokban.
Mivel videó végfokba készítették, a linearitása biztos jó, ahogy a PCL84 -nek is, de valószínűleg a korlátozott kivezérelhetőségével lehet a probléma SE kapcsolásban.
Az Ra értéke nem katalógus adat, értéke munkapont függő. Az EL84 -nél is csak az ajánlott munkaponti beállításoknál szerepel, ahogy az Raa is.
Mivel a videó végfokokban meglehetősen nagy sávszélességet kell biztosítani, ezért az Ra értéke kicsi, min. 1,5 kohm, és a linearitás miatti kivezérlés korlátozás miatt más kapcsolásban a cső jó tulajdonságait nem nagyon lehet kihasználni, ahogy a PCL84 -ét sem.
Pont ezek miatt teljesítenek sokkal jobban PP kapcsolásban.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2014
(#) daneg86 hozzászólása Márc 15, 2014
Sziasztok.
Segítségeteket szeretném kérni egy kis hiba kiküszöbölésében.
Légszerelve összeraktam egy kis hibrid fejhallgató erősítőt , de elég zavaróan sistereg ( bemenettől függetlenül ). E88CC-vel és 6n23p-vel próbáltam, a hiba mindkettőnél megvan. Labortápról, és egyéb tápforrásokról hajtva is sistereg.
Cső fűtése külön tápról megy, de a test pontjuk közösítve van.

FET: IRF510
T2: BC327
R1: 10 Ohm
R5: 10 Ohm
Következő: »»   1609 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem