Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2091 / 2208
(#) (Felhasználó 116638) válasza jampi hozzászólására (») Júl 28, 2019
(#) TAttila77 válasza gzu hozzászólására (») Júl 28, 2019
Váltakozó áramúlag csakis.
(#) rukh válasza gzu hozzászólására (») Júl 29, 2019
Úgy, hogy van (frekvenciafüggő - növekvő frekivel csökkenő) impedanciája.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2019
(#) gzu válasza rukh hozzászólására (») Júl 29, 2019
Egy 200-300nF kondenzátornak 50Hz-en mekkora impedanciája lehet? Hány ampert lehet vajon átengedni rajta?
(#) gzu válasza gzu hozzászólására (») Júl 29, 2019
Bocsánat, reaktanciája.
(#) CHZ válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 29, 2019
Idézet:
„Kicsit csökkentheted dlejt 6,3-ra, ha a primerrel sorba kötsz egy normális x2-es hibátlan pár száz nanót, ez jobb mint ha pár vattos néhány ohmos ellenállás lenne ami melegedne.”

Nem jó ötlet, nem fog működni!
(#) CHZ válasza gzu hozzászólására (») Júl 29, 2019
Ampert nem, 20-30 mA max.
(#) TAttila77 válasza CHZ hozzászólására (») Júl 29, 2019
Nekem működött egy nagyon régi csöves lemezjátszóbam. Bár a trafó kis teljesítményű volt de mai napig működik az illető elmondása szerint. A kondi értéke már meg nem mondom mekkora volt de 1u- nál több volt. Volt tán benne két cső. ( tíz éve csináltam, már nem emlékszem mik voltak)
(#) mark.budai válasza gzu hozzászólására (») Júl 29, 2019
A reaktanciát egyszerű kiszámolni, nem is értem, ha tudod a nevét, a képletét miért nem?
Az átfolyó áram sarkalatosabb pont, csövet nem fűtenék róla, CHZ 20-30mA-es megoldása áll közel a valósághoz, ennél többre nem terveznék.
Xc=1/{2{pi}f C}
(#) gzu válasza mark.budai hozzászólására (») Júl 29, 2019
Tudom a képletet. Annak idején meg kellett tanulnom. Kíváncsi voltam, kinek mi a véleménye, erről, a szerintem abszurd dologról. Sajnos könnyű félrevezetni a hiányos tudással bírókat.
(#) CHZ válasza TAttila77 hozzászólására (») Júl 29, 2019
Javaslatod csöves végfok hálózati trafójára vonatkozott, 300n értékkel be sem tudnád kapcsolni!
Nagyobb kapacitással sem lenne jó, változó terhelés esetén használhatatlan az ötleted.
(#) rukh válasza gzu hozzászólására (») Júl 29, 2019
Kb. 10 kOhm.
Egy lámpa fali kapcsolójában LED jelzőfényhez használtam, feszültségosztó egyik tagjaként (néhány mA).
(#) pechman8 válasza jampi hozzászólására (») Aug 2, 2019
Én ellenállással szoktam. A számított értéket megfelezem. Felét az egyik a másik felét a másik ágra, hogy a szimetriát ne bontsam meg.
Tehát a példa kedvéért: 0,9V kell ejteni , 0,5A-en. (Nem ismerem a pontos Ampert ez csak példa)
R=1,8 Ohm. Tehát két 0,9 Ohm ellenállás kell fűtőág egyik másik ágára. Én sokat szoktam venni és párba válogatom őket. Hogy melegszik? Langyos, talán... Ez még nem téma főként, hogy jól felülméretezem a teljesítményüket.
ui: Nem szeretem a kondenzátorokat, de ez én vagyok.
(#) konyak6 hozzászólása Aug 7, 2019
Sziasztok!
Valaki megépítette már az Ágoston Lajos kömyvében lévő 300B-t ? Most szemezgetek vele. Összeírtm azt a pár ellemállást. Egy kissebb vagyon. A kimenőket készen venném. Én úgysem tudnám egyformára tekerni. Viszont a hálózati trafót én tekerném.
(#) granpa válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 7, 2019
Ha egy hálózati trafót meg tudsz tekerni, akkor a kimenőt is. Feltéve, hogy van hozzávaló vasad. Ugyanúgy kell figyelni mindkettőre.
(#) konyak6 válasza granpa hozzászólására (») Aug 8, 2019
Tekertem már kimenőt. De biztos hogy nem tudnám hozni azt a monőséget mint egy profi. Inkáb megveszem. Megpróbálom a 300B-t a legjobb minőségben elkészíteni, és a kimenő egy kényes rész.
(#) TAttila77 válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 8, 2019
Hali. Milyen ellenállásokat használsz itt?
(#) konyak6 hozzászólása Aug 8, 2019
Ohmite AudioGold, Amstrans AMRG
(#) Cinema válasza konyak6 hozzászólására (») Aug 8, 2019
A kimenők egy nagyobb vagyon, a végcsövek is kellően drágák.
(Nekem nem tetszik a triódások hangja, a 300B-visszacsatolás nélküli végfokban pedig, mindig torzít, hiába a jó végcső, a transzformátort nem fogja vissza semmi.)
Annyi pénzből ki lehet hozni egy 2x50W-os EL34-es csöves végfokot, ami azért tisztességesen szól.
Én ez utóbbit építem, lassan haladok.

Üdv!
(#) 6C4C válasza Cinema hozzászólására (») Aug 9, 2019
Már ne haragudj de Szerinted a kOhm alatti belsőellenállású trióda végcső Kevésbé fogja a kimenőtrafót "vissza" mint a sokkal nagyobb belsőellenállású pentódák??? Igen, Nektek segít az NFB de az nem mindig "javít" a hangon...
Elnézést hogy beleszóltam a Nagyok dolgaiba...
(#) Cinema válasza Cinema hozzászólására (») Aug 9, 2019
A dobozom Rack-doboz, 4HE magas, azaz 176mm magas, de kell is a csövek és a transzformátorok miatt.
A félkész erősítő súlyban 23-25kg-nál tart, pár csatlakozó és egyéb nyalánkság, tetőlap, oldallapok, még jön bele. Mindhárom transzformátor hipersil magú, SE170c vasmagokra épül, 6-7kg darabja.
Alig bírok vele, hiába, már öregszem, de ezt még megcsinálom és akkora zenebonát csapok vele, hogy hű, meg ha!

Üdv!
(#) Cinema válasza 6C4C hozzászólására (») Aug 9, 2019
A hangon nem javít a visszacsatolás, de a frekvenciamenetet linearizálja, illetve csökkenti torzítást és ez is számít!
Az illesztés a meghatározó, nem a belsőellenállás!

Üdv!
(#) CHZ válasza Cinema hozzászólására (») Aug 9, 2019
Szia!
Képek lemaradtak!
(#) 6C4C válasza Cinema hozzászólására (») Aug 9, 2019
Köszönöm a választ! Torzítás ide vagy oda "szobai" zenehallgatáshoz maradok a jól megszokott 6C4C DC csatolt végfokomnál...
Mindenkinek sikeres audiofejlesztést és örömteli zenehallgatást kívánok!
Üdvözlettel:6C4C
A hozzászólás módosítva: Aug 9, 2019
(#) Condy hozzászólása Aug 10, 2019
Üdv mindenkinek!
Úgy gondolom, hogy a keserű tapasztalataimat meg kell osztanom veletek.
Kb. négy évvel ezelőtt készítettem egy 50 wattos Marshall Plexi klónt. Dinamika hiány miatt fordultam a fórumtársakhoz segítségért. Kaptam néhány tippet a hiba megszüntetésére, de a döglött hangzás semmit sem változott. Egy hónappal ezelőtt elkészült egy 10 wattos Fender copy (Budapest rádió hálózati és kimenő trafóval). A problémát szintén a dinamika hiány jelentette. Ismét Tőletek kértem segítséget. A javaslataitok nem oldották meg a problémát. Elektrotechnikus barátom aki megrögzött gitáreffekt készítő, meghallgatta a Fender klónt és a potik azonnali cseréjét javasolta. Elmondása szerint a rossz minőségű potik miatt, már több effekttel hónapokon át szívott, különböző anomáliák miatt. Gyors poti csere után az erősítő megtáltosodott. Megjöttek a magasak, a mélyek és a dinamika leírhatatlanná változott.
A pozitív tapasztalatokon felbuzdulva, tegnap a négy éve porosodó Plexiben is kicseréltem a potikat.
Az erősítő megelevenedett. Élénk, gyors, eszméletlen csöves hangot kaptam.
Tanulság: ne használj névtelen, nem jegyzett nevű (Tomy) potmétereket ( ezeket dobtam ki), mert a munkád eredményét tönkre tehetik. Mind a két erősítőbe Alpha potikat építettem be. Ezeket alapszintű, de megbízható alkatrészeknek tartom. A kicserélt potik, sajnos ipari hulladékok.
Tanulság: hibás alkatrész kiszámíthatatlan jelenséget okozhat.
Üdv, Condy
(#) jani1987 válasza Condy hozzászólására (») Aug 10, 2019
Akkor mi a helyzet a kis boltokba vásárol névtelen alkatrészekkel? Csak mondom hogy mit kérek de márka nem kapcsolódik hozzá.
(#) MacGiver válasza Condy hozzászólására (») Aug 10, 2019
Ez kissé túl egyszerű megoldás minden hibára Meg kicsit reklámszagú..
A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2019
(#) Ge Lee válasza MacGiver hozzászólására (») Aug 11, 2019
És abszolút hihető is. Pláne annak fényében, hogy az az Alpha éppen ugyanaz az olcsó noname poti mint bármelyik másik (kb. 200Ft), csak annak adtak éppen valami fantázianevet. Ezt a kivitelű potit gyártják név nélkül, meg vagy még ötféle névvel ellátva. A képen a kettő között 3 különbség van, az egyik hogy az egyiknek van neve a másiknak nincs, pár mm-rel eltér a tengely hossz, meg más színű a bakelit hordozó és ennyi.
Ezzel együtt nem olyan rossz potik ezek, én sok éve a műanyag házas Piher-eket váltottam le ezekre. Olcsóbb, fémházas így árnyékolható, és sokkal kevesebb gond van velük mint a piherekkel volt. Ja és kisebb furat kell neki, így a beépítése is könnyebb ha mondjuk vékony lemezbe kell a lyukat fúrni.
(#) cua válasza Condy hozzászólására (») Aug 11, 2019
Ha picit jobb minoseget szeretnel, akkor talan erdemes beruhazni egy-ket jokepu ALPS-ba.
(#) Cinema válasza CHZ hozzászólására (») Aug 11, 2019
Majd készítek képeket. Türelem.

Üdv!
Következő: »»   2091 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem