Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1969 / 2208
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Okt 24, 2017
Idézet:
„Nem muszáj látvány-erősítőt építeni, aki akar az tegye, de az attól még lehet gyatra, pocsék hangzású, még igen drága alkatrészekkel is.

Ez a zárt dobozolású erősítőkre is igaz! Ígéreted szerint.., remélem hamarosan láthatjuk erősítőd, zárt dobozban is lehet jót alkotni.
A hozzászólás módosítva: Okt 24, 2017
(#) FordPrefect válasza bta hozzászólására (») Okt 24, 2017
Idézet:
„A 6P3SZ az árához képest kitűnő választásnak számított, amíg olcsón lehetett venni '60-as években vagy még régebben gyártottakat. Utána valamiért több lépcsőben elkezdett romlani a hangja és a technikai minősége. Egyre nagyobb lett lett szórás, egyre több a levegős példány, rövidebb az élettartamuk

Valószínűleg 2 oka van: 1. A régebbi orosz csöveknél még volt gyártási fegyelem (hadiipar!!) 2. Amik manapság kapható készletek,valószínűleg a többlépcsős válogatás után már a maradék, kuka kategória. Ezért terjedt el a részben jogos "az orosz csövek sz..ok". Hát persze. Mert már 10-20-30 éve kimazsolázták a jobbakat. A régi NOS orosz csövek is drágák, és jók. Csak már kevés van. (méréseim alapján is mondom)
(#) Abukodonozo válasza debe hozzászólására (») Okt 25, 2017
Így már érthető, köszi!
(#) Abukodonozo hozzászólása Okt 25, 2017
Idézet:
„(méréseim alapján is mondom)”


Apropó mérés. Épített már valaki csövek mérésére szolgáló eszközt? Találtam egy vagány kis ötletet, két multiméterrel és egy marék alkatrésszel amivel egy csomó mindent meg lehet vizsgálni: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) silent15 válasza Abukodonozo hozzászólására (») Okt 25, 2017
Nekem saját csőmérőm van, és én ilyen téren azon az állásponton vagyok hogy az is csöves legyen
Két okból, az egyik, hogy jól néz ki. A másik, hogy egyszerű a felépítése, könnyen szervizelhető (igen, nyilván a csöveket időnkét cserélni kell).

Nekem egy Metrix U61B darabom van. Egyszerű áteresztőcsöves táppal.
(#) kristikoma válasza Abukodonozo hozzászólására (») Okt 25, 2017
Janó bácsi is csinált egyet. Muzeálisban keresd meg!
(#) boti2 válasza Abukodonozo hozzászólására (») Okt 25, 2017
Nekem van egy uTracer-em. Most épp új dobozba költözik. Tavaly elvittem a találkozóra.
(#) szikorapéter hozzászólása Okt 25, 2017
Sziasztok. GU-19-1 Kettős tetróda melyik csőre hasonlít leginkább amit erősítés technikában használunk? Erősítőt szeretnél vele építeni de ritka az olyan kapcsolás ami ezt használná végcsőként. A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 25, 2017
Idézet:
„Erősítőt szeretnél vele építeni”

Én ugyan nem szeretnék, de viccnek, poénból lehet.
Idézet:
„de ritka az olyan kapcsolás ami ezt használná végcsőként”

Ezen elgondolkodnék...

Magas átvitel nem a a csövön fog múlni

Adatlap szerint cserében nem kell nagyon sokmenetes kimenő transzformátor hozzá
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 25, 2017
QQE06/40

Ez egy tipikus RF cső.
Tudom, a GU-50 is az.
De miért pont ezzel? Mazochizmus, vagy ez van csak otthon?
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Okt 25, 2017
Gondolkodtam én is a QQE06/40 -en, de ez egy komolyabb cső, sugárterelő ugyan nincs benne, de belül neutralizálva van. (kisebb a gerjedés veszély)
Az RF végcsövek általában alkalmasak modulátor csőnek is, mint ahogy ezek is, csak egy modulátornál nemigen vannak minőségi követelmények, a torzítás sem sokat számít, lehessen érteni a beszédet, azt kész. A teljesítményét is rácsáramos meghajtással fogja tudni leadni, úgyhogy lehet elé építeni egy kisebb teljesítményű végfokot.
(#) szikorapéter válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Okt 25, 2017
A mazochizmus mindig is meg volt (csak ha megnézed a régebbi PL504 SE-met is, az fűtőtest inkább mintsem erősítő) mégis elég jól ment.
Megtetszett szép cső, a kimenő illesztés is elég kicsi, ahogy Gafly is említette nem eszik el sok drótot a kimenője az tuti.
Használjak hozzá orosz csövet előfok+ fázisfordítónak vagy érdemesebb az ECC sorozatból válogatni hozzá?
(#) (Felhasználó 116638) válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 25, 2017
Kinek a pap, kinek a GU-19
Én inkább maradnék a járt úton, és inkább valamilyen "hangfrekis" csőre ömleszteném a
kreativitásom.
(#) szikorapéter válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Okt 25, 2017
GU-50 -el és GU-81M -el már kísérleteztem , mondjuk a GU-50 jobban bevált, a GU-81M elég "radikális" mint végerősítő cső hangfrekvencián.
A PL csövekből is kipróbáltam párat, bár vannak komplett erősítőim (APX-100 /100W/, AV760C /80W/ , AE782/A /15W/) inkább építgetek, bár a 782/A hangja nagyon tetszik (Az előtte lévő kettőt hirdetem is), mégis szeretek építeni is (bár ez már a hobbi kategória).
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 25, 2017
Idézet:
„a kimenő illesztés is elég kicsi,”

Ezt miből gondolod? A QQE adatlapját nézegetve, nekem nem ez jött le. (merthogy a GU -nak ilyen részletes nincs)
Ha tudsz csöves erősítőt tervezni, megoldhatod a problémát. A B osztályú modulátor erősítő adatait nézd. Viszont a sávhatárolásra, a gerjedésre is ügyelned kell.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) szikorapéter válasza pucuka hozzászólására (») Okt 25, 2017
Akkor a QQE06/40 megegyezik a GU-19-1-el? Igen ennek azért sokkal többet mutat az adatlapja mint a GU-é. Szerintem maradok a bevált úton , és 2 ECC85-öt használok majd. Az egyik SRPP a másik fázisfordító. Még ezt a héten meg kell terveznem.
(#) pucuka válasza szikorapéter hozzászólására (») Okt 25, 2017
Azért nem egyezik, max hasonlít. A QQV06/40 jobban hasonlít, ennek is tanulmányozhatod az adatlapját, és azon a modulátor erősítőre vonatkozó részt.
A meghajtásuk sem lesz egyszerű Valahogy elő kell állítani azt a 40 - 50 Vpp jelet kis impedancián.
A hozzászólás módosítva: Okt 25, 2017
(#) bta válasza FordPrefect hozzászólására (») Okt 26, 2017
Végülis mindegy milyen okok állnak mögötte, a lényeg, hogy a tényleg jó minőségben legyártott ruszki teljesítménycsöveknek is drasztikusan felment az ára. Megértük azt, amit 20 éve nem hittünk volna: megbízható minőséget szinte már csak az ebayes amerikai (nem profi!) árusoknál lehet találni. Persze ott is egyre ritkábban...
(#) bta válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Okt 26, 2017
RF vagy nem RF, a QQE-knek nincs jó hangja...
(#) bta válasza Cinema hozzászólására (») Okt 26, 2017
Idézet:
„Ma semmi nem indokolja a kisebb kapacitás alkalmazását”

Jelentősége nem a kapacitásértéknek, hanem az RC csatolás időállandójának van, és lássuk be, nem teljesen mindegy, hogy 12dB visszacsatolású pentódásról, vagy nyílthurkú pentódásról beszélünk. Végfokozat rácsára/rácsaira tegnap sem volt szerencsés dolog túl nagy kapacitáson keresztül csatolni, és ma sem az, hiszen a meghajtófokozat ->RC-csatolás ->csöves végfokozat működésének törvényszerűségei nem változtak
(#) bta válasza bta hozzászólására (») Okt 27, 2017
jav.: nyílthurkú triódásról (A pentódásokat muszáj visszacsatolni, hogy damping faktoruk is legyen...)
(#) Cinema válasza bta hozzászólására (») Okt 27, 2017
A "csöves végfokozat működésének törvényszerűségei nem változtak" - ez igaz, de mi köze a a csatolókondenzátor kapacitásához?
Egy 10(22)nF-os csatolókondenzátor a következő fokozat kb. 470kOhm bemeneti impedanciájával, már mérhető és hallható mélyfrekvenciás esést okoz az átvitelben.

Üdv!
(#) bta válasza Cinema hozzászólására (») Okt 27, 2017
Bármelyik öreg tévéműszerész elmagyarázza neked, mi történik ott túlvezérléskor...
(#) Cinema válasza bta hozzászólására (») Okt 28, 2017
Hmm.
Nem ma kezdtem a szakmát, mindenesetre érdekel, hogy mi történik?
A túlvezérlés az más tészta, azt semmilyen áramkör nem szereti és úgy reagál, ahogy tud.

Üdv!
(#) sandor1632 hozzászólása Okt 28, 2017
Sziasztok.

Immáron csatlakozok én is a full csövesek táborába..

6L6GC PP CHZ mester tervei alapján. A kimenő szintén az ő tervei alapján készült, egy saját tervezésű, direkt emiatt az erőlködő miatt megszületett tekercselővel.

Még beállítási stádiumban járok. Vannak még fennakadások, de már bele tudtam futólag hallgatni, azt kell mondjam nem lesz semmi ha elkészül.

A dobozolás kicsit még várat magára..
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017

PP belső.JPG
    
(#) Cinema válasza sandor1632 hozzászólására (») Okt 28, 2017
"nem lesz semmi ha elkészül"
Úgy gondoltad, hogy nem semmi lesz, mire elkészül?!
Látványerősítő lesz, az már látszik.
Sok sikert!

Üdv!
(#) sandor1632 válasza Cinema hozzászólására (») Okt 28, 2017
Nem semmi munka lesz, mire elkészül.
Így már világos?

Igen, látvány erősítő lesz. Nincs is azokkal baj, bár ez szubjektív vélemény.
A hozzászólás módosítva: Okt 28, 2017
(#) bta válasza Cinema hozzászólására (») Okt 30, 2017
Önzárás (blocking) - régebben már írtam róla..))
(#) Cinema válasza bta hozzászólására (») Okt 30, 2017
Nem ismerem ezt a jelenséget csöves hangerősítőnél.

Üdv!
(#) sandor1632 hozzászólása Okt 30, 2017
Első tesztüzem..

Még mindig doboz nélkül.

SAM_2477.JPG
    
Következő: »»   1969 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem