Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2089 / 2208
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 14, 2019
Normál hangfalat rákötve is hallható a csúcsoknál a reccsenés, talán a beállított 10mA kellene fentebb emelnem?
(#) pucuka válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 14, 2019
A nyugalmi áramot akkor kell növelni, ha kis hangerőnél torzít, a keresztezési torzítás miatt.
Ha Nagy kivezérléseknél reccsen egyet, akkor valamelyik fokozatot túlvezérled, de lehet a hangszóró is kisebb teljesítményű a kelleténél. Azért B osztályban az a 30 - 40 W nem kevés.
(#) FerencziJ válasza pucuka hozzászólására (») Júl 14, 2019
Kis hangerőnél, kb 5-10W (nem mértem) a poti csúszkájának 1/5-nél, csúcsoknál jelentkezik. Feltételezem a kis nyugalmi áram miatt lehet, mivel csak 10-12 mA katódáram folyik. Láttam hasonló kapcsolásokat azonos teljesítménnyel 35-65 mA nyugalmi árammal. Egyébként mindkét csatorna így működik, azonos beállításokkal.
(#) pucuka válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 14, 2019
Nézd meg az adatlapot, amit linkeltem. Abban van gyári ajánlás B oszt végfokra. Az abban megadott értékek környékén lesz a jó beállítás.
(#) MacGiver hozzászólása Júl 14, 2019
Idézet:
„Sziasztok!
Ami eddig történt és tegnap éjszaka volt rá időm:
1. Csak egy csatorna végcsöveit meghagyva eltávolítottam a triódákat az elejéből. Nincs jelenség.
2. Visszahelyeztem a végek elé a triódát, az elsőt viszont nem. Nincs jelenség.”


Az első triódánál van a gond. Nem a triódával, a visszacsatolással. Gerjed......
Megfordítani a visszacsatolás két vezetékét. Egy próbát megér
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 21, 2019
Tisztelt Hozzáértők!

Ezeket a méréseket ma délután készítettem. Két problémám van az erősítővel:

1. Az 1 csatorna kicsit több mint fele akkora teljesítményt ad le mint a másik csatorna.
2. 4 ohmos terhelő ellenállással lehet mérni, mint látható. Zenével hajtani műterheléssel, piezón kontrollt hallgatni. teljesen jó. De hangszórót ráakasztva már gerjed. Mi lehet a probléma???
Valakinek esetleg ezzel kapcsolatban van valami tapasztalata:

üdv? fj
(#) boti2 válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 21, 2019
Egy kapcsolást, ha feltennél talán tudnánk válaszolni!
(#) FerencziJ válasza boti2 hozzászólására (») Júl 21, 2019
Csatolva
(#) deklinacio válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Ha jól értelmezem a képeket, hogy a felső sinus a CH1, az alsó a CH2, akkor első nekifutásra a CH1 a jó, hiszen nagyobb teljesítményre ott kevésbé torz a jel. Ezt alapul véve olyan, mintha a CH2-es csatornán nem lenne rendben a jel két módusa. Ebből következtetve számomra az derül ki, hogy vagy a fázis fordítás nemleges, vagy valamelyik cső hibás abban a módusban, vagy a kimenő egyik felével van gond. Én szkóppal megnézném a végcsövek rácsán a jelet, és a két módust összehasonlítanám. Közelebb kerülnék a hiba megtalálásához.
(#) FerencziJ válasza deklinacio hozzászólására (») Júl 22, 2019
A CH1 teljesítménye alsó frekvenciákon kb 60-65%-a a CH2-nek, ha megnézzük az ábrát 1kHz-n a CH1 2V/div, a CH2 5V/div. Magasabb frekvencián nem ilyen mértékű az eltérés.
(#) sandor1632 válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Szia!

Esetleg nézz rá, hogy a 2 UL kivezetés nincs-e felcserélve.
Engem már szívatott meg ilyen..
(#) TAttila77 válasza sandor1632 hozzászólására (») Júl 22, 2019
Szia ezt már én is írtam neki a minap.
(#) FerencziJ válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 22, 2019
A kivezetések ránézésre (mármint ahogyan látszik a trafón) helyesen vannak bekötve. Kiforrasztom őket és induktivitás mérővel megmérem, tényleg jól vanna e feljelölve.
(#) mohinger válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
A konkrét készülékről egy fotód nincs, ahol jól láthatóak a kötések, vezetékek, nyák, stb?
Biztosan sokat segítene az is.
(#) FerencziJ válasza mohinger hozzászólására (») Júl 22, 2019
Szia!

Július 10.-én dobtam fel 3 képet "Hamarosan elkészül" címen.
(#) FerencziJ válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Ma munka után fotózok, és feltöltöm a teljes szerelés képét.
(#) mohinger válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
OK, látom, köszi.
Én lehet, hogy egyelőre nem kötném be az UL vezetékeket, hanem a segédrácsokat bekötném az ellenállásokon keresztül a plusz tápra.
A végcsövek foglalatai az első képen még csak ideiglenesen vannak beforrasztva gondolom.
(#) FerencziJ válasza mohinger hozzászólására (») Júl 22, 2019
Igazság szerint még most sem véglegesítettem a forrasztásokat, majd ha normálisan működik. Viszont ha jól értem a rácsot a 100R-os ellenálláson felkötnéd a B+ (420V)-ra?
(#) mohinger válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Igen, hátha az esetlegesen rossz UL bekötés miatt van gond.
(#) FerencziJ válasza mohinger hozzászólására (») Júl 22, 2019
Ne növeljem az ellenállás értékét esetleg? Azon gondolkodtam időközben, hogy nem az lehet a baj, hogy a 8R-os kimeneten nincs terhelés, és emiatt gerjedhet? Hiszen innen van visszacsatolva, és terheletlen állapotban megszaladhat a feszültség, bár ugyanakkor a tekercs első fele 4R-os műteherrel van mérve. Még nem értem teljesen....most csövezek első alkalommal
(#) TAttila77 válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Megnövelhető még 220 ohmra is de ha ekkor sem lesz jó a szinuszod akkor nagy a baj. Ha simán így push-pullban sem jó én gyanakodnék a kimenőre. Mondjuk felcserélhetnéd a kimenőket, azzal is sokkal előrébb érsz. Tedd ezt meg és írd le hogy akkor is rosz a jeled vagy nem.
(#) FerencziJ válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 22, 2019
Gondoltam rá, hogy megmérem, és/vagy felcserélem őket. Viszont Ti melyik szinuszt látjátok inkább problémásnak, merthogy én inkább a CH1 kissebb teljesítménye miatt problémázok, viszont jeleztétek, hogy a CH2 jelalakja torzult inkább és foglalkozzunk ezzel. Illetve a másik kérdés, hogy miért gerjed hangszóróval, műteherrel viszont nem.
?
(#) TAttila77 válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
Egy: Azt nem fogom fel, miért halgatod piezóval, tudni illik a piezó mint olyan KAPACITÍV terhelés bármilyen erősítő számára.
Kettő: Csak remélni merem, hogy most is ott az ellenállás a kimenő kimenetén párhuzamosan, mert ha nem akkor nem biztos hogy egyáltalán van mit méricskélned még ott.
Most nincs egyáltalán időm visszaolvasgatni, de az biztos hogy a harmadik képen a zöld szinusz jel siralmas, csak szeretne szinusz lenni.
Három: Várjuk a képeket de mindent fotózz le, nyákot, tápot, amit eddig küldtél az nagyon kevés, majdhogynem semmi.
Negyedik: Ahogy láttam a panelen mindkét oldalt van egy egy barna kis 100u/16V-nyi kis elkó. Na azokat ideges sebességgel vágjad onnan ki, mert nem odavalók. Tegyél oda normális 105 fokosokat ugyan ilyen értékkel.
Most egyenlőre ennyi hirtelenjében. Konyékig vagyok LED tv-ben, most nincs időm tovább itt irogatni. Csináld meg azokat amit írtam, ráérsz este fele megírni mire jutottál, majd este, vagy holnap írok. Üdv. Mohinger is jót irt, azt is végezd el. De legyen a kimenő kimenetein mindig vagy 47-100 ohm kb. 2w, és soha ne vedd le. Meg ne piezóval hallgasd. Normàlis hangszóróval, hangfallal hallgstózz. Sok sikert.
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2019
(#) FerencziJ válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 22, 2019
4R műterhelés van állandó jelleggel a kimenő 4 ohmján, kondikat kidobom.
(#) Cinema válasza FerencziJ hozzászólására (») Júl 22, 2019
A kimenőtranszformátort tudod úgy is ellenőrizni, hogy a szekunderre kapcsolsz kb.5-8V váltakozófeszültséget (fűtőtekercsről) és a primeren az anódokon és a leágazásokon méred a feszültségeket és szépen felírod sorba, hol, mi, mennyi? Ha jól van bekötve a kimenő, akkor az egyik anódkivezetéshez képest sorban növekvő feszültségeket lehet mérni, de ez ráz! - tehát óvatosan. A végcsöveket természetesen ki kell venni.
-
Erősebbre venném a visszacsatolást, a 22k helyett inkább 18k, vagy 15k ellenállással(1W-os, legalább).
-
Ezeket a "csúnya" jelalakokat okozhatja a végcsövek gázossága, öregedése is.
Egyszerre egy végcsővel is meg kell nézni, hogy milyen a jelalak a kimeneten, majd kikapcsolva és a másik végcsövet ugyanide dugva ismét mérni. Ha itt azonos a jel, akkor a csövek vélhetően jók. Ugyanezt a mérést a másik végcső helyén is el kell végezni és ha itt is rendben van, akkor a végcsövek és a kimenőtranszformátor is rendben van.
Ha eltérő a két csőfoglalatban mért jel, akkor a meghajtó csövet cseréljük ki újra, mert az is okozhat féloldalasságot, torz jelet.
Maximális kivezérlést csak teljes összeszerelt állapotban a végleges helyzetben mérjünk, visszacsatolás nélkül ne mérjünk nagy kivezérlésen, mert gerjedés esetén tönkremehetnek a végcsövek és a kimenő is!
Sok sikert!

Üdv!
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2019
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 22, 2019
Köszönöm mindenkinek a sok jótanácsot, nagyon sokat segítettek! Csatolok néhány képet számotokra a drágaságról
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 22, 2019
Továbbá
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 22, 2019
És még mindig
(#) FerencziJ hozzászólása Júl 22, 2019
Az utolsó adag
Következő: »»   2089 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem