Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1761 / 2208
(#) Orbán József válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 13, 2015
Ez egy ellentmondás a fizikában:
Idézet:
„... lassal elég, oxidálódik, emiatt elvékonyodik, csökken az ellenállása...”


Éppenséggel nő ilyenkor az ellenállás... Vagyis egyáltalán nem ezért villan fel.
Az én olvasmányaim - mások tapasztalatai - alapján ez gyártási tulajdonság, új, nem használt csöveknél is előforduló jelenség. Aminek nem örülünk.
(#) djhans válasza soos csaba hozzászólására (») Júl 13, 2015
TV kimenővel 1,5W körül lehet számítani. Nagyobb, osztott kimenővel 2,5W-ra.
(#) djhans válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 13, 2015
Bírom ezeket a BBS-es cikkeket. 4W EL84-nél örülünk ha ennyi összejön. 10n csatolókondi és az 1M rácslevezető a pentódánál nem igazán nyerő. 470K fölé nem mennék és lehet akkor nyugodtan 100nF-ot tenni. És ahogy írtad a triódánál is kell rácslevezető.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2015
(#) gerleimarci hozzászólása Júl 13, 2015
Készen van a táp, a zenerek kivételével.
Bocsánat a tegnapiért Este már elég fáradt voltam, éppen költözés és festés közepén járunk
Ha 250v ot szeretnék kapni akkor "mennyi" zenert rakjak bele? 100V-ost +150V-ost?
(#) bta válasza FordPrefect hozzászólására (») Júl 13, 2015
Idézet:
„"... Szerintem összekeverted a mások által ajánlott kapcsolásokkal"”

Ha jól értettem, a "djhans-féle" kapcsolásról volt szó, márpedig annak a szekunder jele egy RC tagon keresztül vissza van vezetve a PCL trióda részének osztott katódellenállására.

Szekunder lezárás: A közel 40x feszültségáttételből számolva ~12kohm.
Primer lezárás: A pentóda jellemző alaptulajdonsága a magas (dinamikus) belső ellenállás. Triódás végfokot szerintem csak másik triódással érdemes összevetni. Itt nem jellemző a pentódásoknál megszokott szoros visszacsatolás, és nincs is értelme. Egy "átlagos" hangfrekis triódát nem söntöl különösebben a párszáz pF szórt C, és nem rontja különösebben a magasátvitelt (a szórási rezonancia igen, de az másik téma). A 300B, a 2A3, vagy akár a triódás kötésű 6L6 (EL34...) belső ellenállása bőven kisebb 1kohm-nál, a magas belső ellenállásáról hírhedt 211 viszont 3kohm felett van a szokásos munkapontokban. Az ECL/PCL86 kvázitrióda módban 2.5...3kohm!
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2015
(#) ronin75 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 13, 2015
Igen. 100V+150V=250V ( - veszteségek)
(#) pisti89 válasza Orbán József hozzászólására (») Júl 13, 2015
köbzoli és Orbán József
Ezek szerint rosszul tudtam.
Köszönöm a felvilágosítást.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2015
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Júl 13, 2015
Nem a djhans féléről volt szó. Az eszmecsere alanya a 1857 lap aljén lévő hozzászólás és ez a triódás rajz volt: Bővebben: Link Ezért mondtam, hogy eltévesztetted..Onnan olvasd végig.
A hozzászólás módosítva: Júl 13, 2015
(#) bta válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 13, 2015
Idézet:
„Találtam ezt az LR8 IC-t. Kérdés: Ez jó lenne VB408 helyett az előfok és a GU 50-ek G2-jeire?”

Minek oda stabilizátor? Az anódfeszültségből szokás előállítani, megszűrt ellenállásosztóval, az első fokozathoz pedig egyszerűen továbbszűrik a teljesítményfokozat anódtápját. A szűrőkondit úgy kell méretezni, hogy mélytartományban is elegendően kicsi maradjon az impedanciája.

/Előfok= saját ki- és bemenettel rendelkező, többnyire különálló előerősítő egység. Amire te gondolsz, az a végfok, vagy más néven teljesítményerősítő feszültségerősítő fokozata. Mivel az elején van, első fokozatnak is mondhatod./
(#) jucsaba hozzászólása Júl 13, 2015
Kérdésem lenne , aki tud legyen kedves válaszolni , esetleg megindokolva:
kimenőtrafót kellene tekernem , melyik a jobb megoldás : ha az egymásra tekert
(primer) menetek oda vissza egyben tekerem avagy ha két egymásra tekert sor kezdő/ végző szálát trafón kívül kötöm össze ?
Tételezzük fel csak 2 sort fogok egymásra tekerni...
A menetek közötti kapacitás kialakulása szempontjából érdekel .
Másik: ha valaki az rt évkönyvben leközölt csöves erősítő teljes cikk linkjét elküldené , megköszönném (valamikor láttam ,de már nem tudom melyik számban volt)
(#) gerleimarci válasza bta hozzászólására (») Júl 13, 2015
Előszőr megpróbálkozom ezzel a FET-es stabilizálással, de a biztonság kedvéért tekertetek mégegy kisebb feszültségű szekundert. Ha a FET-es táp nem jó, és a csak nagy felárral csinálna +1tekercset, akkor marad az ellenállásos/feszültségosztós táp. Hétvégén kipróbálom a tápegység részt, eddig csak az anódfesz késleltetést tudtam.
Amúgy mekkora a fogyaszrása (kb.) a meghajtó fokozatnak? Gondolom, csak pár mA.
(#) joco63 hozzászólása Júl 14, 2015
Sziasztok! Mi a véleményetek a 6550-es csőről. Épített már valaki erősítőt vele? Hangja?
(#) jucsaba válasza jucsaba hozzászólására (») Júl 14, 2015
A csöves erősítő meglett, a tekercseléssel kapcsolatban valakinek van infója?
(#) pisti89 válasza jucsaba hozzászólására (») Júl 15, 2015
Interneten fellelhető kimenőtrafók rajzaiban felfedezhető, hogy mindegyiket osztottan tekerik.
(pl.: 3részre osztják a primert és a szekundert is, 1réteg primer, aztán 1 szekunder és így tovább)
Szorosabb csatolás lesz a primerek és a szekunderek közt.
Bár én nem értek hozzá, csak ezt tapasztaltam, esetleg keresd meg fleta-t privátba, hátha korrektebben el tudja magyarázni, már nem hiszem, hogy lenne rá ideje, de egy próbát megér.
Ha mégsem marad a net.
(#) gkari válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 15, 2015
Van "kimenő.." topic itt a HE-n, ha azt végigolvasod, szerintem sokmindent megtudhatsz.
(#) pisti89 válasza gkari hozzászólására (») Júl 15, 2015
Köszönöm, de engem nem érdekel a téma, inkább meghagyom azoknak akik értenek is hozzá.
Ezt inkább a gkari-ank kellett volna írnod, merrt ő érdeklődött a téma iránt, én mindössze a tapasztalatom (olvasott) osztottam meg vele.
(#) horka001 hozzászólása Júl 16, 2015
Sziasztok
Nincs valakinek egy viszolag egyszerű stereo elektroncsöves erősítő terve. Ami 4ohm-os hangszórókat hajtana meg max 4W-ig!
Üdv.
(#) q765 válasza horka001 hozzászólására (») Júl 16, 2015
Az egész téma erről szól..
(#) mohinger válasza horka001 hozzászólására (») Júl 16, 2015
Például kezdésnek tökéletesen megfelel: PCL86SE
(#) gerleimarci válasza mohinger hozzászólására (») Júl 16, 2015
Kezdésnek megfelel, csak szerintem nem érdemes vele foglalkozni.
(#) granpa válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Ezt mint szakértő állapítottad meg?
(#) gerleimarci válasza granpa hozzászólására (») Júl 16, 2015
Én is építettem már ezzel a csővel erősítőt, de szét is bontottam, mert az a pár Watt nem sokra elég. Még egy nagyon érzékeny szélessávú hangszóróval sem.
(#) q765 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Ez muzsikál itt a szobában... Félrebeszélsz szerintem. 1,5W hallgatom. Nézesd meg a sugárzóidat..
Somogyi sohasem az érzékenységéről volt híres..
(#) granpa válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Ha összeraksz egy sztereó (P)PP-t ezekkel a csövekkel, nem nagyon maradsz meg mellettük a szobában. Mellesleg az egyik legjobb hangú erősítő.Persze GU50-esekkel 10-20× nagyobbat is lehet csinálni. Az sem bonyolultabb.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
(#) q765 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Jóhogy szóltál.. Elfelejtettem, hogy szereztem dobozokat a 86 -osnak. Azthiszem ez már végleges lesz. Braun L40. 6W 4 ohm. Bekötöttem. Hát kb ugyanaz mint a többi. : D
Legalább a színe passzol..
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
(#) CIROKL válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Ebben az esetben fordulj bizalommal a fülész szakorvoshoz !
(#) q765 válasza q765 hozzászólására (») Júl 16, 2015
Nekem inkább az a gondom, hogy kicsi a tér.. Tervezek költözni innen. A gyerek ide szorított. Talán télre nagyobbhelyen leszek..
Pincébe vagyok. Fennt hangosabb, mint itt.. Szólnak is érte sokat.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
(#) gerleimarci válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 16, 2015
ECL86-al építettem nemrég egy SE-t, amit rádióból bontott hangszóróval teszteltem.
Egyébként HS 500-asokat hallgatok (tudom, hogy nem ez a legjobb)
Nem a fülemmel van a baj, hanem más műfajú zenéket hallgatok pl:ilyeneket. Igen, most azzal jöttök, hogy ezekhez a zenékhez minek csöves.
PP-ben viszont az a 12w már elég lehet.
(#) pucuka válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Nem értem miért ódzkodsz ennyire. Ha rádiók, TV -k hangfrekvenciás végfokozataiban általánosan, ezrével megfelelt, akkor mi bajod vele? Természetesen egy viszonylag nagy csillapítású (alacsonyabb érzékenységű) zárt hangdobozt nem fog tönkretenni, de hallgatni egy közepes szobában lehet. Legalább a szomszédokat sem fogja kiugrasztani az ágyból.
Egy kezdőnek pontosan megfelel, gyakorolhat rajta vidáman, jól kidolgozott kapcsolásai vannak, sokan meg is építették, itt a fórumon is. Igaz túl nagy elvárásoknak nem biztos, hogy megfelel, de túl sok probléma nincs vele
Ha már ezzel szerzett tapasztalatot, léphet tovább.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
(#) q765 válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 16, 2015
Mivel nálam "TV" kimenők dolgoznak alatta, így pont ez a műfaj a közepe. Sajnálom is. Frankón szól ez a braun.. Kár érte.. Tényleg építsd meg mégegyszer. ECL -el próbáld.
Horka001: DJhans kapcsolását próbáldd.
A hozzászólás módosítva: Júl 16, 2015
Következő: »»   1761 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem