Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   1981 / 2208
(#) (Felhasználó 116638) válasza Dr Endugu hozzászólására (») Jan 15, 2018
Nem "szentségtörés", de vedd figyelembe az eltérő csőparamétereket.
A 6N2P nem mindenben felel meg az ECC83-nak.
De ide megfelel, legalább teljes lesz az Orosz vonal.
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 15, 2018
Pont erről van itt szó, hogy nem figyelmetlenségből elírásról van szó, szerintem. Neki nem úgy rossz a helyesírása, ahogy a figyelmetlen suhancoknak szokott. Mi nem kérünk tőle önéletrajzot, és az életének ehhez a területéhez semmi közünk nincs is.
Helyesírás ellenőrzővel csak azt látná, hogy minden alá van húzva pirossal. Talán azt sem tudná, mit, hogy kell kijavítani.
A határon túli magyarok eddigi tapasztalataim alapján pár ezreléknyi kivételt eltekintve mindig igényesen, helyesen írnak. Nem egy kategória.
Ráadásul itt van jó pár éve ő is, bizony nem a törlésből, és némításból fog tanulni.
(#) silent15 válasza Dr Endugu hozzászólására (») Jan 15, 2018
Szia, nekem így néz ki a teljes tápkör->

Graetz->50µF->Induktivitás(pár H)->50µF->1,5KR,50µF->1,5KR,50uF

Az induktivitás utólag került oda, pont így jött ki a 4x50µF (2db 2x50µF-ból).

Nekem ezzel a felállással teljesen macimentes.
(#) Dr Endugu válasza silent15 hozzászólására (») Jan 15, 2018
Pont azt a pár Henrys induktivitást szeretném kikerülni. Nem lehet pl. áteresztő tranzisztorral ezt megoldani? Kimenőtrafók már megvannak.
(#) silent15 válasza Dr Endugu hozzászólására (») Jan 15, 2018
Fú, ha jól emlékszem elektroncso.hu-n van egy áteresztőtranyós táp. Ne haragudj, nincs időm megkeresni, holnapután vizsgázok. Megoldható, csak ne keljen túl sokat elfűtenie a tranyónak
(#) granpa válasza Dr Endugu hozzászólására (») Jan 15, 2018
Van itt a rajzok közt is ilyen; kb. a 34. oldaltól vissza. Nem kerestem hátrább; több is van.
(#) Moderátor hozzászólása Jan 16, 2018
Az OFF-topic hozzászólásokat (nyelvtan, helyesírás) kérem a helyén kezelni, ami nem ez a téma! (Ezért eltávolításra kerültek.)
(#) (Felhasználó 116638) válasza Dr Endugu hozzászólására (») Jan 16, 2018
Szerintem nem kellene kihagyni a fojtót, de Te tudod.
De ha már eldöntötted hogy milyen lesz a táp, akkor nincs miről beszélni.
(#) Orbán József válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 16, 2018
Én éppen most hasznosítottam 2 kicsi SM42-őt fojtóként. A méretük miatt trafóként nem kívántam megművelni őket, de véletlenül elméreteztem néhány hálótrafót a csövesekhez, így feszültség csökkentésként és szűrésként is jól jön.
Egy fojtó méretező programmal az jött ki, lesz 1H darabja, az már elmegy. Ehhez képest 8.5H és 10.5H lett, azonos menetszámmal. Valószínű a légrés bejátszása nem lett valami pontos, de a szűrés szempontjából nem lényeges, a kimenő egyen sima, mint a tükörjég.
(#) granpa válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 16, 2018
Most már tudod, hogy egy nullát téved a program (vagy Te).
(#) (Felhasználó 116638) válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 16, 2018
Annó én is több megoldást kipróbáltam anódtáphoz.
Áteresztőtranzisztor, vagy FET, C-R-C, C-L-C szűrés, ebből a C-L-C volt a legjobb, a méréseim, és a meghallgatásos tesztek is ezt bizonyítják.
(#) Kingston válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 16, 2018
A girátoros "fojtót" nem próbáltad esetleg? (Internetes rajz, nem biztos, hogy tökéletes!)

G.jpg
    
(#) Orbán József válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 16, 2018
Nekem szimpatikus a C-L-C. A szimulálás szerint nagyon szép egyenfeszültséget lehet vele elérni és a táp belső ellenállása is kedvezően kicsi maradhat. C-R-C és így tovább, az eléggé megnöveli a táp belső ellenállást és az erősítő inkább az utolsó (és előtti) kondenzátortól függ, elgondolásom szerint "felpuhul" a táp. C-L-C-nél ha az egyenirányítás nem is cső, diódák és az első kondenzátor nem termel a nagyobb töltőáramok miatti zajokat. De lehet, csak én vélem így.
(#) FordPrefect válasza Kingston hozzászólására (») Jan 16, 2018
Ez mitől girátoros? Miért fojtó?? Mi a girátor???
Sima FET-es áteresztő lehetne, ha jó lenne a rajz. Elképesztő.
(#) granpa válasza FordPrefect hozzászólására (») Jan 16, 2018
Mert "Internetes".
(#) xix hozzászólása Jan 16, 2018
Üdv Urak ! Kérdés, felvetés C-L-C ügyben : Adott egy csővel egyenirányított táp 355 V / 75 mA. Régen törpölök fojtós megoldáson ( ami nincs ), viszont adott régi Videoton R 4430 rádió kimenője, kb 5H primérrel... Bátorkodjam a dolgon ?! BRRR ! 47µF - 5H - 47 uF
(#) silent15 válasza xix hozzászólására (») Jan 16, 2018
A cső adatlapján meg szokták adni a maximális CL tag értékét. Ha jól tudom utána lehet már nagyobb kondi (de javítsatok ki ha tévedek).

Milyen csővel dolgozol?
(#) granpa válasza xix hozzászólására (») Jan 16, 2018
Mivel SE, légréses, fojtónak jó a primerje (ha az áramot bírja).
(#) FordPrefect válasza xix hozzászólására (») Jan 16, 2018
Én inkább 10µF-5H-47(100)µF-ban gondolkodnék. Ezenkívül gond lehet a kimenő használatánál fojtónak a melegedés miatt a dupla áramnál, és ezzel összefüggésben a vas is telítésbe mehet. Próba cseresznye.
Ráadásul az egyenirányító cső típusa sem ismert...Lutri
(#) pucuka válasza silent15 hozzászólására (») Jan 16, 2018
Nem a CL tag értékét adják meg, hanem a pufferkondenzátor értékét maximálják. Ez pedig az egyenirányító cső max csúcsáramával van összefüggésben, és nem a szűréssel. A szűrést az ez után következő frekvencia függő RC, LC feszültségosztó végzi. Ha szükséges, egymás után több is, fokozatonként.
(#) silent15 válasza pucuka hozzászólására (») Jan 16, 2018
Például egy 5U4G-nél meg van adva mind az a lehetőség ha kondenzátor van a cső után, mind ha induktivitás. Tényleg félreérthető volt. Külön gondoltam az L és külön a C részt.
(#) pucuka válasza silent15 hozzászólására (») Jan 16, 2018
Valóban, létezik olyan egyenirányító kapcsolás, ami az EI cső után fojtóval kezdődik, és nem tartalmaz puffer kondenzátort. Az ilyen kapcsolást nagyáramú egyenirányítóknál használnak, mert olyan nagyértékű kondenzátort kellene használni, amit az egyenirányító nem bírna el.
A nagyfeszültségű, nagyáramú egyenirányítók ilyenek. A puffer kondenzátorba ugyanis impulzus szerűen töltődik az energia, aminek az átlagértéke megegyezik az egyenáramú fogyasztással.
Ezért nem része a puffer kondenzátor a szűrésnek, tehát nem CLC, mert ebből az első C tagot egész más szempontok szerint kell méretezni, mint az azt követő tényleges szűrőt, ami egy egyszerű frekvencia függő feszültség osztó.
(#) FordPrefect válasza silent15 hozzászólására (») Jan 16, 2018
Első körben: egyenirányító cső után alapvetően kétféle szűrőkört adatait adtak meg anno a gyárak a régebbi csövekre. LC, CL. Nagyon mások a karakterisztikák, feszültségek, stb..
Az utána lévő egyéb szűrőtagok csak bonyolítják az életet/képletet
(#) Orbán József válasza pucuka hozzászólására (») Jan 16, 2018
Számomra nem volt ismert az egyenirányítás utáni kicsi - vagy semmi - C és aztán fojtó és "tetszés szerinti" szűrő C eltérő hatása. (Nem volt a tananyagomban, vagy hiányoztam )
Egy német 6C33-as kapcsolásban merőben eltérő feszültségeket állítottak elő az egyenirányító utáni kicsi (nF nagyságrendű) C és azt követő LC taggal.
Amíg a kicsi C szinte csak zajszűrést végez, a kimenő feszültség jóval kisebb az egyenirányítás utáninál. Ezzel szemben a µF nagyságrendű első C értékével már a kimeneti feszültség "hasonlít" a szokásos, gyökkettővel szorzott egyenirányított, C-vel szűrt feszültségekre.
Ha nem szakszerűen fogalmaztam meg a dolgot, majd javítsatok ki.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2018
(#) Orbán József válasza silent15 hozzászólására (») Jan 16, 2018
Idézet:
„Graetz->50µF->Induktivitás(pár H)->50µF->1,5KR,50µF->1,5KR,50uF

Amiről írtam - felpuhított táp - pont ez történt így.
(#) (Felhasználó 116638) válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 16, 2018
CLC -nél az első kondi szűrés, a soros induktivitás utáni már puffer, ha a funkciót nézzük.
Az első kondi kapacitását mindig az adott csőhöz válasszuk meg.(Adatlap)
A puffer már lehet nagyobb értékű,(Pl:100...220uF) a fojtó miatt nem terheli jelentősen az EI csövet feltöltődéskor.
Jelentősen javítható még a kapcsolás egy, a tekerccsel párhuzamosan kapcsolt 1-2µF-os PP fólia kondival.
Az ábra csak példa.

clc.gif
    
(#) pucuka válasza Orbán József hozzászólására (») Jan 16, 2018
A nF nagyságrendű pufferkoni nem általános, de nem is ritkaság. Nagyfrekvenciás egyenirányításnál pl. TV képcsó anódfeszültségénél a képcső grafit fellületének nF nagyságrendű kapacitása a puffer, 25 kV/15625 Hz, de normál hálózati egyenirányítóknál is lehet, ha nagyfrekvenciás egységet táplál.
nF -os kondenzátorokat használnak az egyenirányító eszközökkel párhuzamosan, a keresztmoduláció megakadályozására. (a kereszt modulációból származó zúgás másképp kiszűrhetetlen)
A pufferkondenzátoros egyenirányító az csúcs egyenirányító, itt "játszik" a gyökkettő, de csak terhelés nélkül, a fojtóval kezdődő szűrésnél átlag egyenirányítás történik, a kimeneti feszültség a pulzáló félszínuszok átlagára áll be.
(#) xix hozzászólása Jan 16, 2018
Kb., ez a dilemmám : 6AX5 GT dióda / adatlap 10uF, 10 H / az erősítőben 40µF-ról megy a kimenőre ötven éve ( én cseréltem újra, 47 µF ) Csak kacérkodtam a gondolattal, hogy picit átpofoznám a tápot. Nem tartalmaz eredetileg fojtót.
(#) pucuka válasza (Felhasználó 116638) hozzászólására (») Jan 16, 2018
Nem. az egyenirányító utáni első kondi (a rajzodon a 20 uF) a puffer kondi, és utánna van az LC alluláteresztő szűrő.
(#) pucuka válasza xix hozzászólására (») Jan 16, 2018
Talán ha kapcsolást látnánk.
Következő: »»   1981 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem