Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3300 / 3950
(#) pipi válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
és párhuzamosan mi mivel van?
(#) pipi válasza pipi hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Még valami jutott eszembe, nem szervizelte már ki valaki belőle az eredeti alkatrészt? És tette be habókra ami benn van?
(#) mlaci79 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
A párhuzamos kapcsolás az áramkör egyéb részein van. Azokat részletesen nem néztem. Csak vanrajta több ilyen varisztor is és nem értem/értettem a bekötésüket.
(#) mlaci79 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
230 VAC -> VR4 -> - Tekercs - Nulla

Ennyi az egész. És ezt nem értem.

Ha direkt adok 230V tápot a tekercsnek akkor elkezd remegni, nem marad meghúzva. Lehet a tekercs (is) rossz.

Erről a szelepről van szó:
Bővebben: Link
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Eddig oké - de vajon mekkora áramot kér? 50-100...150 mA?
Meghúzva addig marad, ameddig rajta van a 230 V ? Vagy úgy sem?
Az nem mindegy persze, hogy hallassz egy zizegő hangot, vagy tényleg remeg... ha meg van szorulva, bármi lehet.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) mlaci79 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Sajnos a szelepről érdemi infót nem találtam. Mivel 230 VAC hatására remegett nem méregettem inkább lekapcsoltam mert normál üzemben 230VAC hatására meghúzva kellene maradnia.
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Akkor az kuka lesz, egyértelmű és sokat is fogyaszthat a többihez képest. Ezért mérd meg az áramát pár másodpercig és egy jóét is.
A "soros valami " pedig túlmelegedhetett és megszakadt.
Egy sima váltóáramú mágneskapcsoló tekercse is leég, ha nem ránt be teljesen és nem záródik a mágneskör.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) mlaci79 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Magyarországon ez nem beszerezhető szelep. Ha rossz akkor saját megoldással kiváltom.

A soros VR-t nem értem továbbra sem. Tuti, hogy eddig nem nyúlt hozzá senki.
B verzió, hogy valamit nagyon csúnyán benéztem, de semmi egyéb nincs az áramkötön a közelben. Kétoldalas nyák amin átláthatóak a vezetősávok.
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Azt megállapítottad, hogy "remeg" - mérj áramokat, ahogy írtam.
Jó szelep xx mA, rossz pedig xxx mA.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) nedudgi válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Ha remeg, akkor elképzelhető menetzárlat, vagy mechanikus akadály a vasmag körül.
(#) Pumuckli hozzászólása Ápr 2, 2019 /
 
Sziasztok, az SMD kondenzátornál van forrasztási "irány", mint a LED-eknél? Gondolok itt pl. a 100 nF kondenzátorra. Valamint egy ilyen kondenzátornál honnan lehet megtudni, hogy hány nF-os?
(#) ferci válasza Pumuckli hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Irány nincs és kapacitásmérővel.
Polaritás csak smd elkónál van.
A hozzászólás módosítva: Ápr 2, 2019
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 2, 2019 /
 
Ha meg akarod tudni az igazságot és nem ismered a tényleges működést, fogsz egy jó VR4-et, sorbakötöd egy jó szeleppel, a szelepre ráteszed a multimétert AC 750...1000 V állásban és rákötöd a 230 váltót az egészre.
"x" idő múlva látod, hogyan fut fel a feszültség a szelepen és érzékelheted, mikor húz be.
( ha a VR4 NTC és elkezdene melegedni ).
Ez csak akkor érvényes, ha tényleg ez a kapcsolás van a paneleken, ahogy leírtad!
Mindenesetre elég szokatlan elrendezés.

A VR4-et pedig külön letesztelheted, ha méred az ellenállását, kivéve az áramkörből és felmelegíted pl. 50-60 fokra. Mindjárt kiderül, hány kohm-ra csökken le, ha NTC.
Amennyiben 34 kohm alapban, úgy és akkor valószínűleg nem húz be a mágnesszelep - túl kicsi lenne az áram, hozzátéve még a tekercs xx kohmos induktív ellenállását is.
(#) mlaci79 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Nos tökéletesen rosszul emlékeztem.
Nem VR4 a jelölés hanem RV1.

Szerintem (is) PTC lesz és nem varisztor, de kísértetiesen hasonlít a varisztorra. Csak a soros bekötés kizárja, hogy varisztor legyen.

Viszont sehol nem találok ilyet. Mivel tudnám kiváltani?

ptc-v-var.jpg
    
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Szerintem állítsd össze azt a teszt kapcsolást, amit írtam este és nézd meg, mire jutsz.
Még mindig kétlem, hogy ez nálad hol van a kapcsolásban.
Akár ptc, akár ntc lenne, a melegítéses eljárásból meg tudod állapítani, micsoda és megint átnézheted a panelt kapcsolás szempontjából.
Nálam ez a jelölés varisztor inkább.
Itt is megnézheted:
varisztorok
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Forraszd ki az egyiket a jó panelből és mérd meg - ha szakadás, akkor tuti varisztor és akár melegítheted 80 fokig is, semmit se fogsz látni.
Az említett 34 kohm valami belemért akármi lesz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) kadarist válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Ez varisztor és nem lehet sorosan. Bővebben: Link
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Ha kellően belemelegedsz a visszarajzolásba, nézd meg azt is, mi kapcsolja a szelepet.
Véleményem szerint a varisztor azzal van párhuzamosan kötve és ez a komplexum értelemszerűen soros a tekerccsel. Viszont te csak a varisztort nézted eddig.
A másik verzó az lenne, hogy paralel van a tekerccsel, csak a "visszavezetés " vezetékét még nem derítetted fel.
(#) mlaci79 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Túl sok időm nincs játszani vele.

Azt nem tudom a 08 18 mit jelent rajta.

Ami nekem van varisztor az S10 K275 16 22. Feltételezem, hogy ez is jó bele.
(#) Epu2 válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Üdv!
Gyártási dátum?
(#) kadarist válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A gyártási idő kódja. De először jó lenne visszarajzolni azt a kimenetet.
(#) pucuka válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Epcos (Siemens) katalógusban keresgélj.
(#) mlaci79 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A visszarajzoláson vagyok.
Van a kimenetnél egy Triak is. Az A2 lába és a varisztor egyik lába van a tekercs egyik felén.
Varisztor másik lába fázison. Triak A1 szintén fázison. A Triak Gate lábát nem találom hova megy. Bemegy egy relé alá és ott mérni már nem tudom.
Innentől kezdve a Varisztor nem lehet rossz szerintem.
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Most jön az, amit már 2x beírtam: a " rossz" szelepet próbáld meg direkt 230-ról és mérd az áramát is, összehasonlítva egy jó szelepével.
Ha itt bebizonyosodik, hogy rossz, akkor nincs további játék.
"Tizedik" verzió még, ha a triac meghajtása meggyengült volna (?) és csak félhullámban kapcsol, de ennek kicsi az esélye és azért "remegett" a szelep..
(#) mlaci79 válasza ferci hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
A szelep direk táp esetén remeg.
A vezérlésről semmit sem csinál.
(#) ferci válasza mlaci79 hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Akkor ROSSZ.
Nem tudom, miért félsz egy összehasonlító áramméréstől, de mindegy... annak kuka és kész. - utána jön a vezérlés teszt pl. egy másik szeleppel, pár másodpercig..
Ki kell esetleg derítened még, hogy magától romlott el, vagy hibás triac gyújtás miatt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2019
(#) Pumuckli válasza ferci hozzászólására (») Ápr 3, 2019 /
 
Köszönöm szépen a választ.
(#) bancsi15 hozzászólása Ápr 4, 2019 /
 
Sziasztok!
Szeretnék beépíteni egy tolatóradart, de rövidek lesznek a szenzorok kábelei. Ha jól láttam a kábeleken az írást koax kábelek, de elég hajlékonynak találom egy hagyományos koaxhoz képest.
Meg lehet ezeket toldani, nem fogja elrontani a rendszer működését a toldás vagy a hosszabb kábel?
Már ha találok ilyen kábelt meg valami csatlakozókat rá.
Köszi a segítséget!
(#) bitmixer válasza bancsi15 hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Nagyon valószínűtlen, hogy koax lenne. Nézd meg a vezérlőn az őt fogadó csatlakozót, általában 3 vagy 4 pólusú, ergo a kábel is olyan, meghosszabbítani is csak úgy lehetne. Véleményem szerint a hosszabbítás elektromos szempontból nem okozhat gondot, nem gigahertzek vannak ott...
(#) Epu2 válasza bitmixer hozzászólására (») Ápr 4, 2019 /
 
Már kötöttem "Maslira", elszakadt kábelt. Működött.
Következő: »»   3300 / 3950
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem