Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektroncső
 
Témaindító: NBalage, idő: Aug 28, 2005
Lapozás: OK   131 / 137
(#) tufatofu válasza Ódenka hozzászólására (») Márc 7, 2022 /
 
Ezt nem vitatom, sőt egy hozzáépített erősítőben is biztos megfelel, de akinek van egy 12AX7-ekkel és 6l6GC-vel szerelt gyári erősítő, nem tartom valószínűnek, hogy mókol az orosz "megfelelőjével" 6n2p-6p3sz, mintsem megvegye a gyári belevalót. Ha pedig nem helyettesíteni akar, akkor pedig tök mindegy mi-minek a megfelelője...
A hozzászólás módosítva: Márc 7, 2022
(#) Ódenka hozzászólása Jún 18, 2022 /
 
Üdv!
Valamiért megakadtam a 6ZS52P típusú csővel kapcsolatban. Van használtan pár darabom, de nem emlékszem, milyen reményeket tápláltam irántuk.
Nem találok adatlapot, se esetleges egyezést, hasonlóságot más, nem orosz csövekkel. Valakinél biztosan ott a megfejtés...Megköszönöm!
(#) gcsabee válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 18, 2022 / 1
 
Szia! Esetleg ez az adatlap?
(#) Ódenka válasza gcsabee hozzászólására (») Jún 18, 2022 /
 
Megmondtam előre: Köszönöm!
(#) Imi65 válasza Ódenka hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Alkalmazási példát találtam, eszerint hasonló beállításban működik, mint a PCL 84 pentódája (370V-os tápfeszről ~6kOhm anódellenállás).

Névtelen.jpg
    
(#) CHZ válasza gcsabee hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Van róla több doksi is, sajnos sok mikrofóniás példány akad közöttük..
A hozzászólás módosítva: Jún 19, 2022

6j52p.pdf
    
(#) Ódenka válasza gcsabee hozzászólására (») Jún 19, 2022 /
 
Rájöttem közben, ill. eszembe jutott, egy időben kerestem az EF86 orosz megfelelőjét. Aztán valamilyen bontásból van a 6ZS52P-ből pár darabom és elkönyveltem tévesen magamba, hogy ez az, pedig nem. Az a 6ZS32P
(#) MrBrown hozzászólása Júl 31, 2022 /
 
Sziasztok,
Telepes csövekkel játszadozok és arra gondoltam, hogy próbaképp összerakok egy 1T4T + 3V4 erősítőt. Az anód feszültséget 8db 23A 12V-os elem szolgáltatná sorba kötve így az 96V-ot adna ki. Az adatlapokból és a korabeli rádió kapcsolásokból kiindulva ezeknek a csöveknek nem illik 90V-nál többet adni. Így arra gondoltam, hogy egy ide passzoló 85A2 (STR85/10) faszültség stabilizátor csővel megfogom az anódfeszt 85V-nál a mellékelt rajz szerint.
(Rt a teljes erősítő kapcsolást szimbolizálja.)
Rá nézne valaki, hogy jó-e a rajz szerint az elképzelés?
Köszönöm.
(#) Imi65 válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Nem valószínű, hogy 96V-al begyújt a stab. cső. Adatlap szerint legfeljebb 125V kell neki.
https://datasheetspdf.com/pdf/685481/Amperex/0G3/1
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) Gafly válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Szerintem haszálj kevesebb anódtelepet...
(#) Zsolt 73 válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Szia ! Szerintem jó ötlet. A stabilizátorcsőnek mekkora az árama, 9 voltos elemekkel nem járnál jobban ?
(#) MrBrown válasza Imi65 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Szia Imi,
Úgy érted legalább 125V kell neki?
(#) MrBrown válasza Gafly hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Az első gondolat a 7db 23A elem volt ami 84V és ha leszavazzátok a stabi csöves megoldást akkor marad is az.
Köszönöm.
(#) MrBrown válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
10mA a max.
9V-os elemeknek sokszorosa a hely igénye, persze ritkábban is kellene cserélgetni, de elveszítené a "hordozható" jellegét
(#) Zsolt 73 válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Az 23 A elemek gombelemekből állnak össze, 10 mA áramfelvételnél maximum 2 órát bírnak.
(#) MrBrown válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Júl 31, 2022 / 1
 
Igaz, hogy 3-3,5 órával kalkuláltam, de még nekem így is oké, persze szigorúan csak érdekességnek.
(#) pucuka válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 / 2
 
Ezek a telepes csövek prímán működnek 45 V -ról is. Mi lenne, ha csak 7 db elemet kötnél sorba? Az ugyan csak 84 V, kicsit csökkenne a 3V4 teljesítménye (27 mW -ról 25 mW -ra), de nem kéne kockáztatnod. (végcsőnek inkább DLL101 -et ajánlanék a magy 500 mW -jával, és nem lenne gond a nagyobb tápfesszel sem.
Nekem ugyan kétségeim vannak, hogy a 23A típusú elemekből meddig tudod kivenni azt a 20 - 25 mA -t. Ennél talán a 9 V -os elemek is jobban teljesítenének szerintem.
A stabcső elvetélt ötlet, ha véletlenül be is gyújtana, akkor is 1 mA -nél nagyobb áramot kell rajta átfolyatnod, hogy stabilizáljon. Ez pedig elég pazarlásnak tűnik a szűkös elem kapacitásból.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2022
(#) MrBrown válasza pucuka hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
Abszolút meg vagyok győzve!
Stab cső ugrik és marad az "eredeti" 7db elem megoldás.
DLL101-ben azért nem gondolkozok, mert 3V4-ből és 3S4T-ből (ez utóbbi azért lehet érdekes, mert a T-s verzióknak ha jól tudom csak 33mA a fűtő árama!) van a holdról is szabad szemmel látható mennyiségem
(#) pucuka válasza MrBrown hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
A T -s verzióknak (Tungsram) a fűtése általában pont a fele a normál T nélküli változatnak.
A 3V4 -nek közepelt fűtőszála van, így 1,4 / 2,8 V, és 0,05 / 0,1 A
A 3S4 1,4 V / 0,1 A, 3S4T 1,4 / 0,05 A, 2,8 V/ 0,1 A
Az 1T4 1,4 V / 0,05, 1T4T 1,4 V / 0,025 A
A fűtést különben is külön elemről kell megoldanod.
Eszembe jutott mégvalami.
Lehet, hogy maradhat a 8 db 12 V -os elem, mert a csöveknek néhány V negatív előfeszültségre van szüksége, és ezt előállíthatod az anódok áramából egy ellenállással amin esik a "felesleges" feszültség. Ebből lehet MΩ -os nagyságrendű ellenállásokkal leosztani a szükséges előfeszültségre.
Mertháthogy a közvetlen fűtésű csöveknél a katód testen van.
(#) MrBrown válasza pucuka hozzászólására (») Júl 31, 2022 /
 
1T4T és 1S5T csöveim vannak előfoknak és 3S4T és 3V4-ek vannak végfoknak.
A pici kimenőm 10Kohm-os mert 3V4-hez van, de ki fogom próbálni 3S4T-vel is aminek ugyan 8Kohm kell papíron, de ha beválik akkor 100mA lesz az össz fűtő áram.
Amúgy természetesen a fűtés egy külön góliát elemről megy.
(#) Imi65 válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 1, 2022 / 1
 
Úgy értem, 85V-on "ég"! Ez nem Z-dióda, a névleges feszültségénél nagyobb feszültségen gyújt, hogy pontosan ez mennyi lesz, példányfüggő. A legelvetemültebb is köteles begyújtani 125V-ról. De lehet, hogy van, ami 105V-ról is begyújt.
(#) segítő válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 1, 2022 /
 
Idézet:
„Ez nem Z-dióda, a névleges feszültségénél nagyobb feszültségen gyújt”

Pontosan úgy viselkedik/ ("gyújt") mint egy 85-125 voltos Z-dióda soros ellenállással, párhuzamos stabilizátorként. Első közelítésben.
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2022
(#) Imi65 válasza MrBrown hozzászólására (») Aug 2, 2022 /
 
(#) pucuka válasza segítő hozzászólására (») Aug 3, 2022 / 3
 
Nem. A zener dióda nem gyújt, annak a zárótartományban van egy szolíd "könyöke".
A stabcsőnek viszont van gyújtófeszültsége, ami magasabb, mint az égő (stabilizált) feszültsége, a zenernek ilyen nincs.
(#) segítő válasza pucuka hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
OK. Igazad van. De a zajtól eltekintve azért hasonlóan alkalmasak egy párhuzamos pár száz voltos sönt stabilizátornak-szerintem.
(#) pucuka válasza segítő hozzászólására (») Aug 4, 2022 /
 
Igen, mindkettő sönt stabilizátor, azaz mindkettőn kell folyni valamennyi nyugalmi áramnak.
Hogy zajjal hogy hogy állunk azt nem tudom, az biztos, hogy a zénerrel elég jó szélessávú zajgenerátor építhető. Elektroncsöves zajgenerátort telítésbe vitt (wolfram katódos) diódával lehet építeni, stabcsövesről még nem hallottam.
(#) martin66789 hozzászólása Szept 22, 2022 /
 
Sziasztok

Egy közelgő csöves projekthez kellene felismerni pár elektroncsövet sajnos a feliratok már lejött róluk. Nem tudom hogy kinézet szerint fel lehet-e ismerni őket, készítettem róluk pár képet hátha. Feltöltöttem a képeket egy albumba.

Album Link

1 Talán PCl 84? A PCL az látszik, meg a legvégén nagyon halványan egy 4-es.
2 Semmi nem látszik.
3 Semmi nem látszik.
4 Semmi nem látszik.
5 Talán PCF 201? Nagyon hasonlít egy PCF 201 csőre. valami K4R felirat van rajta.
6. PCL85? Valami Tungsram, a logó még éppenhogy látszik meg alatta egy 5-ös előtte meg minta egy 8-as lett volna.
7 Semmi sem látszik.

Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Szept 22, 2022
(#) tufatofu válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
A 2. szerintem PCL86 vagy ECL 86(a fűtő feszültségben különbözik), a 6. PCL85 így ránézésre
(#) jani1987 válasza martin66789 hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Pontosan mit szeretnél építeni?
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Szept 23, 2022 /
 
Az hogy E vagy P, ellenállás méréssel könnyen eldönthető.
Következő: »»   131 / 137
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem