Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3308 / 3945
(#) Bakman válasza attika hozzászólására (») Ápr 26, 2019 / 1
 
Attól függ, mekkora a megengedett feszültséghullámzás és mekkora terhelést akarsz ráakasztani.
A hozzászólás módosítva: Ápr 26, 2019
(#) csanyipal hozzászólása Ápr 27, 2019 /
 
Van egy öreg laptopom ( Toshiba Satellite 2540CDS ), benne egy RTC és egy úgynevezett Backup Battery ( a továbbiakban BB ).
Az RTC szerintem áll két darab ( sorba, vagy párhuzamosan összekötött - még nem szedtem le a zöld szigetelő csomagolást róla, hogy ezt megállapítsam ) Lithium Cell CR 1220 3V -os elemből.
A BB áll szerintem ugyanilyen, csak hat darab elemből.
Az RTC elem csomagolásának egyik oldalán van egy szám: 029, a másik oldalán egy hosszú szám, ami alighanem az a bizonyos Part number.
A BB elemen is van Part number, de a másik oldalán ez van:
Varta
7.2V 40mAh Ni-MH
6/V 40 H TB 039

Az RTC elemen mért feszültség 0,20V,
a BB elemen mért feszültség 0,04V.

Azt hiszem, mindkettő: az RTC és a BB is lemerültek.
A laptopom sem indul el; eleinte csak elég volt a BIOS -ba mennem, majd onnan kilépnem, s elindult a gép; most már ez sem segít, nem találja a merevlemezt, s ezért nem indul el.

Ha én ezt a két elemet, az RTC-t és a BB-t kicserélem, de úgy, hogy én magam állítom össze őket nyolc Lithium Cell CR 1220 3V -os elemből, akkor elvileg elindulhat a laptop.

Csak akkor tudom meg, hogy milyen elemekből áll e kettő RTC és BB, ha leszedem a zöld csomagolásukat. Előtte azonban itt megkérdezem: ha mindkettő Ni-MH elemekből van, akkor használhatok-e helyettük Lithium Cell CR 1220 3V -os elemeket ugyanúgy összekötve, mint az eredetik?

Jó helyen kérdezem ezt, vagy máshol kellett volna?
(#) pipi válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Ezek nem elemek, hanem 1,2V nimh akkucellákból összeállított csomag...
Elem nem lesz jó helyette, mivel a gép tölteni akarja, és feszben sem stimmel...
Esetleg a Li-ion kft-hez ha beviszed csinálnak neked ilyen akku packot
(#) Kovidivi válasza pipi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
"Esetleg a Li-ion kft-hez ha beviszed csinálnak neked ilyen akku packot"
Remélhetőleg NiMh cellákból...
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Azért vannak annyira szakemberek, hogy ne NiCd cellákat használjanak erre a célra...
(#) pucuka válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Attól tartok, nem nagyon lesz más választás. Más akku típussal elég nehéz lesz eltalálni a 7,2 V -t.
(#) vargaf válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
7,2 V 40 mAh
BIOS akku
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) nedudgi válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Azért meg lehet próbálni. Két LiIon cella pontosan megfelel a célnak a hat NiMH helyett.
(#) eSDi válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Li-ion akkut ne rakjon a NiMH helyére, nem fogja szeretni ezt a fajta töltést. Li elemet rakhat, ha tesz sorba vele egy diódát, hogy a töltőáram ne juthasson az elemre.
(#) eSDi válasza vargaf hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Teljes mértékben megéri. 28eFt-ért a két akku + a szállítás.
(#) Kovidivi válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Pontosan erre utaltam. A NiMh akksik töltője nem figyeli a végfeszültséget, legjobb esetben is csak a feszültség csökkenést nézi. Ezt várhatja a lipo/lithium ion akksinál (meg fog történni, akkor, amikor annyira károsodik az akksi, hogy átmegy szakadásba vagy rövidzárlatba...). Vagy sima áramkorlátos töltést szoktak még alkalmazni, soros ellenállás valami nagyobb feszültségről, a NiMh cella úgyis elfűti a felesleget, ha túltöltik picit, baja sem nagyon lesz (0.01C-t elviselik hosszú távon is), míg a lithium ion bizony reagálni fog a legkisebb túltöltésre is, mégpedig olyan módon, amit nem szeretnénk. A szakember számomra nem jelent semmit... Nagyon sok helyről hiányzik a szakértelem, mégis csinálja... Ha a cég neve pedig LI-Ion Kft, akkor nagyrészt li-Ion-nal foglalkoznak, lehet nincs is NiMh cellájuk (akkor inkább Akkumulátor Kft-nek kellene őket hívni).
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) Kovidivi válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 2
 
Ha megméred a cellák magasságát, átmérőjét, összehasonlítod a szabvány akksi méretekkel meg fogod találni, hogy ez sub C, vagy melyik méret. Abból veszel annyit amennyi kell (lehetőleg megbízható helyről), vezetékkel összerakod a pakkot (ha gyorsan tudsz forrasztani, akkor nem lesz gond, nem sérül a cella, de ha tudod, pontheggesztést használj), húzol a pakkra zsugorcsövet, és kész.
Arra figyelj, hogy a megvásárolt cellák ne legyenek mélykisülésben, hanem 1V felett legyenek!
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) nedudgi válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Azért annyi időt szakíthatnál, hogy megnézed a honlapjukat. A cég neve nem jelent semmit. A Microsoft sem éppen egy mikrocég.
Kérdés, hogy a Toshiba milyen módszerrel tölt - ennek nem nézek utána.
(#) csanyipal válasza Kovidivi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Hol vehetek ehhez megfelelő Ni-MH akkukat, hogy azután összekössem őket?
(#) nedudgi válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Itt vehetsz. Ha kapnak mintát, az akkupakkot is elkészítik.
(#) tbarath válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Én is csak ajánlani tudom őket. A régi notimban meghalt a gombelem (vagy akku, fene tudja), bevittem nekik, és az újra átrakták a csatlakozókat valami 150 Ft-ért ha jól emlékszem.
(#) csanyipal válasza nedudgi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Hű, de jó a budapestieknek! Én azonban a déli határ túloldalán lakom. Mégis, összehozható ez valamiképpen?
(#) nedudgi válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Egy email, hogy postázzák-e? Ha nem jön össze, akkor küldd el nekem, bár azt nem ígérhetem, hogy pár nap alatt elintézem - ritkán járok arra...
(#) tbarath válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Szerintem Szerbiában is van hasonló bolt, ahol akukkal foglalkoznak, és lehet jobban megérné onnan rendelni.
(#) Patópali válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Bocs, hogy bele vau, de.....
ha a töltő feszültség magasabb mint a LI-Ion akku max feszültsége , nincs korlátozva(max.4,2Volt/cella) akár fel is robbanhat. A töltő áram változik töltés alatt.
Olvassatok utána a Lítium akkuk töltése cím alatt.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) nedudgi válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 / 1
 
Szerbiában itt is árulnak. Annyira nem uralom a szerbet, hogy utánanézzek, összeállítanak-e akkupakkot ilyenből?
(#) TakiZoli hozzászólása Ápr 27, 2019 /
 
Üdv.Röviden.Hibakeresés miatt.Hogyan szól egy elhangolódott FM sáv?Fogom az adókat csak gyenge teljesìtménnyel jönnek.
(#) Patópali válasza eSDi hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Szia!
Idézet:
„Li-ion akkut ne rakjon a NiMH helyére, nem fogja szeretni ezt a fajta töltést. Li elemet rakhat, ha tesz sorba vele egy diódát, hogy a töltőáram ne juthasson az elemre.”

Lemerülés esetén gép szétszed, külső töltővel tölt és vissza tesz?
Végül is ez is lehet egy megoldás.
(#) vidoferenc1029 hozzászólása Ápr 27, 2019 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a kapcsolást, azonban nem működik jól. 9V-os elemről (8.4 V) 14.5 Voltot állít elő, azonban ez a fesz. mérés megkezdésekor csökken kb 7Voltra, majd azt tartja. A tápfeszültség megszűntetése, majd újrakapcsolása után előszőr megint 14.5 majd vissza 7Volt.
Két ötletem van a hibára: az 555 IC tranzisztor kapcsolgatása nincs szinkronban a 100µF-os kondenzátor kisülésével, így nem összegződik megfelelően a két feszültség.
Vagy az 1N4007 (ilyet raktam be) dióda vissazenged a tápfesz oldalra ekkora frekvencián.
Szerintetek?
(#) Patópali válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Szia!
Tegyél rá 12 Voltos tápot és mérd meg szkóppal az555-ös ic kimenetén a jelalakot.
Lehet, hogy az elem nem bírja a terhelést. Bekapcsolva mérd meg az elem feszültségét.
Az 1N4002 helyett jó a4007 is.(nagyobb feszültséget bír).
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) proli007 válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Hello! Ez inkább gyerekjáték, nem kapcsolás. De nem írtad a terhelést és mi az hogy "feszméréskor"? Ha a műszeredet ráteszed? Egyébként az áramkörnek sok a vesztesége. Az 55-nek is kb. 1V, a két tranyónak kb. 1,2V, a diódáknak is van vesztesége. De azR1 helyén a 100 Ohm, elve nem jó. Azt lehúzni 12V mellett 120mA kellene. Egy 1kohm értelmesebben hangzana. A freki valahol 6kHz körül lehet, ott még-még elmegy az 1N dióda..
(#) gyoran válasza csanyipal hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Szia
elvben van még két megoldás.
Létezik 2,4 V 40-60mAh-s akkucsomag. Az 2 gomb-akkut tartalmaz, csak sajnos egymás mögött, nem mellett. A Hestore is forgalmazza. Gondolom Nálatok is lehet valahol kapni. Ha a méret egyébként OK, megpróbálhatod szétszedni.

Második elméleti lehetőség megpróbálni a fenti cellákat valahogyan mégis elhelyezni a tokon belül, amire azért egy notebookban nem szokott lehetőség lenni. Vagy a tokon kívül. (Ez az igazi barkácsmegoldás ) . Biztosan nem lesz szép, de hát van olyan szituáció, ahol a notebook már nem mint mobil eszköz hasznosul. Ott mindegy. Ez esetben akár AAA-méretű akkumulátorokat is használhatsz - legalább is próbaként.
(#) Patópali válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 27, 2019 /
 
Hello!
Igazad van! a 100 Ohm-nak 1 kOhm-nak kell lenni.( nem vettem észre). A freki így kb3,.. kHz.
A hozzászólás módosítva: Ápr 27, 2019
(#) pipi válasza vidoferenc1029 hozzászólására (») Ápr 28, 2019 / 1
 
Hali!
Többiek kiegészítéséül, szemre én keveslem a két 10 mikrós kondit, és szerintem a c4-nek polarizálatlannak illene lenni.
Ez tuti "nem jól" terhelhető megoldás, használj valami normális step-up kapcsolóic-t, vagy vegyél kész modult az ebayon, kb 1$-ért már kapsz
(#) Epu2 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 28, 2019 /
 
A 10 mikrós kondenzátort én is keveslem, de kérdés a beépített működik-e rendesen. Polarizáltak is tökéletesek. A feszültség esésre lehet magyarázat a 2SD155 hibája is. Az 555 a 100 ohmon és a BE-n keresztül is töltögeti a C4-et, de terhelhetetlen.
Következő: »»   3308 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem