Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1759 / 2208
(#) mark.budai válasza bakos13gab hozzászólására (») Júl 9, 2015
Én is arra gondoltam, szokott lenni rajtuk egy lemez, ami on-off felirat is van, bár az ilyen alkalmazásban szerintem nem szép, máshova lehet praktikus, de le lehet venni.
(#) bakos13gab válasza FordPrefect hozzászólására (») Júl 9, 2015
Az a baj, hogy nálunk (értsd Magyarország) az általános boltokban nincs semmi választék. Lényegében ami megfelel gyártói minősítéssel, az majdnem mind műanyagházas egyenkapcsoló. Nem nagyon kapsz designos verzióból olyat, ami úgy érzésre megfelelne. Itta gépen van most egy VF3 kis dobozban. Ezt sima knitter kapcsolja. A Lomexes csávó mondta, hogy kész életveszély, de hát az amatőr konstrukciók fele az...
Ha a sasszit földeled és földelt konnektorba is dugod, akkor végül is nagy baj nem érhet. Ettől függetlenül a legbiztosabb megoldások sajnos a műanyagházas kapcsolók (Rocker talán).
Mi ilyesmit használtunk. Igazából fogalmam sincs, hogy ez megfelel-e a szabványnak. Mivel fa dobozra került, jobbnak láttuk a fém házát a földhöz kötni.
(#) gerleimarci válasza FordPrefect hozzászólására (») Júl 9, 2015
Azért gondoltam a műanyagkázas kapcsoló+relé kombinációra, de szerintem felejtős lesz. Marad a kétáramkörös billenőkapcsoló a hátulján.
Ez már tényleg az utolsó hozzászóláson kapcsoló témában.
(#) bakos13gab válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 9, 2015
Igen, ilyet is linkeltem be. Jó nagy karja van. De meglepett, hogy simán van belőle 4 körös is.
(#) bakos13gab válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 9, 2015
Mondom a frankó megoldást.
Úgy hívják a modern kütyükben, hogy standby. Fogod, teszel hátra egy fekete műanyag kapcsolót. Ezzel egy kis nyáktrafót kapcsolsz (mondjuk 9V AC). Erre teszel egy egyenirányító hidat és egy kisebb puffer elkót. És innen táplálod az előlapon elhelyezett menő kék LED-es kapcsolót, ami relével nyomja a főáramkört. Macerás, de eszméletlen korrekt szerintem.
(#) mofesa válasza bakos13gab hozzászólására (») Júl 9, 2015
Nem olyan macerás, ha átlátod. Lehet bővíteni is. Nem hinném, hogy egy ilyen trafó sokat fogyasztana, ha meg a primer oldalakat biztosítékokkal szakítod, mi gond lehet.
(#) Orbán József válasza mofesa hozzászólására (») Júl 10, 2015
Néhány erősítőmnél a falidugasszal egybeépített 2 áramkörös kapcsolót fogok használni...
(#) bta válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 10, 2015
Idézet:
„Ez a kapcsoló tudná az erősítőben a 230V-ot kapcsolni?”

Tudná, csak nem felel meg a szabványos biztonsági követelményeinek.
De komolyan... mi keressünk neked az ebayen hasonló kivitelű 230V-os kapcsolót?)
/Egyébként konkrétan szerencséd van, és nem muszáj Kínából rendelned. Ha küldesz üzenetet, küldök róla fényképet./
(#) bta válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 10, 2015
Valami hihetetlen érzékkel válogatod ki az extra kis lábtávolságú, tűvékony lábú változatokat

(Éppen ezek miatt nem engedélyeznék 230V-ra...)
A hozzászólás módosítva: Júl 10, 2015
(#) gerleimarci válasza bta hozzászólására (») Júl 10, 2015
Már elvetettem ezt a fajta kapcsolót. A biztonságot szem előtt tartva két áramkörös kapcsolóval lesz. De azért köszi.
Mindenkinek:Szerintem már lerágtuk ezt a témát.
(#) zimi1991 hozzászólása Júl 11, 2015
Sziasztok!
Egy olyan problémám volna, hogy tegnap este ideiglenesen megcsináltam egy pcl86-os A osztályú kapcsolást bontott kimenővel.A gondom az vele, hogy szörnyen szól A hangerő az elég lenne, de iszonyatosan torzít és se mélye se magasa a közép hangoknak sincs dinamikája...
Ez lenne a kapcsolás: Bővebben: Link
Elköthettem valami vagy csak szimplán ennyit tud a kimenő?
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015

P1040870.JPG
    
(#) mofesa válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Azoktól a kimenőktől nem várnék túl széles frekvenciaátviteli tartományt. Az, hogy torzít, sok mindentől függ. Elköthetted a kimenőt, rosszak a munkaponti beállítások, és még a kapcsolás is soványnak tűnik nekem.
(#) zimi1991 válasza mofesa hozzászólására (») Júl 11, 2015
Esetleg tudnál nekem mutatni egy olyan 1-2 wattos kapcsolást ami bevált?
Nincs túl sok elvárásom, de ez kimeríti a rossz fogalmát
(#) mofesa válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Itt van példának a djhans féle kapcsolás, még nem hallottam panaszt rá.
(#) zimi1991 válasza mofesa hozzászólására (») Júl 11, 2015
Furcsáltam is, hogy nincs katód kondi a meghajtó fokozatban...
(#) mofesa válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Én sem mindig használok kondit a meghajtófokozatnál. Az attól függ, mennyire képes meghajtani a végfokcsövet.
(#) pisti89 válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Én is azzal próbálkoztam amitl te is megosztottál, nekem is szörnyen gerjedt.
A többiek ajánlották nekem is ezt a kapcsolást, elsőre hibátlanul ment.
Amit ajánlok ha van otthon pakold meg rendesen szűrőkondival, én 47µF helyett 220µF-at tettem és még törekedt a csillagpontos földelésre, nekem 1cm-re a hangszórótól is full brumm mentes.
HA esetleg van otthon régi fénycső folytód, azt se sajnáld beletenni.
Annyira megtetszett, hogy csináltam belőle még 3db-ot.
Ha esetleg csöves egyenirányítást használsz (EZ80 és társai), akkor az első elkó max 50µF legyen aztán az őt követő RC szűrőben már lehet nagyobb is.
Ja és nekem is sima rádióból bontott kimenők vannak hozzá.
Igényesebb dobozolás esetén is 1 nap alatt elkészíthető és szobai zenehallgatásra tökéletes, nekem még a Hiragámat is lekörözte, pedig nem sajnáltam belőle az anyagot.
Kitartást, menni fog.
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) Orbán József válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Idézet:
„Annyira megtetszett, hogy csináltam belőle még 3db-ot.”

Szellemi testvérek! Akkor ez nem csak rám jellemző! Sikerül valami és gyorsan még párat belőle, nosza...
(#) zimi1991 válasza pisti89 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Szia!
Köszönöm a lelkesítő szavakat!
Viszont azt nem értem miért van két primer tekercse?
Szűrő kondim az van dögivel ez80-am is ezt már kipróbáltam és sokat javult is a hangja...
Folytom is akad némely...
A hálózatit azt hogy méretezzem hozzá?
(#) granpa válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Mármint minek van 2 primerje? A kimenő rétegesen van tekercselve, a kisebb szórás, jobb minőség miatt. A hálózatinál az egyik 230V a bemenő, a másik az anódfeszültség.A fojtó jobb szűrést biztosít. Hálózatihoz összeadod adatlapról (kapcsolásról) a teljesítményeket,× 1.5.
(#) bta válasza granpa hozzászólására (») Júl 11, 2015
Hát a linken ábrázolt kimenőtrafó még mindig elég vicces)

1) Az áttétele el van méretezve. 8 ohmos hangsugárzóból 40x (mínusz vas- és rézveszteség) feszültségáttétellel kb. 12kohm illesztés jön ki, ami torzítás szempontjából elméletben kedvező, a gyakorlatban viszont nagyon nem, hiszen számottevően föléillesztve kisebb a kivehető teljesítmény, ezért még viszonylag érzékeny hangszóróval is többet tartózkodik "klippelési tartományban" a végcső. Kb. akkor lenne értelmes kompromisszum, ha egy NVCS-mentes PCL86SE kimenője lenne, melyet >105dB/W/m -es tölcséressel használunk. A visszacsatolás alapján 7...9 kohm tűnik ésszerű optimumnak....
2) ... mellyel a másik probléma, a borzasztóan gyenge sávszélesség is javulna egy kicsit. Miután a viszonylag nagy áttételű trafót generátor- és terhelésoldalról is sok kohm zárja le, a szórt kapacitás söntölő hatása a meghatározó (ám ez nem jelenti, hogy a réteges tekercselés értelmetlenség). Nem véletlenül került a visszacsatolásos kompenzálás frekiállandója mindössze pár kHz-re. És itt álljunk meg egy pillanatra! A visszacsatolás RC tagjának időállandóját az adott trafó szórt kapacitásához kell igazítani, ha nem akarunk púpot vagy beszakadást a frekimenetbe, kb. oda, ahol hallásunk a legérzékenyebb. Ugye mondani se kell, mennyivel korrektebb lenne egy kellően alacsony szórt kapacitású kimenő...
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) granpa válasza bta hozzászólására (») Júl 11, 2015
Ezzel a részével nem foglalkoztam; viszont "zimi 1991"-nek tanulságos.
(#) FordPrefect válasza zimi1991 hozzászólására (») Júl 11, 2015
Azért van kicsiny rádió és TV kimenők egy részének két pimer tekercse, mert ezeket a trafókat nem légréssel csinálták,(SE!!) hanem a másik primeren ugyanakkora áramot, mint az anódáram, de ellentétes irányú gerjesztést okozó áramot folyattak át. (kiváltandó a légrést) Esetleg fel is használták a második primert folytónak. Ötletes, takarékos, mezei készülékekben elment. De ilyen szimpla SE kapcsolásban légrés nélkül a kis kimenő gyakorlatilag egy telítésbe vitt elektromágnes, ami SE-re alkalmatlan. Kb. 99% lehet a torzítása. De azért nézd meg, hogy valóban légrésnélküli a kimenő..
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Júl 11, 2015
Idézet:
„Miután a viszonylag nagy áttételű trafót generátor- és terhelésoldalról is sok kohm zárja le, a szórt kapacitás söntölő hatása a meghatározó (ám ez nem jelenti, hogy a réteges tekercselés értelmetlenség). Nem véletlenül került a visszacsatolásos kompenzálás frekiállandója mindössze pár kHz-re.”

Az itt tárgyalt, előző oldali kapcsolást csöves viszonylatban kis impedanciák zárják le. PCL86 pentódája triódának kapcsolva. Visszacsatolás meg nincs benne. Szerintem összekeverted a mások által ajánlott kapcsolásokkal
(#) soos csaba hozzászólása Júl 11, 2015
Sziasztok!
Ma sikerült be szereznem két új PCL82-es elektroncsövet egy tévészerelőtől, aki ez élőt jó pár év tízeddel vette meg ezeket a csöveket, és soha nem használta még, és most el adta nekem szerencsére!
A kérdésem az volna hogy nincs valakinek esetleg egy jó bevált kapcsolása ezekhez a csövekhez, esetleg le írás a kimenő trafóhoz, hogy milyen kell hozzá, és egy tápegység rajz is jól jönne! Ezt a kis erősítőt csak simán egy Cd-lejátszó elibé kötném, semmi hókusz pókusz nélkül!
Köszönöm előre is!
A hozzászólás módosítva: Júl 11, 2015
(#) soos csaba hozzászólása Júl 11, 2015
Amit még el felejtettem leírni az az hogy SE-erősítőt akarok csinálni a csövekkel hogy STEREO legyen.
(#) Longa György hozzászólása Júl 12, 2015
Szia.A Google-ba írd be PCL82 SE schematic Layout.Aztán kapcsold a képek keresése-re.Olyat nézegess amihez van részletes leírás.Itt a Fórumon is van bőven csak nehéz rákeresni.Próbáld csak a képeknél vállogatni.Az oldal tetején jobra lefele mutató nyíl (majdnem mint egy V betű) arra kattintva legördülő ablakba vállasztani.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2015
(#) gerleimarci hozzászólása Júl 12, 2015
Sziasztok!
Találtam ezt az LR8 IC-t. Kérdés: Ez jó lenne VB408 helyett az előfok és a GU 50-ek G2-jeire?kapcsolás A VB408 40mA-t tud, az LR8 csak 10-et. Eredetileg úgy terveztem, hogy ezzel a FET-es kapcsolással oldom meg, de ennek nem tudom a kimeneti feszültségét. Mivel elszúrtam a nyákokat, úgy is rendelnem kell, akkor azzal együtt megjöhetne.
(#) soos csaba válasza Longa György hozzászólására (») Júl 12, 2015
Szia!
Nézegetem már én is így a Google-n ahogy mondod, csak nem igazán tudom el dönteni hogy melyik volna a legjobb kapcsolás ezekhez a csövekhez!.
(#) Dr Endugu válasza gerleimarci hozzászólására (») Júl 12, 2015
Ennek a kapcsolásnak a bemenetén lévő induktivitás (100uH) az felülvágó szűrőként működik?
Következő: »»   1759 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem