Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1595 / 3947
(#) b-max válasza vladcepes hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Tehát 3db ledet sorbakötöttél egy előtétellenállással, ez képez egy egységet ?
Az egységeket, pedig párhuzamosan kötötted?

A 6 Amper az stimmel. Ha 3*3,2 Volton van ez az áramfelvétel, akkor ez 57,6 Watt. Azonban az előtét-ellenálláson is esik feszültség, és így teljesítményfelvétele is van, tehát a pontos számításhoz kellene tudni ennek az értékét is.
De a legjobb, ha megméred az egységbe folyó áramot, és a feszültséget, a kettő szorzata megadja a szükséges teljesítményt, ha ezt megszorzod 200-al, akkor kijön a végeredmény, amit nem árt kicsit felülméretezni.
(#) kendre256 válasza vladcepes hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Akkor 12V*6A=72W-os tápegység kell hozzá.
(Az előtétellenálláson ugyanakkora áram folyik keresztül, mint a ledeken, az értékük a teljesítményszámításhoz nem kell (de egyébként 2,4V/30mA=80 Ohm). Vagyis minden "egységen" 12V lesz, és 30mA. Ebből párhuzamosan 200 darab kiadja a 6A-t.)
(#) Lamboo hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok
Ha egy 555 IC-t 9V-ról üzemeltetek, akkor a kimenetén (3.láb) hány V-os feszültség lesz?
(#) kadarist válasza Lamboo hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Kilenc, mínusz pár század volt.
(#) kendre256 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
A szivargyújtós mobiltelefon töltőben szokott lenni egy kis értékű üvegbiztosíték. A jobb fajtákban csavarhúzó nélkül, a dugó első részének lecsavarásával cserélhető is. Indokolt is bele, mert a szivargyújtó aljzat 15-20A-es biztosítéka aligha olvadna ki, miközben a töltő esetleg leégne.
(#) Csabi94 hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Hello!
Még elég kezdő vagyok az elektronika világában, ezért lenne néhány kérdésem.
Már régebben is nézegettem a neten az ilyen ledes kivezérlésjelzőket és nagyon megtetszettek. Szóval elhatároztam hogy szeretnék megépíteni egy ilyent.
Az érdekelne hogy milyen könyvvel kezdjem a tanulást?
Willi Priesterath Hobbielektronika című könyvét kezdtem el olvasni. Ez jó lesz kezdésnek, vagy valami mást ajánlotok?
A másik meg az lenne hogy van-e olyan könyv, ami főként a ledek-el foglalkozik?
(#) Eticsiga hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok! itt van ez a rajz, ebbe mindegy milyen műveleti erősítőt használok? Ha nem akkor melyiket hová tegyem?Bővebben: Link
(#) kadarist válasza Eticsiga hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
"A kapcsolás 5 műveleti erősítőt igényel. Ebből 4 egy "quad" OPAMP-ban van, egy LM324-ben, egy pedig külön, az az LM311. Olcsók, megbízhatók, könnyen beszerezhető típusok."
(#) mindenes válasza Csabi94 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Itt rengeteg könyvet találsz, ledekről szólót pedig 4 is optoelektronikai kezdőszavakkal. Üdv.
(#) Eticsiga válasza kadarist hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Ok de mindegy hogy hova és melyik? mert nincs odaírva csak amit te írtál.
(#) kadarist válasza Eticsiga hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Van a cikk 3-ik oldalán egy nyákséma beültetéssel, de igazából az erősítők sorrendje mindegy. Az egyes műveleti erősítők tokon belüli kötése benne van az adatlapban.
(#) Eticsiga válasza kadarist hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Ok köszi a segítséget! De ha mindegy hogy hova melyik megy akkor akár csinálhatnám csak lm311-el is?
(#) kadarist válasza Eticsiga hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Igen, csinálhatod azzal is, vagy szinte akármilyen műveleti erősítővel, bár az LM311 inkább komparátor, mint erősítő.
(#) Eticsiga válasza kadarist hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Csinálhatom Tl072 vel is? mert az van ithon
(#) kadarist válasza Eticsiga hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Csinálhatod, de abban a tokban 2 erősítő van, erre ügyelj.
(#) Becsey hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok!
Arra szeretnék választ kapni,hogy az alábbi kapcsolásban
szükség van-e a pirossal jelölt ellenállásra és kondira.
Ha igen mekkora értékre méretezzem őket?
Köszi.
(#) janikukac válasza Becsey hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Az R15, ha jól látom 1k OHM, az elkónak viszont én sem látom az értékét..
(#) Stefan válasza Becsey hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Az ellkenállás 1K, alatta vna az érték. Kondinak rakj be 1µF -ot. Minden másik elko is az ahogy nézem Nem annyira kritikus, hogy mi van ott. Ha nagyon lassan reagál rakj kisebbet, ha nagyon gyorsan, esetleg zavaros, akkor nagyobbat.
(#) ZsoltiD hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok!

Ha egy nagy fényerejű LED-et szeretnék meghajtani 3,5 V feszültség és 1A áram mellett (ennyi szükséges az optimális fényerősségéhez), akkor egy lapos elemmel (4,5V) ezt meg tudom tenni (természetesen előtét ellenállással)? Vagy párhuzamosan kéne kötnöm néhányat?
Tulajdonképpen az érdekelne, hogy egy ilyen átlagos elemnél fel tudok e venni 1000mA-t, mert ugye ezekre nincs ráírva, hogy hány Ah-s.
Előre is köszi!

Zsolti
(#) kokozo válasza ZsoltiD hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Szia! 1.2 Ohm Ellenállás min. teljesítmény: 1.2 W
Ilyen előtét ellenállással menni fog, de túl sokat ne várj tőle 1 percig talán bírni fogja de lehet addig se.
(#) Becsey válasza janikukac hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Köszi.
Azért nem írtam,mert nem tudtam kell-e .
(#) Becsey válasza Stefan hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
köszi!
Majd előbb megépítem próbanyákon.
(#) zaza99 hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok! Miért lesz gate -source zárlatos a Q3 fet ha K3296 vagy 85L02S-as fetek teszek a kapcsolásba? Biztosítéknak egy 36W -os izzót használok proba képpen van összerakva az egész, nem konkrét kapcsolásban.
Köszönöm.

hid1.png
    
(#) granpa válasza zaza99 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Szia! Összehasonlítottad a katalógus adataikat?!
(#) gordonfreemN hozzászólása Feb 18, 2012 2 /
 
Sziasztok!
Van egy PID -es hőfokszabályzóm. Elég nagy teljesítményű, 110V-on 15W-1650W, 230V-on 100W-3300W és ezek mellett 15A. Beállítható hőmérséklet 30-400celsiusfokig. J/K szenzort tud fogadni, két vezetékest. A páka leendő kimenete szintén két vezetékes. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnék ehhez csatlakoztatni egy pákát? A páka elvárásom annyi lenne, hogy ne legyen túl vastag.
(#) Fodor hozzászólása Feb 18, 2012 /
 
Sziasztok. Legyetek szivesek segiteni nekem itt: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_2885_3_ASC.html
(#) qvasz2 válasza zaza99 hozzászólására (») Feb 18, 2012 / 1
 
Az R4 és R5 rossz helyen van, a G-S közé tedd!
Az izzó sem a legjobb, mert hidegen rövidzár.
(#) Hp41C válasza qvasz2 hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Oda szerette volna tenni, de a P-FET van fordítva rajzolva (beépítve). Az IRF4905 Drain és Source lábát kell felcserélni...
Nem hinném, hogy egy 74A -es és egy 202A -es MOS-FET ne bírkózzon meg egy 0.2A -es izzólámpával... IRF1404
(#) Tarbur válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Rendben. Köszönöm szépen a választ!
(#) qvasz2 válasza Hp41C hozzászólására (») Feb 18, 2012 /
 
Idézet:
„a P-FET van fordítva rajzolva”

Én nem úgy látom.
Idézet:
„Nem hinném, hogy egy 74A -es és egy 202A -es MOS-FET ne bírkózzon meg egy 0.2A -es izzólámpával”

Nem is azzal van gondja, hanem helyettesítette valami 1,5W-ossal, és az nem bírja.
Következő: »»   1595 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem