Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3462 / 3947
(#) gyoran válasza DannyTorrence hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Szerintem a működés határán van. Ha kiveszed, nincs terhelése és magához tér. Ehhez járul még a környezeti 23 fokhoz képest rövid ideig kapott kb 32 fok. Termel pár elektront.
(#) Makacs46 hozzászólása Máj 19, 2020 /
 
köszönöm
(#) Makacs46 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Köszi megnézem.Különben kétajtós,jégadagolós amúgy nagyon szuper.Ha tudnám hol találom megnézném és megrendelném.
(#) menyus válasza gyula66 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
No, akkor van "örömétbodogsád..." Gratula.
(#) gyula66 válasza menyus hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Köszönöm. Nincs mihez gratulálnod. A segítségetek nélkül semmire sem mentem volna. Tudom, hogy egy kapcsoló üzemű tranzisztor méretezés itt sok embernek csak egy nagyon egyszerű dolog, de nem mindenki mestere az elektronikának. Bocsánat az off-ért.
A hozzászólás módosítva: Máj 19, 2020
(#) menyus válasza gyula66 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Lényeg hogy a sikerélmény megvan, az visz előre! És easy, én sem vagyok az ászok ásza... Többet kérdezek mint amennyit segítek.
(#) nagym6 válasza szs hozzászólására (») Máj 20, 2020 /
 
Idézet:
„(És ez most nagym6 ķérdésére is válasz. Az egyszerű elemcserét nem megnehezíteni kell.)”
Az érintkezési felület nem jó, csinálhatok akármit, hetente hozzák vissza kontakthiba. Beforrasztva 6 évig semmi gond vele. Így az elemsavmarás is tökéletesen gyógyítható.
(#) Directors válasza proli007 hozzászólására (») Máj 20, 2020 /
 
Köszönöm szépen a kapcsolást.

Nem nekem lenne ez a kapcsolás. Csak megkértek hogy ha tudok akkor intézkedjek.
Amúgy én is arra hajazok hogyha valaki ezt az alapvető dolgot nem tudja bekötni megfelelő feszültséggel akkor kérjen meg inkább valakit aki konyít ennyit az elektronikához. Különben inkább felejtse el.
A hozzászólás módosítva: Máj 20, 2020
(#) mhatalyak hozzászólása Máj 21, 2020 /
 
Üdvözletem minden szakinak!

Volna egy olyan roblémám, hogy van egy nyomásra változó ellenállás értekem, aminek az egyik vége mindenképp GND-n van. Az ellenállásérték 10ohm-184ohm-ig változik. Milyen ellenállásokkal tudnék olyan feszültség osztót csinálni, hogy 1V-3,4V-ot kapjak az ellenállásból? A tápfeszültség 5V. Már próbáltam sokféleképpen, de ha 1V körülire esik a kimenő feszültségem, akkor már "nagy" áram folyik az ellenálláson és nem szeretném terhelni.
(#) reloop válasza mhatalyak hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Szia! Egyszerű Ohm törvénynek néz ki, majd ellenőrizd le!
Sorba kötsz vele egy 62,5 Ω ellenállást és megtáplálod egy 13,79 mA-es áramgenerátorról.
(#) Epu2 válasza mhatalyak hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Üdv! Az alapot beállítod 1V -ra (10 Ω-on eső feszültség csökkentésével) és 0,0130 mA áramgenerátorral táplálod. Akkor az legkisebb feszültség 1V és a legnagyobb 3,4V. Ha soknak tartod az áramot, kisebb is lehet, de erősíteni kell a feszültséget.
(#) mhatalyak hozzászólása Máj 21, 2020 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat! Holnap kipróbálom élesben is, bár gondolom, hogy jó lesz. Ha elakadok jelentkezem.
(#) reloop válasza mhatalyak hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Az áramgenerátor tiszta, vagy berajzoljam?
(#) mhatalyak válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Egy rajzot megköszönnék. Az az igazság, hogy szükségem volt már erre az egészre úgy 2éve, akkor sikerült is megoldanom, de most nem fog az agyam.
(#) proli007 válasza mhatalyak hozzászólására (») Máj 21, 2020 / 3
 
Hello! "A nem szeretném terhelni", nem műszaki paraméter. Tudni kellene mennyi a terhelhetősége.
De.. Az egyenes egyenlete, y=ax+b Ahol az "a" a meredekségi szorzó, a "b" pedig az eltolási érték.
- Nálad a megkívánt feszültség tartomány 1V..3,4V tehát a szükséges feszültség változás dU=Umax-Umin=3,4V-1V=2,4V. Az ellenállás változás dR=Rmax-Rmin=184R-10R=174R
-Tehát 174 Ohm ellenállás változásra, 2,4V feszültség változásra van szükséged. Az ehhez szükséges áram értéke, I=dU/dR=2,4V/174R=13,8mA
- Vagy is ha ezzel a konstans árammal tápláljuk a mérő-ellenállásodat, akkor a 2.4V szükséges feszültség változás meglesz rajta.
- Már csak az 1V feszültségeltolást kel biztosítani. A 10 Ohm alapérték az áramgenerátor áramával, U=13,8mA*10R=138mV-alapértéket fog eredményezni. De Neked 1V-ra van szükséged. A hiányzó feszültség érték 1V-0,138V=0,862V, Az áramgenerátor áramával számolva, megkapható a szükséges soros ellenállás értéke az 1V eltoláshoz. 0,862V/13,8mA=62.5 Ohm.
- Tehát ha a mérő-ellenállással sorba sorba kötünk egy 62.5 Ohm értékű ellenállást, valamint egy 13,8mA-es áramgenerátorral tápláljuk az 5V tápfeszből, megkapjuk a kívánt feszültség tartományt.
- Nulla bar esetén (10R+62.5R)*13.8mA=1V és 10 bar esetén (184R+62,5R)*13,8mA=3,4V

Tehát mindössze egy 13,8mA-es áramgenerátorra és a 62.5 Ohm-os ellenállásra van szükség a cél eléréséhez. Feltéve, hogy a 13,8mA a jeladónak nem túl sok áram. Természetesen ez a megoldás az ellenállás változásával arányos értéket ad. Mivel a jeladó ellenállás változása a nyomással nem egészen lineáris, az eredmény sem lesz az. Viszont a hiba számolható, mint ahogy a kezdeti és végértéket is számoltam..
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2020
(#) reloop válasza mhatalyak hozzászólására (») Máj 21, 2020 / 1
 
Az R1, R3 100 Ω precíziós trimmer is lehet, de gondolom az 1 V és a 3,4 V elbír pár százalék eltérést. Ajánlatom R1=68 Ω, R3=56 Ω.
(#) jani1987 hozzászólása Máj 21, 2020 /
 
Nem jöttem rá mi célt szolgál az EL84 körébe kötött párhuzamos 3k 2 W. Nem lehetett volna egy darab másfeles 4 wattosat betenni? Vagy ekkora méretben nem gyártják? Erről lenne szó.
(#) mhatalyak válasza proli007 hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Köszönöm a részletes leírást. A legszomorúbb, hogy én ezt pedig tanultam is. Ideje felfrissíteni a tanultakat... A jeladó bírja bőven a 13,8mA-t. A rendelkezésre álló áram egyébként bőven 1A felett van.
(#) mhatalyak válasza reloop hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Köszönöm! Holnapi nap folyamán megépítem, van is hozzá mindenem itthon. A preciziós trimmert eleve szerettem volna beleépíteni, mert gyárilag is elég nagy szórásuk van ezeknek a jeladóknak. Azonos hőmérsékleten akár 10ohm különbséget is mérek köztük, pedig egy márka, illetve típus mind (VDO). A kép, amit mellékeltem gyári datasheet-ből az csak 1-2 példánynál igaz.
(#) nedudgi válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 21, 2020 /
 
Amikor az áramkört tervezték, a 4W-5W ellenállások elég ritkák, és drágák voltak. Ráadásul a forrcsúcslécen könnyebb elhelyezni két darab 2W ellenállást, mint egy 5W teljesítményűt.
A rajzrészletből nekem nem derül ki, hogy indukciószegény kivitel kell-e oda, ami továb bonyolíthatja az alkatrészkiválasztást..
(#) CHZ válasza jani1987 hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Két darabból összerakva, jobban tud hűlni, induktivitása is kisebb.
(#) Gafly válasza CHZ hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Igaz.
Ami hülést illeti, én volt hogy nyák lemezre is négy ellenállást terveztem pont emiatt. És akkor nem kellett vacakolni a nagyobb teljesitmény miatt (valamint a legtöbb ellenállás úgyis ugyanolyan 4k7 volt).
Ami pedig az induktivitást illeti, arra célszerű odafigyelni, hogy az egymás mellett lévő párhuzamos ellenállások, azonos irányba legyenek beépitve.
(#) morgo válasza Directors hozzászólására (») Máj 22, 2020 / 1
 
Ez nem feltétlenül hozzáértés dolga. Elég egy kis figyelmetlenség, kapkodás. Én is hazavágtam már néhány Líthium akkutöltő ic-t, mert nem figyeltem, hogy a tápvezeték túlsó vége 12 V-ba van dugva. Ezt megunva néhány hónapja építettem a töltő elé túlfeszültségvédelmet. Proli megoldásához nagyon hasonló, csak kicsit egyszerűbb.
(#) pipi válasza Gafly hozzászólására (») Máj 22, 2020 / 1
 
Miért is kell azonos irányba az ellenállásokat? Ha a spirális ellenálláspályára gondolsz, ha fordítva teszed az ellenállást, a spirál iránya nem fordul meg, így a mágneses tér sem változik... Rajzold rá egy ellenállásra filctollal, vagy nézz meg egy mezei csavart forgatva...
Esztétikailag viszont tényleg számít, hogy néz ki
(#) Gafly válasza pipi hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Most okoztál egy kis plusz munkát az ellenőrzessel.
- Fogtam egy menetes szárat, és mindkét végére rá lehet tekerni az anyát. Ebben tehát tökéletesen igazad van.
- Kerestem olyan ellenállást, ami köszörüléssel van trimmelve (és látszik a lakk alatt a köszörülés), és nem ér végig a köszörülés. Tehát az esztétikát leszámitva is lehet jelentősége. Ámbár ember legyen a talpán aki kiméri/meghallja...
(#) mhatalyak válasza reloop hozzászólására (») Máj 22, 2020 /
 
Megépítettem, nagyon jól működik. Teljesen hiteles mérést kaptam analóg órával ellenőrizve. Köszönöm szépen mégegyszer!
(#) Farkaspók hozzászólása Máj 24, 2020 /
 
Azt olvastam, hogy a kék led-ek nyitófeszültésge nagyobb a többinél, 3-4 V. Ez azt jelenti, hogy 3.3V-ról nyugodtan lehet hajtani közvetlenül, előtétellenállás nélkül?
(#) nedudgi válasza Farkaspók hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Nem. Ha nincs előtétellenállás, vagy más áramkorlátozó, akkor akkora áram folyhat, amit a feszültségforrás belső ellenállása lehetővé tesz.
Ez a 3-4V egészen pontosan kb. 2,5V-tól felfelé terjed.
(#) Firefighter1 hozzászólása Máj 24, 2020 /
 
Sziasztok!

Van egy Makita MR051 es kisrádióm, BT nincs benne csak AUX.
Gondoltam "feltuningolom". Kapott egy LM2596S DC-DC SD modult, hogy a 10,8V ból csináljon az F-6188 (BK8000L) számára emészthető 2,8-4,2 voltot
a modul se gombokat se visszajelző ledet nem kapott mert ugy terveztem, hogy ugyis a rádión belül a házba valahol elrejtem!

Ahoz hogy AUX on keresztűl meg tudja hajtani a makitát, kell neki legalább 3,7V. hogy legyen benne tartalék én a SD modult 3,9-re állítottam ( 4,2-ig belefér).

Két bajom van vele:
Az egyik hogy a modul melegszik.. Forró ragasztóval rögzítettem a rádió házába és nem azt mondom hogy megolvasztja... de egy kicsit megpuhitja, kézzel hozzá lehet érni, nem kellemetlen, de...
A másik hogy egy sípoló cincogó hangot is ad a makita felé, ( ha hangosítom) Gondolom a szuper szűrt "kínai" tápnak és az erősítés hiányának köszönhető...
fogok e elérni vele eredményt ha próbálom( jobban) szűrni a tápot? Mit érdemes "ráakasztani", hogy csökkenjen a zaj?

Építkezésre lesz ugyhogy nem topp qualitétet várok de egy picit tisztítanám a hangját..

Köszönöm
(#) Farkaspók válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 24, 2020 /
 
Azt nem értem, hogy konkrét típuson belül is a feszültség több mint fél voltot ingadozik, miközben az áram állandó. 1.75 V-al számolva 3.3V táppal az előtétellenállás 775 ohm, 2.5V-al 400 ohm. Majdnem kettes szorzó van köztük. Legyen a középértéke?
A hozzászólás módosítva: Máj 24, 2020
Következő: »»   3462 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem