Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2983 / 3950
(#) takitibi válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Szia!

Adatlap:
http://www.ebay.com/itm/TPA3116D2-2x-50W-100W-2-1-Channel-Digital-S...BXPvyH

Ha van több 12V-os tápegységem, azt párhuzamosan tudom úgy kötni, hogy erősebb legyen a bemenet?
(#) takitibi válasza takitibi hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Annyit kipróbáltam, hogy ugyanazt csinálja 12V 2.5A és 12V 4.5A -es tápegységgel is.
Van-e Szegeden olyan itt a fórumon, akinek van 200W-os 12V-os tápja? Csak próba erejéig.
Illetve van-e olyan fórumtárs, aki rendelt már ilyet, és mégis működik neki?
(#) game4812 válasza takitibi hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
12V-ról biztosan nem fog 200W-ot leadni, adatlapja szerint 2×50W 4Ω-on 21V-ról, tehát a 4,5A-es táppal mennie kellene tökéletesen. Ha kevés lenne a vonalszintű bemenet, akkor halkan szólna, de fokozatosan halkulna el, nem hirtelen. Szerintem a hangváltó+előfok részében lesz a probléma, megpróbálhatnál az NE5532 kimeneti lábára forrasztani egy jelkábelt, amivel tesztelhetnéd a végfok részt.
(#) Marko Ramiusz válasza gazspe hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Egy 230V-os, változtatható feszültségű autótranszformátorral lehet szabályozni.
(#) Marko Ramiusz válasza Elektro.on hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Elektro.on! Higgy el Nekem, amit írtam, csak minden szavát értelmezni kell, benne van.
(#) Bakman válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Ebben biztos vagy? Milyen tápegysége van a LED szalagnak? Lehet, hogy alacsonyabb feszültségen egyszerűen kikapcsol.
(#) Marko Ramiusz válasza Stewe hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
A plc fogalmát az misztifikálja túl, aki nem tudja, hogy mi az. Mellesleg ez a plc-s dolog már nem ebbe a fórumba való, mert a kérdezőn kívül mások kezdtek el érvelni, tanácsokat adni.... Részemről vége, ha szeretne valaki írni Nekem ebben a témában, kérem úgy tegye, hogy itt ne olvashassák. Szívesen írogatok, de nem itt. Üdv.: Joe
(#) Marko Ramiusz válasza Marko Ramiusz hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Elnézést: higgy= hidd
(#) takitibi válasza game4812 hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Hú jó, hogy írod! Most jut eszembe, hogy ha fognék egy PC tápot (12V körül van a kimenete) és annyi ampert szívhat tőle, amennyi kell. Bár most lehet hülyeséget írtam, de azért vagyok itt
Köszönöm Mindenkinek!
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 19, 2017 /
 
Sziasztok!

Végre siker ért! Összeraktam a tda1512Q végfokot és végre tisztán szol és működik.Igaz még csak légszereléssel.a nyákot most készitem hozzá.Lenne egy kérdésem.Mivel nem volt 680 ohmos ellenálás helyetesitettem egy potméterel.na most ha az értéket(680Ohm)csokkentem hangosabb.De ez menyire terheli meg a többi alkatrészt?Ill inkább hadjam az eredeti értéknél beállitva?Amit bekarikáztam az hejet raktam be potmétert.Az úgy marathat ugye?
(#) Bakman válasza takitibi hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
PC tápegység nem túl jó (inkább nagyon nem jó) ilyen célra.
(#) takitibi válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Óh, értem. Akkor kinek tudom felajánlani ezt az erősítőt kísérletezésre?
Az első jelentkezőnek nekiadom örökbe, ajándékba. Én feladtam.
Átadom: Szegeden.
(#) Bakman válasza takitibi hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
(#) luigi71 válasza takitibi hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Szia én elfogadnám.Bár most térek vissza az alapokhoz mert nagyon sokat felejtettem.Tizenévesen foglalkoztam utolyára elektronikával.most vissza szeretnék térni.üdv:luigi71
(#) Zyon123nk hozzászólása Ápr 19, 2017 /
 
Hali!

Késztetem (iskolai kereteken belül) egy erősítőt, és készítenék 1 tápegységet hozzá , de csak abban az esetben, ha erősítőhöz tudnék venni lehető legolcsóbban hozzá való hangszórót.
A képen vannak az adatok, A-B osztályú munkapontba állítás esetén 8 ohm-os terheléssel.
Hol tudok ilyen hangszórót venni? (esetleg ha belinkelné, hogy hol van ilyen az nagyon segíteni)
A hozzászólás módosítva: Ápr 19, 2017
(#) pucuka válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 19, 2017 /
 
Azért ez az erősító nem igazán visszatérés az alapokhoz. Ez egy digitális erősítő, sokminden van beleintegrálva, csak kívülről tűnik játékszernek. Tekintsd át az adatlapját. Combos táp kell neki, mert ha a táp bármiért is megrogy, rögtön leáll.
(#) Pafi válasza Zyon123nk hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Ha lehet hinni a csodálatos specifikációdnak, akkor egy 0,5 W-os hangszóró már megfelel. Kimész a legközelebbi lomtalanításhoz, és kiszeded egy TV-ből. De 500 Ft-nál nem sokkal kerül többe boltban sem.
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 20, 2017 /
 
Szép jo reggelt mindenkinek.

Remélem jol helyre irom a kérdést.Egy végfoknak a kimenő teljesitményét hogy lehet kiszámolni ,megtudni?bocs lehet volt már rolla szo.errol a végfokrol lenne szó.
(#) kadarist válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Szia!
A megtudásához meg kell nézni az adatlapot. A példában a TDA2003 adatlapjából egy részlet. Láthatod, hogy 14,4V tápfeszültség mellett különféle hangszóróimpedanciák (ohm) mellett mekkora teljesítményt nyújt.

TDA2003.jpg
    
(#) luigi71 hozzászólása Ápr 20, 2017 /
 
Értem nagyon szépen köszönöm
(#) pucuka válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
De az erősítős topikban már többször is kiszámolták. Ha belenézel abba topikba, (van több is) meglehet kérdezni sem kellett volna. Ha erősítőkkel szeretnél foglalkozni hasznosabb az erősítős topikok olvasgatása, mint itt a félmondatos kérdések - válaszok aprólékos összeszedegetése.
(#) game4812 hozzászólása Ápr 20, 2017 /
 
Sziasztok!
Azért ide írok, mert igazán egyik témába sem illik bele, tanácsot szeretnék kérni. Adott egy PC-s DMX fényvezérlés, ami más lámpákkal tökéletesen működik, de egy LED szalag kontrollert szerettem volna beépíteni, ami nem működik. Ha egyedül ezt kötöm a vezérlőre, akkor világít az összes kimenet, és ahogy a DMX jelet adom rá a programban, elhalványodnak a színek, de teljesen kikapcsolt soha nem lesz. Ha pedig a rendszerbe kötöm be, akkor semmit nem csinál, minden LED sötét. Próbáltam megcserélni az adatszálakat, nem segített, a 8 lábú, DIP kapcsolók melletti kommunikációs SN75176B-t lecseréltem, semmi változás. A DIP kapcsoló feletti IC-n nincs semmilyen felirat. Ez amúgy működik, automata módban váltja a színeket, villog, stb, viszont a 10x3 csatorna színe egyforma, ez vele a bajom. Látható külsérelmi nyom egyébként nincs.
1, Esetleg van valakinek ötlete, hogy mi lehet a hiba, és hogy lehetne kijavítani?
2, Ha nem, költséghatékonyan mit lehet tenni? A legegyszerűbbnek azt látom, hogy a mostani vezérlésből fehér színt küldök ki, utána beteszek 30 kapcsolót, így be tudom állítani a szalagok színét, a vezérlőn pedig azt, hogy villogjon, fadeljen, stb, persze ilyenkor nincs DMX vezérlés. Ez kb. 5000Ft. A legegyszerűbb, ha megveszem magyar webáruházakból a garanciás vezérlőt, de az kb. 120000Ft 30 csatornára, annyit nyilván nem ér meg. Ezek között milyen költséghatékony megoldások vannak? Én esetleg 2 arduinora gondoltam DMX shielddel, SoftwarePWM-mel master-slave módban, és ezzel hajtanám meg a tranzisztormezőket a meglévő vezérlőn.
(#) luigi71 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Szia(!) ja bocs(.) még nem egy értelmű hova kell irnom nemrég vok fent a forumom._majd igyekszek jo helyre irni._ssz a tanácsot(.)
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) vargaf válasza luigi71 hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
De az oldal tetején lévő sárga mező tartalmát elolvashattad volna:
Idézet:
„És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!”
(#) Zyon123nk válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Idézet:
„Ha lehet hinni a csodálatos specifikációdnak, akkor egy 0,5 W-os hangszóró már megfelel.


Olyan kevésnek hangzik, szeretnék bízni benned,de hogy jöt ki a 0,5 W?
ugye a csúcstól csúcsig lévő kimenetei feszültség az 8,48V
az ellenállás 8 ohm P=u (négyzet)*R= 8,48v*8,48v/8ohm=8,9W
nem tudom pontosan, hogy melyik feszültséggel kell a számolni ha Vrms el számolva pedig U*U/R=P=3V*3V/8ohm=1,12W

akkor most mekkora hangszóróra is van szükségem?
(#) Pafi válasza Zyon123nk hozzászólására (») Ápr 20, 2017 / 1
 
Na én is tudok rosszul becsülni. Igazad van, 1,1 W kell. De így legalább utána néztél a képletnek.

Persze semmi értelme ez alapján hangszórót választani. A méret és minőség ennél sokkal fontosabb, illetve hogy mire, hogyan akarod használni. Minőségi zenehallgatás vagy háttérzaj, netán kaputelefon, vagy hordozható zenedoboz?

Ha rám hallgatsz, kipróbálod a legelső kezed ügyébe eső hangszóróval, és ezután megpróbálod megfogalmazni hogy miben kellene több/jobb.

Hangszórót ingyen is kaphatsz sokmindenkitől.
(#) Zyon123nk válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Nem várok csodát a hangzás terén, inkább csak ahogy említetted hátérzaj.
Persze ha nem szol rosszul annak is örülnék.
Próbáltam már netten körülnézni hol lehet kapni, de nem igazán találtam sehol itthon sincs olyan kacat amibe megfelelő van.

Menyivel szabad többnek lennie a teljesítménynének?
Vagy ha vennék 2 db 4 ohmos és fél wattos hangszórót sorba kötve működne?
Esetleg halkabb lenne?

közben a neten találtam egyet ezt akkor meghajtaná?:aliexpresz

Az iskolába egy sokkal nagyobb hangszóróval teszteltük és az nem volt halk de ezt fizikailag kicsinek látom
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) Pafi válasza Zyon123nk hozzászólására (») Ápr 20, 2017 / 1
 
Nyugodtan lehet nagyobb a hangszóró teljesítménye, amennyire csak jól esik. Nem lesz tőle halkabb, ha kettőt kötsz sorba, akkor sem. De mindenképp dobozba kell szerelni ha elfogadható hangzást szeretnél. Ezernyi helyen lehet kapni, pl. itt a fórumon is adnak ingyen időnként, csak el kell menni érte. Vagy a Puskás börzén párszáz Ft-ért. De majdnem minden elektronikai boltban kapható valamilyen hangszóró is. Neked egy szélessávú lenne célszerű.

A 28 mm-est leginkább fejhallgatóba tudnám elképzelni. Ennél azért nagyobb kéne, hogy némi basszust is adjon.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) Zyon123nk válasza Pafi hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Köszi

Bővebben: Link

Ha nem tudok sehonnan se szerezni akkor veszek egy ilyet bár remélem nem lesz rá szükség mert drágább a szállítás mint maga a hangszóró

100mm az az 10 centis már nem vészesen kicsi
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2017
(#) eSDi válasza Zyon123nk hozzászólására (») Ápr 20, 2017 / 1
 
Üdv!

A hangszóróknak nem teljesítménye van, hanem terhelhetősége. Magyarán a ráírt xx Watt-nál többet fizikailag nem visel el. Az adatlapjában megadott érzékenységétől függ, hogy egy adott bevitt teljesítményre milyen hangerőt produkál.
Következő: »»   2983 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem