Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   2110 / 2208
(#) tunerman válasza TAttila77 hozzászólására (») Okt 18, 2019
Azt azért műszakilag megindokolhatnád, hogy miért készítesz egy nagyerősítésú, torzitást produkáló kétfokozatú csöves erősítőt, majd a bejövő feszültség nagyságrendjébe visszatranszformálod a jelet. Ráadásul még a hirhedt NFB is dolgozik benne...
Egy megfelelő SRPP katódkövető kimenettel százszor kevesebbet torzít és még egyszerűbb is mint ez a több tápegységes, elbonyolitott csoda.
TJ.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) pucuka válasza tunerman hozzászólására (») Okt 18, 2019
Idézet:
„hogy miért készítesz egy nagyerősítésú, torzitást produkáló kétfokozatú csöves erősítőt, majd a bejövő feszültség nagyságrendjébe visszatranszformálod a jelet. Ráadásul még a hirhedt NFB is dolgozik benne”

Remélem, ezt nem gondolod komolyan. A nagy erősítés nem feltétlen okoz torzítást, erősen függ a kivezérléstől. Egy elektroncső karakterisztikája nem lineáris, de egy kis szakasza lineárisnak tekinthető. Ha a vezérlő jel ebbe a nagyságrendbe esik, az bizony nem fog jelentős torzítást okozni. Persze nagy kivezérlés esetén igen, de egy bemeneti fokozatnál ez nem jellemző, ez a végfokozatok sajátja.
A másik ok, hogy a jel/zaj viszony minimális romlása érdekében az előerősítő erősítésének minél nagyobbnak kell lenni, mert a hasznos jelre nézve szorzás történik, a zajra nézve viszont csak összeadás. Nagyon nem mindegy, hogy mekkora hasznos jelhez adódik hozzá a cső zaja.
Az meglehet, hogy végül is a jel szintek (feszültség) nem nagyon változik, viszont az impedanciák jelentősen, így érdemes nézni a teljesítmény erősítést is. A bemeneti pár uW -ból 100 - 500 mW lesz, még fejhallgató erősítőnél is. Persze csökken a torzítás (az általad oly sokat emlegetett hangminőség) is jelentősen javulni fog, a végfokozat sokkal kisebb kivezérlése miatt.
Az NFB csak azok számára hírhedt, akik nem értik, és nem is boldogulnak vele.
(#) tunerman válasza pucuka hozzászólására (») Okt 18, 2019
Egy mai fejhallgató erősitő várható bemenő jelszintjével tisztában vagy?
Tudod, hogy annak (pl. 2 volt eff.) semmi köze egy előerősítő zajszintjéhez?
Habár nem Te voltál a fejhallgató erősítő építő ember - 2 volt eff. kimenő jelszintel egy 8 ohmos fejhallgatón - az a nagyothalló készüléket használók vetélytársa lehetne?
TJ.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) TAttila77 válasza tunerman hozzászólására (») Okt 18, 2019
Félre érthetted. Nem építettem én azt meg végűl de kerestem valami érdekességet az egy szem furcsa GI29-emhez és gondoltam a nyáron egy pillanatban, hogy összedobok valami ilyesmit. De azt is írtam, hogy nem ez az áramkör volt csak hasonló. Az működött, de a csövem oly ronda, hogy az már szép és végűl szétkaptam. Csak az asztalomon dobtam össze, mert kíváncsi voltam mit művel. Nem kápráztatott el a hangja. Most a cső a dobozában pihen, míg nem lesz egyszer kedvem csinálni vele valamit. Amúgy a Csabai találkozón, ha jól emlékszem keszeg 1 fórumtársunk mutatott egy GI30-as füles erősítőt és ott adódott az ötlet, mert még ott vettem is egy GI29-et.
Hát így történt ez.
Jelenleg 6N5SZ PSE végfokommal bíbelődök. Csöves táppal hajtom, jelenleg "autobias"-szal és most SRPP-vel a meghajtásban.Teszem veszem a csöveket, állítgatom mivel a legjobb. Be kéne dobozoljam, de sok kedvem nincs hozzá most.
A hozzászólás módosítva: Okt 18, 2019
(#) CHZ válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Idézet:
„minden alkatresz jo minosegu, valogatott, kiveve a ket trafot, ami 'kozonseges', tucat halotrafo”
.
Én sem értem igazán az ilyen próbálkozásokat.
PP erősítőnél a szimmetria is lényeges szempont, ami a kimenőre is vonatkozik. Ilyen hálózati trafókkal ez nem teljesíthető. Erről mélyen hallgatnak felhasználóik, ezt a hibát minőségi alkatrészek felhasználásával sem lehet korrigálni. Ha már hálózati trafót alkalmaznék kimenő helyett, akkor R magos transzformátorok közül választanék. Ezek szimmetrikus tekercselésűek, vas anyaga sem rossz. Tekercsek DC ellenállása, induktivitása is szimmetrikus. Szekunder tekercsük párhuzamosan köthető, ami szintén előny, kisebb DC R érdekében. Csatolási tényezőjük is jobb, az EI magra tekert trafókénál.
(#) tunerman hozzászólása Okt 19, 2019
Egy kicsit jobban el kell mélyedni a szimmetrikus csöves erősítők kapcsolási világában - ez egy igen jó indulatú javaslat lenne.
Továbbá, ha egy röpke pillantást vetnél erre a minimál PP kapcsolásra, akkor rádöbbenél, hogy ebben semmi sem egyforma! A kérdés már csak az, hogy mégis miképpen lehet elérni a kistorzítású szimmetrikus műkődését?
Na ez az a hozzáadott érték amit senki sem tanult meg a tankönyveiből
TJ.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) cua válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2019
Ket nagy temakorben is problemas nekrm ez a tortenet.
Az egyik technikai jellegu, egyszer mar probaltam vitaba szallni a tisztelt szerzovel de akkor is valami misztikus kodbe vesztek a tenyek. Ezt most nem kezdenem ujra.
A masik sokkal egyszerubb, mernoki ismeret sem kell hozza: business.
A technologia (PP) amirol beszelunk jo par evtizedes, elmondhatjuk mar mindent eladtak ami eladhato volt ebben a temakorben.
A ket veglet:
- teljesen leegyszerusitett, ha ugy tetszik mar majdnem halotrafo katagoria (nevezzuk kinainak)
- kutatasok, kiserletezesek utan, minden mernoki tudas bevetesevel keszult kimenok, melyeket hazilag ritkan barkacsol az emberfia.
Mindkettonek van uzleti haszna, az ipar mindkettoben erdekelt.
Ha barmi, ismetlem barmi esely lenne arra, hogy mezei, par dollaros kimenovel lehessen jo minosegben zenet/hangot atvinni, akkor ma az osszes erositoben ilyen ketyegne.
De nem ketyeg.

ps: Van ezen a forumon barki aki hallotta ezt az erositot szolni?
(#) mohinger válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Én pl. többször is hallottam szólni, saját CD lemezeimmel is.
Sajnos én nem hallom meg a hálózati kábelek hangját, sem a hangfalkábelek, illetve az RCA kábelek hangját, az én fülem/agyam nincs annyira trenírozva idő hiányában az ilyesmire. A csöves és tranyós/IC-s erősítők hangjának különbségét, mivel magam is rendelkezem mindkettővel, jól meghallom.
Az általam hallott hangzás pontosan egybevág Jenő bátyánk oszcilloszkópos méréseivel, amiket nemrég feltett.
(#) cua válasza mohinger hozzászólására (») Okt 19, 2019
Ez konkretan mit jelent?
Milyen hangforras, milyen dobozok mellett es hogyan szolt? Ugy szol vagy akar jobban, mint barmelyik mas gondosan megepitett PP?
(#) mohinger válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
A hangforrás egy CD100 típusú Philips CD játszó volt, a hangfalairól inkább ő tudna pontos adatokat közölni.
mod.: a hangzás számomra nagyon szubjektív. Nekem pl. az aktuális hangulatom is befolyásolja, hogy épp milyennek hallok egy erősítőt/hangfalat/hangrendszert vagy egy zenét, pláne milyen zenéhez van akkor éppen kedvem.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Persze, hogy nem látod a fától az erdőt - ott van rajzon 4 ellenállás+2 kondi+3 elektroncső és ráadásnak 2 hálózati trafó...
De nem tudod elmagyarázni a működési elvét a szimmetria fenntartása érdekében -pedig az értetlenkedés helyett ezt kellene tenned.
TJ.
(#) cua hozzászólása Okt 19, 2019
Kozben megtalaltam a visszacsatolas nelkuli 300B PP oldalat is.
Erdemes azt is megnezni ha valakit erdekel.
(#) tunerman válasza mohinger hozzászólására (») Okt 19, 2019
- Philips CD100 trial run model
- 6528 no NFB PP triode amplifier
- Sansui/JBL 2115 + Raven 2.1
- VdH MCS1000
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Nezd, eddig en barmit kerdeztem toled sosem kaptam vilagos valaszt.
Nem ez az elso eset, feltehetoen nem is az utolso.
Minden amit tudok tenni hogy karacsonyra (akkor talanlesz kis idom) rendelek ket olyan trafot, triodam van hozza es osszerakom, legyen valaki aki meg is meri a kapcsolast, nem csak beszel rola.
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
1. Milyen kérdésedre nem válaszoltam?
2. Egy ilyen egyszerű kapcsolásnál miért vagy ilyen tájékozatlan?
TJ.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) Orbán József válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Örülök, hogy megtisztelsz bennünket a jelenléteddel és tanulhatunk, legyen így eztán is!
A jelen projektet emberfia nem fogja és - előlegezem - nem is kívánja utánozni, nincs veszélyben az érdem...
Amúgy volt már itt képkimenő használattal jó eredményről beszámoló tagunktól - Sturbi - tehát a melegvíz már fel volt - szerintem sok évtizeddel ezelőtt is, másutt is.
Az, hogy érdemben sehol sem közölnek jól használható hálózati kimenős kapcsolásokat, csakis azt jelentheti, nem az igazi út.
No, de hátha a nemzetközi csöves tábor a homlokára csap, egy csomó diy, szakember, gyártó és megint jó lesz magyarnak lenni...
Lehet itt kezdeni pl.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Lapozz vissza, ez nem az elso vita errol a kapcsolasrol.
De nem csak a kimenok vetettek fel kerdest hanem a futes a tapegyseg is. Ott is elakadtunk
(#) tunerman válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 19, 2019
Kérdést tegyél fel!
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Idézet:
„Minden amit tudok tenni hogy karacsonyra (akkor talanlesz kis idom) rendelek ket olyan trafot, triodam van hozza es osszerakom, legyen valaki aki meg is meri a kapcsolast, nem csak beszel rola.”


Szerintem nem ismered fel a berakott 100Hz/1kHz/10kHz/5v/div fotóit
Nem olvastad el a korábban beírt 25Hz - 30kHz/1W/16R és a 1kHz/1W/16R 0,4-0,5% THD adatait....
Szerintem nem tudsz olvasni
(#) cua válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Idézet:
„Szerintem nem ismered fel a berakott 100Hz/1kHz/10kHz/5v/div fotóit
Nem olvastad el a korábban beírt 25Hz - 30kHz/1W/16R és a 1kHz/1W/16R 0,4-0,5% THD adatait....
Szerintem nem tudsz olvasni”

Sajnos egyiket sem
Igerem letoltok valami leirast a szkopokrol, meresekrol, persze elotte megtanulok olvasni.

Arnyekbokszolsz es notorius temavalto vagy.
Erdetileg es most is az elsodleges kifogasom a kimeno trafo szerepe, szamitasa, alapanyagai, tekeresi modja volt, ennel tovabb nem mentem.
Azt allitottam es allitom, hogy szerintem az a halotrafo a velheto leggyengebb lancszem az erositodben.
Az en tapasztalataim szerint nem tudja, nem tudhatja azt amit allitasz, de ezt csak akkor tudom bebizonyitani ha veszek egy olyan pontosan olyan trafot es megmerem.
A technikai resze ennyi.
Bar akar az is eleg amit feljebb irtam: ha mukodne mar mindenki ilyet hasznalna.
(#) tunerman válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
- Kedd 23.20 ( négyszögjeles mérés sorozat)
- csütörtök 11.57 (THD adat)
(#) CHZ válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Idézet:
„Lapozz vissza, ez nem az elso vita errol a kapcsolasrol.”

Ez megmagyaráz mindent:
Idézet:
„25Hz - 30kHz/1W/16R és a 1kHz/1W/16R 0,4-0,5% THD adatait”
, 1W kimeneti teljesítmény felvetti mérésekről nincs semmi információnk.
(#) tunerman válasza cua hozzászólására (») Okt 19, 2019
Na látod - nem értesz az elektroncsöves erősitők felépítéséhez, alapvető működési módjukhoz és még egy épkézláb kérdést sem tudsz feltenni...ennyi.
(#) tunerman válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2019
Mikor kérted tőlem az 1W feletti mérések adatait?
Kérek egy bemásolt idézetet.
(#) CHZ válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Eddig sem akadályozott semmi, hogy bemutasd!
Nem kértem, most sem kérem, csak tényként állapítottam meg.
A hozzászólás módosítva: Okt 19, 2019
(#) tunerman válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2019
Amikor Te valamire kiváncsi vagy, vagy hiányolod - akkor megkérdezed!
Óvodai kiscsoportosoknak tanitják a óvonénik...
(#) CHZ válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Pedig már nagycsoportos vagyok, nem hiszem , hogy óvonéni hibája...
(#) tunerman válasza CHZ hozzászólására (») Okt 19, 2019
Idézet:
„Kérdést tegyél fel!”


Mikor kapok konkrét kérdéseket?
(#) ronin75 válasza Orbán József hozzászólására (») Okt 19, 2019
Nem neked szól Józsi, csak a Te sorod késztetésére. Laikusként és érdeklődvén olvasgatva itt az elmúlt sorokat.
"megint jó lesz magyarnak lenni..." Az a baj, hogy ilyenkor szégyenlem igazán, hogy az vagyok. Nem tudunk örülni a másik sikerének, elért eredményének, ezáltal a magunkénak sem. Mindenki csak a saját eszményeiben hisz, nézőpont váltásra kevesen képesek. Kötözködés mindenhol, meghallgatatlanul, és kinyilatkoztatàsok, miközben egy csöves kinai kiten vagyunk túl.
Egyszer két hétig feküdtem, végigolvastam a csöves topikot. Régen alkotómunka folyt, bajtársias alkatrészcserék, kisérletezés. Ma, ha valaki beállít ide egy képkimenő trafóval, PCL85-tel...
Néha nagyon nem azt érzem, hogy ez hobbi.
(#) CHZ válasza tunerman hozzászólására (») Okt 19, 2019
Nincs kérdésem, 1W kimeneti teljesítménynél mért adataidból következtetni tudok a névleges kivehető teljesítménynél mért adatokra is. Ami biztos nem lehet jobb...
Következő: »»   2110 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem