Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2007 / 2208
(#) bta válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 28, 2018
Idézet:
„most állok erősítő építés kezdetén, s nem akarok rosszatkészíteni”

Ne félj, hogy rossz hangút készítesz, majd kijavítod valahogy
És ez nem is olyan vicces. Manapság a csöves erősítő arról szól, hogy elsülhet a kapanyél - nem is akárhogyan. Pedig a józan ész szerint a maga százalékokban mérhető torzításával, korlátozott sávszélességével labdába sem rúghatna a modern félvezetős technológia mellett.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2018
(#) djhans válasza bta hozzászólására (») Márc 28, 2018
Az a probléma hogy a mérhető harmonikus torzításon kívül még sok mindent termel a félvezetős a hangba ami a fülnek bántó. Egy kis ... PCL86 SE is lepipál számos félvezetőset. Persze jó kimenőkkel.
(#) boti2 hozzászólása Márc 28, 2018
Nemrég került hozzám egy NIVS v3 és mivel éppen akartam építeni egy EL34PP-t, alkalmasnak látszott a ház ehhez alanynak. Most végre megérkezett végre az új nyák hozzá, most próbáltam először nyákrendelést Kínából. Új SRPP előfok került bele a régi helyett, FET-es fázisfordítóval. A végfok kapcsolásán nem változtattam. A nyákot kompletten újraterveztem és a Gerber fájlokat küldtem ki. Az eredményt láthatjátok, a zöld nyák az új, a kék a régi. Amíg vártam a nyákra, részben újratekertem a hálózati trafóját is (Így most már nem ég le a nagyobb fűtőáramtól, ha EL34-eket teszek bele.) és kicseréltem még a csatolókondikat oroszokra. Az összes többi kondenzátor már ki lett cserélve korábban. A hangerőszabályzó poti kicserélődött egy ALPS-ra és kapott anódfesz késleltetést is. A kimenők egyelőre maradnak, korábban kimértem őket, elég jók. Persze már a régin is minden kondenzátor cserélt, valamint a kábelezés és a csatlakozók is a házon. Végeredményben lehet, hogy csak a ház marad majd meg eredetinek, mert elképzelhető, hogy a kimenőket is újratekercselem. A képeken 6P3S-E-kkel és EL34-ekkel is látható. Az új kapcsolással való élesztés és a méricskélések a hosszú hétvégére maradnak.
A hozzászólás módosítva: Márc 28, 2018
(#) Cinema válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 29, 2018
Ezt úgy kell elképzelni, hogy bármilyen műsorforrás, LP-játszó hangszedője, magnó, CD-lejátszó, kimenete, stb. a "jó" fázisban van, vagyis a fázis-átvitele 0fok. Erre kell törekedni a rendszer végén, hogy a hangszórókból megszólaló zene is ugyanebben a fázisban, vagyis 0fokban szólaljon meg, ekkor a rendszer fázismenete rendben van, a bemenet és a kimenet között nincs fázisforgatás. Az, hogy az eleje és a vége között mennyi fázisfordító, vagy fázist nem fordító fokozat van, az nem érdekes. Egyelőre nagyjából ez az, amit meg lehet hallani is, azt, hogy egyes készülékek fázist-fordítanak vagy sem, azt önmagukban nem lehet meghallani, csakis egy rendszerben, ahol az eleje rendben van és a vége is normál fázisban működik.
Hallani kell, ez így csak duma, de meghallható, bárki számára észlelhető a különbség, a kétféle fázis-átvitel között.

Üdv!
(#) CHZ válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 29, 2018
Cinema megválaszolta, ha ez sem elegendő, akkor kérlek keress más témát ami esetleg érthetőbb. Egyébként legjobb ha kipróbálod, meghallod, ha nem hallod a különbséget, akkor számodra mindegy.
(#) bta válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 29, 2018
Amire nincs tudományos magyarázat, még minden további nélkül lehet valós. Például arra sincs kielégítő magyarázat, hogy egy adott erősítő vagy hansgsugárzó mitől szól annyira jól vagy rosszul. Egyszer van korreláció a mérésekkel, máskor pedig nincs. Az "abszolút fázis" kihallhatósága valószínűleg azért tartozik a hifizés legrejtélyesebb kérdései közé, mert korrekt módon gyakorlatilag tesztelhetetlen.
(#) CHZ válasza bta hozzászólására (») Márc 29, 2018
Egy magyarázat lehet: 180 fokban fordított kimenetű erősítőre kötött hangszóró membránja, pl. egy dob ütésre befelé fog mozdulni "szívó" hatást kelthet, ami a valóságban fordított hatású.
(#) jani1987 hozzászólása Márc 29, 2018
Ez mi a csuda akar lenni a két tekercs közt?
(#) CHZ válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 29, 2018
Az aminek látszik, rugó.
(#) (Felhasználó 116638) válasza jani1987 hozzászólására (») Márc 29, 2018
A rugós zengetőt jelölték így régen.
(Főleg Jenki vonalon)
(#) csa7684 válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 29, 2018
Aki nem akar valakinek elmondani valamit az nem azt jelenti hogy nem tudja, lehet hogy nem akarja! Ö nem olyan aki fölöslegesen fecsérli a szavakat, megfontolja hogy miben vitázik vagy mit mond! Szakmailag eddig mindig beigazolta a gyakorlat!
(#) Orbán József válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 29, 2018
HIFI vs. Fázisforgatás
Nem akarom lelőni a poént, de a nem forgatás a nyerő.
(#) killbill válasza CHZ hozzászólására (») Márc 29, 2018
Ti most arrol beszeltek, hogyha en most odamegyek a ket hangdobozomhoz, es mindketton megforditom a polaritast, akkor annak hallhato eredmenye lesz?
(#) csa7684 válasza killbill hozzászólására (») Márc 29, 2018
Olvasd el Orbán József kollégánk belinkelt cikkét.
(#) FordPrefect hozzászólása Márc 29, 2018
Valóban lehet/ne értelme a fázisnak.
Képzeld el most csukott szemmel: Minden tökéletes. Konzerv zenéről beszélünk..HFM satöbbi.
A mikrofon az első hangra befelé mozdul el, a hangsugárzó is. Tökéletes? Igen. Biztos?
A gond az, hogy a mikrofon és a hangsugárzó között durván manipulált felvételek vannak. Sokszorosan.
Tehát inkább egy jó élő koncert, vagy egy jól felépített rendszer
(#) ozpecs válasza FordPrefect hozzászólására (») Márc 29, 2018
És már eleve koncerten is sok esetben pl csatornákon fázist fordítunk akár a gerjedés elkerülésére...a pulton van direkt ilyen funkció is, meg ha arrébb megyek egy pár centit már más lesz a fázis
(#) pucuka válasza killbill hozzászólására (») Márc 29, 2018
Igen, van hallható különbség. Az oka a fül fázisérzékenysége. Az egyik esetben a hanganyag "előtted" szól, ha mindkettőt megfordítod, akkor a "hátad mögött" szól. próbáld csak ki.
Fülesnél nem hallod.
(#) csa7684 válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2018
Ez elgondolkodtató!Hátulról jönnek a hanghullámok? Miközben elől vannak a hangsugárzók. Vissza fele nem terjedhet.
(#) killbill válasza pucuka hozzászólására (») Márc 30, 2018
Ezt ugye te sem mondod komolyan.
(#) Gafly válasza killbill hozzászólására (») Márc 30, 2018
Igazándiból ez az egyik része a nagy "high end" mítoszoknak, amiben még szerintem is (bár nem értek hozzá) lehet valami. Ha más nem, lehet hozzá értelmes(nek tűnő) magyarázatot és "demonstrációt" találni.

Végy egy gyertyát és egy tölcsért:
1.) Gyújtsd meg a gyertyát.
2.) "Fújd" el a tölcséren keresztül

Végy egy gyertyát és egy tölcsért, mondja az "azonos fázis hívő":
1.) Gyújtsd meg a gyertyát.
2.) "Szívd" el el a tölcséren keresztül

Cseréljük le, a felállást dobra....
Melyiktől "bizsereg jobban a véred", amikor táncparkettre lépsz?

Ugye hogy a sok sörtől...
(#) killbill válasza Gafly hozzászólására (») Márc 30, 2018
Elfujni es elszivni valoban nem ugyanaz, csak ennek szerintem semmi koze a fent emlitett problemahoz. Nem ugyanaz a folyamatosan aramlo levego es a rezges. Azert szkopon megneznem, hogy a hangszorotol 1 meterre letett mikrofon jele mennyiben ter el a hangszorora vezetett jeltol ilyen es olyan fazis eseten. Foleg, hogy egy sima szinusznal az elso felperiodust leszamitva a ket jelben semmi kulonbseg nincs. Mindenesetre a gyertyas "magyarazat" nagyon jo pelda arra, hogy fanatikusokkal nem erdemes vitatkozni. Reszemrol itt be is fejeznem az amugy is OFF topic beszelgetest.
(#) Gafly válasza killbill hozzászólására (») Márc 30, 2018
A tölcsér az "trollkodás" volt (vajon észre veszik-e hogy mi a hiba a példában)
Azt még tartom, hogy szerintem nem mindegy (hatás szempontjából), hogy a nagydob mellbe "szív" vagy "fúj"

Ezt leszámítva teljesen egyetértek veled.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2018
(#) bta válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 30, 2018
Idézet:
„Nem akarom lelőni a poént, de a nem forgatás a nyerő”

Ehelyett... egyetlen tuti következtetés vonható le, és bár Darvas akkor még nem volt benne biztos, a közepe táján pontosan megfogalmazza:

"Tulajdonképpen nem is a fázissal kísérleteztem, hanem hangsugárzókábelezéssel bajmolódtam (rövidesen bőségesen lesz mondanivalóm róla!)"

Kapcsolódobozos kísérlet dettó, hiszen az szintúgy, nem csak "abszolút fázist", hanem vezetékirányt is fordít. Az utókor számára legtanulságosabb rovat talán éppen 4D: folyamatosan rámutat, miféle (olykor előre nem látható) problémákkal kell szembenéznie annak, aki szubjektív kísérleti úton kíván utánajárni a dolgoknak. Legyen az valami egyszerűnek tűnő kábeles kísérlet, vagy -esetünkben- a csöves erősítő buherálásának szubjektív értékelése...
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2018
(#) Orbán József válasza bta hozzászólására (») Márc 30, 2018
Megmondom, legkevésbé érdekel és az egyik leghaszontalanabbnak tartott téma nálam.
Ennél még az is jobb, hol van a szél, amikor nem fúj.
Irigylem, aki energiákat áldoz erre...Nézzétek meg, mekkora fenék kerítve ennek.
Sturbi örökérvényű megállapítása erre a témára is passzol: ...mert több oldalnyi lehetőséget biztosított az okosaknak arra, hogy lehülyézzék a tudatlanokat.
(#) bigfunk válasza killbill hozzászólására (») Márc 30, 2018
Ilyesmit állítanak. Ezért voltam én is kívancsi rá.
(#) bigfunk válasza Orbán József hozzászólására (») Márc 30, 2018
Darvasék meghallották az 1 cm-es vezeték hangját is. Szóval nem minden Hifi megállapítás igaz a HFM-ben. Azóta vannak kétségeim, mióta hallottam egy BC1-est szólni egy nagyhírű magyar erősítővel,meg az én eladott EL84-es PP-mel.
(#) bigfunk válasza ozpecs hozzászólására (») Márc 30, 2018
Hát akkor nem sok értelme van a fázis helyzet megvitatásának. Ezekszerint véletlenül sem lehet tudni, melyik a helyes fázis, ergó nincs értzelme akadémikusan kijelenteni, hogy ez, vagy az a jó.
(#) Cinema válasza bta hozzászólására (») Márc 30, 2018
Az "abszolút-fázis" nem csak hallható egy rendszerben, hanem mérhető is.
Ha tudjuk mérni a fázis-átvitelt, akkor törekedni kell arra, hogy a műsorforrás kimenetén megjelenő jel, a hangszóróra kerülő jellel fázisban legyen.
Ennyi.

Üdv!
(#) bta válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 30, 2018
Idézet:
„"Darvasék meghallották az 1 cm-es vezeték hangját is. Szóval nem minden Hifi megállapítás igaz a HFM-ben"”

Az első állításból hogyan következik a második? Szerinted hány centi a hosszúsági határ, ami alatt nem szabadna semmiféle eltérést hallani, és miért éppen annyi? (Tf, hogy a kábelkapacitás szerepe elhanyagolható.) Másképpen fogalmazva, miért kellene a természetnek emberi léptékhez, vagy a képzeletünk korlátaihoz igazodnia?
(#) Moszkvai válasza bigfunk hozzászólására (») Márc 31, 2018
Köszönjük! Ennek tudatában még jobban odafigyelek a fázishelyességre. Nekem nem kell még egy tényező ami még jobban megbolondítja az egészet.
Következő: »»   2007 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem