Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3411 / 3948
(#) Bakman válasza Peet19 hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Pl. ilyenre: Bővebben: Link. Ennél a bemenet és a kimenet galvanikusan el van választva egymástól, így a kimenetet oda kötöd, ahova akarod.

Ha pozitív kimenetet összekötöd a kapcsolás GND pontjával, akkor a negatív kimeneten máris -12 V-os feszültséged lesz.
(#) Peet19 válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Ez jó. Köszi
(#) Peet19 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 29, 2020 /
 
Jó lesz, köszönöm.
(#) Dozis hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Sziasztok!

Ardunio -ra valaki tudna segíteni nekem egy olyan programot írni amely 2relét vezérelne.

A feladat 2 nyomogomb lenne 1-1 relét működtetne, úgy hogy ha megnyomom bekapcsol és 10másodperc után ki de ha időközben még egy impulzust kap akkor is kapcsoljon ki.
És ez egymástól függetlenül is működjön.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) jani1987 hozzászólása Jan 30, 2020 /
 
Azt szeretném kérdezni, hogy az ilyen forr léc lóghat a levegőben vagy mindenképpen rögzítsem le valahova?
(#) Gafly válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 30, 2020 / 2
 
Ugyan az alkatrészek valamennyire megtartják, de illik a két végén rögzíteni.
(#) zsoltee0001 válasza Dozis hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ezt inkább az arduino-s topicba kérdezd meg, egyébként engem is érdekelne.
(#) jani1987 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ha nem rázkódik akkor is? Kerestem a muzeális topikban ilyen képet de eddig még nem találtam.
A hozzászólás módosítva: Jan 30, 2020
(#) Epu2 válasza jani1987 hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Ha tudod, hogy mozoghat össze vissza, akkor logikus, hogy rögzíteni kell.
(#) ip6-servers-arpa válasza Patópali hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Köszönöm a választ! A mérésekhez mindössze egy multiméterrel rendelkezem, eddig a Graetz-hidat tudtam kimérni a multiméter 8V-os tesztfeszültségével, de az alapján mindegyik dióda (a helyéről kiforrasztva, magában) megfelelően egyenirányít. Elképzelhető, hogy magasabb feszültségen mégis hibásan működnek?

A képekből ki lehet következtetni, hogy milyen "architektúrájú" az erősítő áramkör? Hol találhatnék egy ehhez hasonló erősítőhöz tartozó áramköri rajzot, amiből kiderülne (vagy legalábbis lehetne arra következtetni), hogy milyen szerepet töltenek be az én erősítőmben található áramköri alkatrészek?
(#) Patópali válasza ip6-servers-arpa hozzászólására (») Jan 30, 2020 /
 
Idézet:
„Mivel analóg áramkörökben nem vagyok járatos és egy nagyon basic multiméteren kívül más nem áll rendelkezésemre, ezért a hiba diagnosztizálásához először szeretném minél jobban behatárolni a hiba lehetséges helyét.”

Nem bántani akarlak, de egy multiméterrel és jártasság nélkül nehéz lesz.
Kéne még néhány kép távolabbról több szögből, hogy látható legyen a teljes elektronikai rész.
Ami elsőre biztos, hogy az alsó panel csak a tápegységeket és a két végfokot tartalmazza.
A felső panelből nem látszik semmi felülről. Az egyik képen kitűnik még egy panel.
Képek után talán többet ki lehet deríteni.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 31, 2020 /
 
Szerintetek 5p 11-nélmilyen vegyszer van abba a nescafe-s edénybe ami ilyen szépen ledúrja a szigetelő lakkot a tekercsről?

/ 6 p 11-nél
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020
(#) ip6-servers-arpa válasza Patópali hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Idézet:
„[...] egy multiméterrel és jártasság nélkül nehéz lesz.”

A zaj csak pont annyira erős, hogy megfelelő hangerőn még alig hallani, de a hangfal ki-be kapcsolgatása elég idegesítő egy idő után Úgyhogy gyorsan megoldani nem fontos, a nehézség meg kifejezett előny, ha közben tanulok is valamit az erősítőről

Képek a felső panelről és az elektronikáról több, távolabbi szemszögből:
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 31, 2020 /
 
Sziasztok!

Vettem ma egy Luxman lv 100 erősítőt. Azt írja min. 8Ohm hangfalat lehet rákapcsolni. Nekem 2db 4Ohm-os, 50W-os hangfalam van. Tehetnek egymásban kárt, ha rákapcsolom? Nem szeretném őket sorba kapcsolni, mert akkor nem lenne stereo
(#) Epu2 válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Kb 1/3-ad teljesítmény felett, az erősítő öngyilkos lesz. A 8 Ohm fontos.
(#) Patópali válasza ip6-servers-arpa hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Idézet:
„A hangfal hirtelen elkezdett 100Hz-en és annak felhangsorán (é. 100Hz-enként, egyre (de nem monoton) csillapodóan egészen ~3200Hz-ig, l. melléklet) zajt kiadni a bal és jobb csatornán is azonos hangerőn.
A zaj a fizikai hangerőszabályzó feltekerésével erősödik, és nincs olyan hangerőszint, ami alatt eltűnne.”
E mellett írtál spektrumképet ezt mivel mérted?
Idézet:
„de a hangfal ki-be kapcsolgatása elég idegesítő egy idő után”

Ezt csak most írtad. Új jelenség?

Ahogy írtam az alsó panel a tápegységek és végfokok panelja. A 9.jpeg képen az alsó panelről lehúzod a bal oldali piros csatlakozót és a jobbról a második szürke jelkábelt ami az előfokról hozza a jelet és bekapcsolod a készüléket mi hallható a hangszórókon?

A végfok panel csatlakozói jobbról balra: 1. külső hangszóró 2. előfok bemenet, 3. belső hangszórók, 4 Táp váltó bemenet. Bal hátsó piros, előfok táp csatlakozó.
A felső panel az előerősítő rész.Ha leolvasnád a panelen lévő IC-k számát az is segítene.

Szerintem az előlapon is van panel mert a trafóról megy két sárga vezeték és van két kéteres árnyékolt vezeték ami az előfok panelre jön vissza (két fekete).?
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2020
(#) pipi válasza Tyson5 hozzászólására (») Jan 31, 2020 / 1
 
Hali!
Ha nem szoktad ordíttatni, kösd sorba 4 ohmos ellenállással. Bár nem teljesen korrekt, mivel a hangszóró induktív, így zeneileg nem tök ugyanaz a 4+4 ohm, de jobb mint a semmi.
Ugye a fele kimenő teljesítményt az ellenállás fogja elfűteni...
(#) tbarath válasza pipi hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Ahhoz megfelelő teljesítményű ellenállás kell, 25-50-100 Watt, ilyesmi.
(#) pipi válasza tbarath hozzászólására (») Jan 31, 2020 /
 
Bezony ezért írtam, "nem szoktad ordíttatni" és "az ellenállás fogja elfűteni..."
(#) Tyson5 hozzászólása Jan 31, 2020 /
 
Következő kérdés: Honnan szedjek ekkora ellenállást? Bár szerintem 2Ohm is elég, 6Ohm-ról már mehet, úgy sem fogom nagyon meghajtani. Vagy ha a 2 hangfalat sorba kötöm az úgy korrekt? Ha csak az egyik csatorna megy az nem baj? De van itthon még 2 hangfal, de azok impedanciája 6 Ohm. Sorba kötve 12Ohm

Egyik csatornán 12Ohm, másikon 8Ohm
Egyik csatornán 8Ohm, másikon nincs semmi. Melyik a jobb?
(#) pipi válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Sehogy se jó Tudod a vájtfülűek meg hallják a különbséget az aranyozott 1m-es 230V-os tápkábel használatával (de hogy Pakstól meg 100km aluvezeték van, az nem számít, csak az utolsó méter
Ha nem hajtod ki, szerintem a 6 ohm-os már jó.
A két csatornát asszimetrikusan, meg különböző hangszóróval nem használnám, azt lehet még az én botfülem is meghallaná.
A különböző hangfalak különböző karakterisztikával mennek,ha ez külön csatornán van, tuti elrontja a hangképet.
(#) Kriszke hozzászólása Feb 1, 2020 /
 
Sziasztok!
Valaki segítene nekem kiszámolni hogy nagyjából hány órát tudom üzemeltetni?(Itt pont hiányoztam az órán!)
Adott egy 12V 225AH akkumlátor melyre kötnék egy 12V-220V ra 150W invertert melyről üzemelne egy TV ami 60W vesz fel.
Köszi
(#) antikzsolt válasza Kriszke hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Amit leírtál aksi 3060w Ebből maximum felét tudod kivenni. 1530W
Az inverter kb 80% hatásfok tehát felvesz 72w
21 óra. De hogy mennyire van elhasználódva az aksi majd kiderül. Ezen felül erősen függ a hőmérséklettől. Minél hidegebb annál hamarabb merül. De ha biztosra akarsz menni akkor vegyél agy akkuőrt.
(#) kendre256 válasza Kriszke hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Amit leírtál aksi 2700 Wh energiát tárol(225Ah*12V leegyszerűsítve). Ebből tételezzük fel, hogy maximum a felét tudod lehet kivenni, ez 1350 Wh.
A 60W-ot felvevő TV az inverterrel együtt, az inverter kb. 80%-os hatásfoka miatt 75W-ot vesz fel az akkumulátorból. Ez óránként 75Wh energia. Így az akku 18 órán keresztül (1350Wh/75Wh) tudja táplálni a tv-t (és az invertert).
Korrekció: Mivel a működési idő 18 órára jött ki, ami az akku kapacitás mérésekor használt 20 órás kisütési időhöz közel van, valószínűleg közel a teljes amperóra kapacitást ki tudjuk venni az akkuból nem csak a felét. Ezért számolhatunk úgy is, hogy:
A tv felvesz 60W-ot. Ez 12V-on 5A áramot jelent. Az inverter kb. 80%-os hatásfoka miatt az akkuból felvett áram 6,25A. Ez kb. az amperóra kapaciás számításakor használt (20 órás kisütésre számolt) kisütőáram fele. Emiatt bízhatunk benne, hogy az akkuból a teljes kapacitást ki tudjuk venni. Az idő így 36 órára jön ki (225Ah/6,25A).
A valóság valahol a kettő között lesz...
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2020
(#) Kriszke válasza antikzsolt hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) Kriszke válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Köszönöm!
(#) tbarath válasza Tyson5 hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
Lehet venni ebay-en kb. 1 dodós áron 100W ellenállásokat, nálam van is itthon egy készlet 1-10 Ohm közötti értékből több darab. De Kínában most valami népi vándorlás van, valamint Korona-vírus para, szóval a fene tudja hogy onnan hogy érne ide, de szerintem itthon is kapható kiskerben, bár még nem kerestem.
De a 100W úgy értendő, hogy baromira hűteni kell, ez a hüvelykujjnyi gyösz önmagában nem képes pár másodpercnél tovább sok Wattot eldisszipálni komolyabb károsodás nélkól.
(#) slaszlo96 hozzászólása Feb 1, 2020 /
 
Sziasztok!

Létezik a frekvenciaosztásos multiplexelésen kívül más módszer arra hogy egy vezetéken több csatornát vigyünk?
(#) Kovidivi válasza slaszlo96 hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
TV csatornát?
(#) slaszlo96 válasza Kovidivi hozzászólására (») Feb 1, 2020 /
 
igen például, vagy bármi mást, internetet és tv-t együtt
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2020
Következő: »»   3411 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem